TOP 10: nejlepší vitamín D pro děti – recenze a zkušenosti

Co je to vitamin D a proč je pro nás důležitý? Proč je důležitý speciálně pro děti a který dětem nejlépe vybrat? Recenze, zkušenosti.

TOP  1. místo

Vegetology VitaShine Vitamin D3

Orientační cena: 300 Kč

Praktický sprej Vitashine obsahuje užitečný vitamin D3 a jeho složení na bázi kokosového oleje je jemné a ideální především pro malé děti, včetně novorozených mrňousků.

2. místo

Terezia
Vitamin D3

Orientační cena: 200 Kč

Vitamin D3 od značky Terezia je vhodný i pro kojence od ukončeného 1. měsíce. Je důležitý zejména pro tvorbu a mineralizaci kostí a zubů.

3. místo

Viridian Viridikid
Vitamin D

Orientační cena: 260 Kč

Doplněk stravy pro děti obsahuje přírodní vitamin D 400 IU v tekuté formě. Je obohacený o přírodní pomerančový olej, díky kterému má příjemnou a lahodnou chuť.

Deset nejlepších vitamínů D pro děti

Co je to vitamín D?

Lidské tělo potřebuje ke své správné funkci celou řadu vitamínů a minerálních látek. A právě „déčko“ je jeden z nich. Pokud se podíváme hlouběji, tak z chemického hlediska zjistíme, že se jedná o seco-steroid, který je pro fyziologické tělesné funkce naprosto zásadní. Někteří lékaři o něm hovoří i jako o hormonu. Vitamín D se vytváří v kůži, která je vystavená slunečnímu záření, popřípadě z jídla nebo různých suplementů.

„Déčko“ je naprosto primární, když lidské tělo potřebuje získat vápník z fosforu přijatého ze stravy. Tento proces se bez vitamínu D neobejde. A jak je známo, vápník je nezbytný pro tvorbu, růst a správnou funkci kostí. Dále ovlivňuje činnost nervového a imunitního systému, podílí se také na tvorbě a růstu nových buněk. U dětí je tedy tento vitamín opravdu nutný.

Tento vitamin se skládá z několika dalších sloučenin, z nichž ta nejdůležitější je vitamin D3 neboli také cholekalciferol. Proč? Protože oproti jiným sloučeninám se liší tím, že jeho původ je živočišný a tělo ho dokáže syntetizovat díky slunečnímu záření, konkrétně ultrafialovému UVB záření. V zimních měsících hrozí jeho nedostatek, protože chodíme mnohem méně ven. Je tedy důležité ho přes zimu doplňovat.

Formy vitamínu D

Jak jsme popsali výše, vitamín D se skládá z několika složek. Ty dvě hlavní jsou D2 a D3. Vitamin D2 je známý od roku 1931 a o čtyři roky později byla stanovena chemická struktura vitaminu D3.  Další méně známé formy jsou D1, D4 a D5.

V doplňcích výživy je vitamín D k dispozici ve dvou formách, D2 a D3. Vitamin D2 je vyroben UV zářením ergosterolu v kvasinkách, a vitamín D3 je vyráběn ozařováním 7-dehydrocholesterolu z lanolinu a chemické přeměny cholesterolu. 

Může se zdát, že jsou vitamíny D2 a D3 v nutričních hodnotách stejné, ale při vysokých dávkách je vitamín D2 méně účinný. D3 je živočišná forma a D2 je rostlinná forma vitamínu D. 

Vitamíny D2 a D3 nejsou biologicky aktivní, musí být upraveny v těle, aby splňovaly funkci, kterou mají plnit.

Proč se má dětem podávat?

Jak bylo již řečeno, „déčko“ je v období růstu a vývoje velmi důležitý vitamín. Děti ho sice získávají ze sluníčka při pobytu venku, ale v zimě a na jaře, kdy je procházek méně, je důležité hladinu vitamínu kontrolovat a doplňovat.

Uvádí se, že až 80 % vitamínu D je z UV záření. Podle studie Světové zdravotnické organizace stačí k pokrytí potřebné denní dávky vitaminu D u dětí pobyt na slunci po dobu zhruba půl hodiny. 

Ovšem například na jaře dosáhlo dle výzkumů potřebného množství jen 14 % dětí. 

A na co konkrétně má tedy vitamín D vliv?

 • Správný růst a funkce kostí a zubů
 • Mozkovou činnost
 • Imunitu
 • Zdravý vývoj všech buněk
 • Vývoj pohybového aparátu
 • Zajišťuje psychickou pohodu.

Jeho nedostatek se projevuje většinou ztuhlostí svalů, lámavostí kostí, a nebezpečím špatného růstu.

Kdy se má dětem podávat?

Vitamín D se doporučuje v malých dávkách podávat už v době těhotenství, jako prevence.

Poté, po porodu závisí hladina vitamínu u miminka na jeho množství v těle maminky. Když ho má málo, je děťátko plačtivé, málo spinká a může být často nachlazené. A protože by se miminka neměla vystavovat slunečnímu záření, je důležité jim „déčko“ alespoň do dvou let věku suplementovat. Miminkům by se měla každý den dávat jedna kapička na dudlík (popřípadě množství, které doporučí lékař). 

Pokud je miminko nedonošené, je možné dávku zvýšit.

Dětem od dvou let se může vitamín D dávat pouze ve zmíněném období zima až jaro, jako prevence. Přes léto a na podzim to není nutné – nedoporučí-li lékař jinak.

Jaké je dávkování vitamínu D pro děti?

Denní doporučený příjem vitaminu D pro miminka a batolata je 400 IU. Pro starší děti od cca dvou let se doporučuje 450 IU.

Má význam pobyt venku v zimním období?

Určitě ano. I když slunce samozřejmě „nepálí“ zdaleka tak silně jako v létě, i přesto se nám umí dostat takzvaně pod kůži. 

Doporučuje se být venku minimálně 5-30 minut 2x až 3x týdně nebo 5 -10 minut každý den mezi 10. a 16. hodinou.

Pozor ale – delší pobyt na přímém slunci už zdraví neprospívá a nemá to ani vliv na zvýšenou tvorbu vitaminu D. V přehřáté pokožce se vitamin D3 rozkládá a zvyšuje se riziko vzniku melanomu.

Podle WHO chybí tento vitamín až 59 % obyvatelstva a z toho 25 % ho má extrémně málo. 

Poslední možností je kvalitní suplementace.

Vitamín D ve stravě

Příjem vitamínu D můžeme cíleně podpořit i stravou. Která ho obsahuje nejvíce?

 • Kvalitní plnotučné kravské mléko
 • Tučné ryby jako je tuňák, sardinky či makrela
 • Játra
 • Žloutky
 • Hovězí maso
 • Sádlo (bez soli)
 • Rybí tuk

Jak zjistit nedostatek vitamínu D?

Zcela jistě nejlépe a nejrychleji prostřednictvím krevních testů, o které můžete požádat svého ošetřujícího lékaře nebo si je zaplatit v kterékoliv odběrové laboratoři. Ten stojí cca 1700 Kč.

Co hrozí při nedostatku vitamínu D?

Jak jsem již probírali výše, důležitost „déčka“ je nesporná. Má obrovský vliv na komplexní zdraví organismu včetně imunity, nervové soustavy a pohybového aparátu.

Při jeho nedostatku hrozí:

 • Křivice – porucha tvorby kostí
 • Osteoporóza – řídnutí kostí
 • Nízká imunita a obranyschopnost 
 • Špatný vývoj a růst kostí
 • Krátkozrakost
 • Nezdravé zuby
 • Ochablé svaly a křeče 
 • Křehké kosti (časté zlomeniny)
 • Podrážděnost
 • Poruchy spánku
 • Únava

Může mít vitamín D nežádoucí účinky?

Spíše výjimečně. U miminek může občas způsobit přechodné bolesti bříška, plynatost, zácpu nebo naopak průjem či kopřivku. Jde ale o rychle mizející stav. Hned jak si miminko zvykne na příjem tohoto vitamínu, tělo se adaptuje.

1. místo

Vegetology VitaShine Vitamin D3

Orientační cena: 300 Kč

Tento vitamín D je ve formě spreje, což je ideální pro miminka, protože se díky aplikaci vyvarujete bolení bříška. Sprej je na bázi kokosového oleje. Přispívá ke správnému vstřebávání vápníku a fosforu, k udržení normálního stavu kostí a zubů, správné činnosti svalů a podporuje přirozenou obranyschopnost. Anglická značka je vhodná i pro vegany a dá se používat v jakémkoliv věku.

Tento produkt je jako jediný na světě registrovaný u Vegan Society a jeho vývoj ve Vegetology konzultovali s uznávanými odborníky z Univerzity ve Stirlingu. 

Sprej se prodává v recyklovatelné lahvičce.

Balení o objemu 20 ml vás vyjde na cca 300 korun.

2. místo

Terezia Vitamin D3

Orientační cena: 200 Kč

Tento vitamín D se hodí pro novorozence až pro děti do 12 let. V případě potřeby mohou bez problémů užívat i dospělí. Terezia vitamin D3 je zcela přírodní bez konzervantů.

Tento produkt obsahuje: 

 • Olivový olej
 • Vitamin D3 
 • Vitamin E 
 • 1 kapka obsahuje 10µg/400 IU vitamínu D3 

Cena je cca 200 korun.

3. místo

Viridian Viridikid Vitamin D

Orientační cena: 260 Kč

Vitamin D od britské značky Viridian obsahuje 400 UI „déčka“ a hodí se pro děti od 1 roku. Produkt navíc obsahuje přírodní pomerančový olej, který mu dodává velmi příjemnou chuť.

Viridikid Viridian pochází z extraktu lišejníku a je vyrobený je na bázi slunečnicového oleje. Jedná se o čistou směs bioaktivních složek bez balastních aditiv a pojiv. Produkt je vhodný i pro vegany a vegetariány, protože neobsahuje žádné živočišné složky. 

Skvělé je, že má výrobek ekologické balení z takzvaného amber glass, které chrání obsah před světlem a teplem. Zároveň ho lze recyklovat nebo použít znova. 

A jaká je cena? Cca 260 korun.

4. místo

Möller’s Můj první rybí olej

Orientační cena: 300 Kč

Vitamín D ve formě rybího oleje od značky Möller's Omega 3 je mimo jiné bohatým zdrojem i omega-3 nenasycených mastných kyselin DHA a EPA a vitaminu A. produkt se vyrábí přímo v Norsku, v místě obrovského zdroje tučných mořských ryb. Rybí olej Omega 3 je určený dětem od 1 roku do 3 let.

Tento výrobek posiluje imunitu, mozkovou a srdeční činnost, bojuje se záněty a podporuje celkové tělesné zdraví. 

 • EPA a DHA přispívají k normální činnosti srdce
 • DHA přispívá k udržení normální činnosti mozku a zraku
 • Vitamin A přispívá k udržení normálního stavu zraku a pokožky

A jaká je cena? Tento produkt vás vyjde na cca 300 korun.

5. místo

Nordic Naturals Baby's s Vitamínem D3

Orientační cena: 450 Kč

Nordic Naturals Baby's DHA je čistý, bezpečný a certifikovaný zdroj omega-3 DHA a vitamínu D3 pro děti i dospělé. Produkt je vyrobený z jater divoké arktické tresky s 300 IU přidaného vitamínu D3 a je bez GMO a hexanu.

Pro snadnou aplikací je součástí balení i praktické kapátko.

A cena? Tyto „kapičky“ vás budou stát cca 450 korun.

6. místo

Generica Vitamin D3

Orientační cena: 100 Kč

Kapky Generica se hodí jak pro miminka, tak pro děti do cca 12 let. Jsou bez konzervantů a dalších chemických aditiv. Obsahují čistý vitamín D3 značky Quali®-D, který se získává z lanolinu, z vlny zdravých živých ovcí, které se chovají na pastvinách ve vysoko položených částech Austrálie a Nového Zélandu. Neobsahuje žádné alergeny a není geneticky modifikovaný.

Produkt je na bázi olivového oleje, který nezatěžuje žaludek. Navíc obsahuje certifikovaný dávkovač, díky němuž každá kapka jednoduše zprostředkuje 400 IU vitamínu D3.

Kapky vás budou stát cca 100 korun.

7. místo

D-max Kids

Orientační cena: 120 Kč

D-Max Kids 400 IU obsahuje 10 mikrogramů vitamínu D3 v jedné tabletě. Je určený pro děti na podporu správné funkce imunitního systému, udržení normálního stavu kostí a zubů, k činnosti svalů a pro normální vstřebávání a využití vápníku. Tabletky mají svěží hruškovou příchuť.

Tabletu by mělo dítě rozžvýkat nebo nechat rozpustit v ústech. Nedávejte dětem mladším tří let.

Cena za 90 tablet je cca 120 korun.

8. místo

Carlson Labs Kid's Cod liver oil

Orientační cena: 700 Kč

Produkt Carlson Labs olej z tresčích jater pochází ze studených islandských vod a zpracovává se pomocí tradičních metod. Je geniálním zdrojem omega-3 mastných kyselin a navíc i vitamínů A a D. Tento olej podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému, správný metabolismus vápníku a vývoj kostí.

Cena za 250 ml je cca 700 korun.

9. místo

Jamieson Baby-d3 Vitamín D3

Orientační cena: 270 Kč

Doplňky stravy s vitamínem D od firmy Jamieson jsou připravené výhradně s použitím Quali™- D vitamínu prvotřídní světové kvality. Výroba probíhá z čistého „slunečního“ lanolinu, který je bohatý a obnovitelný zdroj vitamínu D. 

Tato značka je největší kanadský výrobce a distributor přírodních vitamínů, minerálů, koncentrovaných výživových doplňků, bylinek a botanických léků. 

Tyto kapky stojí cca 270 korun.

10. místo

NATURES AID Vitamín D3

Orientační cena: 250 Kč

Kapičky ideálně pro děti od dvou měsíců věku do 5 let. Obsahují vitamin D3, který podporuje správnou funkci imunitního systému a normální funkci svalů. Výrobce doporučuje užívat 0,5 ml 1 – 2x denně. Kapičku dejte na dudlík nebo přímo do pusinky dítěte. Kapky lze také smíchat s jídlem.

Kapky jsou bez obsahu sladidel, konzervačních látek, laktózy, lepku a droždí.

A cena? Cca 250 korun.

Závěr

Vitamín D je zásadní pro lidské tělo. Bez něj by nás čekalo mnoho zdravotních komplikací. Zkuste chodit co nejvíce ven a to ideálně za každého počasí. Jezte potraviny bohaté na tento vitamín a v zimních měsících ho suplementujte. Nezapomeňte, že pro zdravý vývoj našich dětí je naprosto nezbytný. Vyberte ten nejvhodnější doplněk a může ho bez problémů užívat celá rodina.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vitamín D

[2] Wikiskripta (CZ): Výživa dětí

[3] Wikiskripta (CZ): Vitamin D

[4] Healthline (ENG): 9 Best Vitamins for Kids: Do They Need Them (and Which Ones)?

[5] PubMed Central (ENG): Acute vitamin D intoxication in a child

5/5 (Počet hlasů: 8)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?