10 tipů na nejlepší kolostrum – recenze a zkušenosti

Co je to kolostrum, jak se získává a z čeho se vyrábí? K čemu kolostrum slouží a jaké má účinky? Jak vybrat to nejlepší?

TOP  1. místo

Colostrum ADVANCE

Orientační cena: 380 Kč

Colostrum ADVANCE obsahuje prémiové kravské colostrum z chovu na farmě v České republice v ekologicky čistém prostředí s nejvyšším obsahem imunoglobulinů IgG v 1 kapsli.

2. místo

Betula Kozí kolostrum

Orientační cena: 1500 Kč

Kozí kolostrum, které má blahodárné účinky na organismus, imunitní systém a další. Podporuje regeneraci, posiluje při únavě, zneškodňuje bakterie a viry, nebo třeba podporuje růst svalů.

3. místo

Dětské kozí kolostrum

Orientační cena: 1600 Kč

Dětské kozí kolostrum, také od značky Betula, je složením a kvalitou stejné jako kozí kolostrum. Hlavním rozdílem je velikost tobolek – jsou menší skoro o polovinu, takže se dobře polykají i menším dětem.

Deset nejlepších produktů kolostra

Co je to kolostrum a z čeho je?

V posledních letech se můžete setkat s produkty, které v různých koncentracích obsahují látku zvanou kolostrum. Zakoupit můžete tablety, kapsle, takzvané sticky, ale i nápoje s kolostrem. 

A co tedy kolostrum přesně je? 

Jedná se o hustou tekutinu žluté barvy s gelovitou konzistencí. Kolostrum vzniká jako „vedlejší produkt“ při uvolňování mléka z mléčné žlázy u matek všech savců. Tedy i u člověka. Jedná se vlastně o takový předvoj. Při počátku laktace odchází z těla nejprve kolostrum, známé také pod názvem mlezivo a až poté se začne tvořit klasické mateřské mléko. Opravdu 100% kolostrum je možné získat v průběhu maximálně 6 hodin po porodu. Nejčastěji se zpracovává kozí nebo kraví kolostrum, výjimkou není ale ani například lamí.

Jaké jsou jeho zdravotní benefity?

Kolostrum je takový přírodní „nakopávač“ imunity. A nemá svůj význam jen u miminek, nebo mláďat obecně. Kolostrum dokáže velmi efektivně podpořit i imunitu dospělého jedince. Tato žlutá látka obsahuje takzvané imunoglobuliny, což jsou druhy protilátek, které dokáží velmi efektivně bojovat s viry, plísněmi a nejrůznějšími záněty. Dále v sobě nesou růstové faktory, které umí urychlit regenerační a hojivé procesy v těle. Další látkou, kterou je nezbytné zmínit, je lactoferrin, bílkovina, která umí nachytat z okolního prostředí železo a chytře ho v organismu využít. Železo je naprosto nezbytné k růstu žádoucích mikroorganismů v těle, umí čistit tenké i tlusté střevo a udržovat krev ve zdravé formě.

V jakých případech je vhodné ho používat?

Jak bylo popsáno výše, kolostrum funguje jako podpora zdravé imunity. Velký význam má u miminek v jejich prvních dnech života. Novorozenci jsou vytržení z přirozeného prostředí těla matky a po porodu čelí velkému množství mikroorganismů a patogenů. Právě kolostrum jim skvěle pomáhá v tom, aby bylo jejich zdraví pevné. Kojené děti to mají jednodušší. Kolostrum dostávají od maminky jako běžnou součást prvotní várky kojeneckého mléka. Nekojené děti bohužel o tuto výsadu přichází.

V pozdějším věku se doporučuje kolostrum brát jako prevence proti virovým onemocněním, jako je například chřipka.

Možná se vám to už někdy také stalo – najíte se a je vám tak těžko, že byste zvládli se akorát tak převalit na gauč. A nebo druhý extrém, kdy téměř nejíte, protože neustále bojujete s pocitem plného žaludku a „nafouknutí“. I s tím by mělo ale kolostrum pomoci. Laktoferin totiž umí antimikrobiálně působit ve střevech a tím ho vlastně čistit. Lékaři ho doporučují i při častých průjmech.

Zároveň se doporučuje buď současně brát s antibiotiky nebo po jejich užívání, jelikož umí dát, jednoduše řečeno, střevo do původního stavu.

Pokud zrovna prožíváte nějakou nemoc, určitě nic nezkazíte tím, když nasadíte kolostrum. Pokud se bojíte, neváhejte se poradit se svým lékařem popřípadě lékárníkem. Kolostrum přirozeně podporuje imunitu a tím, že umí hojit záněty, urychluje i léčbu nemocí a rekonvalescenci.

Co kolostrum obsahuje?

Kolostrum obsahuje široké spektrum látek, které příznivě působí na náš organismus a řadí se mezi ně například:

 • Imunoglobuliny – působí antibakteriálně a podporují imunitu.
 • Kvalitní syrovátkový protein – hodí se na stavbu kvalitní svalové tkáně.
 • Růstové faktory IGF-1 a IGF-2 zajišťují dobrý růst a lidský vývoj.
 • Minerály – vápník, železo, draslík a další.
 • Laktoferin – obnovuje mikroflóru střeva a zajišťuje vstřebání železa do těla.
 • Lysozym – jedná se o antibakteriální enzym, který pomáhá podporovat imunitní systém.
 • Vitamíny A, B2, B9, B12 a D.
 • Aminokyseliny.
 • Jednoduché cukry.

Jak a kdy se doporučuje kolostrum dávkovat?

Samozřejmě vždy záleží na konkrétním produktu a doporučení lékaře. My ale budeme vycházet z obecných doporučení, která zní:

 • Běžná dávka kolostra by se měla pohybovat okolo 1,5 g za den v normálním režimu a zdravém těle, jen jako prevence.
 • Pokud chcete podpořit svůj sportovní výkon, i zde kolostrum pomůže, protože obsahuje kvalitní proteiny. V tomto případě by měla být dávka cca 20 – 60 g během dne. 
 • Když chcete podpořit svůj zažívací systém, měla by být denní dávka cca 20 – 40 g.

Obecně platí, že by se mělo kolostrum konzumovat před jídlem, na lačný žaludek. Ideální doba může být ráno, před snídaní.

Jaké jsou druhy kolostra?

Jak bylo již řečeno, kolostrum se uvolňuje z mléčných žláz všech samic savců. Je tedy běžnou součástí lidského mateřského mléka. Ze zvířecí říše se pro léčebné účely nejčastěji využívá kolostrum kozí či kraví.

Lékaři uvádí, že kravské kolostrum je složením nejpodobnější tomu lidskému a náš organismus ho díky tomu ve většině případech skvěle snáší.

Pro koho je kolostrum vhodné?

Kolostrum se hodí, neřekne-li lékař jinak, pro každého. Užívat ho mohu děti, dospělí i senioři. Jeho konzumace může mít mnoho důvodů, ale ten nejčastější je asi prevence nemocí a posílení imunity.

Má kolostrum kontraindikace?

Díky tomu, že je kolostrum naprosto přírodní věc, která je součástí fyziologického procesu všech žen matek, hodí se tedy pro každého. Konkrétně opravdu pro všechny savce i ty ze zvířecí říše. Nebyly prokázané žádné kontraindikace a nic by nemělo bránit tomu ho brát celý život. Staří Římané mu dokonce říkali „elixír dlouhověkosti“. 

Je velmi důležité zmínit, že kolostrum neobsahuje laktózu, takže ho mohou i jedinci s alergií na kravské mléko.

Jak poznáte kvalitní kolostrum?

Existuje několik faktorů, které jsou důležité při výběru kolostra a měli byste jim věnovat větší pozornost:

 • Hodnota PRP (přírodní imunitní modulátory, které stimulují imunitní systém) by měla být minimálně 4 %. Pokud je nižší, mělo by se zvýšit dávkování kolostra.
 • IgG – jedná se o druh imunoglobulinu, což je látka také zodpovědná za dobrý stav imunity. Hodnota pro děti by měla být maximálně 35 % a u dospělých 25 %. 
 • IgA – další z řady imunoglobulinu. Jeho hodnota by neměla být nižší než 0,8 %.
 • IgM – hodnota tohoto imunoglobulinu by neměla být pod 0,5 %, ale platí čím vyšší, tím lepší.
 • Laktoferin – minimální hodnota je 0,7 %.

1. místo

Colostrum ADVANCE

Orientační cena: 380 Kč

Výrobce uvádí, že se jedná o nejsilnější colostrum na českém trhu, které obsahuje 440 mg colostra IgG 40 v jedné kapsli. Ta obsahuje kvalitní bovinní (kravské) colostrum pocházející z ekologicky vedené farmy na území České republiky. Jeho výroba podléhá přísné certifikaci ISO 9001:2001, která dokládá stoprocentní kvalitu výrobního procesu, která maximálně zachovává veškeré aktivní účinné látky. Navíc je produkt nezávislé kontrolován v akreditované laboratoři, kde prochází chemickou i mikrobiologickou analýzou.

Koupí tohoto produktu získáte kvalitní colostrum s obsahem velmi blahodárných složek jako jsou imunoglobuliny, vitamíny, proteiny, minerály a další, které napomáhají ke zdravé a odolně imunitě.

Co se týče užívání, dětem do 3 let se doporučuje brát 1 kapsle jednou až dvakrát za den, zatímco dospělí mohou brát 1-2 kapsli jednou až dvakrát denně a dostatečně zapít.

Cena balení s 90 kapslemi se pohybuje okolo 380 korun.

2. místo

Betula Kozí kolostrum

Orientační cena: 1500 Kč

Jedná se o kozí kolostrum ve formě kapslí. Jedno balení obsahuje 60 kusů. Kozí mlezivo obsahuje velmi důležité látky jako jsou imunoglobuliny, laktoferin, cytokiny, vitamíny, biominerály, růstové faktory, speciální antivirové a antibakteriální látky, interferon a další.

Říká se, že kozy jsou jedny z nejzdravějších zvířat na světě a možná právě proto se jejich kolostrum tolik doporučuje. 

A jak bude toto kolostrum působit na vaše tělo?

 • Podporuje přirozenou imunitu dětí i dospělých.
 • Udržuje fyzickou výkonnost.
 • Urychluje hojení ran a regeneraci.
 • Dodává energii.
 • Čistí střeva.
 • Podporuje růst svalů.

Tyto tobolky jsou zcela veganské, takže se hodí jak pro vegany, tak i pro vegetariány. 

A jaká je cena? Toto balení vás bude stát cca 1500 korun.

3. místo

Betula Dětské kozí kolostrum

Orientační cena: 1600 Kč

Toto kolostrum pro děti pochází z kozího mleziva a je ve formě skvěle stravitelných kapslí. V jednom balení jich naleznete 120.

Velikost těchto tobolek je menší, než ty klasické pro dospělé a je to hlavně proto, aby je děti dokázaly pozřít. V tomto kolostru jsou imunoglobuliny, laktoferin, cytokiny, vitamíny, biominerály, růstové faktory, speciální antivirové a antibakteriální látky, interferon a další. 

Hodí se jak pro maličké děti, tak i pro větší či dospívající jedince.

Toto balení vás vyjde na cca 1600 korun.

4. místo

Reflex Colostrum

Orientační cena: 470 Kč

Těchto 100 kapslí od značky Reflex obsahují kolostrum, tekutinu mléčné žlázy všech savců. Toto kolostrum je hovězí, tedy z mleziva krav. Kraví kolostrum je velmi podobné tomu lidskému a je bohaté na biologicky aktivní látky zejména imunoglobuliny, kterých má až 40× více než mateřské mléko.

A jak užívat? Výrobce doporučuje 1 – 3 kapsle během dne. Popřípadě se poraďte se svým lékařem.

100 kapslí vás vyjde na cca 470 korun.

5. místo

Colostrum + betaglukan + selen

Orientační cena: 500 Kč

Tyto kapsle Colostrum jsou obohacené o betaglukan a selen, což jsou látky, které optimalizují normální funkci imunitního systému. Jedná se produkt z kravského mléka od krav výhradně z českých farem. 

Firma používá na zpracování tohoto kolostra ty nejčistší technologie zpracování a zaručuje maximální účinnost aktivních látek. Kolostrum prémiové kvality je zpracováváno v ČR a celý výrobní proces podléhá certifikaci ISO: 9001:2001. 

A jaká je cena? Toto balení vás vyjde na cca 500 korun.

6. místo

Jahodové colostrum s vitamínem D3

Orientační cena: 460 Kč

Toto kolostrum je ve formě „stick“, což znamená, že je přímo rozpustné v ústech. Jde o velmi unikátní produkt, který je jako jediný v této podobě na evropském trhu. Je 100% přírodní, bez přidaných barviv a dalších aditiv. Navíc je výrobek obohacený o velmi důležitý vitamín D3. 

Sticky mají jahodovou příchuť a bez problémů se hodí i pro děti.

A jaká je cena? 30 kusů vás vyjde na cca 460 korun.

7. místo

Capra Colostrum

Orientační cena: 600 Kč

Toto kozí kolostrum v tabletách obsahuje geniálně vyvážený poměr všech živin, které podporují přirozenou imunitu v organismu, Kolostrum je hustá, nažloutlá tekutina, která se v organismu matky produkuje jako „předvoj“ mateřského mléka. Vědci kolostrum popisují jako úžasnou surovinu, která dokáže lidské tělo velmi obohatit. 

Tyto tablety se hodí i pro děti starší 3 let.

A cena? Cca 600 korun.

8. místo

Fin Colostrum

Orientační cena: 1850 Kč

Kozí kolostrum od značky Fin obsahuje to nejkvalitnější kozí mlezivo, které je velmi podobné tomu lidskému. Je důležité vědět, že kolostrum je opravdu esenciální, protože nejde vyrobit chemickou či syntetickou cestou.

Tento produkt obsahuje vysoké množství různých látek jako jsou aminokyseliny, imunitní faktory, růstové faktory, enzymy, vitamíny a minerály.

Těchto 60 kapslí vás vyjde na cca 1850 korun.

9. místo

Barny's kozí kolostrum

Orientační cena: 700 Kč

Kozí kolostrum v kapslích od značky Barny´s se získává od ekologicky chovaných koz na pastvinách ve Česku. Produkt se bez problémů hodí jak pro dospělé, tak pro děti a obsahuje hojné množství kvalitních tuků, vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek.

Kolostrum je šetrně odebíráno od čistokrevných koz sánského mléčného plemene, vyšlechtěného původně v okolí Bernu ve Švýcarsku. Pochází pouze z prvních 2 dojení.

A cena? 60 kapslí vás bude stát cca 700 korun.

10. místo

COLOSTRUM STAR

Orientační cena: 1400 Kč

Toto kravské kolostrum příznivě působí na imunitu a obranyschopnost. Výrobce ho doporučuje i po delším fyzickém výkonu. Obsahuje například imunoglobuliny IgG, IgA a IgM a celé řady dalších imunomodulačních faktorů.

Jak tyto tablety užívat? Výrobce doporučuje 1 – 2 kapsle dvakrát za den.

Toto balení vám vystačí v závislosti na dávkování 15 – 30 dní a bude vás stát cca 1400 korun.

Závěr

Kolostrum je esenciální produkt, který může lidskému tělu velmi prospět. Můžete ho užívat buď preventivně a to klidně celý život, nebo i nárazově například v období chřipkových epidemií a podobně. Pečlivě zkoumejte složení produktu a vyberte si ten nejvhodnější právě pro vás. Pročtěte si recenze na internetu a dejte na zkušenosti ostatních. Nebojte se dávat kolostrum i svým dětem jako prevenci a podporu jejich správného vývoje. Vyzkoušejte, která varianta dělá vašemu tělu lépe – zda kozí nebo kraví mlezivo. Nezapomeňte tabletky vždy hodně zapít a jíst je nalačno – pokud neuvádí výrobce jinak.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Mlezivo

[2] Wikipedie (CZ): Laktace

[3] Wikiskripta (CZ): Laktace

[4] Healthline (ENG): What Is Colostrum? Nutrition, Benefits, and Downsides

[5] PubMed Central (ENG): Potential benefits of colostrum in gastrointestinal diseases

4.2/5 (Počet hlasů: 18)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?