12 nejlepších vitamínů pro kojící matky – recenze a diskuze

Shrnutí: Kojíte a ráda byste své zdraví podpořila vhodnými vitamíny? Právě proto jsem pro vás vytvořila tenhle článek, ve kterém srovnávám dvanáctku nejlepších vitamínů pro kojící ženy. Které to vyhrály?

Co se v článku mimo jiné dozvíte dál?

Jaké jsou vhodné vitamíny/minerály/další látky pro kojící matky a které potraviny podporují kojení?[3][4][5][6][7][8][9]

TOP  1. místo

Multivitamín
pro kojící ženy

Orientační cena: 1000 Kč
Proč 1. místo?

Protože tenhle vitamínový koktejl plný živin, minerálů a vitamínů pomáhá udržet tělo maminky během těhotenství i kojení v perfektní formě a předejít tak případnému deficitu z jejich nedostatku.

2. místo

VENIRA
vitamínový komplex

Orientační cena: 500 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o kasple s obsahem 25 účinných látek pro těhotné a kojící ženy, který dodává současným i budoucím maminkám potřebné minerály a živiny. Složení produktu je čistě přírodní.

3. místo

Vegetology
PregnaVie

Orientační cena: 500 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož kapsle PregnaVie jsou speciálně navrženy pro těhotné a kojící maminky. V jedné dávce obsahují 400 µg kyseliny listové a přes 20 vitaminů a minerálů jako je železo, vitamín B12 a spoustu dalších.

Dvanáct nejlepších vitamínů pro kojící maminky

 1. Vitamin Code Multivitamín pro těhotné a kojící ženy 1000 Kč (90 kapslí)
 2. VENIRA vitamínový komplex pro těhotné a kojící ženy 500 Kč (60 kapslí)
 3. Vegetology PregnaVie 500 Kč (60 tablet)
 4. VENIRA vitamíny pro kojící ženy 350 Kč (60 kostiček)
 5. GS Mamavit Prefolin + DHA + EPA 430 Kč (30 tablet + 30 kapslí)
 6. Chytré miminko Superfolin 450 Kč (30 tablet + 30 kapslí)
 7. Oceans Mom Prenatální DHA Omega 3 540 Kč (30kapslí)
 8. FEMIBION 3 Kojení 600 Kč (28 tablet + 28 tobolek)
 9. Laktavit Multivitaminy s minerály 220 Kč (60 tablet)
 10. VitaHarmony Gravital 570 Kč (180 tablet)
 11. OGESTAN Vitamíny pro matku a dítě 350 Kč (30 kapslí)
 12. VITALAND Prenavit 240 Kč (60 tablet)

Základní informace o kojení

Kojení se považuje za nejlepší a nejpřirozenější stravu, kterou může novorozené děťátko dostat.[1] Bohužel ne vždy je to možné a pokud kojení z jakéhokoliv důvodu nejde, je pro maminku i miminko nejdůležitější se nestresovat. Pojďme si ale představit takový ideální případ – tedy, že kojení je možné a miminko krásně prospívá. Lékaři doporučují kojit děťátko minimálně 6 měsíců a ideálně rok a půl.

 • Mateřské mléko je takový zázrak, který „matka příroda“ zajistila. Obsahuje totiž složité cukry, neboli prebiotické oligosacharidy, dále pak vitamíny, minerály, ale i bílkoviny, zdravé tuky a mnoho dalších prospěšných látek pro zdravý vývoj děťátka.
 • Dalším nesporným benefitem je určitě to, že má miminko jídlo, kdykoliv ho potřebuje. Objem mléka od matky se ve sto procentech přizpůsobuje hladu miminka a to po celou dobu kojení. Úžasné, že?
 • Kojení také upevňuje vazbu mezi dítětem a maminkou. Uvádí se, že novorozenec dokáže zaostřit maximálně na 37 cm, takže při krmení z prsu dochází ke zcela bezprostřednímu kontaktu z očí do očí. Naprostá blízkost. 
 • Další výhoda kojení je pro maminky – stimuluje totiž uvolňování oxytocinu, což je hormon, který zprostředkuje to, že se začne zpět stahovat děloha, což chrání maminky před poporodním krvácení.
 • Kojení je také spojeno se sníženým rizikem rakoviny prsu a vaječníků v premenopauzálním období a osteoporózy v postmenopauzálním období.[2]

Jaké jsou nejlepší vitamíny/minerály/látky na podporu kojení, které prospívají mamince i miminku?

Kyselina listová je vitamin, který se radí užívat především v těhotenstvím nebo před plánovaným početím, nicméně je dobré ji brát i v období kojení. Jedná se o zástupce z řady B komplexu a velmi zásadně ovlivňuje komplexní zdraví a vývoj dítěte – jak v prenatálním stavu, tak po porodu prostřednictvím mateřského mléka. Jako hlavní zdroj kvalitní kyseliny listové je pestrá strava. Do jídelníčku zařaďte čerstvé ovoce a zeleninu, například melouny, pomeranče, brokolici, artyčoky, ořechy, semínka či luštěniny. Občas se ale stává, že poporodní dieta tyto potraviny nedovoluje, takže je lepší ji suplementovat.[3]

Céčko, céčko a zase to céčko. Vitamin, který se doporučuje brát prakticky v každé životní fázi. A není divu, protože jeho benefity jsou nepopíratelné.

Mezi jeho hlavní funkce patří například tvorba kolagenu nebo podpora imunity.[4] Vitamin C se řadí do skupiny „esenciálních“, což znamená, že si ho tělo nedokáže vyrobit samo, ale potřebuje k tomu vnější zdroje. Následně si ho dokáže uložit na určitou dobu do zásob. Tyto zásoby jsou v těle rozložené nerovnoměrně a jsou zastoupené v různých tkáních. 

Většinou jeho příjem ze stravy nestačí a doporučuje se ho suplementovat, výborným zdrojem je například acerola.

Vitamín D je důležitý jak pro maminku, tak pro miminko.[5] Zaprvé dokáže pomoci se správným vstřebáváním vitamínu C, dále podporuje imunitu, správný růst a vývoj kostí i zubů.

Vitamín E[6] je velmi důležitý antioxidant, který chrání tělo před volnými radikály.

Železo podporuje celkovou kondici organismu, je to zásobárna energie a podporuje tvorbu červených krvinek. A pak je tu jód, který je zásadní pro zdravou pokožku a štítnou žlázu.[7]

Jak omega 3, tak i omega 6 jsou polynenasycené mastné kyseliny a jsou jediným zdrojem kyseliny linolové. Podporují hojení zánětlivých procesů, snižují srážlivost krve, podporují imunitu a funkce nervové soustavy.[8]

Jak je vybrat?

Určitě se poraďte se svým gynekologem, který vám zajisté rád doporučí, jaké vitamíny jsou vhodné. Další kritéria, podle kterých produkty volte jsou:

 • Složení.
 • Denní referenční hodnoty jednotlivých vitamínů a minerálů.
 • Výrobce.

Co je při kojení důležité?

Kojení je specifické a jedinečné období v životě ženy i dítěte. Je možné, že ho žena zažije pouze jednou a proto je důležité o sebe v této fázi náležitě pečovat a dopřát si jen to nejlepší.

Při kojení je velmi důležitý jídelníček maminky, protože přímo ovlivňuje kvalitu mlíčka pro miminko. Je zásadní si uvědomit, že v této etapě jsou nároky na ženské tělo až pětkrát vyšší než v běžné „chodu“. Je dobré tedy jíst nejen hodně, ale hlavně kvalitně – hlídejte si příjem vápníku, B komplexu i železa.

Další body, které jsou pro kvalitní kojení důležité:

 • dostatečný přísun tekutin,
 • eliminace syrového masa, vajíček a zralých sýrů,
 • hodně odpočívat,
 • nekouřit a nepít alkohol nebo silné zelené a černé čaje,
 • při potížích s kojením se obraťte na kvalitní laktační poradkyni.

Které potraviny podporují tvorbu mléka?

Existují potraviny, které by měly kvalitu i množství mléka pozitivně ovlivňovat. Patří mezi ně například:

 • pohanka,
 • oves,
 • jáhly,
 • rýže,
 • pšenice,
 • datle,[9]
 • kmínový čaj,
 • caro.

Na co si dát pozor?

Hlavně na únavu. Zkuste se držet základního pravidla – když spí miminko, spí maminka. Pokud je organismus unavený, mohou hladiny mléka klesat a zároveň i konzistence nemusí být dostatečná.

Další faktory, které je třeba brát v potaz:

 • eliminujte nadýmavé potraviny,
 • dejte pozor na pálivé a chuťově výrazné suroviny a jídla,
 • nepřehánějte to s cukrem – kvůli kvasince,
 • pozorujte miminko, kdyby se objevily nějaké alergie, například na bílkovinu kravského mléka, vaječný bílek, sóju, kakao, lepek, oříšky, exotické ovoce a další,
 • pozor na doplňky, které by mohly kazit kojení, jako je třeba dudlík,
 • matky vegetariánky by neměly zapomínat na doplnění vitaminu B12.[10]

Proč jsou vitamíny pro kojící důležité?

Protože tělo kojící ženy je v permanentní únavě a rychle přichází o cenné živiny. Proto je důležité je neustále doplňovat kvalitním způsobem.

 • Při kojení jsou doporučené denní dávky vyšší a je těžší je stravou doplnit. Pokud si nevíte rady, určitě vše konzultujte se svým gynekologem.

1. místo

Vitamin Code Multivitamín pro těhotné ženy

Unikátní složení bez chemických přísad a tepelných úprav, díky kterým je zachována top kvalita účinných látek pro těhotné a kojící ženy.

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala tenhle multivitamín od Garden of Life?

Protože se jedná doslova o koktejl plný vitamínů pro těhotné ženy, který obsahuje i celou řadu minerálů a pomáhá udržet tělo budoucí maminky během těhotenství i kojení ve skvělé formě. Jedná se o doplněk stravy, který dokáže regulovat hladiny nepotřebných složek v těle těhotné nebo kojící ženy. Má skvělé složení bez chemických přísad a tepelných úprav.

Uživatelské recenze

Možná proto, že tento produkt není na českých e-shopech tolik zabydlený, našla jsem více recezní třeba na amazonu. Tam si uživatelky chválí, že produkt zlepšuje jejich produkci mléka, ale i trávení a energii. Na českém portálu zboží má tenhle multivitamín také skvělé hodnocení. A třeba v jedné diskuzi na eMiminu spokojená uživatelka kvituje, že produkt je čistě přírodní a obsahuje kyselinu lisotovou ve formě folátu.

Více informací o produktu

Produkt obsahuje thiamin, který podporuje správnou činnost srdce a krve. Dále je v něm tolik důležitý vitamín C podporující správnou funkci krevních cév. A v neposlední řadě až 800μg kyseliny listové získané z tepelně neupravené listové zeleniny, která je důležitá pro správný vývoj organismu.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 kapsli 3× denně, ideálně během jídla. Můžete zapít vodou nebo džusem.

A cena? Cca 1000 korun.

2. místo

VENIRA vitamínový komplex pro těhotné a kojící ženy

Přírodní kapsle s 25 účinnými vitamíny, minerály a dalšímu látkami, které poskytují těhotným i kojícím ženám potřebné živiny.

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem na 2. místo vybrala vitamínový komplex od Veniry?

Tyhle kapsle totiž obsahují 25 účinných látek jako je kyselina listová, magnesium, zinek, jód, železo a další vitamíny a minerály, které pomáhají kojícím (i těhotným ženám) se cítit komfortně a mít dostatek živin.

Uživatelské recenze

Na samotných stránkách e-shopu Venira má komplex věsměs pozitivní hodnocení. Jedna uživatelka zmiňuje, že i po krátkém užívání cítí změny v podobě větší energii a lepšího spánku. Na zboží má produkt takřka stoprocentní hodnocení, což mě mile potěšilo.

Více informací

Balení se 60 kapslemi stojí okolo 500 korun a vydrží vám na 30denní kúru, protože se doporučuje užívat 1 kapsle ráno a 1 večer (tedy celkem dvě za den).

Obsažené látky v kapslích působí blahodárně na kvalitu vlasů, bojují proti vyčerpání, napomáhájí ke správnému fungování organismu, imunitního systému, nervové soustavy, psychické činnosti, k normálnímu stavu kostí i hladiny krevního cukru.

3. místo

Vegetology PregnaVie

Speciální kapsle pro podporu těhotných a kojících maminek. Vhodné pro vegany. S obsahem kyseliny listové, vitamínu B12 a zázvoru.

Orientační cena: 500 Kč

Proč je doplněk stravy PregnaVie od značky Vegetology na 3. místě?

Poněvadž jde o kapsle, které jsou speciálně vyvinuté pro potřebu těhotných a kojících žen. Obsahují až 400 µg kyseliny listové a přes 20 vitamínů i minerálů v jedné dávce. Za zmínku stojí určitě železo a vitamín B12, které pomáhají snížit vyčerpání a únavu. Dále je v kapslích i zázvor, který podporuje správné trávení a pozitivně ovlivňuje také přirozené fungování imunity. 

Uživatelské recenze

Kapsle PregnaVie má v nabídce můj oblíbený e-shop Econea, který je obecně výborně hodnocený, protože dbá na výběr opravdu kvalitních, přírodních a udržitelných produktů, které jsou šetrné k našemu zdraví, ale i k planetě. Recenzenti na heuréce uvádějí, že jsou s jejich produkty velmi spokojení, stejně tak s jejich detailními popisy včetně složení, používání a informací o značkách.

Další informace

Produkt je ze sortimentu britské značky Vegetology, která se velmi aktivně snaží o podporu ekologie a její výrobky se hodí jak pro vegetariány, tak pro vegany. 

Produkty jsou 100% rostlinné a mají certifikaci Vegan Society. 

A jak dávkovat? Doporučené množství je 1 kapsle denně s dostatečným množstvím vody.

A cena? Cca 500 korun.

4. místo

VENIRA vitamíny pro kojící ženy

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem vybrala další vitamíny pro kojící ženy od Veniry?

Protože jde o zase jinou, zejména chuťově zajímavou variantu vitamínů pro kojící maminky. Jsou to cucavé kostičky s lahodnou meruňkovou příchutí, které obsahují 15 přírodních vitamínů a minerálů, speciálně vybraných a zkombinovaných tak, aby vám dodaly vše potřebné v tomto jedinečném období života.

Konkrétně kostičky obsahují kyselinu listovou, vitamíny skupiny B, vitamín A, C, D3, E, K2, jód a inositol, které podporují imunitu, krvetvorbu, normální hladinu krevního cukru, stabilní psychiku a podílí se na snížení vyčerpání a únavy.

Doporučená dávka jsou jedna až dvě kostičky za den, vždy s časovým odstupem cca 5 hodin.

5. místo

GS Mamavit Prefolin + DHA + EPA

Orientační cena: 430 Kč

Proč jsem vybrala GS Mamavit Prefolin + DHA + EPA?

GS Mamavit Prefolin může žena užívat před početím, během těhotenství, ale i v průběhu kojení. Produkt obsahuje například vitamin C, B6, B12, kyselinu listovou, selen, zinek a měď, které podporují funkci imunitního systému. Jedná se konkrétně o speciální čtyřsložkový komplex, který podporuje komplexní zdraví ženského těla. 

Dále je v Prefolinu obažená kombinace  22 vitaminů, minerálů, DHA a EPA. Složení přípravku bylo vyvinuto ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze.

A jak dávkovat?

Před otěhotněním – užívejte střídavě 1 kapsli a 1 tabletu ob den vždy po jídle nebo během většího jídla a zapijte dostatečným množstvím tekutiny. 

V období těhotenství a kojení – užívejte 1× denně 1 tabletu a 1 kapsli vždy po jídle nebo během jídla. Zapijte dostatečným množstvím tekutiny.

A cena? Cca 430 korun.

6. místo

Chytré miminko Superfolin

Orientační cena: 450 Kč

Proč jsem vybrala Superfolin od značky Chytré miminko?

Produkt pro těhotné a kojící maminky v tabletách obsahuje cenný komplex vitamínů a  minerálů, které pomáhají tělu udržet se co nejvíc v kondici a dobré energii.

Kromě standardních vitamínů a minerálů obsahuje tento výrobek i vysoký obsah kyseliny listové a je obohacený o DHA, která přispívá k normálnímu vývoji mozku i očí miminka. Dále obsahuje i moderní patentovanou formu metylfolát – quatrefolicu. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 tabletu a 1 kapsli denně, zapít dostatečným množstvím tekutiny. 

A jaká je cena? Cca 450 korun.

7. místo

Oceans Mom Prenatální DHA Omega 3

Orientační cena: 540 Kč

Proč jsem vybrala produkt Oceans Mom od značky Garden of Life?

Zdraví z moře ve třiceti kapslích, to je Oceans Mom. V jedné kapsličce dodáte tělu až 365 mg omega-3 mastných kyselin, které poskytují 350 mg DHA a 15 mg EPA. Protože je jak těhotenství, tak kojení opravdový zápřah pro ženský organismus, je velmi důležité doplňovat veškeré důležité látky, jako jsou vitamíny a minerály. V tomto období je rychlejší spotřeba DHA rezerv v těle a jelikož je to důležitá látka pro zdravý vývoj miminka i zdravé prospívání maminky, je občas suplementace nasnadě.

Kapsle mají příjemnou chuť po jahodách. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát 1 kapsli denně.

A cena? Cca 540 korun.

8. místo

FEMIBION 3 Kojení

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem zařadila Femibion 3 Kojení?

Produkt Femibion poskytuje velmi důkladně vybrané látky, jako je DHA, folát, vitamin A, železo, vápník, cholin, lutein a některé další látky. Železo podporuje tvorbu červených krvinek a pomáhá snižovat únavu. Vápník přispívá k normálnímu vývoji kostí a „déčko“ podporuje správné vstřebávání a využití vápníku.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 tabletu a 1 tobolku denně s dostatečným množstvím vody, nejlépe během většího jídla.

A jaká je cena? cca 600 korun.

9. místo

Laktavit Multivitaminy s minerály

Orientační cena: 220 Kč

Proč jsem zařadila Laktavit od značky VitaHarmony?

Laktavit je kompletní multivitamínový a multiminerálový doplněk stravy pro kojící maminky. Obsahuje například jód, který přispívá k rozpoznávacím funkcím, dále vápník potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů. Jako další je zde vitamin D přispívající k využití vápníku a fosforu. A v neposlední řadě měď, železo a vitamín C. 

Jak dávkovat? Výrobce radí brát 1 tabletu denně, nejlépe ráno po jídle.

A cena? Cca 220 korun.

10. místo

VitaHarmony Gravital

Orientační cena: 570 Kč

A proč je tu i produkt Gravital od značky VitaHarmony?

Tento komplexní doplněk stravy pro těhotné a kojící ženy v překrásném obalu obsahuje potřebné vitamíny i minerály pro zdraví maminky i miminka.

Produkt obsahuje například vitamín C nebo železo.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 tabletu denně, nejlépe ráno po jídle.

A kolik tento doplněk stravy stojí? Cca 570 korun.

11. místo

OGESTAN Vitamíny pro matku a dítě

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem vybrala právě Ogestan?

Ogestan je doplněk stravy pro kojící maminky, který obsahuje pouze to, co žena v této životní etapě potřebuje. V produktu naleznete například kyselinu listovou, omega-3 mastné kyseliny (DHA), jód, vitamin D3 a vitamin E.

Jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 tobolku za den, ideálně nalačno, se sklenicí vody.

A cena? Cca 350 korun.

12. místo

VITALAND Prenavit

Orientační cena: 240 Kč

Proč jsem zvolila doplněk stravy Prenavit od značky Vitaland?

Prenavit jsou multivitamínové tablety, které komplexně podporují zdraví maminky i miminka, které dostává prospěšné látky skrze mateřské mléko.

Jak dávkovat? Ideální je brát jednu tabletu denně s dostatečným množstvím vody.

A cena? Cca 240 korun.

Závěr

Kojení je specifické období, které vyžaduje trošku odlišný režim od toho běžného. Poslouchejte své tělo a dovolte si hodně odpočívat, protože spokojená máma = spokojené dítě. A pokud chcete své zdraví podpořit nějakým doplňkem stravy, výše uvedné srovnání vám může pomoct najít ten pravý.

Za sebe doporučuju zejména Vitamin Code Multivitamín pro těhotné a kojící ženy s obsahem spousty živin, vitamínů a minerálů pro kojící maminky, Venira Vitamínový komplex, který obsahuje 25 účinných látek pro zdraví kojících žen, nebo kapsle PregnaVie od britské značky Vegetology, které rovněž obsahují cenné látky pro kojící žena a také jsou veganské.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Kojení

[12] Wikiskripta (CZ): Kojení

[13] Healthline (ENG): Guide to Breastfeeding: Benefits, How to, Diet, and More

[14] PubMed Central (ENG): Nutrition Recommendations in Pregnancy and Lactation

[15] PubMed Central (ENG): A Review of Herbal and Pharmaceutical Galactagogues for Breast-Feeding

4.5/5 (Počet hlasů: 12)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »