12 nejlepších sirupů na imunitu pro děti – recenze

Jak na podporu imunity u dětí? Objevte ty nejúčinnější a nejlepší sirupy na imunitu pro děti, které opravdu fungují. Diskuze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Biopharma dětský rybí olej z tresčích jater

Orientační cena: 520 Kč

Tekutý rybí olej z tresčích jater vyvinutý pro děti, který má jemnou krémovou konzistenci a lahodnou ovocnou chuť. Obsahuje jedinečnou kombinaci omega 3 mastných kyselin, vitaminu A, D a E. Doporučuje se dětem od 3 let.

2. místo

VENIRA imuno sirup
pro děti

Orientační cena: 300 Kč

Skvělý sirup s příchutí lesních plodů pro děti od 3 let, který je určený pro podporu imunity dětí. Obsahuje speciální kombinaci ověřených bylinných extraktů, které podporují správné fungování jejich imunitního a dýchacího systému.

3. místo

MycoBaby
dračí sirup

Orientační cena: 200 Kč

Jedinečná kombinace královny mezi vitálními houbami Reishi a echinacei podpoří přirozenou obranyschopnost a správnou činnost imunitního systému nejen vašich dětí. Chuť je zjemněna kvalitním holandským kakaem. 

Dvanáct nejlepších sirupů na posílení imunity u dětí

Co je to imunita?

Imunita je základ všeho. Respektive zdravého funkčního organismu. Aby bylo lidské tělo fit a mohlo si život užívat naplno, bez dobré imunity se neobejde. A co imunita přesně je? Informativní poučky říkají, že se jedná o schopnost organismu bránit se vnitřním a vnějším škodlivým vlivům. Mezi tyto vlivy řadíme viry, bakterie, ale i stres a stav psychiky.

Imunitu můžeme rozdělit na dva typy:

S vrozenou imunitou se, jak už název napovídá, rodíme. Každý, do jednoho. Tento druh imunity je kódovaný v DNA a vzniká již při početí. Má ale jednu poměrně zásadní nevýhodu, kterou je, že si nedokáže „zapamatovat“ žádné nově získané podněty. Nicméně její úlohou je udržovat v bdělosti bílé krvinky, které jsou na stráži každou minutu našeho života. V praxi to funguje tak, že hned, co se v blízkosti lidského organismu objeví potenciální hrozba, krvinky ihned nastupují do boje. Aktivně působí přes pokožku, sliznice, vylučovací soustavu nebo žaludek.

Získaná imunita je pro člověka velmi důležitá. Od útlého věku se setkáváme s různými patogeny, proti kterým naše tělo aktivně bojuje, pomocí již zmíněné vrozené imunity. Ale jelikož nemá paměť, potřebujeme právě tu získanou, která si prožité nebezpečí pamatuje a pokud se s ní náš organismus setká znovu v budoucnu, bude už vědět, jaké zbraně na něj použít. Bude tedy jednat rychleji a efektivněji.

Jak se dětská imunita liší od té dospělé?

Dětská imunita je narozdíl od té dospělácké velmi křehká. Když se narodí miminko, jeho imunitní systém se stále ještě vytváří, kdežto my, rodiče a dospělí, už máme imunitu velmi zkušenou a ostřílenou životem. Mnohdy za sebou máme mnoho nemocí od chřipek, angín až po vážnější diagnózy. A tím pádem je imunita dospělých mnohem dál než ta u našich nejmenších.

Jak funguje dětský imunitní systém?

U maminky v děloze dostává miminko protilátky skrze placentu. Při porodu se ale na děťátko nachytají první bakterie, které ho vystaví takzvané zatěžkávací zkoušce s vnějším světem. A potom už to jde ráz na ráz, děťátko je s bakteriemi a viry ve styku takřka pořád, nonstop. V malé výhodě jsou kojená děťátka, protože mateřské mléko imunitu zásadně buduje. Ale pokud z nějakého důvodu není kojení možné, nezoufejte, v současnosti existuje celá řada umělých mlék, které kojení dokáží téměř plnohodnotně vykompenzovat. 

Uvádí se, že prvních 1000 dní po porodu je pro novorozence nejdůležitějších. A proto je zásadní o ni pečovat a být důslední.

Říká se, že malé dítě za jeden rok prodělá cca 6-12 infekcí, které jsou pro něj ale důležité, protože budují získanou imunitu.

Zásadní roli u dětské imunity hraje stav střevního mikrobiomu, kterému se v současnosti prozíravě přezdívá druhý mozek. Je to právě mikrobiom, který stojí za tvorbou obranných reakci imunity.

Jak na posílení imunity u dětí?

Možností je mnoho. Vždy záleží na rozhodnutí rodičů – někteří své děti otužují, jiní je raději drží v teple. Někdo dětem dává cíleně vitamíny, jiný na to jde přes komplexně vyváženou stravu. Možností a cest je opravdu hodně.

Nicméně nezapomeňte, že je důležité o své i dětské zdraví pečovat komplexně a dlouhodobě. Berte děti hodně ven, do přírody, nadměrně je neoblékejte a nepřehánějte to s dezinfekcí.

Které látky pomáhají podpoře imunity u dětí?

Existuje poměrně velké množství látek, které podporují zdravou dětskou imunitu. Patří mezi ně:

Kojení je za normálních okolností první zdroj obživy miminka. Říká se, že je to mnohem více než jen potrava. Je to proud silné energie, která koluje mezi maminkou a děťátkem. Mimo to, kojení zásadním způsobem posiluje imunitu a její vývoj.

U větších dětí je to základní pilíř. Pokuste se v jejich jídelníčku omezit polotovary, ale naopak více zařadit lokální ovoce, zeleninu, kvalitní mléčné produkty a občas maso z farmářského chovu.

Jsou základní stavební kámen každého organismu. Jejich zdrojem je kvalitní strava jako například domácí vejce či bio maso.

Jedná se o důležitý vitamín, který podporuje správnou funkci zraku.

Vitamin, který má primární úlohu při srážlivosti krve a zároveň podporuje správnou funkci jater.

Céčko je zásadní pro kvalitní imunitu, posiluje činnost nervové soustavy a asistuje při vstřebávání vápníku.

Posiluje obranyschopnost organismu, nehty, pokožku a vlasy.

Podílí se na udržení normálního stavu vlasů, nehtů, ale i kostí či zraku.

Déčko je zásadní pro vstřebávání vápníku v těle a podporuje správnou funkci imunity.

Jedná se o kultury mikroskopických organismů, které se starají o zdravý mikrobiom.

Podporují činnost imunity, nervové soustavy a srdce.

Jak vybrat ten nejlepší dětský sirup na imunitu?

V prvé řadě se poraďte s pediatrem, jaký preparát by vám doporučil. Každé dítě má jiné potřeby a to je důležité brát v potaz. 

Jak tedy vybírat?

 • Podle ročního období, jelikož každé má svá specifika. Nejdůležitější je imunitu chránit při jejich změně, například když léto přechází v podzim a podobně.
 • Určitě se snažte volit i podle složení, které by mělo obsahovat co nejméně zbytečných a přídatných látek či cukrů. Ideálně žádné.
 • Vybírejte i podle denní referenční hodnoty, což je optimální denní množství vitamínů, minerálů a dalších látek, které se doporučuje za den přijmout.

1. místo

Biopharma dětský rybí olej z tresčích jater

Orientační cena: 520 Kč

Možná, že když si představíte rybí olej, zkroutí se vám pusa, protože si vzpomenete na své dětství, kdy se dával povinně ve škole. Ničeho se ale nebojte, protože tento opd Biopharmy je docela jiná liga. Má ovocnou příchuť, takže bude šmakovat i těm největším gurmanum.

Produkt je určený speciálně pro děti, jelikož obsahuje 98 % tresčích jater s přirozeně se vyskytujícím vitamínem D3. Dále v něm naleznete i omega 3 mastné kyseliny, vitamíny A a E.  

A jak ho dávkovat? Výrobce radí konzumovat maximálně 5 ml denně. 

A cena? Cca 520 korun.

2. místo

VENIRA imuno sirup pro děti

Orientační cena: 300 Kč

Krásné, designové balení sirupu od značky Venira doslova vybízí ke konzumaci. Zlato bílý design vás ohromí. Ale co je víc než vzhled? Určitě obsah a ten stojí rozhodně zato.

Tento sirup totiž obsahuje bylinné extrakty, které aktivně podporují správnou funkci imunitního a současně i dýchacího systému. Sirup chutná po lesnich plodech, takže s konzumací nebude žádný problém.

A jak dávkovat? Dávejte dětem 5 ml sirupu 1× za den.

A cena? Cca 300 korun.

3. místo

MycoBaby dračí sirup

Orientační cena: 200 Kč

Dráčkův sirup bývá u dětí velmi oblíben a to zejména proto, že je na jeho obalu napsaná pohádka o jednom malém drakovi, který měl rýmu. Další aspekt může být i sladká chuť, která sirupu dominuje.

Tento dračí sirup je kombinace vitamínu C, vitálních hub a extraktů z bylinek, jako je například Echinacea. Jedná se o směs, která dětskou (i dospělou) imunitu doslova nakopne. Recept produktu vychází z tradiční čínské medicíny Long Tang Jiang.

A jak dávkovat? Podle věku malého konzumenta: od 3 do 7 let dávejte 5 ml 1-3× za den, od 7 let zvyšte dávku na 5 ml 2-6× denně.

A cena? cca 200 korun.

4. místo

Vitamín D3 pro děti v olivovém oleji

Orientační cena: 400 Kč

Olivový olej a extra účinný vitamín D3, to je doplněk stravy pro děti Poravia. Produkt obsahuje až 400 IU D3 v jedné dávce, což je množství, které odpovídá 200 % denní referenční hodnoty příjmu u dětí.

Olej, který tvoří základ tohoto výrobku je panenský a je původem z Řecka.

A jak ho dávkovat? Aplikujte 1 kapku denně přímo do úst.

A cena? Cca 400 korun.

5. místo

Serafin Dětský sirup

Orientační cena: 300 Kč

Sirup Serafin děti zaujme na první dobrou. Má krásný obal s kresbou andělíčka, který vás je oslní.

A co přesně tento sirup na podporu imunity obsahuje? 

 • Jitrocel kopinatý v BIO kvalitě, který aktivně podporuje činnost trávicího traktu a chrání mikrobiom.
 • Reishi, což je vitální houba na podporu imunity.
 • Agaricus neboli žampion mandlový. 
 • Echinaceu, která podporuje dýchací systém.
 • Camu Camu, což je přírodní zdroj vitamínu C. 

Jelikož sirup chutná po šťavnatých jablíčkách, děti si ho dají zcela jistě rády.

A jak dávkovat? Podle věku vašich dětí:

 • 1 – 3 roky: dávejte 1 kávovou lžičku 1-2× denně,
 • 3 – 6 let: zvyšte dávku na 1 kávovou lžička 3-4× denně,
 • 6 – 12 let: dávkujte 1 polévkovou lžíci 3-4× za den.

A cena? Cca 300 korun.

6. místo

Hliváček sirup s hlívou a rakytníkem

Orientační cena: 200 Kč

Hlíváček je sirup s roztomilou, tematickou kresbou na obale – usměvavá houba, hlíva, která by mohla děti určitě zaujmout.

Tento produkt neobsahuje pouze zmíněnou hlívu, ale i rakytník, který je známý pro svůj obsah vitamínu C. Hodí se už pro dětičky od 1 roku. A jedna taková zajímavost – každá lahvička je vyrobena z ovocného koncentrátu, na který padlo více než 1 kg čerstvého ovoce.

A jak dávkovat? Podle věku dítěte:

 • 1 – 3 roky: doporučuje se dávkovat 1×denně 1 čajovou lžička bezprostředně před jídlem,
 • 3 a více let: 2× denně dávejte dítěti 1 čajovou lžičku před jídlem.

A cena? Cca 200 korun.

7. místo

IMUNOGLUKAN P4H sirup

Orientační cena: 360 Kč

Roztomilý lední medvěd na krabičce naláká nejedno malé medvídě k jeho konzumaci. Tento sirup obsahuje Imunoglukan® v kombinaci s vitaminem C.

Sirup dobře chutná, takže ho děti bez problému zkonzumují. Hodí se pro dítka od 3let.

A jak dávkovat? Výrobce radí dávkovat takto: na 5 kg tělesné hmotnosti dávkujte 1 ml výrobku. Zároveň je vhodné sirup užívat dlouhodobě a to alespoň 2 – 3 měsíce.

A kolik stojí? Cca 360 korun.

8. místo

OMEGA PHARMA MultiIMUN Sirup

Orientační cena: 360 Kč

Sirup s krásnou kresbou lva na obalu dostane dětskou imunitu do formy. Obsahuje totiž velmi důležitý vitamin C, extrakt hlívy ústřičné a směs nukleotidů. Hodí se s jeho konzumací začít s nástupem podzimu nebo chladnějších dní.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat 5 ml sirupu za den.

A cena? Cca 360 korun.

9. místo

TEREZIA BABY IMUN Sirup s hlívou a rakytníkem

Orientační cena: 220 Kč

TEREZIA BABY IMUN je lahodný sirup pro děti s příchutí rakytníku a maliny. Sirup má díky zmíněným surovinám sladkou chuť, takže nadchne každého malého konzumenta. Výrobce navíc uvádí, že na každou lahvičku produktu padlo více než 1 kg čerstvého ovoce

Sirup obsahuje pouze ovoce z certifikovaných pěstíren ČR a EU.

A jak dávkovat? Podle věku dítěte:

 • 1 – 3 roky: dávkujte 1 čajovou lžičku sirupu 1× za den a to ideálně před jídlem ,
 • 3 a více let: dávejte 2× za den 1 čajovou lžičku před jídlem.

A cena? Cca 220 korun.

10. místo

MycoMedica Tygří sirup

Orientační cena: 200 Kč

Sirup od tygříka zaujme na první dobrou už lahvičkou s kresbou rozkošného tygra. Obsahuje extrakty z bylinek a vitální houby, což je kombinace která dětskou imunitu aktivně a účinně podpoří. Krom suportu imunity se sirup výborně hodí na stavy akutního postižení větrem, jako je nachlazení a podobně.  

A jak sirup dávkovat? Podle věku dítěte: od 3 do 7 let: dávkujte 5 ml sirupu v rozmezí 1 – 3× během dne, 7 let a více: dávkujte dítěti 5 ml produktu, maximálně 6× za den.

A cena? Cca 200 korun.

11. místo

Weleda rakytníkový sirup

Orientační cena: 380 Kč

Ačkoliv se primárně nejedná o produkt pro děti, určitě si ho díky ovocné chuti rakytníku zamilují. Tento sirup je od švýcarské značky Weleda, která dbá na čistotu svých produktů. Obsahuje široké spektrum účinných látek jako je například vitamín C, A nebo betakaroten.

Sirup má certifikát NATRUE.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 2 – 3 čajové lžičky 3× za den. 

A cena? Cca 380 korun.

12. místo

Balíček odolné dítě

Orientační cena: 1600 Kč

Balíček pro děti od 4 let je doslova nabušený zdravím. A co v něm najdete?

 1. Mycobaby dračí sirup –  oblíbený sirup s dráčkem obsahuje vitální houby, které podle TČM velmi aktivně chrání dštskou imunitu.
 2. Vitamín D3 + K2 v bio olivovém oleji – síla vitamínů v kvalitním oliváči! Dětem bude chutnat a navíc podpoří jejich komplexní zdraví. 
 3. Rostlinné Omega-3 – pokud dětem vadí chuť po rybách, zkuste jim nabídnout tuto rostlinnou alternativu. 

A na kolik vás tento balíček vyjde? Cca 1600 korun.

Závěrem

Dětskou imunitu je třeba hýčkat. Většinou dostane pořádně zabrat po nástupu do jesliček, školky nebo školy. A z toho důvodu je dobré trošku předvídat a imunitu dětí posilovat. A když i přes prevenci na děti skočí nějaká nemoc, nezoufejte, protože to jejich imunitu také zdárně posiluje.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Imunita (biologie)

[2] Wikiskripta (CZ): Imunitní systém

[3] Healthline (ENG): 10 Immunity-Boosting Beverages to Drink When You’re Sick

[4] PubMed Central (ENG): Nutrition and the Immune System: A Complicated Tango

[5] PubMed Central (ENG): The developing immune system – from foetus to toddler

Ohodnoťte post

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?