11 tipů na nejlepší kolostrum – recenze a zkušenosti

Shrnutí: Kolostrum obsahuje spoustu látek, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu a hodí se pro dospělé i pro děti. Jestli ho chcete vyzkoušet, srovnala jsem pro vás 11 produktů – které jsou nejlepší?

 • 1. místo má v ČR nejsilnější Colostrum ADVANCE. Od českých, ekologicky chovaných krav. Výborná cena.
 • 2. místo získalo Kozí kolostrum Betula s koncentrovaným obsahem cenných látek z kozího mleziva.
 • A 3. příčku má NaturalProtein Colostrum, které je obohacené o účinný rakytníkový extrakt.

V článku jsem dál shrnula veškeré info o kolostru:

Jak se kolostrum vyrábí, k čemu slouží, jaké má účinky a jak vybrat to nejlepší?

TOP  1. místo

Colostrum ADVANCE

Orientační cena: 380 Kč
Proč 1. místo?

Protože jde o vůbec nejsilnější kolostrum v České republice, které je navíc finančně  dostupné. A také proto, že se získává od krav chovaných v ekologicky čistém prostředí, na české farmě.

2. místo

Betula Kozí kolostrum

Orientační cena: 1500 Kč
Proč 2. místo?

Protože se jedná o kozí kolostrum, které bývá velice doporučováno. Produkt obsahuje důležité látky (například imunoglobuliny nebo laktoferin), které pomáhají zlepšit imunitní systém.

3. místo

NaturalProtein Colostrum

Orientační cena: 440 Kč
Proč 3. místo?

Protože se jedná o účinné kolostrum, které je obohaceno o rakytníkový extrakt. Ten organismus rovněž vřele přivítá, protože obsahuje kyselinu listovou, vitamíny C, B, D, E, A, K a další příznivé látky.

Jedenáct nejlepších produktů kolostra

 1. Colostrum ADVANCE 380 Kč (90 kapslí)
 2. Betula Kozí kolostrum 1500 Kč (60 kapslí)
 3. NaturalProtein Colostrum 440 Kč (60 kapslí)
 4. Betula Dětské kozí kolostrum 1600 Kč (120 kapslí)
 5. Reflex Colostrum 470 Kč (100 kapslí)
 6. Colostrum + betaglukan + selen 500 Kč (60 kapslí)
 7. Jahodové colostrum s vitamínem D3 460 Kč (30 sticků)
 8. Capra Colostrum 600 Kč (120 kapslí)
 9. Fin Colostrum 1850 Kč (60 kapslí)
 10. Barny's kozí kolostrum 600 Kč (70 kapslí)
 11. Colostrum Star 1400 Kč (60 kapslí)

Co je to kolostrum?

Jedná se o hustou tekutinu žluté barvy s gelovitou konzistencí. Kolostrum vzniká jako „vedlejší produkt“ při uvolňování mléka z mléčné žlázy u matek všech savců. Tedy i u člověka. Jedná se vlastně o takový předvoj. Při počátku laktace odchází z těla nejprve kolostrum, známé také pod názvem mlezivo a až poté se začne tvořit klasické mateřské mléko. Opravdu 100% kolostrum je možné získat v průběhu maximálně 6 hodin po porodu. Nejčastěji se zpracovává kozí[1] nebo kraví kolostrum,[2] výjimkou není ale ani například lamí.

Jaké jsou jeho zdravotní benefity?

Kolostrum je takový přírodní „nakopávač“ imunity. A nemá svůj význam jen u miminek nebo mláďat obecně. Kolostrum dokáže velmi efektivně podpořit i imunitu dospělého jedince.

 • Tato žlutá látka obsahuje takzvané imunoglobuliny, což jsou druhy protilátek, které dokáží velmi efektivně bojovat s viry, plísněmi a nejrůznějšími záněty.
 • Dále v sobě nesou růstové faktory, které umí urychlit regenerační a hojivé procesy v těle.
 • Další látkou, kterou je nezbytné zmínit, je lactoferrin, bílkovina, která umí nachytat z okolního prostředí železo a chytře ho v organismu využít. Železo je naprosto nezbytné k růstu žádoucích mikroorganismů v těle, umí čistit tenké i tlusté střevo a udržovat krev ve zdravé formě.

V jakých případech je vhodné ho používat?

Jak bylo popsáno výše, kolostrum funguje jako podpora zdravé imunity.[3] Velký význam má u miminek v jejich prvních dnech života. Novorozenci jsou vytržení z přirozeného prostředí těla matky a po porodu čelí velkému množství mikroorganismů a patogenů. Právě kolostrum jim skvěle pomáhá v tom, aby bylo jejich zdraví pevné. Kojené děti to mají jednodušší. Kolostrum dostávají od maminky jako běžnou součást prvotní várky kojeneckého mléka. Nekojené děti bohužel o tuto výsadu přichází.

V pozdějším věku se doporučuje kolostrum brát jako prevence proti virovým onemocněním, jako je například chřipka.

Možná se vám to už někdy také stalo – najíte se a je vám tak těžko, že byste zvládli se akorát tak převalit na gauč. A nebo druhý extrém, kdy téměř nejíte, protože neustále bojujete s pocitem plného žaludku a „nafouknutí“. I s tím by mělo ale kolostrum pomoci. Laktoferin totiž umí antimikrobiálně působit ve střevech a tím ho vlastně čistit. Lékaři ho doporučují i při častých průjmech.[4]

Zároveň se doporučuje buď současně brát s antibiotiky nebo po jejich užívání, jelikož umí dát, jednoduše řečeno, střevo do původního stavu.

Pokud zrovna prožíváte nějakou nemoc, určitě nic nezkazíte tím, když nasadíte kolostrum. Pokud se bojíte, neváhejte se poradit se svým lékařem popřípadě lékárníkem. Kolostrum přirozeně podporuje imunitu a tím, že umí hojit záněty, urychluje i léčbu nemocí a rekonvalescenci.

Co kolostrum obsahuje?

Kolostrum obsahuje široké spektrum látek,[5] které příznivě působí na náš organismus a řadí se mezi ně například:

 • Imunoglobuliny[6] – působí antibakteriálně a podporují imunitu.
 • Kvalitní syrovátkový protein[7] – hodí se na stavbu kvalitní svalové tkáně.
 • Růstové faktory IGF-1 a IGF-2 zajišťují dobrý růst a lidský vývoj.
 • Minerály – vápník, železo, draslík a další.
 • Laktoferin[8] – obnovuje mikroflóru střeva a zajišťuje vstřebání železa do těla.
 • Lysozym[9] – jedná se o antibakteriální enzym, který pomáhá podporovat imunitní systém.
 • Vitamíny A, B2, B9, B12 a D.
 • Aminokyseliny.
 • Jednoduché cukry.

Jak a kdy se doporučuje kolostrum dávkovat?

Samozřejmě vždy záleží na konkrétním produktu a doporučení lékaře. My ale budeme vycházet z obecných doporučení, která zní:

 • Běžná dávka kolostra by se měla pohybovat okolo 1,5 g za den v normálním režimu a zdravém těle, jen jako prevence.
 • Pokud chcete podpořit svůj sportovní výkon, i zde kolostrum pomůže, protože obsahuje kvalitní proteiny. V tomto případě by měla být dávka cca 20 – 60 g během dne. 
 • Když chcete podpořit svůj zažívací systém, měla by být denní dávka cca 20 – 40 g.

Obecně platí, že by se mělo kolostrum konzumovat před jídlem, na lačný žaludek. Ideální doba může být ráno, před snídaní.

Jaké jsou druhy kolostra?

Jak bylo již řečeno, kolostrum se uvolňuje z mléčných žláz všech samic savců. Je tedy běžnou součástí lidského mateřského mléka. Ze zvířecí říše se pro léčebné účely nejčastěji využívá kolostrum kozí či kraví.

Lékaři uvádí, že kravské kolostrum je složením nejpodobnější tomu lidskému a náš organismus ho díky tomu ve většině případech skvěle snáší.

Pro koho je kolostrum vhodné?

Kolostrum se hodí, neřekne-li lékař jinak, pro každého. Užívat ho mohu děti, dospělí i senioři. Jeho konzumace může mít mnoho důvodů, ale ten nejčastější je asi prevence nemocí a posílení imunity.

Má kolostrum kontraindikace?

Díky tomu, že je kolostrum naprosto přírodní věc, která je součástí fyziologického procesu všech žen matek, hodí se tedy pro každého. Konkrétně opravdu pro všechny savce i ty ze zvířecí říše. Nebyly prokázané žádné kontraindikace a nic by nemělo bránit tomu ho brát celý život. Staří Římané mu dokonce říkali „elixír dlouhověkosti“. 

Je velmi důležité zmínit, že kolostrum neobsahuje laktózu, takže ho mohou i jedinci s alergií na kravské mléko.

Jak poznáte kvalitní kolostrum?

Existuje několik faktorů, které jsou důležité při výběru kolostra a měli byste jim věnovat větší pozornost:

 • Hodnota PRP (přírodní imunitní modulátory, které stimulují imunitní systém) by měla být minimálně 4 %. Pokud je nižší, mělo by se zvýšit dávkování kolostra.
 • IgG – jedná se o druh imunoglobulinu, což je látka také zodpovědná za dobrý stav imunity. Hodnota pro děti by měla být maximálně 35 % a u dospělých 25 %. 
 • IgA – další z řady imunoglobulinu. Jeho hodnota by neměla být nižší než 0,8 %.
 • IgM – hodnota tohoto imunoglobulinu by neměla být pod 0,5 %, ale platí čím vyšší, tím lepší.
 • Laktoferin – minimální hodnota je 0,7 %.

1. místo

Colostrum ADVANCE

Nejsilnější dostupné kolostrum v České republice získávané od kvalitně živených krav.

Orientační cena: 380 Kč

Proč je Colostrum ADVANCE na prvním místě?

Na první místo jsem umístila Colostrum od značky ADVANCE nutraceutics, protože je to kvalitní produkt s nejvyšším obsahem imunoglobulinů IgG v jedné kapsli. Kolostrum je navíc čisté, bez žádných přidaných látek, je testováno na těžké kovy (což osobně oceňuju) a pyšní se certifikátem kvality (výsledný produkt vždy prochází mikrobiologickou a chemickou analýzou).

A mně osobně je sympatické i to, že se toto bovinní (= kravské) kolostrum získává od našich českých krav, které žijí v čistém prostředí.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (colostrum.nutraceutics.cz) najdete enormní množství pozitivních zkušeností s výrobkem. Zákazníci ho doporučují k nastartování imunitního systému a konstatují, že jim pomáhá bránit se náloži bacilů během chřipkových epidemií. Z reakcí také vyplývá, že kolostrum lidé berou dlouhodobě a spousta z nich na něj nedá dopustit. 

Více než skvělá hodnocení se objevují i na webech heureka.cz a zbozi.cz.

Dále o produktu

Toto je tedy 100% bovinní kolostrum s obsahem 440 mg imunoglobulinu v jedné kapsli. Mělo by se dávkovat po 1-2 kapsli, a to 1-2× denně (dospělí), nebo po jedné kapsli 1-2× denně v případě dětí.

Cenově vás tento produkt vyjde na cca 380 Kč za balení s devadesáti kapslemi.

Fotografie produktu

2. místo

Betula Kozí kolostrum

Účinné kozí kolostrum s řadou látek zlepšujících imunitní systém.

Orientační cena: 1500 Kč

Proč je Kozí kolostrum Betula na druhém místě?

Druhé místo patří produktu od společnosti Betula. Ten jsem vybrala hlavně z toho důvodu, že kozí mlezivo bývá pro své účinky všeobecně doporučováno. Obsahuje totiž celou řadu prospěšných látek, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu, pomáhají udržovat fyzickou výkonnost, mají regenerační schopnosti a dodávají energii.

Mezi tyto super-látky konkrétně patří: imunoglobuliny, laktoferin, cytokiny, vitamíny, biominerály, růstové faktory, speciální antivirové a antibakteriální látky, interferon a několik dalších.

Uživatelské recenze

Recenze na e-shop i na jeho produkty jsou jedním slovem výborné. Na zbozi.cz najdete obrovské množství pozitivních zkušeností s výrobky. Zákazníci si pochvalují výrazné zlepšení imunity a zdá se, že v tomto směru Betula skutečně pomáhá. Výrobek zvláště oceníte v období chřipkových epidemií.

Pro zajímavost ještě zmiňme, že se objevila i jedna negativní připomínka. Konkrétně jedné zákaznici totiž vadí „že o produktu nevěděla dříve :)“.

Dále o produktu

Toto kozí kolostrum se prodává ve formě kapslí, přičemž jedno balení obsahuje 60 tobolek. 

Doporučené dávkování činí:

 • pro dospělé po dvou kapslích denně (v případě potřeby 3× 5 kapslí denně),
 • děti by doplněk měly brát po jedné kapsli denně (v případě potřeby mohou brát až 3× 3 kapsle denně).

A cenově vás tento doplněk stravy bude stát cca 1500 korun.

3. místo

NaturalProtein Colostrum

Účinné kravské kolostrum obohacené o výtažky z rakytníku.

Orientační cena: 440 Kč

Proč je kolostrum od NaturalProteinu na třetím místě?

Výrobek od značky NaturalProtein jsem dala na třetí místo, protože obsahuje nejen látky obsažené v samotném kolostru (vitamíny, minerály, aminokyseliny, růstové faktory, imunoglobuliny, laktoferin, polypeptidy bohaté na prolin, cytokiny a enzymy), ale také rakytníkový extrakt.

A ten obsahuje několik dalších aktivních složek, které rovněž napomáhají k lepší imunitě: vitamín C, vzácnou kyselinu  palmitoolejovou, kyselinu listovou, karotenoidy, vitamíny B, D, E, A, K, železo, bor, mangan a další.

Uživatelské recenze

Na heurece má e-shop NaturalProtein výborná hodnocení. 97 % je skutečně dost. Lidé si chválí rychlost doručení, jsou spokojeni s kvalitou zboží i se zákaznickým servisem. Recenze na konkrétní výrobek se ale prozatím žádné neobjevily a momentálně je nenajdete ani na zbozi.cz.

Dále o produktu

Za zmínku dále stojí, že kravské colostrum je z 99% shodné s lidským.

Doporučené dávkování doplňku je po jedné až dvou kapslích za den, přičemž by se měl zapíjet dostatečným množstvím vody.

Za balení zaplatíte přibližně 440 Kč.

4. místo

Betula Dětské kozí kolostrum

Orientační cena: 1600 Kč

Proč jsem vybrala Dětské kozí kolostrum od značky Betula?

Toto kolostrum pro děti pochází z kozího mleziva a je ve formě skvěle stravitelných kapslí. V jednom balení jich naleznete 120.

Velikost těchto tobolek je menší, než ty klasické pro dospělé a je to hlavně proto, aby je děti dokázaly pozřít. V tomto kolostru jsou imunoglobuliny, laktoferin, cytokiny, vitamíny, biominerály, růstové faktory, speciální antivirové a antibakteriální látky, interferon a další. 

Hodí se jak pro maličké děti, tak i pro větší či dospívající jedince.

Toto balení vás vyjde na cca 1600 korun.

5. místo

Reflex Colostrum

Orientační cena: 470 Kč

Proč jsem zařadila do srovnání Colostrum od Reflexu?

Těchto 100 kapslí od značky Reflex obsahují kolostrum, tekutinu mléčné žlázy všech savců. Toto kolostrum je hovězí, tedy z mleziva krav. Kraví kolostrum je velmi podobné tomu lidskému a je bohaté na biologicky aktivní látky zejména imunoglobuliny, kterých má až 40× více než mateřské mléko.

A jak užívat? Výrobce doporučuje 1 – 3 kapsle během dne. Popřípadě se poraďte se svým lékařem.

100 kapslí vás vyjde na cca 470 korun.

6. místo

Colostrum + betaglukan + selen

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala tento produkt od znašky Health Colostrum?

Tyto kapsle Colostrum jsou obohacené o betaglukan a selen, což jsou látky, které optimalizují normální funkci imunitního systému. Jedná se produkt z kravského mléka od krav výhradně z českých farem. 

Firma používá na zpracování tohoto kolostra ty nejčistší technologie zpracování a zaručuje maximální účinnost aktivních látek. Kolostrum prémiové kvality je zpracováváno v ČR a celý výrobní proces podléhá certifikaci ISO: 9001:2001. 

A jaká je cena? Toto balení vás vyjde na cca 500 korun.

7. místo

Jahodové colostrum s vitamínem D3

Orientační cena: 460 Kč

Proš jsem vybrala jahodové colostrum s D3?

Toto kolostrum je ve formě „stick“, což znamená, že je přímo rozpustné v ústech. Jde o velmi unikátní produkt, který je jako jediný v této podobě na evropském trhu. Je 100% přírodní, bez přidaných barviv a dalších aditiv. Navíc je výrobek obohacený o velmi důležitý vitamín D3. 

Sticky mají jahodovou příchuť a bez problémů se hodí i pro děti.

A jaká je cena? 30 kusů vás vyjde na cca 460 korun.

8. místo

Capra Colostrum

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem zvolila colostrum od značky Capra?

Toto kozí kolostrum v tabletách obsahuje geniálně vyvážený poměr všech živin, které podporují přirozenou imunitu v organismu, Kolostrum je hustá, nažloutlá tekutina, která se v organismu matky produkuje jako „předvoj“ mateřského mléka. Vědci kolostrum popisují jako úžasnou surovinu, která dokáže lidské tělo velmi obohatit. 

Tyto tablety se hodí i pro děti starší 3 let.

A cena? Cca 600 korun.

9. místo

Fin Colostrum

Orientační cena: 1850 Kč

Proč jsem vybrala Colostrum od Finclub?

Kozí kolostrum od značky Finclub obsahuje to nejkvalitnější kozí mlezivo, které je velmi podobné tomu lidskému. Je důležité vědět, že kolostrum je opravdu esenciální, protože nejde vyrobit chemickou či syntetickou cestou.

Tento produkt obsahuje vysoké množství různých látek jako jsou aminokyseliny, imunitní faktory, růstové faktory, enzymy, vitamíny a minerály.

Těchto 60 kapslí vás vyjde na cca 1850 korun.

10. místo

Barny's kozí kolostrum

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem vybrala kozí colostrum od Barny's?

Kozí kolostrum v kapslích od značky Barny´s se získává od ekologicky chovaných koz na pastvinách ve Česku. Produkt se bez problémů hodí jak pro dospělé, tak pro děti a obsahuje hojné množství kvalitních tuků, vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek.

Kolostrum je šetrně odebíráno od čistokrevných koz sánského mléčného plemene, vyšlechtěného původně v okolí Bernu ve Švýcarsku. Pochází pouze z prvních 2 dojení.

A cena? 60 kapslí vás bude stát cca 600 korun.

11. místo

COLOSTRUM STAR

Orientační cena: 1400 Kč

A z jakého důvodu jsem sem zařadila Colostrum Star?

Toto kravské kolostrum příznivě působí na imunitu a obranyschopnost. Výrobce ho doporučuje i po delším fyzickém výkonu. Obsahuje například imunoglobuliny IgG, IgA a IgM a celé řady dalších imunomodulačních faktorů.

Jak tyto tablety užívat? Výrobce doporučuje 1 – 2 kapsle dvakrát za den.

Toto balení vám vystačí v závislosti na dávkování 15 – 30 dní a bude vás stát cca 1400 korun.

Závěr

Kolostrum je esenciální produkt, který může lidskému tělu velmi prospět. Můžete ho užívat buď preventivně a to klidně celý život, nebo i nárazově například v období chřipkových epidemií a podobně. Pečlivě zkoumejte složení produktu a vyberte si ten nejvhodnější právě pro vás. Pročtěte si recenze na internetu a dejte na zkušenosti ostatních. Nebojte se dávat kolostrum i svým dětem jako prevenci a podporu jejich správného vývoje. Vyzkoušejte, která varianta dělá vašemu tělu lépe – zda kozí nebo kraví mlezivo. Nezapomeňte tabletky vždy hodně zapít a jíst je nalačno – pokud neuvádí výrobce jinak.

A pokud chcete pomoci s výběrem těch nejlepších produktů, z výše uvedených vám doporučuji zejména Colostrum ADVANCE, které pochází od českých ekologicky chovaných krav a má vynikající cenu. Dále stojí za vyzkoušení kozí kolostrum Betula s řadou prospěšných látek nebo NaturalProtein Colostrum, opět český produkt, obohacený o zdraví prospěšný extrakt z rakytníku.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[10] Wikipedie (CZ): Mlezivo

[11] Wikipedie (CZ): Laktace

[12] Wikiskripta (CZ): Laktace

[13] Healthline (ENG): What Is Colostrum? Nutrition, Benefits, and Downsides

[14] PubMed Central (ENG): Potential benefits of colostrum in gastrointestinal diseases

4.2/5 (Počet hlasů: 18)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »