TOP 10: nejlepší kojenecká mléka – srovnání a recenze

Co jsou to kojenecká mléka a které jsou ty nejlepší? Jak je vybrat, kdy je používat? Recenze, zkušenosti a popis.

TOP  1. místo

Kendamil Bio Nature

Orientační cena: 600 Kč

Kojenecké mléko v BIO kvalitě pro miminka od ukončeného 6. měsíce až do 12. měsíce.

2. místo

Beba Comfort

Orientační cena: 500 Kč

Kojenecká výživa s oligosacharidy a probiotiky vyvinutá na základě 60 let výzkumu.

3. místo

Nutrilon Advanced

Orientační cena: 400 Kč

Pokračovací kojenecké mléko pro děti ve věku 6 – 12 měsíců. Receptura bez palmového oleje.

Deset nejlepších kojeneckých mlék

Co jsou to kojenecká mléka?

Pokud je to možné a příroda i zdravotní stav jak maminky, tak děťátka dovolí, je samozřejmě ideální, když je jde kojit. Mateřské mléko dodá děťátku komplexní živiny a je nenahraditelné. Nicméně, mohou se stát různé situace, kvůli kterým to bohužel nelze. Ale nezoufejte, máme velké štěstí, že žijeme v moderní době, která nám skýtá různé možnosti, jak miminko téměř stejně dobře vyživit.

Máme na výběr množství velmi kvalitních mlék, které se svým složením podobají tomu mateřskému. Jak již bylo řečeno, to mateřské nelze stoprocentně nahradit, protože je unikátní, ale přiblížit se mu lze. A právě tato kojenecká mléka obsahují vitamíny, minerály, probiotika a další látky, která dodají děťátku veškeré potřebné živiny a posilují imunitní systém. 

Na trhu můžete vybírat z kravích, ale i kozích umělých mlék nebo těch speciálních. Můžete se po nich poohlédnout jak na internetu, v lékárnách, tak i v drogeriích či supermarketech. Než nějaké koupíte, raději se vždy poraďte s lékařem. Přece jen jich je mnoho a občas není snadné se v nich vyznat.

V jakém případě je používat?

Nejpřirozenější je, jak bylo již zmíněno, kojení. Je to ihned po těhotenství a porodu další jiný stav, který vlastně může způsobit mnoho stresu. Maminky zažívají vše poprvé a s ledasčím si nevědí rady. A právě často může být podvědomý stres důvod k tomu, že se laktace zkrátka nespustí. Pokud se s tímto potýkáte, zkuste kontaktovat laktační poradkyni, nebo pediatra – určitě vám rádi pomohou. Říká se, že období laktace není pouze poskytování základní životní potřeby miminku, ale je to velice blízký až intimní vztah s děťátkem, kterým utvrzujete vaše vazby. Pokud se ale opravdu stane, že kojení nebude možné, nesmutněte, řekněte si, že jste udělala co bylo ve vašich silách a vyberte pro děťátko to nejlepší kojenecké mléko, které mu to mateřské z velké části bude suplovat.

Další případ, kdy kojenecké mléko používat, je takzvaný dokrm. To znamená, že miminko kojíte, ale buď vám vaše „zásoby“ nestačí nebo vás celý průběh energeticky vyšťavuje a v této chvíli použijete umělé mléko pouze jako formu příkrmu v kombinaci s mlékem mateřským. Kojenecké mléko se velmi často nasazuje například od půl roku věku miminka, kdy chce maminka pomalu prodlužovat kojící intervaly a nebo třeba pomalu odstavit.

Typy kojeneckých mlék

Je jich opravdu široká škála. Mnoho výrobců, značek, ale i složení. Nicméně veškerá mléka mají jeden společný jmenovatel, který zní „co nejvíce se přiblížit mateřskému mléku“. Nesmíme opomenout důležitou věc – skladba umělého mléka se liší podle věku miminka a proto jsou různá balení odstupňována. Co potřebuje měsíční miminko, nepotřebuje to půlroční a naopak. Před výběrem kojeneckého mléka se vždy raději poraďte s pediatrem.

Jak tedy mléka dělíme?

Mlíčka mohou být buď instantní nebo sušená. Ta instantní jsou opravdu velmi rychle rozpustná a příprava je doslova jako mávnutím kouzelného proutku.

Sušená jsou ve formě prášku a příprava trvá o něco déle.

Umělá mléka se označují čísly 0-5, každopádně si to vždy u každé značky překontrolujte, protože zde mohou být mírné odchylky.

Počáteční kojenecká mléka

Tento druh je určený pro čerstvá miminka, novorozence až do 6 měsíců věku. Tato mléka obsahují takzvanou adaptovanou bílkovinu kravského či kozího mléka, cukry, laktózu, tuky, přesně definované množství vitaminů, minerálů a stopových prvků, probiotika i vlákninu.  

Pokračovací kojenecká mléka

Jsou určená pro děťátka v rozmezí 6-12 měsíců věku. Mohou se podávat buď jako kompletní náhrada mateřského mléka, nebo pouze jako doplněk ke kojení či počátečním příkrmům. Tento druh je již s absencí adaptované bílkoviny. Najdete v něm ale laktózu, sacharózu, železo, jód, zinek a vitaminy A, D, E a C. 

Batolecí mléka

Tato mléka jsou speciálně navržená pro děti od ukončeného 10. měsíce až do 3 let.

Obsahují vitamíny, minerály, stopové prvky a další látky pro zdravý růst a vývoj děťátka.

Speciální mléka 

Může se stát, že miminko má napříkald alergii na laktózu a tím pádem se musí výběr mléka co nejvíce přizpůsobit. Vždy myslete na to, že je třeba brát ohled na zdravotní stav dítěte.  Do speciálních mlék řadíme: bezlepková, bio, kozí, antirefluxní, se sníženým obsahem laktózy, hypoantigenní.

Co obsahují kojenecká mléka?

Kvalitní kojenecké mléko by mělo obsahovat:

 • Bílkovinu kravského či kozího mléka
 • Cukry
 • Vitamíny
 • Probiotika
 • Minerály
 • Stopové prvky
 • Omega 3 mastné kyseliny

Důkladně složení u různých mlék porovnejte, protože se mohou i významně lišit.

Na co si dát pozor?

 • Vybírejte mléko podle věku miminka, protože každý věk děťátka potřebuje trošku jiné složení.
 • Konzultujte výběr mléka s pediatrem nebo laktační poradkyní.
 • Dejte si pozor na alergie děťátka. Pokud mu byla nějaká zjištěna, určitě to řešte s pediatrem.
 • Pokud vaše miminko není kojené, začněte s příkrmy již ideálně od 4. měsíce věku, aby se do tělíčka dostalo co nejvíce živin.
 • Neohřívejte mléko v mikrovlné troubě, mohla by se zhoršit jeho kvalita, srazit a podobně. 
 • Pokud miminko nevypije mlíčko maximálně do dvou hodin od ohřátí, určitě připravte nové a to staré vylijte.

Jak připravit kojeneckého mléko?

Nic si nedělejte z toho, pokud budete s výběrem lahvičky chvilku bojovat. Každé miminko vyžaduje něco jiného a tak je většinou nutné jich pár vyzkoušet, než naleznete onen svatý grál.

Asi nejoblíbenější je mezi miminky latex nebo silikon. Miminko se musí při sání malinko namáhat, aby byl uspokojen sací reflex.

Můžete používat buď klasickou vodu, kterou vždy převaříte, nebo kupovat vody určené pro miminka.

Každý výrobce uvádí na obalu způsob přípravy – nezapomeňte si ho vždy přečíst. Dodržujte uvedená množství a postup.

 • Převařte vodu
 • Ochlaďte vodu na cca 37 – 40 stupňů
 • Připravte si odměrku mléka 
 • Nalijte vodu do sterilní lahvičky
 • Přidejte počet odměrek
 • Promíchejte
 • Spotřebujte do dvou hodin

1. místo

Kendamil Bio Nature mléko

Orientační cena: 600 Kč

Kojenecké mléko v BIO kvalitě od anglické značky Kendamil se hodí primárně pro miminka od ukončeného 6. měsíce. Bez problému ho může děťátko pít až do jednoho roku života.

Tato značka pochází ze Severu Anglie, pro kterou jsou typická překrásná jezera a čistá příroda. Britská farmaceutická společnost Kendal Nutricare vyrábí širokou škálu produktů od výživy pro kojence přes dětské kaše až po výživové doplňky pro dospělé. Vyrábí i produkty bez alergenů, laktózy i lepku.

Konkrétně toto pokračovací mlíčko je vyrobeno z plnotučného mléka, bez palmového a rybího oleje, bez sóji a bez GMO. Obsahuje vitamíny C a D3, které přispívají ke správné funkci imunitního systému, jód, DHA, která při denním příjmu 100 mg přispívá k normálnímu vývoji zraku u kojenců a mléčný tuk.

Cena 800 g je cca 600 korun.

2. místo

Beba Comfort

Orientační cena: 500 Kč

Beba Comfort je kojenecká výživa, která obsahuje oligosacharidy 2´FL a probiotika L. reuteri, vyvinutá na základě šedesátiletého výzkumu mateřského mléka. Toto mlíčko se velmi podobá tomu mateřskému a proto budete miminku dopřávat to nejlepší. 

Tato výživa je balená v recyklovatelné plechovce, která ji dobře chrání před vzduchem a vlhkostí a tím zaručuje dlouhotrvající čerstvost a kvalitu. Navíc má průhledné víčko, díky kterému můžete ihned vidět zůstatek mléka. 

Produkt obsahuje mléko, sóju a rybí olej.

Cena za 800 g je cca 500 korun.

3. místo

Nutrilon Advanced

Orientační cena: 400 Kč

Toto pokračovací kojenecké mlíčko je určené pro děti od půl roku věku až výše. Hodí se podávat až do jednoho roku. Toto mléko je zpracované na základě nové receptury, bez palmového oleje. 

Produkt obsahuje:

 • HMO 3´GL a prebiotika GOS/FOS
 • Vitamíny C a D
 • Omega-3 a 6*

Cena za 800 g je cca 400 korun.

4. místo

Holle Bio dětská mléčná výživa

Orientační cena: 350 Kč

Dětská výživa od švýcarské značky Holle BIO se hodí pro děťátka od 6. měsíce věku. Miminko může přijímat toto mléko jako doplněk kojení, nebo zcela samostatně. Výživa je lehce stravitelná, bez přidaného cukru a bez lepku. Produkt obsahuje DEMETER certifikované mléko.

Holle výživa obsahuje 99 % organicky vypěstovaných ingrediencí. Mléko, které obsahuje, pochází od krav chovaných na biodynamických farmách v pečujících a vhodných podmínkách. Dále v něm jsou organické rostlinné oleje, organický škrob a maltodextrin získaný z kukuřice, který činí výživu krémovou. 

Cena za tento produkt je cca 350 korun.

5. místo

Sunar Complex

Orientační cena: 300 Kč

Toto pokračovací mléko od značky Sunar obsahuje vyvážené kombinace živin, které důvěrně kopírují mateřské mléko. Obsahuje mléčný tuk a neobsahuje palmový olej. Toto mléko se hodí jako součást smíšené stravy pro děti od ukončeného 6. měsíce.

V mléku najdete:

 • Mléčný tuk
 • Vitamín A 
 • Vápník a vitamín D 

Cena za tento produkt je cca 300 korun.

6. místo

Naše Mléko výživa z kozího mléka

Orientační cena: 400 Kč

Toto pokračovací mléko je vyrobeno z bílkovin kozího mléka v prášku a je ideální pro děti od půl do jednoho roku věku. 

Tato výživa obsahuje velmi kvalitní kozí mléko a dodá děťátku všechny nezbytné vitamíny, minerály a další složky potřebné k výživě a splňuje nejpřísnější hygienické normy. Přípravek respektuje přísnější požadavky pediatrů a odborných lékařských společností na výživu kojenců a malých dětí ESPGHAN (Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu) a EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin).

Co výživa obsahuje?

 • Vitamíny A, C, D
 • Vše pro správný růst a vývoj
 • Nenasycené mastné kyseliny pro vývoj mozku, očí a nervové soustavy

Cena za toto mléko je cca 400 korun.

7. místo

Hipp Mléko Bio Combiotik

Orientační cena: 320 Kč

HiPP 2 BIO Combiotik je ideální volba v období příkrmů od ukončeného 6. měsíce věku miminka.

Mlíčko obsahuje:

 • Přírodní kultury mléčného kvašení, které se přirozeně vyskytují v mateřském mléce.
 • Vitamíny C a D 
 • Omega-3 ALA (kyselina alfa-linolenová) důležité pro rozvoj mozku a nervových buněk a tím pro zdravý růst dítěte.
 • DHA (kyselina dokosahexaenová) – přispívá k normálnímu vývoji zraku u kojenců.
 • Železo – přispívá k normálnímu rozvoji kognitivních schopností.

Cena za 500 g je cca 320 korun.

8. místo

Little Steps

Orientační cena: 200 Kč

Pokračovací kojenecká výživa od značky LITTLE STEPS 2 je ideální pro děti od ukončeného 6. měsíce. Neobsahuje palmový olej a receptura je obohacena o nezbytné vitamíny a minerální látky jako je železo, vápník a vitamín D.

A na kolik vás toto více než půlkilové balení vyjde? Cca 200 korun.

9. místo

Babybio Caprea kozí kojenecké mléko

Orientační cena: 700 Kč

Babybio Caprea je pokračovací kozí plnotučné mléko, které se hodí pro miminka od ukončeného 6. měsíce.

Tento produkt vychází z ekologického zemědělství, neobsahuje cukr, GMO ani palmový tuk. Oproti tomu v něm najdete 13 druhů vitamínů, 13 druhů minerálních látek a vyvážené složení esenciálních mastných kyselin.

Cena za tuto výživu je cca 700 korun.

10. místo

Loulouka Bio kojenecká výživa

Orientační cena: 600 Kč

Toto BIO pokračovací kojenecké mléko ze Švýcarska je vyrobeno z těch nejkvalitnějších surovin. Obsahuje až 98,5 % bio složek a další část jsou vitamíny a minerální látky, které také podléhají přísným evropským normám.

Produkt neobsahuje palmový olej, který může být spouštěčem kolik u miminek. Výrobci ho nahradili kokosovým tukem. 

Cena za téměř 3 kila výživy je cca 600 korun.

Závěr

Když maminka může kojit, je to to nejlepší. Dodá miminku to nejdůležitější a nemusí se zatěžovat výběrem a přípravou umělého mléka. Bohužel, ne vždy to lze a proto jsou na trhu k dispozici umělá kojenecká mléka, která se snaží tomu mateřskému přizpůsobit. Myslete na to, že pokud se kojení nepodařilo, nedělá to z vás o nic horší mámy, než jsou ty plně kojící. Hlavně se nestresujte, protože svůj strach a výčitky přenášíte i na miminko. Nejdůležitější je být v klidu a v pohodě, a užívat si nekrásnější a nekonečnou mateřskou lásku.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kojení

[2] Wikipedie (CZ): Laktace

[3] Wikiskripta (CZ): Kojení

[4] Wikiskripta (CZ): Laktace

[5] Healthline (ENG): Guide to Breastfeeding: Benefits, How to, Diet, and More

[6] PubMed Central (ENG): Maternal Circulating Vitamin Status and Colostrum Vitamin Composition in Healthy Lactating Women—A Systematic Approach

[7] PubMed Central (ENG): Micronutrients in Human Milk: Analytical Methods

4.7/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?