TOP 12: nejlepší kosmetika pro novorozence – recenze

Jaká je nejlepší přírodní kosmetika pro miminka a novorozence? Jakou kosmetiku používat pro děti těsně po porodu? Recenze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Nobilis Tilia
jemný mandlový olej

Orientační cena: 230 Kč

Mandlový olej v lékopisné kvalitě představuje všestrannou a jemnou péči o pokožku celé rodiny. Vhodný i pro suchou, citlivou a ekzematickou pokožku včetně té dětské.

2. místo

Purity Vision
dětské tělové máslo

Orientační cena: 460 Kč

Dětské tělové máslo obsahuje kombinaci kvalitních rostlinných olejů a másel pro jemnou péči o citlivou pokožku. Díky čistému složení máslo využijete i v péči o přecitlivělou pokožku dospělých.

3. místo

Kvitok Zinkový
balzám na opruzeniny

Orientační cena: 250 Kč

Balzám na opruzeniny, který je vhodný pro všechny děti od narození a hmotnosti 3 kg a výše. Neobsahuje žádné konzervanty, syntetické parfémy ani ropné deriváty.

Dvanáct nejlepších kosmetických produktů pro děti a miminka

Co je to kosmetika pro miminka?

Kosmetika pro miminka by měla být co nejšetrnější. Někteří odborníci radí, že novorozenci nepotřebují vůbec žádnou. Mají na svém tělíčku totiž přirozený maz, který po dobu šestinedělí bohatě stačí. 

Pokožka miminka je velmi citlivá a proto je nutné eliminovat zdroje podráždění. Ideální volbou je zcela přírodní kosmetika, bez alergenů. Často maminky používají jen přírodní olejíčky, které přidávají po kapkách do koupele. Za zmínku stojí například levandulový, který uklidňuje či kvalitní olivový.

Jak se liší od klasické kosmetiky?

Kosmetika pro miminka je taková speciální sorta produktů, která nabízí pro citlivou dětskou pokožku tu nejlepší péči, respektive měla by. Vždy je velmi důležité pečlivě zkoumat složení a případně i recenze jiných uživatelů.

Miminkovská kosmetika se od té běžné, tedy „dospělácké“ liší především složením. Platí takové nepsané pravidlo, že kosmetika pro novorozence či batolata by měla mít velmi strohý výčet látek, které jsou v produktu obsažené. Čím méně, tím lépe.

Co by dětská kosmetika neměla obsahovat?

Právě parabeny se řadí mezi dvacítku nejčastějších alergenů a to nejen u dětí. Hlavní problém je v tom, že zasahují do přirozené aktivity pokožky. Poznáte je tak, že se nejčastěji skrývají pod označením: phenyl-, methyl-, otyl- a další.

Triclosan je sloučenina chloru a je to toxický konzervant.

Tato látka i její sloučeniny (DMDM Hydantoin, Glutaral a další) jsou pro organismus naprosto toxické.

Jedná se o klasické konzervanty na syntetické bázi, které můžete naprosto normálně najít například ve sprchovém gelu. Označují se jako kontaktní alergeny a mohou způsobit různé záněty.

Tato čtveřice jsou také konzervanty objevující se v tělové kosmetice, nicméně poškozují buňky a ničí dobré kožní bakterie.

Tenzidy jsou povrchově aktivní látky, které sice dokáží usnadnit rozpouštění nečistot na kůži, ale zároveň mohou způsobit i neplechu. Tenzidy existují dvojího původu – přívětivé a škodlivé. Mezi ty, které kůži miminku nevadí, se řadí například Sodium Coco Sulfate.

Čím méně kvalitní kosmetika, tím větší pravděpodobnost, že bude obsahovat silikony. Poznáte je podle těchto koncovek: silicon, -cone, -silanol, -silane, -siloxane a další.

Další věc, která odlišuje dětskou kosmetiku od té klasické je certifikace. V dnešní době existuje poměrně velké množství certifikátů, se kterými se můžete setkat. Mezi ty nejznámější patří například:

 • ECARF – tato zkratka spotřebitele ujišťuje o tom, že je produkt vhodný pro alergiky.
 • ICEA – jedná se o bio certifikaci.

Jak se kosmetika pro nejmenší dělí?

Opravdu je důležité zmínit, že čím méně kosmetiky maminka na miminko používá, tím lépe. Tvrdí se, že 60 % z toho, co na tělíčko namažete, se může dostat dovnitř skrz pokožku.

A jak dělíme kosmetiku pro nejmenší?

 • Krémy
 • Olejíčky
 • Gely
 • Pěny
 • Masti
 • Šampony
 • Mýdla
 • Mléka

Proč vybírat kvalitní a šetrnou kosmetiku?

Kdo jiný, než miminka si zaslouží opravdu kvalitní kosmetiku? Jakmile co přijdou na svět, je pro ně vše nové. Působí na ně vnější prostředí a vjemy, které musí vstřebat jsou takřka nekonečné. Pojďme jim ulevit alespoň tím, že budeme používat takovou kosmetiku, která jim neuškodí. 

Dětská kůže je až 5 x tenčí než ta dospělého jedince. Navíc v první fázi života neplní ochrannou funkci a tak skrz sebe propustí opravdu velké množství složek dovnitř do těla. Dětský organismus tento proces velmi zatěžuje a proto je důležité ho eliminovat výběrem kvalitní kosmetiky.

Jak se starat o kůži novorozeného miminka?

 1. Je dobré vědět, že právě kůže má samoočisťovací schopnost. Co přesně si pod tím představit? Funguje to tak, že vrchní části pokožky se vlastně neustále odlupují a tím se odstraňují nečistoty pryč. Pravidelná koupel či sprcha tomu samozřejmě napomáhají. A to znamená, že nemusíte mít nepřeberné množství produktů, ale miminko si dobře vystačí i s vodou. V první týdnech i měsících života určitě.
 2. Nekoupejte miminko každý den, stačí ob den. 
 3. Lokální hygienu, tedy v oblasti zadečku, genitálií, pod bradičkou, na krku a podobně provádějte navlhčenou žínkou klidně několikrát denně – dle potřeby, při vyměňování plenky pokaždé.
 4. Nechte dětskou kůži často větrat. Například v domácím prostředí mezi přebalováním.
 5. Pokud používáte na miminko mýdlo nebo gel, určitě ho přehnaně nedrhněte, ale pouze zlehka nanesne a hned opláchněte.
 6. Dětské vlásky se nemastí, bohatě tedy postačí, když je budete umývat jednou týdně.
 7. Pokud používáte mýdlo, tak po koupeli kůži miminka vždy hydratujte, protože mycí přípravky mohou vysušovat. Ideální jsou přírodní olejíčky, které je ale vždy nutné aplikovat na vlhkou kůži, nikdy ne na suchou.

Na co si dát pozor?

U péče o miminka je důležité hlavně zachovat klid. Může se stát, že si s nějakými situacemi nebudete vědět rady, ale to nevadí, nic se neděje. Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu.

Čemu předcházet a na co si dát pozor?

 1. Opruzeniny – místa, která jsou náchylná na vznik opruzenin často větrejte. Jedná se například o oblasti v okolí plenky – genitálie a zadeček. Dále pak pod kolínky nebo v podpaží. Tyto lokality preventivně mažte vhodným přípravkem a nenechávejte miminko zpotit.
 2. Chemické vlhčené ubrousky – je jich celá řada. Zkuste se jim zcela vyhnout a tím eliminovat riziko alergie. Docela dobře vám postačí obyčejná voda a bavlněné utěrky a podobně.
 3. Vyhýbejte se přímému slunci – miminka by na přímé slunce určitě neměla „chodit“. Jak bylo již řečeno, jejich kůže je mnohem citlivější a silné paprsky by mohly způsobit velké nepříjemnosti.
 4. Pozor na parfemaci, konzervanty, alergeny, parafínové oleje, alkohol a další.

Tipy pro čerstvé maminky:

Před použitím dětské kosmetiky udělejte test. Vezměte malé množství přípravku a namažte ho miminku na předloktí a poté počkejte, jestli se objeví pupínky nebo vyrážka. Když ne, můžete produkt bez problému použít.

1. místo

Nobilis Tilia jemný mandlový olej

Orientační cena: 230 Kč

Česká značka Nobilis Tilia se postupem let stala natolik známou a kvalitní firmou v oblasti kosmetiky, že expandovala z naší domoviny i do mnoha evropských zemí. Nobilis Tilia se zabývá nejen výrobou aromaterapeutické kosmetiky, ale klade velký důraz i na vzdělávání a osvětu v tomto oboru. V produktech této společnosti nenajdete žádné živočišné produkty a neúčastní se ani pokusů na zvířatech. Suroviny, které do výrobků dávají, jsou ve valné většině z ekologického zemědělství a zakládají si na tom, aby byly produkty 100% přírodní.

Mandlový olej od této značky je velmi jemný a proto se skvěle hodí pro citlivou dětskou pokožku. Olejíček má zklidňující a regenerační účinky a to hlavně díky tomu, že obsahuje nenasycené mastné kyseliny a vitamin E. Další benefit mandlového oleje je, že pokožku krásně hydratuje – nezapomeňte, že se musí vždy nanášet na vlhkou kůži, aby nezpůsobil pravý opak.

Produkt se skvěle hodí i na podrážděnou pokožku, například od sluníčka. Poškozenou vrstvu kůže krásně hojí a tlumí začervenání i svědění.

Olej můžete používat u miminka na celé tělíčko, včetně obličeje.

A cena? Cca 230 korun.

2. místo

Purity Vision dětské tělové máslo

Orientační cena: 460 Kč

Purity Vision je česká značka přírodní kosmetiky, která spojuje moderní postupy s tradičními léčivými účinky přírody. Cílem Purity Vision je, aby byly jejich produkty dostupné všem bez rozdílu a aby díky tomu byla péče o pokožku co nejlepší. Od miminek pro seniory. Výrobky jsou ve většině případech certifikovány v BIO kvalitě a respektují ekologické aspekty.

Toto tělové máslo pro nejmenší obsahuje vyváženou kombinaci pečlivě vybraných rostlinných olejů a másel, které velmi jemně pečují o zranitelnou dětskou kůži. Produkt obsahuje bambucké máslo, konopný a kokosový olej a mnoho dalších vyživujících látek.

Toto tělové máslo můžete použít jak po koupeli děťátka, tak při masírování nebo jako péči při přebalování.

Kolik toto máslo stojí? Cca 460 korun.

3. místo

Kvitok Zinkový balzám na opruzeniny

Orientační cena: 250 Kč

Slovenská značka přírodní kosmetiky Kvitok pochází z města Humenné a zakládá si na přírodě a její léčivosti. Proto také nese název „Kvitok“.

Produkty ani použité suroviny u této značky nejsou testované na zvířatech a zároveň neobsahují živočišné produkty a hodí se pro vegany.

Zinkový balzám na opruzeniny je adekvátní pro miminka, která měla porodní váhu alespoň 3 kg. Výrobek je bez konzervantů, syntetických parfémů a ropných derivátů. Balzám pokožku krásně zklidní a to i na silně podrážděných místech. Kůži zároveň vyživuje a zlepšuje její elasticitu.

Na kolik vás tento balzám vyjde? Na cca 250 korun.

4. místo

laSaponaria čisticí gel na přebalování

Orientační cena: 240 Kč

Italská přírodní kosmetika laSaponaria nabízí veškeré produkty v bio kvalitě. Všechny výrobky moc hezky a nevtíravě voní, jsou vyrobené z lokálních surovin a neobsahují žádné živočišné produkty, ani nejsou testované na zvířatech.  

Tento jemný čisticí gel pro miminka bez přidané parfemace obsahuje praktický dávkovač, díky kterému nanesete na dětskou pokožku jen takové množství, které potřebujete. V gelu je obsažený extra panenský olivový olej, výtažky z meruněk, heřmánku a aloe vera, které přirozeně zklidní pokožku miminka. Kromě toho také produkt nese certifikaci Cosmetici Biologici.

Kolik tento gel stojí? Cca 240 korun.

5. místo

Weleda Baby zklidňující kojenecký krém

Orientační cena: 270 Kč

Weleda je švýcarská značka kosmetiky, která se opírá o vědecké, farmaceutické kořeny. Firma má téměř stoletou tradici, kterou se může právem pyšnit. Weleda se snaží o ekologickou udržitelnost v moderních podmínkách a nutno podotknout, že se jí to daří. 

K výrobě svých produktů používají co nejčistší přírodní suroviny.

Kojenecký zklidňující krém chrání pokožku miminka před podrážděním, zarudnutím a vznikem opruzenin. Obsahuje oxid zinečnatý a přírodní rostlinné oleje, které působí protizánětlivě a kůži hezky hydratují. Najdete zde například extrakty z proskurníku, brutnáku a violky trojbarevné. 

Kolik krém od Weledy stojí? Cca 270 korun.

6. místo

DULCIA natural zinková mastička

Orientační cena: 250 Kč

Slovenská značka DULCIA natural produkuje přírodní kosmetiku, která je založená na bázi rostlinných a bylinných extraktů, kvalitních esenciálních olejů, růžové vody a aloe vera. 

Zinková mastička se hodí hlavně pro miminka a chrání jejich kůži před vznikem opruzenin a podráždění. 

Krém obsahuje olejovou složku, ve které je zastoupen kokosový, konopný, hroznový a olivový olej. Jejich kombinace pokožku krásně hydratuje a regeneruje. Hlavní složkou celého produktu je hojivý zinek, který díky své antibakteriálnosti potlačuje záněty i případné hnisání.

Cena za mastičku je cca 250 korun.

7. místo

Wooden Spoon opalovací mléko

Orientační cena: 800 Kč

Wooden Spoon je bulharská značka přírodní kosmetiky, která velmi dbá na etickou stránku výroby a zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Tím je i jasné, že veškeré produkty jsou 100% přírodní.

Toto opalovací mléko pro miminka a děti chrání kůži před UVA i UVB záření díky minerálnímu filtru v non nano formě. Obsahuje nadále i oleje a másla z certifikovaného ekologického zemědělství. Například se jedná o bio slunečnicový či kokosový olej, bambucké nebo kakaové máslo.  

Hlavní složkou je neviditelný oxid zinečnatý, který nezanechává žádné bílé stopy na pokožce a navíc se velmi jednoduše aplikuje.

Cena za tento produkt je cca 800 korun.

8. místo

Weleda Baby měsíčkový balzám

Orientační cena: 200 Kč

O švýcarské značce Weleda jsme si již řekli a nyní představíme její další produkt, který se jmenuje Weleda Calendula a chrání jemnou dětskou pleť před dehydratací, podrážděním i vznikem drobných zánětů. Tento velmi příjemný balzám je bohatý na množství cenných a pečujících olejů a vosků, které citlivou pleť spolehlivě ochrání a současně ji zjemní a vyživí. Ve složení nenajdete přidanou vodu, takže nevysušuje a hodí se o denní péči hlavně v zimním období.

Krém mírní nepříjemné svědění i pnutí, což je nadmíru vhodné hlavně v mrazivém počasí. Velkým benefitem je, že balzám tvoří na dětské pokožce lehký film, který pleť spolehlivě ochrání i před prudkými slunečními paprsky.

Kolik korun vás tento krém bude stát? Cca 200 korun.

9. místo

Dětská pěna do koupele Attitude

Orientační cena: 300 Kč

Attitude je kanadská značka přírodní kosmetiky, jejíž hlavním principem je šetrnost k přírodě a obnovitelným zdrojům. Až 95 % surovin je biologicky rozložitelných. Veškeré výrobky zaměstnanci balí do recyklovatelných obalů v krásném a jednoduchém designu.

Tato dětská pěna do koupele báječně voní po hruškách, takže si ji zamilujete nejen vy, ale hlavně vaše děťátko. Má velmi šetrné složení bez umělých parfemací, ftalátů a dalších dráždivých látek. Kůži nedráždí, nenarušuje její pH a chrání před dehydratací. Součástí obalu je praktická pumpička, díky které bude dávkování rychlejší než „bysteřeklišvec“.

Produkt se hodí i pro citlivou a alergickou pleť nebo suché a roztřepené vlasy.

Pěna do koupele je vhodná pro vegany a má certifikát ECOLOGO.

A na kolik vás pěna vyjde? Cca 300 korun.

10. místo

Dětský koupelový olej Saloos

Orientační cena: 150 Kč

Saloos je původní česká firma z jihomoravské Břeclavi. Zabývá se výrobou a distribucí 100% přírodních esenciálních olejů pro aromaterapii. Kromě těchto olejů značka rozšířila svůj sortiment i o masti, balzámy či obličejové produkty. Firma jako první výrobce v České republice získala pro své výrobky v roce 2007 certifikát kvality – CPK bio.

Koupelový olejíček pro nejmenší se hodí pro každodenní péči. Je výborný i pro citlivou kůži, kterou velmi příjemně zklidní obsažený heřmánek či levandule. Olejová koupel pokožku pečlivě promastí, takže není nutné následně aplikovat další olej či krém.

Produkt dále obsahuje například slunečnicový, mandlový a sezamový olej, vitamíny A, E a antioxidanty. 

A jaká je cena? Cca 150 korun.

11. místo

Urtekram dětský šampon

Orientační cena: 330 Kč

Urtekram je firma z Dánska, která vznikla v roce 1972  a nabízí opravdu širokou paletu přírodních produktů v péči o tělo. 

Dětský šampon se skvěle hodí pro jemné, první vlásky. Obsahuje množství rostlinných zklidňujících výtažků, takže se hodí i pro citlivější pokožku. V šamponu jsou dále extrakty z měsíčku lékařského v kombinaci s magnolií, aloe vera, množství vitamínů, minerálních látek a také antioxidantů. 

Cena šamponu se pohybuje okolo 330 korun.

12. místo

Eco Cosmetics kojenecký a dětský krém

Orientační cena: 320 Kč

Eco Cosmetics je německá značka, která má své produkty 100% přírodní, bez syntetických přísad. Všechny z nich mají navíc výjimečně vysoký obsah složek v BIO kvalitě a velmi přísnou certifikaci přírodní kosmetiky EcoCert. 

Tento jemný krém pro miminka a batolátka obsahuje extrakty z granátového jablka a rakytníku pro přirozenou ochranu a péči citlivých partií v oblasti plenek. Chrání dětskou kůži před opruzeninami a v případě vzniku je velmi rychle léčí. 

V produktu je navíc i kombinace BIO olivového, BIO kokosového a BIO jojobového oleje, které chrání pokožku před vysušením a dehydratací. 

Cena za tento krém je cca 320 korun.

Závěr

Péče o miminka je velmi důležitá. Držte se ale zlatého pravidla, které praví, že méně je někdy více.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kosmetika

[2] Wikipedie (CZ): Kosmetická chemie

[3] Healthline (ENG): 8 Tips for Protecting Baby’s Skin

[5] PubMed Central (ENG): Cosmetics for neonates and infants: haptens in products’ composition

[4] PubMed Central (ENG): Skin care for healthy babies at term: A systematic review of the evidence

4.9/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?