10 nejlepších kojeneckých mlék – srovnání a recenze

Shrnutí: Hledáte to nejlepší kojenecké mléko pro své miminko? Jste tu správně. V tomto článku jsem pro vás srovnala 10 nejlepších a nejkvalitnějších kojeneckých výživ. Která jsem umístila na stupně vítězů?

  • 1. místo získalo mlíčko Kendamil 2 Bio Nature. Pro miminka od ukončeného 6. měsíce. Prvotřídní BIO kvalita.
  • 2. místo jsem udělila mléku Beba Comfort s probiotiky a oligosacharidy pro spokojená bříška těch nejmenších.
  • A na 3. příčce se umístilo mléko Nutrilon Advanced. Skvělá receptura bez palmového oleje.

Co se v článku dozvíte dál?

Kdy začít používat náhradní kojenecká mléka?[1] Jaké typy jsou k dispozici?[2][3] Co obsahují a jak je správně připravit?[4]

TOP  1. místo

Kendamil 2 Bio Nature

Orientační cena: 600 Kč
Proč 1. místo?

Protože je to kojenecké mléko v BIO kvalitě. Pro miminka od ukončeného 6. měsíce až do 12. měsíce.

2. místo

Beba Comfort

Orientační cena: 470 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož se jedná o kojeneckou výživu s oligosacharidy a probiotiky, která je vyvinutá na základě 60letého výzkumu.

3. místo

Nutrilon Advanced

Orientační cena: 550 Kč
Proč 3. místo?

Jde totiž o pokračovací kojenecké mléko pro děti ve věku 6 – 12 měsíců, jehož receptura je bez palmového oleje.

Deset nejlepších kojeneckých mlék

Co jsou to kojenecká mléka?

Pokud je to možné a příroda i zdravotní stav jak maminky, tak děťátka dovolí, je samozřejmě ideální, když je jde kojit. Mateřské mléko dodá děťátku komplexní živiny a je nenahraditelné. Nicméně, mohou se stát různé situace, kvůli kterým to bohužel nelze. Ale nezoufejte, máme velké štěstí, že žijeme v moderní době, která nám skýtá různé možnosti, jak miminko téměř stejně dobře vyživit.[1]

  • Máme na výběr množství velmi kvalitních mlék, které se svým složením podobají tomu mateřskému. Jak již bylo řečeno, to mateřské nelze stoprocentně nahradit, protože je unikátní, ale přiblížit se mu lze. A právě tato kojenecká mléka obsahují vitamíny, minerály, probiotika a další látky, která dodají děťátku veškeré potřebné živiny a posilují imunitní systém. 
  • Na trhu můžete vybírat z kravích, ale i kozích umělých mlék nebo těch speciálních. Můžete se po nich poohlédnout jak na internetu, v lékárnách, tak i v drogeriích či supermarketech. Než nějaké koupíte, raději se vždy poraďte s lékařem. Přece jen jich je mnoho a občas není snadné se v nich vyznat.[2]

V jakém případě je používat?

Nejpřirozenější je samozřejmě kojení. Je to ihned po těhotenství a porodu další jiný stav, který vlastně může způsobit mnoho stresu. Maminky zažívají vše poprvé a s ledasčím si nevědí rady. A právě často může být podvědomý stres důvod k tomu, že se laktace zkrátka nespustí.

  • Pokud se s tímto potýkáte, zkuste kontaktovat laktační poradkyni, nebo pediatra – určitě vám rádi pomohou. Říká se, že období laktace není pouze poskytování základní životní potřeby miminku, ale je to velice blízký až intimní vztah s děťátkem, kterým utvrzujete vaše vazby.
  • Pokud se ale opravdu stane, že kojení nebude možné, nesmutněte, řekněte si, že jste udělala co bylo ve vašich silách a vyberte pro děťátko to nejlepší kojenecké mléko, které mu to mateřské z velké části bude suplovat.
  • Další případ, kdy kojenecké mléko používat, je takzvaný dokrm. To znamená, že miminko kojíte, ale buď vám vaše „zásoby“ nestačí nebo vás celý průběh energeticky vyšťavuje a v této chvíli použijete umělé mléko pouze jako formu příkrmu v kombinaci s mlékem mateřským.
  • Kojenecké mléko se velmi často nasazuje například od půl roku věku miminka, kdy chce maminka pomalu prodlužovat kojící intervaly a nebo třeba pomalu odstavit.

Typy kojeneckých mlék

Je jich opravdu široká škála. Mnoho výrobců, značek, ale i složení. Nicméně veškerá mléka mají jeden společný jmenovatel, který zní „co nejvíce se přiblížit mateřskému mléku“. Nesmíme opomenout důležitou věc – skladba umělého mléka se liší podle věku miminka a proto jsou různá balení odstupňována. Co potřebuje měsíční miminko, nepotřebuje to půlroční a naopak. Před výběrem kojeneckého mléka se vždy raději poraďte s pediatrem.[2]

Jak tedy mléka dělíme?

Mlíčka mohou být buď instantní nebo sušená. Ta instantní jsou opravdu velmi rychle rozpustná a příprava je doslova jako mávnutím kouzelného proutku.

Sušená jsou ve formě prášku a příprava trvá o něco déle.

Umělá mléka se označují čísly 0-5, každopádně si to vždy u každé značky překontrolujte, protože zde mohou být mírné odchylky.

Počáteční kojenecká mléka

Tento druh je určený pro čerstvá miminka, novorozence až do 6 měsíců věku. Tato mléka obsahují takzvanou adaptovanou bílkovinu kravského či kozího mléka, cukry, laktózu, tuky, přesně definované množství vitaminů, minerálů a stopových prvků, probiotika i vlákninu.  

Pokračovací kojenecká mléka

Jsou určená pro děťátka v rozmezí 6-12 měsíců věku. Mohou se podávat buď jako kompletní náhrada mateřského mléka, nebo pouze jako doplněk ke kojení či počátečním příkrmům. Tento druh je již s absencí adaptované bílkoviny. Najdete v něm ale laktózu, sacharózu, železo, jód, zinek a vitaminy A, D, E a C. 

Batolecí mléka

Tato mléka jsou speciálně navržená pro děti od ukončeného 10. měsíce až do 3 let.

Obsahují vitamíny, minerály, stopové prvky a další látky pro zdravý růst a vývoj děťátka.

Speciální mléka 

Může se stát, že miminko má napříkald alergii na laktózu a tím pádem se musí výběr mléka co nejvíce přizpůsobit. Vždy myslete na to, že je třeba brát ohled na zdravotní stav dítěte.  Do speciálních mlék řadíme: bezlepková, bio, kozí, antirefluxní, se sníženým obsahem laktózy, hypoantigenní.

Co obsahují kojenecká mléka?

Kvalitní kojenecké mléko by mělo obsahovat:

  • Bílkovinu kravského či kozího mléka
  • Cukry
  • Vitamíny
  • Probiotika
  • Minerály
  • Stopové prvky
  • Omega 3 mastné kyseliny

Důkladně složení u různých mlék porovnejte, protože se mohou i významně lišit.[3]

Na co si dát pozor?

  • Vybírejte mléko podle věku miminka, protože každý věk děťátka potřebuje trošku jiné složení.
  • Konzultujte výběr mléka a jeho přípravu s pediatrem nebo laktační poradkyní.[4]
  • Dejte si pozor na alergie děťátka. Pokud mu byla nějaká zjištěna, určitě to řešte s pediatrem.
  • Pokud vaše miminko není kojené, začněte s příkrmy již ideálně od 4. měsíce věku, aby se do tělíčka dostalo co nejvíce živin.
  • Neohřívejte mléko v mikrovlné troubě, mohla by se zhoršit jeho kvalita, srazit a podobně. 
  • Pokud miminko nevypije mlíčko maximálně do dvou hodin od ohřátí, určitě připravte nové a to staré vylijte.

Jak připravit kojeneckého mléko?

Nic si nedělejte z toho, pokud budete s výběrem lahvičky chvilku bojovat. Každé miminko vyžaduje něco jiného a tak je většinou nutné jich pár vyzkoušet, než naleznete onen svatý grál.

Asi nejoblíbenější je mezi miminky latex nebo silikon. Miminko se musí při sání malinko namáhat, aby byl uspokojen sací reflex.

Můžete používat buď klasickou vodu, kterou vždy převaříte, nebo kupovat vody určené pro miminka.

Každý výrobce uvádí na obalu způsob přípravy – nezapomeňte si ho vždy přečíst. Dodržujte uvedená množství a postup.

  • Převařte vodu
  • Ochlaďte vodu na cca 37 – 40 stupňů
  • Připravte si odměrku mléka 
  • Nalijte vodu do sterilní lahvičky
  • Přidejte počet odměrek
  • Promíchejte
  • Spotřebujte do dvou hodin

1. místo

Kendamil 2 Bio Nature mléko

Orientační cena: 600 Kč

BIO mléčná kojenecká výživa v prášku. Vhodná pro kojence od ukončeného 6. měsíce do 12. měsíce.

Proč jsem na 1. místo vybrala BIO mléko od Kendamilu?

Kojenecké mléko v BIO kvalitě od anglické značky Kendamil se hodí primárně pro miminka od ukončeného 6. měsíce. Děťátko ho bez problému může pít až do jednoho roku života.

Je vyrobeno z plnotučného mléka, bez palmového a rybího oleje, bez sóji a bez GMO. Obsahuje vitamíny C a D3, které přispívají ke správné funkci imunitního systému, jód, DHA, která při denním příjmu 100 mg přispívá k normálnímu vývoji zraku u kojenců a mléčný tuk.

Uživatelské recenze

Velmi mě potěšily nadšené recenze na mnohých portálech. Recenzenti na heuréce chválí zejména BIO kvalitu a chuť mlíčka. Na zboží se objevuje opět chvála vynikající chuti. I na eMiminu se maminky shodují, že mléko ma exkluzivní složení a jejich miminkům chutná. Podle některých uživatelek je jediným lehkým mínusem produktu vyšší cena a také to, že se dá koupit pouze online.

Více informací o produktu

Značka Kendamil pochází ze Severu Anglie, pro kterou jsou typická překrásná jezera a čistá příroda. Britská farmaceutická společnost Kendal Nutricare vyrábí širokou škálu produktů od výživy pro kojence přes dětské kaše až po výživové doplňky pro dospělé. Vyrábí i produkty bez alergenů, laktózy i lepku.

Cena tohoto mléka za 2 800 g je cca 600 korun.

2. místo

Beba Comfort

Orientační cena: 470 Kč

Kojenecká výživa od ukončeného 6. měsíce. Obsahuje prebiotické oligosacharidy, jejichž struktura je podobná těm v mléce matky.

Proč jsem na druhou příčku umístila výživu Beba Comfort?

Beba Comfort je kojenecká výživa, která obsahuje oligosacharidy 2´FL a probiotika L. reuteri, vyvinutá na základě šedesátiletého výzkumu mateřského mléka. Toto mlíčko se velmi podobá tomu mateřskému a proto budete miminku dopřávat to nejlepší. 

Uživatelské recenze

Kojenecká výživa BEBA 2 Comfort HM-O má na heuréce vynikající hodnocení. Dokonce má označení TOP 11. Miminkům recenzentek prý chutná a pomáhá s lepším vyprazdňováním. Na zboží má tento produkt plný počet hvězdiček a podle recenzentek napomáhá ke spokojenému bříšku jejich nejmenších.

Další info

Tato výživa je balená v recyklovatelné plechovce, která ji dobře chrání před vzduchem a vlhkostí a tím zaručuje dlouhotrvající čerstvost a kvalitu. Navíc má průhledné víčko, díky kterému můžete ihned vidět zůstatek mléka. 

Produkt obsahuje mléko, sóju a rybí olej.

Cena za 800 g je cca 470 korun.

3. místo

Nutrilon Advanced

Orientační cena: 550 Kč

Pokračovací kojenecké mléko od 6 do 12 měsíců. S obsahem prebiotik, vitamínů pro podporu imunity, rozvoj mozku a růst kostí.

Proč je na 3. místě Nutrilon Advanced?

Toto pokračovací kojenecké mlíčko je určené pro děti od půl roku věku až výše. Hodí se podávat až do jednoho roku. Je zpracované na základě nové receptury, která neobsahuje palmový olej.

Uživatelské recenze

U mléka Nutrilon Advanced si na heuréce lidé chválí jednoduchou a snadnou přípravy, protože se prášek skvěle rozpouští, a také to, že miminkům moc chutná. 100% spokojenost mlékem potvrzují i recenze na zboží.

Více informací

Produkt obsahuje:

  • HMO 3´GL a prebiotika GOS/FOS
  • Vitamíny C a D
  • Omega-3 a 6*

Cena za 800 g je cca 550 korun.

4. místo

Sunar Complex

Orientační cena: 250 Kč

Proč tu je Sunar Complex?

Toto pokračovací mléko od značky Sunar obsahuje vyvážené kombinace živin, které důvěrně kopírují mateřské mléko. Obsahuje mléčný tuk a neobsahuje palmový olej. Toto mléko se hodí jako součást smíšené stravy pro děti od ukončeného 6. měsíce.

V mléku najdete:

  • Mléčný tuk
  • Vitamín A 
  • Vápník a vitamín D 

Cena za tento produkt je cca 250 korun/600 gramů.

5. místo

Naše Mléko výživa z kozího mléka

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala výživu z kozího mléka od značky Naše Mléko?

Toto pokračovací mléko je vyrobeno z bílkovin kozího mléka v prášku a je ideální pro děti od půl do jednoho roku věku. 

Tato výživa obsahuje velmi kvalitní kozí mléko a dodá děťátku všechny nezbytné vitamíny, minerály a další složky potřebné k výživě a splňuje nejpřísnější hygienické normy. Přípravek respektuje přísnější požadavky pediatrů a odborných lékařských společností na výživu kojenců a malých dětí ESPGHAN (Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu) a EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin).

Co výživa obsahuje?

  • Vitamíny A, C, D
  • Vše pro správný růst a vývoj
  • Nenasycené mastné kyseliny pro vývoj mozku, očí a nervové soustavy

Cena za toto mléko je cca 400 korun/525 gramů.

6. místo

Hipp Mléko Bio Combiotik

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem zvolila HiPP 2 BIO Combiotik?

HiPP 2 BIO Combiotik je ideální volba v období příkrmů od ukončeného 6. měsíce věku miminka.

Mlíčko obsahuje:

  • Přírodní kultury mléčného kvašení, které se přirozeně vyskytují v mateřském mléce.
  • Vitamíny C a D 
  • Omega-3 ALA (kyselina alfa-linolenová) důležité pro rozvoj mozku a nervových buněk a tím pro zdravý růst dítěte.
  • DHA (kyselina dokosahexaenová) – přispívá k normálnímu vývoji zraku u kojenců.
  • Železo – přispívá k normálnímu rozvoji kognitivních schopností.

Cena za 500 g je cca 400 korun.

7. místo

Babybio Caprea kozí kojenecké mléko

Orientační cena: 800 Kč

Proč jsem vybrala kozí kojenecké mléko od Babybio?

Babybio Caprea je pokračovací kozí plnotučné mléko, které se hodí pro miminka od ukončeného 6. měsíce.

Tento produkt vychází z ekologického zemědělství, neobsahuje cukr, GMO ani palmový tuk. Oproti tomu v něm najdete 13 druhů vitamínů, 13 druhů minerálních látek a vyvážené složení esenciálních mastných kyselin.

Cena za tuto výživu je cca 800 korun/800 gramů.

8. místo

SUNAR Expert AR+Comfort 1

Orientační cena: 440 Kč

Proč se tu umístila speciální kojenecká výživa SUNAR Expert AR+Comfort 1?

SUNAR Expert AR+Comfort 1 je speciální kojenecká výživa, která je určena pro děti od narození. Obsahuje látky, které se přirozeně vyskytují v mléce mateřském, ale také další účinnou látku – karubin – ten pochází ze svatojánského chleba a pomáhá snížit ublinkávání. Tato výživa se tedy hodí pro miminka, která trápí nejrůznější zažívací potíže (zácpy, koliky, zvracení), ale pozor! Tento produkt musí být používán pod lékařským dohledem, takže jeho užívání nezapomeňte konzultovat s pediatrem.

Neobsahuje palmový olej. 700 g stojí cca 440 korun.

9. místo

EGGS 1 Počáteční mléčná kojenecká výživa (0 až 6 měsíců)

Orientační cena: 430 Kč

Z jakého důvodu je ve srovnání i počáteční mléčná kojenecká výživa od EGGS?

Počáteční kojenecká výživa od značky EGGS je totiž ideální pro děti hned po narození nebo ty, které jsou odstavování od kojení, až od ukončeného šestého měsíce. 

Složení výživy je navíc obohacené o plnotučné mléko, takže se pyšní lahodnou mléčnou chutí díky tomu, že obsahuje podíl smetany. Dalším benefitem je obsah probiotik (konkrétně Bifidobacterium animalis subsp. lactis), prebiotika a esenciální mastné kyseliny rostlinného původu DHA.

Za balení s 800 gramy této výživy, u které si můžete být jisti, že je vysoce kvalitní a neobsahuje žádné GMO, palmový, rybího olej ani sóju, zaplatíte cca 430 korun.

10. místo

Holle Bio dětská mléčná výživa

Orientační cena: 250 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila mléčnou výživu od Holle BIO?

Dětská výživa od švýcarské značky Holle BIO se hodí pro děťátka od od narození. Miminko může přijímat toto mléko jako doplněk kojení, nebo zcela samostatně. Výživa je lehce stravitelná, bez přidaného cukru a bez lepku. Produkt obsahuje DEMETER certifikované mléko.

Holle výživa obsahuje 99 % organicky vypěstovaných ingrediencí. Mléko, které obsahuje, pochází od krav chovaných na biodynamických farmách v pečujících a vhodných podmínkách. Dále v něm jsou organické rostlinné oleje, organický škrob a maltodextrin získaný z kukuřice, který činí výživu krémovou. 

Cena za tento produkt je cca 250 korun/400 gramů.

Závěr

Když maminka může kojit, je to to nejlepší. Dodá miminku to nejdůležitější a nemusí se zatěžovat výběrem a přípravou umělého mléka. Bohužel ne vždy to lze a proto jsou na trhu k dispozici umělá kojenecká mléka, která se snaží tomu mateřskému přizpůsobit. K těm úplně nejkvalitnějším patří Kendamil Bio Nature v BIO kvalitě, určené od ukončeného 6. měsíce až do 12. měsíce, dále pak Beba Comfort s blahodárnými oligosacharidy a Nutrilon Advance a obsahem prebiotik a vitamínů pro podporu imunity, růst kostí a rozvoj mozku.

Myslete na to, že pokud se kojení nepodařilo, nedělá to z vás o nic horší mámy, než jsou ty plně kojící. Hlavně se nestresujte, protože svůj strach a výčitky přenášíte i na miminko. Nejdůležitější je být v klidu a v pohodě, a užívat si nekrásnější a nekonečnou mateřskou lásku.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[5] Wikipedie (CZ): Kojení

[6] Wikipedie (CZ): Laktace

[7] Wikiskripta (CZ): Kojení

[8] Wikiskripta (CZ): Laktace

[9] Healthline (ENG): Guide to Breastfeeding: Benefits, How to, Diet, and More

[10] PubMed Central (ENG): Maternal Circulating Vitamin Status and Colostrum Vitamin Composition in Healthy Lactating Women—A Systematic Approach

[11] PubMed Central (ENG): Micronutrients in Human Milk: Analytical Methods

4.7/5 (Počet hlasů: 8)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »