TOP 10: nejlepší vitamíny pro děti, kojence a miminka – srovnání a recenze

Co jsou to vitamíny pro děti, kojence a miminka, jaké jsou ty nejlepší a které vybrat? Které látky děti nejvíce potřebují doplňovat?

TOP  1. místo

Kozí kolostrum

Orientační cena: 1500 Kč

Výborné kolostrum, které obsahuje kozí mlezivo z pečlivě vybraných farem v České republice s důrazem na chov koz v přirozeném prostředí. Ideální pro děti.

2. místo

Vitamin Code Kids

Orientační cena: 700 Kč

Kvalitní dětský multivitamin, který obsahuje vitamíny a minerály a živá probiotika pro podporu vašeho aktivního, rostoucího dítěte. Bez GMO a dalších umělých přísad.

3. místo

Möller's rybí olej

Orientační cena: 300 Kč

Möller's Omega 3 je rybí olej z norské přírody. Přispívá k normálnímu růstu a vývoji kostí dětí, k normální činnosti srdce a k normálnímu stavu zraku.

Deset nejlepších vitamínů pro děti

Co jsou to vitamíny a proč jsou nezbytné pro zdraví dětí?

Neustále někde slýcháme nebo čteme, jak jsou vitamíny nezbytné, ale víme ve výsledku o co se přesně jedná?

Vitamíny jsou zkrátka potřebné, to asi nelze zpochybnit. Nevýhoda je v tom, že až na výjimky, které potvrzují pravidlo, si je lidský organismus nedokáže sám vyrobit. Nezbývá tedy nic jiného, než je do těla vpravit prostřednictvím kvalitní stravy, popřípadě suplementů. 

Vitamíny jsou naprosto zásadní pro správné fungování organismu – podílejí se totiž na metabolismu bílkovin, tuků i cukrů.

Děti rostou, vyvíjejí se a proto potřebují vitamíny – aby vše šlo tak, jak má. Aby správně fungoval mozek, metabolické reakce v těle, aby měly silnou imunitu, zdravé a pevné kosti i zuby.

Co je největším zdrojem vitamínů a minerálů u dětí?

Zásadní roli hraje vždy strava a životní styl komplexně. Můžeme tyto návyky a potřeby rozdělit podle věku dítěte:

U novorozenců, miminek a i batolat hraje významnou roli kojení. Pokud je vše v pořádku a příroda dovolí, je mateřské mléko to nejlepší, co může děťátko dostat.

Udává se, že až 98 % žen dokáže kojit své dítě. Samozřejmě že někdy nastanou situace a okolnosti, kd to možné není a netřeba se tím trápit. Žijeme v době, kdy existují takzvaná umělá mléka, která dokáží to mateřské z velké části suplovat.

Podle WHO kojené děti obecně lépe prospívají a jsou odolnější vůči různým infekcím a virům. Při kojení dostává děťátko dokonale vyvážený poměr základních složek jako jsou bílkoviny, tuky a sacharidy. Kromě toho také vitamíny a minerály.

Kolem druhého roku dítěte už nastává období, kdy touží objevovat chutě, poznávat a ochutnávat. V tuto dobu hrají hlavní roli rodiče, protože vždy záleží jen na nich, jaké potraviny budou děťáku dávat. Je důležité myslet na to, že jaké návyky dáme dítěti v tomto věku, ty si s sebou ponese po zbytek života.

Základní heslo by mělo být “petrost”:

 • Ovoce a zelenina (syrové i vařené) 
 • Menší množství nastrouhaných nebo rozemletých ořechů
 • Luštěniny alespoň 1x týdně
 • Ryby, nejlépe 2x týdně
 • Obiloviny
 •  Mléčné a zakysané výrobky
 • Rostlinné oleje 
 • Voda

Kdy je potřeba doplňovat dětem vitamíny?

Pokud dítě dostává opravdu pestrou stravu a  nevidíme na něm nějaké příznaky, které by mohly znamenat absenci vitamínů, není třeba. Když si nejste jisti, nic nezkazíte konzultací s lékařem.

Nebojte se, na svém dítěti poznáte, že není takzvaně ve své kůži nebo ho něco trápí.  existují příznaky, podle kterých můžete vypozorovat, že mu něco chybí:

 • Nechutenství, ekzémy a vyrážky  – většinou značí absenci vitamínu A
 • Svalová slabost, apatie, zvracení či křeče – tyto příznaky mohou signalizovat nedostatek B-komplexu
 • Únava, špatný růst – zde je důležité zajistit vitamín D
 • Náchylnost ke zlomeninám, kazivost zubů – nedostatek vápníku
 • Únava, anémie (bledost) – toto je signál nedostatku železa

 

To je několik příznaků, které mohou znamenat nedostatek zmíněných vitamínů. Nicméně nic nezkazíte tím, když budete děťátku například v období chřipkové sezóny doplňovat multivitaminový komplex, který bude posilovat jeho imunitu. Jednosložkové vitamíny doplňujte po konzultaci s lékařem.

Jaké vitamíny jsou důležité?

V určitém poměru všechny. Každý vitamin plní určitou funkci a je ho potřeba konkrétní množství aby tělo fungovalo tak, jak má.

Na ten nezapomínejte hlavně v prvních dvou letech života vašeho miminka. V létě není jeho suplementování nutné, protože se přirozeně do těla dostává skrz pokožku ze slunečního záření. Problém může nastat v zimním období, kdy slunečního světla ubývá, dny se krátí a je dříve tma. Venku jsme méně častěji než v letních měsících a proto je důležité být obezřetný.

Optimální hladina “déčka” je důležitá pro vývoj kostí, jinak hrozí takzvaná křivice. Dále velmi silně posiluje imunitu. 

Vitamín D se nachází například v  rybím oleji, listové zeleniny, rybách či obilovinách.

Vitamín K je vitamín rozpustný v tucích a patří sem jeho několik “podkategorií”. “Káčko” má za úkol regulovat správnou srážlivost krve, podporuje činnost jater a pomáhá organismu vstřebávat vápník. 

Tento vitamín se podává novorozencům právě jako prevence rozvoje krvácivé nemoci.

“Káčko” najdeme například v avokádu, brokolici či koriandru.

“Áčko” můžete najít v mrkvi, batátech, melounu, vejcích nebo i rybách. Je důležité pro dobrý zrak, zdravou kůži a správný metabolismus.

Vitamín C se přirozeně nachází v ovoci a zelenině. při pestré stravě by tedy jeho příjem neměl být problém. Zkuste vaše dítě navyknout k tomu, aby bylo ovoce jako dezert a zelenina jako součást přílohy každého hlavního jídla.

Velmi jednoduše řečeno – “céčko” je nezbytné pro většinu chemických pochodů v těle. Bez něj se zkrátka neobejdeme.

Perfektní zdroj B komplexu jsou kvasnice, lahůdkové droždí, obiloviny, játra či vajíčka. Vitamíny skupiny B jsou důležité pro správnou funkci svalů, kostí, metabolismu a imunity.

Jak se vitamíny dělí?

V současnosti známe 13 základních typů vitamínů,  které dělíme na:

 1. Rozpustné v tucích – A, D, E a K 2
 2. Rozpustné ve vodě – B komplex a vitamín C 

Vitamíny rozpustné v tucích si tělo dokáže v menší míře uložit do zásoby. Nemusíme je tedy doplňovat tak často jako ty rozpustné ve vodě.

Optimální příjem vitamínů a minerálů u dětí se liší podle:

 • Věku
 • Pohlaví
 • Výšky
 • Hmotnosti
 • Fyzické aktivity
 • Zdravotního stavu

Jakou formou lze vitamíny doplňovat?

Vitamíny můžete do těla přijímat různými způsoby. Je důležité zohlednit několik faktorů. Například jestli je bude konzumovat dítě, nebo dospělá, protože vitamíny pro dětskou populaci jsou většinou ve formě želé či rozpustných tablet, zatímco dospělí jedinci mohou konzumovat jak kapsle, tablety, tak i tinktury.

Můžete tedy zkusit:

 • Kapsle
 • Želé a bonbony
 • Sypký prášek
 • Sirup 
 • Tinktury
 • Kapky

Jak dětem posilovat imunitu?

Říká se, že děti jsou jako houby – nasávají co mohou. Je to vždy na rodičích, jak k dětem přistupují. Většinou se osvědčuje děti nechat ať si sami řeknou, zda je jim teplo nebo zima – zbytečně je “nenavlékat”. Samy dobře vědí, jak se cítí. A tak i když nám, dospělým je teplo, je důležité myslet na to, že děti jsou neustále v pohybu a tím pádem jsou zahřáté, mají rozprouděnou krev.

Jaké jsou tedy tipy na posílení dětské imunity?

 • Zdravá a pestrá strava
 • Pohyb
 • Otužování
 • Dobrá nálada

A čemu se naopak vyvarovat?

 • Nezdravé a fastfoodové stravě
 • Stresu
 • Pasivitě
 • Cukru a slazeným nápojům

1. místo

Betula Pendula kozí kolostrum

Orientační cena: 1500 Kč

Kozí kolostrum ve formě tobolek, je produkt, který je unikátní v tom, že je velmi podobný mateřskému mléku. Obsahuje množství různorodých biologicky aktivních látek a kozí mlezivo z pečlivě vybraných farem v České republice s důrazem na chov koz v přirozeném prostředí. 

Kolostrum je velmi vhodné pro děti, protože se v něm nachází imunoglobuliny, laktoferin, cytokiny, vitamíny, biominerály, růstové faktory, speciální antivirové a antibakteriální látky, interferon a další. 

Jak užívat? Ideálně 1 tobolku 2x denně, minimálně půl hodiny před jídlem.

Cena za tento výrobek je cca 1500 korun.

2. místo

Vitamin Code Kids

Orientační cena: 700 Kč

Jedná se o multivitamíny pro děti, které je zaujmou už jen poutavým designem krabičky, na které jsou nakreslená různá zvířátka. Vitamíny navíc skvěle chutnají, takže je budou děti vnímat spíše za odměnu.

Tento produkt obsahuje vitamíny a minerály jako jsou A, D, E, K, C či vápník, jód, zinek a mnoho dalších. 

Výrobek neobsahuje žádné umělé aroma, sladidla nebo přísady ani GMO. Jsou v něm živá probiotika a hodí se pro vegetariány.

Jaké je doporučené dávkování? Hodí se pro děti od 4 let, kterým dávejte 2 žvýkací medvídky denně.

Cena za tento výrobek je cca 700 korun.

3. místo

Möller's rybí olej s přírodní ovocnou příchutí

Orientační cena: 300 Kč

Není rybí tuk jako rybí tuk. Möller's Omega 3 je rybí olej z norské přírody. Získává se z tresčích jater. Tyto tresky žijí v chladných vodách u ostrovů Lofoty. Tento olej nemá pachuť, takže ho děti bez problému zvládnou. Popřípadě ho můžete přidat do jídla po dokončení tepelné úpravy.

Značka Möller’s nabízí svým uživatelům více než 160 let zkušeností s výrobou a vývojem omega 3 výrobků a stala se nejprodávanější značkou ve své kategorii v Norsku.

Tento rybí olej je geniálním zdrojem vitamínu D, který je nezbytný k normálnímu růstu a vývoji dětských kostí. Má také skvělé účinky na imunitu a to díky vitamínům A a D.

Jak dávkovat? Přípravek mohou užívat jak děti od 3 let, tak dospělí. Doporučuje se 5ml denně.

A cena? Tento produkt stojí cca 300 korun.

4. místo

Rakytníček veganské želé

Orientační cena: 200 Kč

Skřítci pro „skřítky“. To je veganské želé pro naše nejmenší. Tento produkt obsahuje  účinnou látku rakytník a směs ovocných koncentrátů a vitaminy. Navíc příchuť Maracuja okouzlí i ty nejmenší z nejmenších.

Rakytník řešetlákový je vhodný na podporu obranyschopnosti organizmu, pomáhá snižovat únavu, podporuje činnost srdce a trávicího traktu, pomáhá udržovat zdravou pokožku.

Jedná se o želé, takže děti budou mít z konzumace těchto vitamínů určitě radost.

Jak dávkovat? Doporučuje se 1 želé 3x za den – rozžvýkat a spolknout.

Cena za 90 kusů je cca 200 korun.

5. místo

Nordic Berries Multivitamin

Orientační cena: 1000 Kč

Značka Nordic Naturals je, jak už název napovídá, norská značka a funguje od roku 1995. Společnost si zakládá svou firemní identitu na tom, že  produkuje pouze čisté výrobky z rybího oleje a vysokou hodnotou omega-3 mastných kyselin. Tato firma působí již ve 35zemích světa a stále postupně rozšiřuje svou nabídku nejen rybích olejů, ale také multivitamínů, probiotik nebo kolagenu. 

Tento multivitamín pro děti má příjemnou, citronovou chuť  a je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty. Každá porce poskytuje deset nejdůležitějších živin, včetně zinku a vitamínů A, C, D3 a E. 

Jak dávkovat? Děti od 2 let 4 bonbony denně s jídlem.

Cena za jedno balení je cca 1000 korun.

6. místo

Viridian Viridikid Multivitamin

Orientační cena: 500 Kč

Veganské kapsle od značky Viridian jsou vhodné pro děti od  3-14 let. Kapsle jsou velmi malé, takže dětem nedělají problémy při polykání.

Jedná se o čistou směs bioaktivních složek,bez GMO a živočišných složek, umělých sladidel, barviv a konzervantů.

Produkt balí do ekologického balení, konkrétně se jedná o skleněné lahvičky z takzvaného amber glass, které chrání obsah před světlem a teplem. Zároveň je lze recyklovat nebo použít znova. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1-2 kapsle denně s jídlem.

Cena za 90 kusů je cca 500 korun.

7. místo

Colostrum Liquid

Orientační cena: 600 Kč

Jedná se o 100% čisté kolostrum, odtučněné, nepasterizované a bez kaseinu.

Tento produkt se hodí pro děti již od 6měsíců.

125 ml  je dávka, který vydrží cca na 15 dní. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 1 polévkovou lžíci denně samostatně nebo 

zapít. Produkt by se neměl míchat s teplými nápoji.

Cena za 125 ml je cca 600 korun.

8. místo

Life Extension Children's Mix

Orientační cena: 750 Kč

Multivitamíny pro děti od 4 let s příchutí lesního ovoce, v krásné tmavě modré lahvičce,  obsahují 18 základních vitamínů a minerálů, včetně vitamínu A, C a D. Jedná se o žvýkací tabletky, které děti konzumují jako “bombičko”. 

V těchto tabletách se dále nachází například:

 • Riboflavin
 • Biotin
 • Hořčík
 • Jód
 • Zinek
 • Selen

A mnoho dalších, tělu prospěšných látek.

A jak dávkovat? Děti ve věku 4-8 let by měly užívat dvě tablety denně s jídlem. 

Cena za toto balení je něco málo přes 750 korun.

9. místo

Solgar Multivitamín a minerál

Orientační cena: 400 Kč

Jedná se o formu cucavých tablet s příjemnou angreštovou příchutí, které se hodí již pro děti od 3 let. Jedná se o komplexní multivitamín a minerál pro děti. 

tento produkt se nehodí pro těhotné a kojící ženy a stejně tak i pro menší děti. zde je riziko, že multivitamín zaskočí, protože dětí mladší tří let ještě nechápou, jak cucat bonbony a vzhledem ke své aktivitě by jim mohl zaskočit.

Jak dávkovat? Děti od 3 do 5 let jednu tabletu za den při jídle. Starší děti a dospělí

dvě tablety denně při jídle.

A jaká je cena? Cca 400 korun.

10. místo

Ekomedica Vitamín C pro děti

Orientační cena: 420 Kč

Produkt obsahuje vitamín C z rostlinných zdrojů s chutí pomeranče a yuzu. “Céčko” je takový svatý grál mezi vitamíny – dokáže totiž velmi komplexně působit na zdraví celého těla. Podporuje normální funkci imunitního systému a chrání buňky před oxidativním stresem. Pomáhá udržovat tvorbu kolagenu pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Zvyšuje vstřebávání železa, podporuje energetický metabolismus, snižuje míru únavy a vyčerpání, přispívá k regeneraci redukované formy vitaminu E. Pomáhá udržovat normální činnost nervové soustavy.

A jak dávkovat? 1 odměrku denně rozpusťte ve vlažné vodě, džusu či jiném vhodném nápoji.

250 g vás vyjde na cca 420 korun.

Závěr

Děti jsou křehké. Mnohy jejich zdraví může vykolejit i napětí a stres. Zkuste je udržovat v klidu a pohodě a uvidíte, jak budou prospívat.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vitamín

[2] Wikiskripta (CZ): Výživa dětí

[3] Wikiskripta (CZ): Vitaminy v dietě

[4] Wikiskripta (CZ): Vitaminy

[5] Healthline (ENG): 9 Best Vitamins for Kids: Do They Need Them (and Which Ones)?

[6] PubMed Central (ENG): Production of Bovine Colostrum for Human Consumption to Improve Health

[7] PubMed Central (ENG): The Potential Danger of Flavoring in Health Promoting and Health Compromising Products: Implications for Children

5/5 (Počet hlasů: 3)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?