12 nejlepších sirupů na imunitu pro děti – recenze

Shrnutí: Jak na podporu imunity u dětí? Objevte ty nejúčinnější a nejlepší sirupy na imunitu pro děti, které jsem pro vás srovnala v tomto článku. Které z nich se umístily na první příčkách?

V článku se dále dozvíte:

Vše o dětské imunitě – jak funguje a jak se liší od té dospělé?[1][2][3][4][5] Které látky pomáhají na posílení imunity dětí?[6][7][8][9][10][11][12][13][14][15]

TOP  1. místo

MycoBaby
dračí sirup

Orientační cena: 200 Kč

Protože se jedná o sirup s vitamínem C, vitálními houbami (Reishi a Cordyceps) a několika bylinkami (obsahuje například Echinaceu a Acerolu), který dětem nejen nakopne imunitní systém, ale také jim chutná.

2. místo

Biopharma dětský rybí olej z tresčích jater

Orientační cena: 520 Kč

Protože se jedná o produkt obsahující 98 % tresčích jater, které jsou přirozeným zdrojem klíčového vitamínu D3 a dalších prospěšných látek. Přesto tento výrobek „nesmrdí“ rybinou, a naopak chutná po ovoci.

3. místo

Nobilis Dětský sirup
s jitrocelem Emílek BIO

Orientační cena: 360 Kč

Protože jde o přírodní sirup vyrobený z bio surovin, který děti mohou užívat už od jednoho roku. Obsahuje bohatou směs blahodárných bylin, mezi kterými figuruje například lípa, jitrocel, dobromysl nebo tymián.

Dvanáct nejlepších sirupů na posílení imunity u dětí

Co je to imunita?

Imunita je základ všeho. Respektive zdravého funkčního organismu. Aby bylo lidské tělo fit a mohlo si život užívat naplno, bez dobré imunity se neobejde. A co imunita přesně je? Informativní poučky říkají, že se jedná o schopnost organismu bránit se vnitřním a vnějším škodlivým vlivům. Mezi tyto vlivy řadíme viry, bakterie, ale i stres a stav psychiky.[1]

Imunitu můžeme rozdělit na dva typy:

S vrozenou imunitou[2] se, jak už název napovídá, rodíme. Každý, do jednoho. Tento druh imunity je kódovaný v DNA a vzniká již při početí. Má ale jednu poměrně zásadní nevýhodu, kterou je, že si nedokáže „zapamatovat“ žádné nově získané podněty. Nicméně její úlohou je udržovat v bdělosti bílé krvinky, které jsou na stráži každou minutu našeho života. V praxi to funguje tak, že hned, co se v blízkosti lidského organismu objeví potenciální hrozba, krvinky ihned nastupují do boje. Aktivně působí přes pokožku, sliznice, vylučovací soustavu nebo žaludek.

Získaná imunita je pro člověka velmi důležitá. Od útlého věku se setkáváme s různými patogeny, proti kterým naše tělo aktivně bojuje, pomocí již zmíněné vrozené imunity. Ale jelikož nemá paměť, potřebujeme právě tu získanou, která si prožité nebezpečí pamatuje a pokud se s ní náš organismus setká znovu v budoucnu, bude už vědět, jaké zbraně na něj použít. Bude tedy jednat rychleji a efektivněji.[3]

Jak se dětská imunita liší od té dospělé?

Dětská imunita je narozdíl od té dospělácké velmi křehká. Když se narodí miminko, jeho imunitní systém se stále ještě vytváří, kdežto my, rodiče a dospělí, už máme imunitu velmi zkušenou a ostřílenou životem. Mnohdy za sebou máme mnoho nemocí od chřipek, angín až po vážnější diagnózy. A tím pádem je imunita dospělých mnohem dál než ta u našich nejmenších.

Jak funguje dětský imunitní systém?

U maminky v děloze dostává miminko protilátky skrze placentu. Při porodu se ale na děťátko nachytají první bakterie, které ho vystaví takzvané zatěžkávací zkoušce s vnějším světem.

 • A potom už to jde ráz na ráz, děťátko je s bakteriemi a viry ve styku takřka pořád, nonstop. V malé výhodě jsou kojená děťátka, protože mateřské mléko imunitu zásadně buduje.
 • Ale pokud z nějakého důvodu není kojení možné, nezoufejte, v současnosti existuje celá řada umělých kojeneckých mlék, které kojení dokáží téměř plnohodnotně vykompenzovat.
 • Uvádí se, že prvních 1000 dní po porodu je pro novorozence nejdůležitějších.[4] A proto je zásadní o ni pečovat a být důslední.
 • Říká se, že malé dítě za jeden rok prodělá cca 6-12 infekcí, které jsou pro něj ale důležité, protože budují získanou imunitu.
 • Zásadní roli u dětské imunity hraje stav střevního mikrobiomu, kterému se v současnosti prozíravě přezdívá druhý mozek. Je to právě mikrobiom, který stojí za tvorbou obranných reakci imunity.[5]

Jak na posílení imunity u dětí?

Možností je mnoho. Vždy záleží na rozhodnutí rodičů – někteří své děti otužují, jiní je raději drží v teple. Někdo dětem dává cíleně vitamíny, jiný na to jde přes komplexně vyváženou stravu. Možností a cest je opravdu hodně.

 • Nicméně nezapomeňte, že je důležité o své i dětské zdraví pečovat komplexně a dlouhodobě.
 • Berte děti hodně ven, do přírody, nadměrně je neoblékejte a nepřehánějte to s dezinfekcí.

Které látky pomáhají podpoře dětské imunity?

Existuje poměrně velké množství látek, které podporují zdravou dětskou imunitu. Patří mezi ně:

Kojení je za normálních okolností první zdroj obživy miminka. Říká se, že je to mnohem více než jen potrava. Je to proud silné energie, která koluje mezi maminkou a děťátkem. Mimo to, kojení zásadním způsobem posiluje imunitu a její vývoj.[4]

Pro dobrou imunitu dětí je to základní pilíř.[6] Pokuste se v jejich jídelníčku omezit polotovary, ale naopak více zařadit lokální ovoce, zeleninu, kvalitní mléčné produkty a občas maso z farmářského chovu.

Jsou základní stavební kámen každého organismu.[7] Jejich zdrojem je kvalitní strava jako například domácí vejce či bio maso.

Jedná se o důležitý vitamín, který podporuje správnou funkci zraku.[8]

Vitamin, který má primární úlohu při srážlivosti krve a zároveň podporuje správnou funkci jater, vývoj kostí a je důležitý pro kardiovaskulární zdraví.[9]

Céčko je zásadní pro kvalitní imunitu, posiluje činnost nervové soustavy a asistuje při vstřebávání vápníku.[10]

Posiluje obranyschopnost organismu, nehty, pokožku a vlasy.[11]

Podílí se na udržení normálního stavu vlasů, nehtů, ale i kostí či zraku.[12]

Déčko je zásadní pro vstřebávání vápníku v těle a podporuje správnou funkci imunity.[13]

Jedná se o kultury mikroskopických organismů, které se starají o zdravý mikrobiom.[14]

Podporují činnost imunity, nervové soustavy a srdce.[15]

Jak vybrat ten nejlepší dětský sirup na imunitu?

V prvé řadě se poraďte s pediatrem, jaký preparát by vám doporučil. Každé dítě má jiné potřeby a to je důležité brát v potaz. 

Jak tedy vybírat?

 • Podle ročního období, jelikož každé má svá specifika. Nejdůležitější je imunitu chránit při jejich změně, například když léto přechází v podzim a podobně.
 • Určitě se snažte volit i podle složení, které by mělo obsahovat co nejméně zbytečných a přídatných látek či cukrů. Ideálně žádné.
 • Vybírejte i podle denní referenční hodnoty, což je optimální denní množství vitamínů, minerálů a dalších látek, které se doporučuje za den přijmout.

1. místo

MycoBaby dračí sirup

Sladký a efektivní sirup vyrobený podle tradiční čínské receptury.

Orientační cena: 200 Kč

Proč je sirup MycoBaby na 1. místě?

Na první příčku jsem umístila sirup MycoBaby s rozkošným dráčkem na obalu, který člověka na první pohled zaujme. I tohle já osobně vnímám jako plus. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že když se na balení objeví nějaký roztomilý maskot, hned se dětem do těch „medicín“ chce mnohem víc. No a tady navíc výrobce na krabičku připsal i motivační pohádku o malém drakovi, který dostal rýmu.

Dalším bonusem tohoto sirupu je pak jeho sladká chuť lehce připomínající kakao a samozřejmě také směs příznivě působících látek: vitamínu C, vitálních hub a extraktů z bylinek, mezi kterými figuruje například prospěšná Echinacea. Tato kombinace dětskou (i dospěláckou) imunitu doslova nakopne.

Uživatelské recenze

Hodnocení tohoto výrobku je na nezávislých srovnávačích výborné. Na Heurece maminky a tatínkové píší, že sirup skutečně funguje, hlavně při kašli a rýmě. Kromě toho rodiče potvrzují, že jejich dětem chutná a že se v dobách „školkových“ a jiných epidemií drží mnohem lépe než jindy. Podobné zkušenosti se pak objevují i v komentářích na zbozi.cz.

Více informací o sirupu

Zvláštností tohoto produktu také je, že jeho recept vychází z tradiční čínské medicíny Long Tang Jiang.

Sirup by se měl dávkovat podle věku malého konzumenta: od 3 do 7 let dávejte 5 ml 1-3× za den, od 7 let zvyšte dávku na 5 ml 2-6× denně.

Za MycoBaby dračí sirup zaplatíte cca 200 Kč.

2. místo

Biopharma dětský rybí olej z tresčích jater

Dětský rybí olej z tresčích jater s vitamínem D3, který však skvěle chutná po ovoci.

Orientační cena: 520 Kč

Proč je dětský rybí olej od Biopharmy na 2. místě?

Druhé místo u mě obsadil dětský rybí olej z tresčích jater od společnosti Biopharma, který rozhodně stojí za pozornost.

Možná, že když si představíte rybí olej, zkroutí se vám pusa, protože si vzpomenete na své dětství, kdy se dával povinně ve škole. Tady se však není čeho bát – tento produkt od Biopharmy je docela jiná liga. Má ovocnou příchuť, takže bude šmakovat i těm největším gurmánům.

Navíc tento produkt obsahuje 98 % tresčích jater s přirozeně se vyskytujícím vitamínem D3, který je – jak známo – králem každého imunitního systému. A dále v něm také naleznete omega 3 mastné kyseliny nebo vysoce prospěšné vitamíny A a E.

Uživatelské recenze

Na stránkách e-shopu herbatika.cz si produkt ve většině případů vysloužil pět hvězdiček a celkově si lidé služby tohoto prodejce chválí. Výrobky jsou dle recenzí kvalitní, pomáhají, objednávky se vyřizují rychle a vůbec je tady cítit velká uživatelská spokojenost.

Více o produktu

Tento dětský rybí olej je tedy skvělou prevencí v dobách chřipkových epidemií, má protizánětlivé účinky a kromě příznivého vlivu na imunitní systém výrobek pomáhá zlepšit paměť a tlumit projevy hyperaktivity.

Dávkovat by se pak měl po pěti mililitrech za den maximálně. 

Za produkt zaplatíte cca 520 Kč.

3. místo

Nobilis Dětský sirup s jitrocelem Emílek BIO

Lahodný dětský sirup v bio kvalitě s obsahem jitrocele.

Orientační cena: 360 Kč

Proč je dětský sirup Emílek na 3. místě?

Na třetí příčku jsem se rozhodla umístit dětský sirup Emílek od české značky Nobilis Tilia, protože je 100% přírodní, 100% bio a kromě toho dětem díky obsahu třtinového cukru opravdu chutná.

V tomhle výrobku navíc najdete obrovské množství příznivých bylinek, které se dohromady skvěle postarají právě o dětský imunitní systém. Ve složení figuruje například jitrocel, dobromysl, tymián, heřmánek, mateřídouška nebo lípa.

Dobrou zprávou také je, že tento sirup mohou děti užívat už od jednoho roku.

Uživatelské recenze

Na zbozi.cz má tento produkt přes 90 procent, což rozhodně značí velkou uživatelskou spokojenost. Zákazníci si tady pochvalují jeho kvalitu a jedna maminka dokonce tvrdí, že její čtyřletý chlapeček Emílka dokonce „miluje“.

Dále o produktu

Kromě imunity tato směs bylin dále pomáhá podporovat správné dýchací funkce (o to se stará například tymián nebo dobromysl), heřmánek zase zklidňuje mysl a podporuje zdravý spánek.

Zajímavostí tohoto sirupu dále je, že byliny, které se na jeho výrobu používají, vyzrávají v dřevěných sudech.

Při nachlazení se doporučuje sirup užívat 3× denně po jedné čajové lžičce, jako prevence postačí jedna lžička za den.

Za tento produkt zaplatíte cca 330 Kč/250 ml.

4. místo

Vitamín D3 pro děti v olivovém oleji

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala vitamín D3 pro děti od Puravia LABS?

Protože tenhle dětský doplněk stravy na imunitu od Puravia LABS tvoří olivový olej a extra účinný vitamín D3. Produkt obsahuje až 400 IU D3 v jedné dávce, což je množství, které odpovídá 200 % denní referenční hodnoty příjmu u dětí.

Olej, který tvoří základ tohoto výrobku je panenský a pochází z Řecka.

A jak ho dávkovat? Aplikujte 1 kapku denně přímo do úst.

A cena? Cca 400 korun.

5. místo

Balíček odolné dítě

Orientační cena: 1400 Kč

Proč jsem vybrala Balíček odolné dítěte, který je k dostání na e-shopu Puravia?

Protože se jedná o balíček pro děti od 4 let, který je doslova nabušený zdravím. A co v něm najdete?

 1. Mycobaby dračí sirup (samotný sirup je v mém srovnání na 1. místě) – oblíbený sirup s dráčkem obsahuje vitální houby, které podle TČM velmi aktivně chrání dětskou imunitu.
 2. Vitamín D3 + K2 v bio olivovém oleji – síla vitamínů v kvalitním oliváči! Dětem bude chutnat a navíc podpoří jejich komplexní zdraví.
 3. Rostlinné Omega-3 – pokud dětem vadí chuť po rybách, zkuste jim nabídnout tuto rostlinnou alternativu. 

A na kolik vás tento balíček vyjde? Cca 1400 korun.

6. místo

MycoMedica Tygří sirup

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem do srovnání zahrnula také Tygčí sirup od MycoMedica?

Sirup od tygříka zaujme na první dobrou už lahvičkou s kresbou rozkošného tygra. Obsahuje extrakty z bylinek a vitální houby, což je kombinace která dětskou imunitu aktivně a účinně podpoří. Krom suportu imunity se sirup výborně hodí na stavy akutního postižení větrem, jako je nachlazení a podobně.  

A jak sirup dávkovat? Podle věku dítěte: od 3 do 7 let: dávkujte 5 ml sirupu v rozmezí 1 – 3× během dne, 7 let a více: dávkujte dítěti 5 ml produktu, maximálně 6× za den.

A cena? Cca 200 korun.

7. místo

Hlíváček sirup s hlívou a rakytníkem

Orientační cena: 200 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala sirup Hlíváček s hlívkou, rakytníktem a hruškovou příchutí?

Hlíváček je sirup s roztomilou, tematickou kresbou na obalu – usměvavá houba hlíva, která by mohla děti určitě zaujmout.

Tento produkt neobsahuje pouze zmíněnou hlívu, ale i rakytník, který je známý pro svůj obsah vitamínu C. Hodí se už pro dětičky od 1 roku. A jedna taková zajímavost – každá lahvička je vyrobena z ovocného koncentrátu, na který padlo více než 1 kg čerstvého ovoce.

A jak dávkovat? Podle věku dítěte:

 • 1 – 3 roky: doporučuje se dávkovat 1× denně 1 čajovou lžička bezprostředně před jídlem,
 • 3 a více let: 2× denně dávejte dítěti 1 čajovou lžičku před jídlem.

A cena? Cca 200 korun.

8. místo

IMUNOGLUKAN P4H sirup

Orientační cena: 360 Kč

Proč je v mém výběru i sirup IMUNOGLUKAN P4H?

Roztomilý lední medvěd na krabičce naláká nejedno malé medvídě k jeho konzumaci. Tento sirup obsahuje Imunoglukan® v kombinaci s vitaminem C.

Sirup dobře chutná, takže ho děti bez problému zkonzumují. Hodí se pro dítka od 3 let.

A jak dávkovat? Výrobce radí dávkovat takto: na 5 kg tělesné hmotnosti dávkujte 1 ml výrobku. Zároveň je vhodné sirup užívat dlouhodobě a to alespoň 2-3 měsíce.

A kolik stojí? Cca 360 korun.

9. místo

OMEGA PHARMA MultiIMUN Sirup

Orientační cena: 360 Kč

Proč jsem vybrala MultiIMUN Sirup od značky OMEGA PHARMA?

Sirup s krásnou kresbou lva na obalu dostane dětskou imunitu do formy. Obsahuje totiž velmi důležitý vitamin C, extrakt hlívy ústřičné a směs nukleotidů. Hodí se s jeho konzumací začít s nástupem podzimu nebo chladnějších dní.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat 5 ml sirupu za den.

A cena? Cca 360 korun.

10. místo

Weleda rakytníkový sirup

Orientační cena: 380 Kč

Proč se tu objevuje i rakytníkový sirup od Weledy?

Ačkoliv se primárně nejedná o produkt pro děti, určitě si ho díky ovocné chuti rakytníku zamilují. Tento sirup je od švýcarské značky Weleda, která dbá na čistotu svých produktů. Obsahuje široké spektrum účinných látek jako je například vitamín C, A nebo betakaroten.

Sirup má certifikát NATRUE.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 2 – 3 čajové lžičky 3× za den. 

A cena? Cca 380 korun.

11. místo

TEREZIA BABY IMUN Sirup s hlívou a rakytníkem

Orientační cena: 220 Kč

Proč jsem vybrala BABY IMUN sirup s hlívou a rakytníkem od značky TEREZIA?

TEREZIA BABY IMUN je lahodný sirup pro děti s příchutí rakytníku a maliny. Sirup má díky zmíněným surovinám sladkou chuť, takže nadchne každého malého konzumenta. Výrobce navíc uvádí, že na každou lahvičku produktu padlo více než 1 kg čerstvého ovoce

Sirup obsahuje pouze ovoce z certifikovaných pěstíren ČR a EU.

A jak dávkovat? Podle věku dítěte:

 • 1 – 3 roky: dávkujte 1 čajovou lžičku sirupu 1× za den a to ideálně před jídlem ,
 • 3 a více let: dávejte 2× za den 1 čajovou lžičku před jídlem.

A cena? Cca 220 korun.

12. místo

Serafin Dětský sirup

Orientační cena: 300 Kč

A proč jsem zvolila i dětský sirup Serafin?

Sirup Serafin děti zaujme na první dobrou. Má krásný obal s kresbou andělíčka, který je určitě oslní. Jelikož sirup chutná po šťavnatých jablíčkách, zcela jistě jim bude také chutnat.

A co přesně tento sirup na podporu imunity obsahuje? 

 • Jitrocel kopinatý v BIO kvalitě, který aktivně podporuje činnost trávicího traktu a chrání mikrobiom.
 • Reishi, což je vitální houba na podporu imunity.
 • Agaricus neboli žampion mandlový. 
 • Echinaceu, která podporuje dýchací systém.
 • Camu Camu, což je přírodní zdroj vitamínu C. 

A jak dávkovat? Podle věku vašich dětí:

 • 1 – 3 roky: dávejte 1 kávovou lžičku 1-2× denně,
 • 3 – 6 let: zvyšte dávku na 1 kávovou lžička 3-4× denně,
 • 6 – 12 let: dávkujte 1 polévkovou lžíci 3-4× za den.

A cena? Cca 300 korun.

Závěrem

Dětskou imunitu je třeba hýčkat. Většinou dostane pořádně zabrat po nástupu do jesliček, školky nebo školy. A z toho důvodu je dobré trošku předvídat a imunitu dětí posilovat. Jak?

Třeba nějakým doplňkem stravy na imunitu. Ty dětské jsou často ve formě sirupů s různými ovocnými příchutěmi. Podle mého průzkumu je mezi širokou veřejností oblíbený MycoBaby dračí sirup, který je vyrobený podle receptury vycházející z tradiční čínské medicíny, obsahuje vitamín C, vitální houby a další bylinky. A jeho chuť je velmi lahodná. Dalším skvělým produktem je Biopharma dětský rybí olej z tresčích jater, který je přímo napěchovaný omega 3 mastnými kyselinami a hlavně – není z něj vůbec cítit „rybina“ a dětem určitě zachutná jeho ovocná příchuť. Nebo jim zkuste pořídit roztomilý sirup Emílek od Nobilis Tilia, který je přírodní a BIO a obsahuje směs blahodárných bylinek jako například jitrocel.

Na úplný závěr se hodí říct, že i když přes prevenci na vaše děti skočí nějaká nemoc, nezoufejte, protože to jejich imunitu také zdárně posiluje.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[16] Wikipedie (CZ): Imunita (biologie)

[17] Wikiskripta (CZ): Imunitní systém

[18] Healthline (ENG): 10 Immunity-Boosting Beverages to Drink When You’re Sick

[19] PubMed Central (ENG): Nutrition and the Immune System: A Complicated Tango

[20] PubMed Central (ENG): The developing immune system – from foetus to toddler

4.5/5 (Počet hlasů: 17)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »