Shrnutí: Hledáte tu nejlepší kosmetiku pro vaše novorozené miminko? Výběr produktů je obrovský, až se v něm člověk někdy ztratí, že? Proto jsem za vás udělala rozsáhlou rešerši a vybrala 12 nejlepších kosmetických produktů pro miminka a děti:
- 1. místo získal BIO jemný mandlový olej Nobilis Tilia. Ideální pro novorozence včetně těch nedonošených.
- Na 2. místo jsem vybrala dětské tělové máslo Purity Vision. Je BIO, skvěle hydratuje a pečuje o dětskou kůži.
- A na 3. příčce se umístil balzám na opruzeniny od značky Kvitok. Účinné, 100% přírodní složení na bázi zinku.
Dále jsem pro vás zjistila:
Jak se kosmetika pro miminka liší od té pro dospělé? Co by dětská kosmetika[1] neměla obsahovat? Jak se starat o pokožku novorozence?[2]
Nobilis Tilia
jemný mandlový olej
Protože za studena listovaný mandlový olej představuje všestrannou a jemnou péči o dětskou pokožku. Je vhodný i pro úplně maličká, i nedonošená miminka.
Purity Vision
dětské tělové máslo
Jelikož toto tělové máslo obsahuje kombinaci kvalitních rostlinných olejů a másel pro jemnou péči o dětskou pokožku. Díky čistému složení máslo využijete i v péči o přecitlivělou pokožku dospělých.
Kvitok Zinkový
balzám na opruzeniny
Jde totiž o balzám na opruzeniny, který je vhodný pro všechny děti od narození a hmotnosti 3 kg a výše. Neobsahuje žádné konzervanty, syntetické parfémy ani ropné deriváty.
Dvanáct nejlepších kosmetických produktů pro děti a miminka
- Nobilis Tilia jemný mandlový olej 230 Kč (200 ml)
- Purity Vision dětské tělové máslo 440 Kč (350 ml)
- Kvitok Zinkový balzám na opruzeniny 250 Kč (50 ml)
- laSaponaria čisticí gel na přebalování 240 Kč (190 ml)
- Weleda Baby zklidňující kojenecký krém 270 Kč (50 ml)
- DULCIA natural zinková mastička 250 Kč (30 ml)
- Wooden Spoon opalovací mléko 800 Kč (100 ml)
- Weleda Baby měsíčkový balzám 220 Kč (30 ml)
- Dětská pěna do koupele Attitude 300 Kč (473 ml)
- Dětský koupelový olej Saloos 150 Kč (125 ml)
- Urtekram dětský šampon 330 Kč (500 ml)
- Eco Cosmetics kojenecký a dětský krém 320 Kč (50 ml)
Co je to kosmetika pro miminka?
Kosmetika pro miminka[1] by měla být co nejšetrnější. Někteří odborníci radí, že novorozenci nepotřebují vůbec žádnou. Mají na svém tělíčku totiž přirozený maz, který po dobu šestinedělí bohatě stačí.
Pokožka miminka je velmi citlivá a proto je nutné eliminovat zdroje podráždění. Ideální volbou je zcela přírodní kosmetika, bez alergenů. Často maminky používají jen přírodní olejíčky, které přidávají po kapkách do koupele. Za zmínku stojí například levandulový, který uklidňuje či kvalitní olivový.
Mateřství a těhotenství je jedno kouzelné období. Co je pro maminku či děťátko nejlepší? Jaké vitamínky, nebo třeba kosmetika ovlivňují vaše zdraví? Jaké zdravotní doplňky se pro maminku nebo dítě hodí? Zde máte seznam článků na toto téma:
- TOP 11: nejlepší ovulační testy – srovnání a recenze
- TOP 10: nejlepší vložky do podprsenky (prsní vložky) – recenze
- TOP 10: nejlepší těhotenské testy – srovnání a recenze
- TOP 10: nejlepší mast na opruzeniny – recenze
- TOP 10: Nejlepší krémy na strie – recenze a zkušenosti
- 17 nejlepších vitamínů na imunitu pro děti – recenze
- 13 tipů na nejlepší zinkovou mast – recenze a účinky
- 13 nejlepších vitamínů pro děti, kojence a miminka – srovnání a recenze
- 13 nejlepších probiotik pro děti, miminka a novorozence
- 13 nejlepších opalovacích krémů pro děti a miminka – recenze
- 12 nejlepších vitamínů pro kojící matky – recenze a diskuze
- 12 nejlepších vitamínů D pro děti – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších sirupů na imunitu pro děti – recenze
- 11 tipů na nejlepší kolostrum – recenze a zkušenosti
- 11 nejlepších vitamínů pro těhotné – srovnání a recenze
- 10 nejlepších vitamínů na podporu otěhotnění (plodnosti) – recenze
- 10 nejlepších kojeneckých mlék – srovnání a recenze
Jak se liší od klasické kosmetiky?
Kosmetika pro miminka je taková speciální sorta produktů, která nabízí pro citlivou dětskou pokožku tu nejlepší péči, respektive měla by. Vždy je velmi důležité pečlivě zkoumat složení a případně i recenze jiných uživatelů.
Miminkovská kosmetika se od té běžné, tedy „dospělácké“ liší především složením. Platí takové nepsané pravidlo, že kosmetika pro novorozence či batolata by měla mít velmi strohý výčet látek, které jsou v produktu obsažené. Čím méně, tím lépe.
Co by dětská kosmetika neměla obsahovat?
Právě parabeny[3] se řadí mezi dvacítku nejčastějších alergenů a to nejen u dětí. Hlavní problém je v tom, že zasahují do přirozené aktivity pokožky. Poznáte je tak, že se nejčastěji skrývají pod označením: phenyl-, methyl-, otyl- a další.
Formaldehyd[4] i její sloučeniny (DMDM Hydantoin, Glutaral a další) jsou pro organismus naprosto toxické.
Jedná se o klasické konzervanty[5] na syntetické bázi, které můžete naprosto normálně najít například ve sprchovém gelu. Označují se jako kontaktní alergeny a mohou způsobit různé záněty.
Tato čtveřice jsou také konzervanty objevující se v tělové kosmetice, nicméně poškozují buňky a ničí dobré kožní bakterie.
Tenzidy jsou povrchově aktivní látky, které sice dokáží usnadnit rozpouštění nečistot na kůži, ale zároveň mohou způsobit i neplechu. Tenzidy existují dvojího původu – přívětivé a škodlivé. Mezi ty, které kůži miminku nevadí, se řadí například Sodium Coco Sulfate.
Čím méně kvalitní kosmetika, tím větší pravděpodobnost, že bude obsahovat silikony. Poznáte je podle těchto koncovek: silicon, -cone, -silanol, -silane, -siloxane a další.
Další věc, která odlišuje dětskou kosmetiku od té klasické je certifikace. V dnešní době existuje poměrně velké množství certifikátů, se kterými se můžete setkat. Mezi ty nejznámější patří například:
- ECARF – tato zkratka spotřebitele ujišťuje o tom, že je produkt vhodný pro alergiky.
- ICEA – jedná se o bio certifikaci.
Jak se kosmetika pro nejmenší dělí?
Opravdu je důležité zmínit, že čím méně kosmetiky maminka na miminko používá, tím lépe. Tvrdí se, že 60 % z toho, co na tělíčko namažete, se může dostat dovnitř skrz pokožku.
A jak dělíme kosmetiku pro nejmenší?
- Krémy
- Olejíčky
- Gely
- Pěny
- Masti
- Šampony
- Mýdla
- Mléka
Proč vybírat kvalitní a šetrnou kosmetiku?
Kdo jiný, než miminka si zaslouží opravdu kvalitní kosmetiku? Jakmile co přijdou na svět, je pro ně vše nové. Působí na ně vnější prostředí a vjemy, které musí vstřebat jsou takřka nekonečné. Pojďme jim ulevit alespoň tím, že budeme používat takovou kosmetiku, která jim neuškodí.
- Dětská kůže je až 5× tenčí než ta dospělého jedince. Navíc v první fázi života neplní ochrannou funkci a tak skrz sebe propustí opravdu velké množství složek dovnitř do těla. Dětský organismus tento proces velmi zatěžuje a proto je důležité ho eliminovat výběrem kvalitní kosmetiky.
Jak se starat o kůži novorozeného miminka?
- Je dobré vědět, že právě kůže má samoočisťovací schopnost. Co přesně si pod tím představit? Funguje to tak, že vrchní části pokožky se vlastně neustále odlupují a tím se odstraňují nečistoty pryč. Pravidelná koupel či sprcha tomu samozřejmě napomáhají. A to znamená, že nemusíte mít nepřeberné množství produktů, ale miminko si dobře vystačí i s vodou. V první týdnech i měsících života určitě.
- Nekoupejte miminko každý den, stačí obden.
- Lokální hygienu, tedy v oblasti zadečku, genitálií, pod bradičkou, na krku a podobně provádějte navlhčenou žínkou klidně několikrát denně – dle potřeby, při vyměňování plenky pokaždé.
- Nechte dětskou kůži často větrat. Například v domácím prostředí mezi přebalováním.
- Pokud používáte na miminko mýdlo nebo gel, určitě ho přehnaně nedrhněte, ale pouze zlehka nanesne a hned opláchněte.
- Dětské vlásky se nemastí, bohatě tedy postačí, když je budete umývat jednou týdně.
- Pokud používáte mýdlo, tak po koupeli kůži miminka vždy hydratujte, protože mycí přípravky mohou vysušovat. Ideální jsou přírodní olejíčky, které je ale vždy nutné aplikovat na vlhkou kůži, nikdy ne na suchou.
Na co si dát pozor?
U péče o miminka je důležité hlavně zachovat klid. Může se stát, že si s nějakými situacemi nebudete vědět rady, ale to nevadí, nic se neděje. Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu.
Čemu předcházet a na co si dát pozor?
Místa, která jsou náchylná na vznik opruzenin často větrejte. Jedná se například o oblasti v okolí plenky – genitálie a zadeček. Dále pak pod kolínky nebo v podpaží. Tyto lokality preventivně mažte vhodným přípravkem a nenechávejte miminko zpotit.
Je jich celá řada. Zkuste se jim zcela vyhnout a tím eliminovat riziko alergie. Docela dobře vám postačí obyčejná voda a bavlněné utěrky a podobně.
Miminka by na přímé slunce určitě neměla „chodit“. Jak bylo již řečeno, jejich kůže je mnohem citlivější a silné paprsky by mohly způsobit velké nepříjemnosti.
Parfemaci, konzervanty, alergeny, parafínové oleje, alkohol a další.
Tipy pro čerstvé maminky:
Před použitím dětské kosmetiky udělejte test. Vezměte malé množství přípravku a namažte ho miminku na předloktí a poté počkejte, jestli se objeví pupínky nebo vyrážka. Když ne, můžete produkt bez problému použít.
1. místo
Nobilis Tilia jemný mandlový olej
Úžasně jemný mandlový olej v BIO kvalitě. Hodí se na tělíčko i obličej miminek.
Proč jsem na 1. místo vybrala jemný mandlový olej od Nobilis Tilia?
Protože tento mandlový olej je fyzikálně očištění (odkalený), díky čemuž obsahuje méně vonných látek, takže je opravdu jemný a hodí se pro citlivou dětskou pokožku. Má zklidňující a regenerační účinky, protože obsahuje nenasycené mastné kyseliny a vitamin E. Pokožku krásně hydratuje – nezapomeňte ale, že se musí vždy nanášet na vlhkou kůži, aby nezpůsobil pravý opak.
Hodí se i na podrážděnou pokožku, například od sluníčka. Poškozenou vrstvu kůže krásně hojí a tlumí začervenání i svědění.
Uživatelské recenze
I z hodnocení různých webových portálech je vidět, že tenhle olejíček je pro mnoho uživatelů takovým malým grálem. Jeho oblíbenost je na heurece dokonce 98% a lidé uvádějí, že se jedná o nejlepší produkt pro dětskou miminkovskou pokožku. Jedna uživatelka dokonce uvádí, že jedno balení vydrží 7-8 měsíců. Na zboží získal produkt plný počet hvězdiček a recenze se shodují, že lepší olej pro miminka není. Potvzuje to i diskuze na eMimino, kde uživatelky kvitují 100% jemné a přírodní složení a doporučují ho zabalit už do porodnice.
Více informací
Česká značka Nobilis Tilia se postupem let stala natolik známou a kvalitní firmou v oblasti kosmetiky, že expandovala z naší domoviny i do mnoha evropských zemí. Nobilis Tilia se zabývá nejen výrobou aromaterapeutické kosmetiky, ale klade velký důraz i na vzdělávání a osvětu v tomto oboru. V produktech této společnosti nenajdete žádné živočišné produkty a neúčastní se ani pokusů na zvířatech. Suroviny, které do výrobků dávají, jsou ve valné většině z ekologického zemědělství a zakládají si na tom, aby byly produkty 100% přírodní.
A cena? Cca 260 korun/200 ml.
2. místo
Purity Vision dětské tělové máslo
BIO tělové máslo pro děti, které se hodí jak po koupeli děťátka, tak při masírování nebo jako péči při přebalování.
Proč jsem vybrala dětské tělové máslo od Purity Vision na 2. místo?
Jelikož toto tělové máslo pro nejmenší obsahuje vyváženou kombinaci pečlivě vybraných rostlinných olejů a másel, které velmi jemně pečují o zranitelnou dětskou kůži. Produkt obsahuje bambucké máslo, konopný a kokosový olej a mnoho dalších vyživujících látek.
Uživatelské recenze
Stejně jako mandlový olej Nobilis Tilia, i tohle dětské tělové máslo od Purity Vision má na zboží plný počet hvězdiček. Lidé si chválí dobrou roztíratelnost a také, že skvěle promašťuje, aniž by zanechávalo mastné fleky. Na heuréce má máslo dokonce označení TOP 9 mezi dětskou kosmetikou. Uživatelé si chválí skvělé složení, příjemnou texturu a prý pomáhá i na ekzém.
Další informace
Purity Vision je česká značka přírodní kosmetiky, která spojuje moderní postupy s tradičními léčivými účinky přírody. Cílem Purity Vision je, aby byly jejich produkty dostupné všem bez rozdílu a aby díky tomu byla péče o pokožku co nejlepší. Od miminek pro seniory. Výrobky jsou ve většině případech certifikovány v BIO kvalitě a respektují ekologické aspekty.
Kolik máslo stojí? Cca 440 korun za 350 ml.
3. místo
Kvitok Zinkový balzám na opruzeniny
100% přírodní balzám na opruzeniny, který zklidňuje podrážděnou pokožku, eliminuje pocit pálení a odstraňuje začervenání kůže.
Z jakých důvodů jsem na 3. místo zvolila Zinkový balzám na opruzeniny od značky Kvitok?
Zinkový balzám na opruzeniny je totiž bez konzervantů, syntetických parfémů a ropných derivátů. Balzám pokožku krásně zklidní a to i na silně podrážděných místech. Kůži zároveň vyživuje a zlepšuje její elasticitu. Je vhodný pro miminka, která měla porodní váhu alespoň 3 kg.
Uživatelské recenze
Další informace
Slovenská značka přírodní kosmetiky Kvitok pochází z města Humenné a zakládá si na přírodě a jejích léčivých účinků. Proto také nese název „Kvitok“.
Produkty ani použité suroviny u této značky nejsou testované na zvířatech a zároveň neobsahují živočišné produkty a hodí se pro vegany.
Na kolik vás tento balzám vyjde? Na cca 250 korun.
4. místo
laSaponaria čisticí gel na přebalování
Proč je tu čisticí gel na přebalování od laSaponaria?
Italská přírodní kosmetika laSaponaria nabízí veškeré produkty v bio kvalitě. Všechny výrobky moc hezky a nevtíravě voní, jsou vyrobené z lokálních surovin a neobsahují žádné živočišné produkty, ani nejsou testované na zvířatech.
Tento jemný čisticí gel pro miminka bez přidané parfemace obsahuje praktický dávkovač, díky kterému nanesete na dětskou pokožku jen takové množství, které potřebujete. V gelu je obsažený extra panenský olivový olej, výtažky z meruněk, heřmánku a aloe vera, které přirozeně zklidní pokožku miminka. Kromě toho také produkt nese certifikaci Cosmetici Biologici.
Kolik tento gel stojí? Cca 240 korun.
5. místo
Weleda Baby zklidňující kojenecký krém
Proč jsem vybrala zklidňující kojenecký krém od Weledy?
Weleda je švýcarská značka kosmetiky, která se opírá o vědecké, farmaceutické kořeny. Firma má téměř stoletou tradici, kterou se může právem pyšnit. Weleda se snaží o ekologickou udržitelnost v moderních podmínkách a nutno podotknout, že se jí to daří.
K výrobě svých produktů používají co nejčistší přírodní suroviny.
Kojenecký zklidňující krém chrání pokožku miminka před podrážděním, zarudnutím a vznikem opruzenin. Obsahuje oxid zinečnatý a přírodní rostlinné oleje, které působí protizánětlivě a kůži hezky hydratují. Najdete zde například extrakty z proskurníku, brutnáku a violky trojbarevné.
Kolik krém od Weledy stojí? Cca 270 korun/50 ml.
6. místo
DULCIA natural zinková mastička
Proč jsem sem umístila zinkovou mastičku od DULCIA natural?
Slovenská značka DULCIA natural produkuje přírodní kosmetiku, která je založená na bázi rostlinných a bylinných extraktů, kvalitních esenciálních olejů, růžové vody a aloe vera.
Zinková mastička se hodí hlavně pro miminka a chrání jejich kůži před vznikem opruzenin a podráždění.
Krém obsahuje olejovou složku, ve které je zastoupen kokosový, konopný, hroznový a olivový olej. Jejich kombinace pokožku krásně hydratuje a regeneruje. Hlavní složkou celého produktu je hojivý zinek, který díky své antibakteriálnosti potlačuje záněty i případné hnisání.
Cena za mastičku o objemu 30 ml je cca 250 korun.
7. místo
Wooden Spoon opalovací mléko
Z jakých důvodů jsem vybrala opalovací mléko od Wooden Spoon?
Wooden Spoon je bulharská značka přírodní kosmetiky, která velmi dbá na etickou stránku výroby a zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Tím je i jasné, že veškeré produkty jsou 100% přírodní.
Toto opalovací mléko pro miminka a děti chrání kůži před UVA i UVB záření díky minerálnímu filtru v non nano formě. Obsahuje nadále i oleje a másla z certifikovaného ekologického zemědělství. Například se jedná o bio slunečnicový či kokosový olej, bambucké nebo kakaové máslo.
Hlavní složkou je neviditelný oxid zinečnatý, který nezanechává žádné bílé stopy na pokožce a navíc se velmi jednoduše aplikuje.
Cena za tento produkt je cca 800 korun/100 ml.
8. místo
Weleda Baby měsíčkový balzám
Proč tu je měsíčkový balzám od Weledy?
O švýcarské značce Weleda jsme si již řekli a nyní představíme její další produkt, který se jmenuje Weleda Calendula a chrání jemnou dětskou pleť před dehydratací, podrážděním i vznikem drobných zánětů. Tento velmi příjemný balzám je bohatý na množství cenných a pečujících olejů a vosků, které citlivou pleť spolehlivě ochrání a současně ji zjemní a vyživí. Ve složení nenajdete přidanou vodu, takže nevysušuje a hodí se o denní péči hlavně v zimním období.
Krém mírní nepříjemné svědění i pnutí, což je nadmíru vhodné hlavně v mrazivém počasí. Velkým benefitem je, že balzám tvoří na dětské pokožce lehký film, který pleť spolehlivě ochrání i před prudkými slunečními paprsky.
Kolik korun vás tento krém bude stát? Cca 220 korun/30 ml.
9. místo
Dětská pěna do koupele Attitude
Z jakého důvodu jsem vybrala dětskou pěnu do koupele od Attitude?
Attitude je kanadská značka přírodní kosmetiky, jejíž hlavním principem je šetrnost k přírodě a obnovitelným zdrojům. Až 95 % surovin je biologicky rozložitelných. Veškeré výrobky zaměstnanci balí do recyklovatelných obalů v krásném a jednoduchém designu.
Tato dětská pěna do koupele báječně voní po hruškách, takže si ji zamilujete nejen vy, ale hlavně vaše děťátko. Má velmi šetrné složení bez umělých parfemací, ftalátů a dalších dráždivých látek. Kůži nedráždí, nenarušuje její pH a chrání před dehydratací. Součástí obalu je praktická pumpička, díky které bude dávkování rychlejší než „bysteřeklišvec“.
Produkt se hodí i pro citlivou a alergickou pleť nebo suché a roztřepené vlasy.
Pěna do koupele je vhodná pro vegany a má certifikát ECOLOGO.
A na kolik vás pěna vyjde? Cca 300 korun/473 ml.
10. místo
Dětský koupelový olej Saloos
Proč tu je dětský olej do koupele od Saloos?
Saloos je původní česká firma z jihomoravské Břeclavi. Zabývá se výrobou a distribucí 100% přírodních esenciálních olejů pro aromaterapii. Kromě těchto olejů značka rozšířila svůj sortiment i o masti, balzámy či obličejové produkty. Firma jako první výrobce v České republice získala pro své výrobky v roce 2007 certifikát kvality – CPK bio.
Koupelový olejíček pro nejmenší se hodí pro každodenní péči. Je výborný i pro citlivou kůži, kterou velmi příjemně zklidní obsažený heřmánek či levandule. Olejová koupel pokožku pečlivě promastí, takže není nutné následně aplikovat další olej či krém.
Produkt dále obsahuje například slunečnicový, mandlový a sezamový olej, vitamíny A, E a antioxidanty.
A jaká je cena? Cca 150 korun.
11. místo
Urtekram dětský šampon
Z jakých důvodů jsem zvolila dětský šampon od Urtekramu?
Urtekram je firma z Dánska, která vznikla v roce 1972 a nabízí opravdu širokou paletu přírodních produktů v péči o tělo.
Dětský šampon se skvěle hodí pro jemné, první vlásky. Obsahuje množství rostlinných zklidňujících výtažků, takže se hodí i pro citlivější pokožku. V šamponu jsou dále extrakty z měsíčku lékařského v kombinaci s magnolií, aloe vera, množství vitamínů, minerálních látek a také antioxidantů.
Cena šamponu se pohybuje okolo 330 korun za 500 ml.
12. místo
Eco Cosmetics kojenecký a dětský krém
Proč je ve srovnání i kojenecký a dětský krém od Eco Cosmetics?
Eco Cosmetics je německá značka, která má své produkty 100% přírodní, bez syntetických přísad. Všechny z nich mají navíc výjimečně vysoký obsah složek v BIO kvalitě a velmi přísnou certifikaci přírodní kosmetiky EcoCert.
Tento jemný krém pro miminka a batolátka obsahuje extrakty z granátového jablka a rakytníku pro přirozenou ochranu a péči citlivých partií v oblasti plenek. Chrání dětskou kůži před opruzeninami a v případě vzniku je velmi rychle léčí.
V produktu je navíc i kombinace BIO olivového, BIO kokosového a BIO jojobového oleje, které chrání pokožku před vysušením a dehydratací.
Cena za tento krém je cca 320 korun za 50 ml.
Závěr
Péče o miminka je velmi důležitá. Držte se ale zlatého pravidla, které praví, že méně je někdy více. A u dětské kosmetiky je tím myšleno opravdu čisté složení, které neobsahuje zbytečně moc látek.
Pokud hledáte opravdu skvělé, jemné a čisté produkty pro ty nejmenší, z mého srovnání vyšlo najevo, že zejména tyhle tři stojí za vyzkoušení. Na prvním místě je to jemný mandlový olej Nobilis Tilia, který se hodí i pro úplně maličká nebo nedonošená miminka. Nebo zkuste dětské tělové máslo Purity Vision, vhodné po koupeli, při masírování nebo přebalování miminek. A třetím nejlepším kosmetickým produktem pro děti je účinný balzám na opruzeniny od slovenské značky Kvitok.
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[6] Wikipedie (CZ): Kosmetika
[7] Wikipedie (CZ): Kosmetická chemie
[8] Healthline (ENG): 8 Tips for Protecting Baby’s Skin
[9] PubMed Central (ENG): Cosmetics for neonates and infants: haptens in products’ composition
[10] PubMed Central (ENG): Skin care for healthy babies at term: A systematic review of the evidence