10 nejlepších vitamínů pro kojící matky – recenze a diskuze

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro kojící matky? Co miminku prospívá? Jak vybrat to nejlepší? Recenze, zkušenosti, diskuze a srovnání.

TOP  1. místo

Multivitamín pro těhotné

Orientační cena: 1000 Kč

Vitamínový koktejl plný živin, minerálů a vitamínů pomáhá udržet tělo maminky během těhotenství i kojení v perfektní formě a předejít tak případnému deficitu z jejich nedostatku.

2. místo

GS Mamavit Prefolin

Orientační cena: 450 Kč

Skvělá kombinace minerálů a vitamínů je navržena tak, aby vyhovovala maminkám a jejich miminkům ve všech důležitých obdobích. Před otěhotněním, v těhotenství i při kojení.

3. místo

Vegetology PregnaVie

Orientační cena: 500 Kč

Kapsle PregnaVie jsou speciálně navrženy pro těhotné a kojící maminky. V jedné dávce obsahují 400 µg kyseliny listové a přes 20 vitaminů a minerálů jako je železo, vitamín B12 a spoustu dalších.

Deset nejlepších vitamínů pro kojící maminky

Základní informace o kojení

Kojení se považuje za nejlepší a nejpřirozenější stravu, kterou může novorozené děťátko dostat. Bohužel ne vždy je to možné a pokud kojení z jakéhokoliv důvodu nejde, je pro maminku i miminko nejdůležitější se nestresovat.

Pojďme si ale představit takový ideální případ – tedy, že kojení je možné a miminko krásně prospívá. Lékaři doporučují kojit děťátko minimálně 6 měsíců a ideálně rok a půl.

Mateřské mléko je takový zázrak, který „matka příroda“ zajistila. Obsahuje totiž složité cukry, neboli prebiotické oligosacharidy, dále pak vitamíny, minerály, ale i bílkoviny, zdravé tuky a mnoho dalších prospěšných látek pro zdravý vývoj děťátka.

Dalším nesporným benefitem je určitě to, že má miminko jídlo, kdykoliv ho potřebuje. Objem mléka od matky se ve sto procentech přizpůsobuje hladu miminka a to po celou dobu kojení. Úžasné, že?

Kojení také upevňuje vazbu mezi dítětem a maminkou. Uvádí se, že novorozenec dokáže zaostřit maximálně na 37 cm, takže při krmení z prsu dochází ke zcela bezprostřednímu kontaktu z očí do očí. Naprostá blízkost. 

Další výhoda kojení je pro maminky – stimuluje totiž uvolňování oxytocinu, což je hormon, který zprostředkuje to, že se začne zpět stahovat děloha, což chrání maminky před poporodním krvácení.

Jaké jsou nejlepší vitamíny/minerály/látky na podporu kojení, které prospívají mamince i miminku?

Kyselina listová je vitamin, který se radí užívat především v těhotenstvím nebo před plánovaným početím, nicméně je dobré ji brát i v období kojení. Jedná se o zástupce z řady B komplexu a velmi zásadně ovlivňuje komplexní zdraví a vývoj dítěte – jak v prenatálním stavu, tak po porodu prostřednictvím mateřského mléka. Jako hlavní zdroj kvalitní kyseliny listové je pestrá strava. Do jídelníčku zařaďte čerstvé ovoce a zeleninu, například melouny, pomeranče, brokolici, artyčoky, ořechy, semínka či luštěniny. Občas se ale stává, že poporodní dieta tyto potraviny nedovoluje, takže je lepší ji suplementovat.

Céčko, céčko a zase to céčko. Vitamin, který se doporučuje brát prakticky v každé životní fázi. A není divu, protože jeho benefity jsou nepopíratelné.

Mezi jeho hlavní funkce patří například tvorba kolagenu nebo podpora imunity. Vitamin C se řadí do skupiny „esenciálních“, což znamená, že si ho tělo nedokáže vyrobit samo, ale potřebuje k tomu vnější zdroje. Následně si ho dokáže uložit na určitou dobu do zásob. Tyto zásoby jsou v těle rozložené nerovnoměrně a jsou zastoupené v různých tkáních. 

Většinou jeho příjem ze stravy nestačí a doporučuje se ho suplementovat, výborným zdrojem je například acerola.

Vitamín D je důležitý jak pro maminku, tak pro miminko. Zaprvé dokáže pomoci se správným vstřebáváním vitamínu C, dále podporuje imunitu, správný růst a vývoj kostí i zubů.

Vitamín E je velmi důležitý antioxidant, který chrání tělo před volnými radikály.

Železo podporuje celkovou kondici organismu, je to zásobárna energie a podporuje tvorbu červených krvinek. A pak je tu jód, který je zásadní pro zdravou pokožku a štítnou žlázu.

Jak omega 3, tak i omega 6 jsou polynenasycené mastné kyseliny a jsou jediným zdrojem kyseliny linolové. Podporují hojení zánětlivých procesů, snižují srážlivost krve, podporují imunitu a funkce nervové soustavy.

Jak je vybrat?

Určitě se poraďte se svým gynekologem, který vám zajisté rád doporučí, jaké vitamíny jsou vhodné. Další kritéria, podle kterých produkty volte jsou:

 • Složení.
 • Denní referenční hodnoty jednotlivých vitamínů a minerálů.
 • Výrobce.

Co je při kojení důležité?

Kojení je specifické a jedinečné období v životě ženy i dítěte. Je možné, že ho žena zažije pouze jednou a proto je důležité o sebe v této fázi náležitě pečovat a dopřát si jen to nejlepší.

Při kojení je velmi důležitý jídelníček maminky, protože přímo ovlivňuje kvalitu mlíčka pro miminko. Je zásadní si uvědomit, že v této etapě jsou nároky na ženské tělo až pětkrát vyšší než v běžné „chodu“. Je dobré tedy jíst nejen hodně, ale hlavně kvalitně – hlídejte si příjem vápníku, B komplexu i železa.

Další body, které jsou pro kvalitní kojení důležité:

 • dostatečný přísun tekutin,
 • eliminace syrového masa, vajíček a zralých sýrů,
 • hodně odpočívat,
 • nekouřit a nepít alkohol nebo silné zelené a černé čaje,
 • při potížích s kojením se obraťte na kvalitní laktační poradkyni.

Které potraviny podporují tvorbu mléka?

Existují potraviny, které by měly kvalitu i množství mléka pozitivně ovlivňovat. Patří mezi ně například:

 • pohanka,
 • oves,
 • jáhly,
 • rýže,
 • pšenice,
 • kmínový čaj,
 • caro.

Na co si dát pozor?

Hlavně na únavu. Zkuste se držet základního pravidla – když spí miminko, spí maminka. Pokud je organismus unavený, mohou hladiny mléka klesat a zároveň i konzistence nemusí být dostatečná.

Další faktory, které je třeba brát v potaz:

 • eliminujte nadýmavé potraviny,
 • dejte pozor na pálivé a chuťově výrazné suroviny a jídla,
 • nepřehánějte to s cukrem – kvůli kvasince,
 • pozorujte miminko, kdyby se objevily nějaké alergie, například na bílkovinu kravského mléka, vaječný bílek, sóju, kakao, lepek, oříšky, exotické ovoce a další,
 • pozor na doplňky, které by mohly kazit kojení, jako je třeba dudlík,
 • matky vegetariánky by neměly zapomínat na doplnění vitaminu B12.

Proč jsou vitamíny pro kojící důležité?

Protože tělo kojící ženy je v permanentní únavě a rychle přichází o cenné živiny. Proto je důležité je neustále doplňovat kvalitním způsobem.

Při kojení jsou doporučené denní dávky vyšší a je těžší je stravou doplnit. Pokud si nevíte rady, určitě vše konzultujte se svým gynekologem.

1. místo

Vitamin Code Multivitamín pro těhotné ženy

Orientační cena: 1000 Kč

Koktejl plný vitamínů pro těhotné ženy obsahuje i celou řadu minerálů a pomáhá udržet tělo budoucí maminky během těhotenství i kojení ve skvělé formě. Jedná se o doplněk stravy, který dokáže regulovat hladiny nepotřebných složek v těle těhotné nebo kojící ženy. Má skvělé složení bez chemických přísad a tepelných úprav.

Tento výrobek obsahuje thiamin, který podporuje správnou činnost srdce a krve. Dále je v něm tolik důležitý vitamín C podporující správnou funkci krevních cév. A v neposlední řadě až 800μg kyseliny listové získané z tepelně neupravené listové zeleniny, která je důležitá pro správný vývoj organismu.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 kapsli 3× denně, ideálně během jídla. Můžete zapít vodou nebo džusem.

A cena? Cca 1000 korun.

2. místo

GS Mamavit Prefolin + DHA + EPA

Orientační cena: 450 Kč

GS Mamavit Prefolin může žena užívat před početím, během těhotenství, ale i v průběhu kojení. Produkt obsahuje například vitamin C, B6, B12, kyselinu listovou, selen, zinek a měď, které podporují funkci imunitního systému. Jedná se konkrétně o speciální čtyřsložkový komplex, který podporuje komplexní zdraví ženského těla. 

Dále je v Prefolinu obažená kombinace  22 vitaminů, minerálů, DHA a EPA. Složení přípravku bylo vyvinuto ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze.

A jak dávkovat?

Před otěhotněním – užívejte střídavě 1 kapsli a 1 tabletu ob den vždy po jídle nebo během většího jídla a zapijte dostatečným množstvím tekutiny. 

V období těhotenství a kojení – užívejte 1× denně 1 tabletu a 1 kapsli vždy po jídle nebo během jídla. Zapijte dostatečným množstvím tekutiny.

A cena? Cca 450 korun.

3. místo

Vegetology PregnaVie

Orientační cena: 500 Kč

Jedná se o kapsle, které jsou speciálně vyvinuté pro potřebu těhotných a kojících žen. Obsahují až 400 µg kyseliny listové a přes 20 vitamínů i minerálů v jedné dávce. Za zmínku stojí určitě železo a vitamín B12, které pomáhají snížit vyčerpání a únavu. Dále je v kapslích i zázvor, který podporuje správné trávení a pozitivně ovlivňuje také přirozené fungování imunity. 

Tento produkt je od britské značky Vegetology, která se velmi aktivně snaží o podporu ekologie a její výrobky se hodí jak pro vegetariány, tak pro vegany. 

Produkty jsou 100% rostlinné a mají certifikaci Vegan Society. 

A jak dávkovat? Doporučené množství je 1 kapsle denně s dostatečným množstvím vody.

A cena? Cca 500 korun.

4. místo

Chytré miminko Superfolin

Orientační cena: 450 Kč

Produkt pro těhotné a kojící maminky v tabletách obsahuje cenný komplex vitamínů a  minerálů, které pomáhají tělu udržet se co nejvíc v kondici a dobré energii.

Kromě standardních vitamínů a minerálů obsahuje tento výrobek i vysoký obsah kyseliny listové a je obohacený o DHA, která přispívá k normálnímu vývoji mozku i očí miminka. Dále obsahuje i moderní patentovanou formu metylfolát – quatrefolicu. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 tabletu a 1 kapsli denně, zapít dostatečným množstvím tekutiny. 

A jaká je cena? Cca 450 korun.

5. místo

Oceans Mom Prenatální DHA Omega 3

Orientační cena: 540 Kč

Zdraví z moře ve třiceti kapslích, to je Ocean Mom. V jedné kapsličce dodáte tělu až 365 mg omega-3 mastných kyselin, které poskytují 350 mg DHA a 15 mg EPA. Protože je jak těhotenství, tak kojení opravdový zápřah pro ženský organismus, je velmi důležité doplňovat veškeré důležité látky, jako jsou vitamíny a minerály. V tomto období je rychlejší spotřeba DHA rezerv v těle a jelikož je to důležitá látka pro zdravý vývoj miminka i zdravé prospívání maminky, je občas suplementace nasnadě.

Kapsle mají příjemnou chuť po jahodách. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát 1 kapsli denně.

A cena? Cca 540 korun.

6. místo

FEMIBION 3 Kojení

Orientační cena: 560 Kč

Produkt Femibion poskytuje velmi důkladně vybrané látky, jako je DHA, folát, vitamin A, železo, vápník, cholin, lutein a některé další látky. Železo podporuje tvorbu červených krvinek a pomáhá snižovat únavu. Vápník přispívá k normálnímu vývoji kostí a „déčko“ podporuje správné vstřebávání a využití vápníku.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 tabletu a 1 tobolku denně s dostatečným množstvím vody, nejlépe během většího jídla.

A jaká je cena? cca 560 korun.

7. místo

Laktavit Multivitaminy s minerály

Orientační cena: 200 Kč

Vitaharmony je kompletní multivitamínový a multiminerálový doplněk stravy pro kojící maminky. Obsahuje například jód, který přispívá k rozpoznávacím funkcím, dále vápník potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů. Jako další je zde vitamin D přispívající k využití vápníku a fosforu. A v neposlední řadě měď, železo a vitamín C. 

Jak dávkovat? Výrobce radí brát 1 tabletu denně, nejlépe ráno po jídle.

A cena? Cca 200 korun.

8. místo

VitaHarmony Gravital

Orientační cena: 500 Kč

Tento komplexní doplněk stravy pro těhotné a kojící ženy v překrásném obalu obsahuje potřebné vitamíny i minerály pro zdraví maminky i miminka.

Produkt obsahuje například vitamín C nebo železo.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 tabletu denně, nejlépe ráno po jídle.

A kolik tento doplněk stravy stojí? Cca 500 korun.

9. místo

OGESTAN Vitamíny pro matku a dítě

Orientační cena: 350 Kč

Ogestan je doplněk stravy pro kojící maminky, který obsahuje pouze to, co žena v této životní etapě potřebuje. V produktu naleznete například kyselinu listovou, omega-3 mastné kyseliny (DHA), jód, vitamin D3 a vitamin E.

Jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 tobolku za den, ideálně nalačno, se sklenicí vody.

A cena? Cca 350 korun.

10. místo

VITALAND Prenavit

Orientační cena: 240 Kč

Vitaland jsou multivitamínové tablety, které komplexně podporují zdraví maminky i miminka, které dostává prospěšné látky skrze mateřské mléko.

Jak dávkovat? Ideální je brát jednu tabletu denně s dostatečným množstvím vody.

A cena? Cca 240 korun.

Závěr

Kojení je specifické období, které vyžaduje trošku odlišný režim od toho běžného. Poslouchejte své tělo a dovolte si hodně odpočívat, protože spokojená máma = spokojené dítě.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kojení

[2] Wikiskripta (CZ): Kojení

[3] Healthline (ENG): Guide to Breastfeeding: Benefits, How to, Diet, and More

[4] PubMed Central (ENG): Nutrition Recommendations in Pregnancy and Lactation

[5] PubMed Central (ENG): A Review of Herbal and Pharmaceutical Galactagogues for Breast-Feeding

4.1/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?