11 nejlepších vitamínů pro těhotné – srovnání a recenze

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro těhotné? Co prospívá miminku? Jak vytvořit pro miminko co nejlepší prostředí a čemu se naopak vyhnout?

TOP  1. místo

Vitamin Code Raw Prenatal

Orientační cena: 1600 Kč

Komplexní multivitamínová výživa, speciálně vyvinuta pro podporu těhotenství.

2. místo

VENIRA komplex pro těhotné a kojící ženy

Orientační cena: 400 Kč

Komplex pro těhotné a kojící ženy obsahuje 25 blahodárných látek pro současné i budoucí maminky.

3. místo

Viridian Pregnancy Complex

Orientační cena: 800 Kč

Vyvážený komplex pro podporu organismu v průběhu těhotenství a během kojení.

Jedenáct nejlepších vitamínů pro těhotné

Co jsou to vitamíny pro těhotné?

Vitamíny jsou látky, které potřebujeme k životu. Neobejdeme se bez nich, protože se účastní mnoha biochemických reakcí v těle, podporují metabolismus cukrů, tuků i bílkovin, posilují imunitu a mnoho dalšího.

Vitamíny můžeme dělit podle toho, zda jsou rozpustné ve vodě nebo v tucích. Ty v tucích to mají o něco jednodušší, protože si je tělo dokáže “schovat” do zásoby a není nutné je doplňovat tak často. Řadí se mezi ně A, D, E, K 2.

Rozpustné ve vodě jsou B komplex a vitamín C.

V těhotenství je důležitější než kdy jindy, dbát o své komplexní zdraví. Primárním zdrojem vitamínů by měla být pestrá a čerstvá strava. dále se obecně doporučuje když plánujete miminko, brát kyselinu listovou a B6, D či jód. Je to kvůli tomu, že první týdny jsou pro zdravý vývoj miminka nejdůležitější.

Kyselina listová – co to je a proč je nezbytné ji v těhotenství doplňovat?

Kyselina listová je vitamin, který se řadí do B komplexu. Její úkol je poměrně zásadní. Podporuje vznik nových buněk, takže je v těhotenství naprosto zásadní. Pomáhá miminku ve správném vývoji mozku a dalších orgánů. Zároveň působí jako prevence vzniku různých vad, jako je defekt neurální trubice, rozštěp páteře a další.

Měla by se brát v průběhu prvního trimestru, neurčí li lékař jinak.

Jako první zdroj kvalitní kyseliny listové je pestrá strava. Do jídelníčku zařaďte čerstvé ovoce a zeleninu, například melouny, pomeranče, brokolice, artyčoky, ořechy, semínka či luštěniny. Pokud ale víte, že ji nezvládnete doplnit pomocí jídelníčku, zkuste doplňky stravy, které vám doporučí buď vás gynekolog, praktik nebo v lékárně.

Vitamíny a minerály, které jsou pro vývoj děťátka v těhotenství důležité

D3 je jedna z forem vitaminu D a je důležitý pro vstřebávání a následné využití vápníku. V těhotenství je nezbytný jak pro matku, tak pro miminko. Díky jeho dostatku je v těle správná imunita, prospívají a vyvíjí se jak zuby, tak i kosti. 

V období těhotenství je tedy dobré ho brát v podobě doplňků stravy.

Dejte ale pozor a suplementaci “Déčka” vždy konzultujte s lékařem, protože jeho vysoké dávky jsou toxické. Předávkování tímto vitamínem se projevuje srdeční arytmií či křečemi. Buďte tedy obezřetní.

“Béčko” je nesmírně důležitý vitamín, který podporuje správnou funkci celého nervového systému a psychiky, dále udržuje v těle energii a tlumí pocit vyčerpání. Pokud vám padají vlasy, pociťujete nadměrnou únavu nebo máte problémy s pokožkou, ujistěte se, že máte dostatek tohoto vitaminu.

Nejen v těhotenství, ale obecně je vitamin C naprosto zásadní pro správné fungování lidského organismu. Mezi jeho hlavní funkce patří například – tvorba kolagenu, podpora imunity, boj proti volným radikálům a mnoho dalších.

“Céčko” je esenciální, což znamená, že si ho tělo nedokáže vyrobit samo, ale potřebuje k tomu vnější zdroje. Následně si ho dokáže uložit na určitou dobu do zásob. Tyto zásoby jsou v těle rozložené nerovnoměrně a jsou zastoupené v různých tkáních. Vitamínem C se nedá de facto předávkovat, takže se nemusíte bát.

Jód je zásadní pro tvorbu hormonů štítné žlázy, které hrají naprosto klíčovou roli pro vývoj organismu a to už od početí. 

Štítná žláza miminka se začíná vyvíjet již kolem 12. týdne těhotenství a je přímo úměrná hladině jodu matky a toto pravidlo platí i v průběhu kojení. Pokud se hormony ve štítné žláze tvoří ve sníženém množství, může to způsobit předčasný porod, malou porodní váhu, zrakové či sluchové poruchy nebo ADHDa další. 

Hladina jódu by se tedy měla během těhotenstvé obzvláště hlídat.

V průběhu těhotenství je důležité hlídat hladinu železa a pokud je ho nedostatek, tak suplementovat. Pokud je ho málo, hrozí anémie, čímž následně nedostatečné okysličení a  tkání vyšší krvácivost.

Nedostatek železa se projevuje bledostí, nadměrnou únavou, spavostí a bolestí hlavy.

K tomu, aby se mohl do těla vstřebat “v celé své kráse”, je nutná přítomnost hořčíku, zinku a fosforu. Díky těmto minerálům se z vápníku vytvoří takzvaný kostní minerál a jeho základní složkou je fosforečnan vápenatý. Pokud tyto minerály tělo postrádá, odchází vápník bez využití z těla ven. 

Vápník je zodpovědný za výstavbu a přestavbu kostní hmoty a ovlivňuje v organismu řadu regulačních pochodů jako jsou například srážení krve, přenosu vzruchů v nervových buňkách, kontrakce srdeční svaloviny a mnoho dalších.

Hořčík ovlivňuje vývoj miminka a proto je důležité v těhotenství jeho hladinu hlídat. Je ale zásadní v průběhu celého života, protože se účastní dělení buněk a to právě při graviditě, kdy roste dítě a děloha.

Omega 3 podporují zdravé srdce, mozek a oči a navíc působí skvěle na psychiku. Posilují imunitu a regulují zánětlivé procesy.

V jakém případě je vhodné je doplňovat?

Těhotenství je opravdu jiný stav. pro ženu úplně nový a může mít různé scénáře. Někdo nepociťuje změny až do pokročilejšího stádia a někdo vnímá rozdíly snad od prvního dne. A proto je důležité ke všemu přistupovat individuálně a s pokorou.

Nezapomeňte, pokud to žaludek a hormony dovolí, konzumovat vyváženou  a pestrou stravu. Možná se to na první dobrou nezdá, ale dobře zvolené potraviny mohou udělat zázraky. Díky nim doplníte vitamíny naprosto přirozeně. někdy to ale samozřejmě není možné a potom je nutné domluvit se s lékařem na vhodných doplňcích.

Před početím a i v celém prvním trimestru se doporučuje konzumace zmíněné kyseliny listové. I když jíte hodně zeleniny a produktů bohatých na tuto kyselinu, tak i přes to dokáže organismus vstřebat jen určité množství, které nemusí stačit. Její denní dávka by měla být 400 – 600 μg.

Další vitamíny, jejich suplementaci a doplnění zvažte po konzultaci s lékaře, raději si nic neordinujte sama.

Po jakých potravinách je dobré v těhotenství sáhnout?

Určitě ty přirozeně se vyskytující a co nejméně zpracované. Patří sem  například:

 • Ovoce
 • Zelenina
 • Celozrnné obiloviny
 • Luštěniny
 • Ořechy
 • Semínka
 • Maso od farmáře
 • Kvalitní vejce a neplísňové sýry

Čemu se naopak v těhotenství vyvarovat?

 • Nezdravé stravě
 • Přemíry vitamínu A (může zapříčinit vrozené vady)
 • Syrovému masu a syrovým vejcím
 • Alkoholu
 • Kouření

1. místo

Vitamin Code Raw Prenatal

Orientační cena: 1600 Kč

Jedná se o komplexní multivitamínovou výživu, která je naprosto vhodná jak pro ženy před početím, tak i v průběhu těhotenství a kojení. 

Produkt obsahuje 800 μg kyseliny listové, což skvěle pokryje množství, které tělo potřebuje.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 kapsli 3 x denně, ideálně s jídlem a dostatečným množství vody. Další variantou je kapsle otevřít, vysypat a smíchat například s džusem. 

Cena za 180 kapslí je cca 1600 korun.

2. místo

VENIRA komplex pro těhotné a kojící ženy

Orientační cena: 400 Kč

Účinný komplex pro všechny budoucí i současné a kojící maminky. Obsahuje 25 přírodních látek, které zajišťují komplexní výživu ženám v tomto požehnaném období. A jaké konkrétní složky produkt obsahuje?

 • Kyselinu listovou neboli folát, který pomáhá chránit plod před poruchami neurální trubice.
 • Magnesium, který pomáhá proti svalovým křečím, přispívá k celkové psychické pohodě a přispívá ke snížení stresu a únavy.
 • Zinek přispívá k normální funkci reprodukční soustavy a udržuje v zdravém stavu i vlasy.
 • V produktu nechybí ani jód, který ovlivňuje správný růst dítěte, a železo napomáhající k rozvíjení kognitivních funkcí u dětí.


Tento komplex se užívá následovně – každý den jedna kapsle ráno a jedna kapsle večer. Balení se 60 kapslemi vám tedy vydrží na celý měsíc užívání. Cena produktu se pohybuje okolo 400 korun.

3. místo

Viridian Pregnancy Complex

Orientační cena: 800 Kč

Doplněk stravy pro těhotné ve formě kapslí, Viridian Pregnancy, obsahuje vyvážený komplex minerálů, vitamínů a esenciálních aminokyselin. Maminky ho mohou bez problémů užívat i během kojení.

Produkt obsahuje například:

 • Kyselinu listovou 
 • Jód
 • Vitamin C
 • Železo
 • Vitaminy skupiny B

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje  2 kapsle denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

A cena? Balení stojí cca 800 korun.

4. místo

Chytré Miminko Superfolin

Orientační cena: 450 Kč

Vitamíny, Chytré miminko superfolin 2 MAMA, jsou určené pro těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru a zároveň i kojící matky. Obsahuje hodně folátů,  jódu a DHA. Všechny tyto sloučeniny podporují normální činnost a vývoj mozku. 

Jak užívat?

Doporučuje se užívat tyto vitamíny až od 4. měsíce těhotenství a i během kojení, po porodu. Užívejte dohromady 1 tabletu a 1 kapsli denně s dostatečným množství vody.

Cena za jedno balení je cca 450 korun.

5. místo

Femibion 2 Těhotenství

Orientační cena: 550 Kč

Tento produkt je speciálně cílený pro těhotné ženy a to už od 13. týdne těhotenství a je možné ho brát až do porodu. 

Ve složení najdete železo, vápník, selen a hořčík.

Jak dávkovat? Je doporučené užívat 1 tabletu a 1 tobolku během dne, současně. nezapomeňte zapít dostatečným množstvím vody.

Toto balení vás vyjde na cca 550 korun.

6. místo

Gs Mamavit Prefolin + Dha

Orientační cena: 400 Kč

GS Mamavit Prefolin®+DHA a EPA je kompletní kombinace vitamínů a minerálů s vysokým obsahem kyseliny listové, hořčíku, esenciálních mastných kyselin DHA a EPA. Veškeré zmíněné přísady jsou zásadní při zdravém vývoji miminka a i při následném kojení.

Tento produkt byl vyvinut ve spolupráci s Ústavem pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí dle nejnovějších poznatků o výživě těhotných a kojících žen. 

Jak užívat?

Dávkování se liší podle toho, zda se žena snaží otěhotnět, nebo jestli už těhotná je.

 1. Před otěhotněním užívejte střídavě 1 kapsli a 1 tabletu obden vždy po jídle nebo během hlavního jídla a zapijte dostatečným množstvím vody.
 2. V době těhotenství berte 1x denně 1 tabletu a 1 kapsli vždy po jídle nebo během hlavního jídla a zapijte dostatečným množstvím tekutiny.

A cena? Vitamíny stojí cca 400 korun.

7. místo

Fertiprona Inositol A Metylfolát

Orientační cena: 400 Kč

Jedná se sáčky, jejichž náplň se rozpustí ve vodě a vypije. Obsahují kyselinu listovou a metylfolát, které podporují správný vývoj miminka. Dále také vitamín C, E, riboflavin a mnoho dalších.

Jak dávkovat? 2× za den vysypte obsah sáčku do tekutiny a vypijte.

Cena za 30 kusů je cca 400 korun.

8. místo

Jarrow Methyl Folate

Orientační cena: 630 Kč

Tvrdí se, že methyl folát ((6S) -5-methyltetrahydrofolát nebo (6S) -5-MTHF) je biologicky nejúčinnější formou folátu, které podporují správný vývoj plodu a zároveń i vyživují matku. Na rozdíl od kyseliny listové může 5-MTHF procházet hematoencefalickou bariérou, tudíž jednoduše řečeno se jedná o biologicky dostupnější formu. Produkt je vhodný i pro vegetariány a vegany.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 tobolku denně s jídlem nebo podle pokynů lékaře. 

A kolik stojí? 100 kapslí vás vyjde cca na 630 korun.

9. místo

Verra Plodnost & Těhotenství

Orientační cena: 800 Kč

Tento vitamínový komplex je určený jak na podporu plodnosti, tak pro klidné a zdravé těhotenství. Výrobek obsahuje vitamíny B1, B2, B5, B6, C a D2, kyselinu listovou ve formě L-methylfolátu vápenatého, železo, hořčík, zinek a mnoho dalších potřebných vitamínů a minerálů.

Kapsle jsou bez aditiv a obsahuje vysoce vstřebatelné formy nutrientů.

Jak užívat? Doporučuje se 2 kapsle denně s jídlem a dostatečným množství vody.

A cena? Cca 800 korun.

10. místo

Once Daily Prenatal

Orientační cena: 660 Kč

Tento doplněk stravy je navíc obohacený o probiotika. podporuje zdravý imunitní systém maminky a i miminka. Prenatální probiotika jsou účinný způsob, jak posílit rozmanitost a zdraví mikrobiomu těhotných žen přirozenou cestou.  

Produkt obsahuje 115 mg organické prebiotické směsi.

Jak užívat? Výrobce doporučuje brát 1 kapsli denně.

Cena za 30 rostlinných kapslí je cca 660 korun.

11. místo

Folic Acid Star

Orientační cena: 130 Kč

Jedná se o tablety, které obsahují kyselinu listovou a další ftaláty, vitamín B9 , které jsou nezbytné pro obnovu a růst buněk.

A jak dávkovat? Doporučené dávkování je 1 tableta denně. Pokud lékař nestanoví jinak, nepřekračujte denní dávku.

60 tablet vás vyjde na cca 130 korun.

Závěr

Ať už těhotenství plánujete nebo miminko již čekáte a nebo kojíte, je dobré udržovat tělo zdravé a v kondici. Dodržujte zásady zdravého životního stylu, pijte hodně vody, choďte na dlouhé procházky a nestresujte se. Pokud se cítíte unavená a bez energie, nebojte se poradit se svým lékařem a nechte si poradit doplňky stravy, které pro vás budou nejvhodnější.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Těhotenství

[2] Wikiskripta (CZ): Těhotenství

[3] Healthline (ENG): Nutritional Needs During Pregnancy

[4] PubMed Central (ENG): Comparison and Characterization of Prenatal Nutrition Counseling among Large-for-Gestational Age Deliveries by Pre-Pregnancy BMI

[5] PubMed Central (ENG): Maternal Dietary Patterns during Pregnancy Are Associated with Child Growth in the First 3 Years of Life

5/5 (Počet hlasů: 2)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »