10 nejlepších ovulačních testů – srovnání a recenze

Shrnutí: Vědět, kdy máte ovulaci, je velmi důležité při plánování otěhotnění. Proto existuje celá ředa ovulačních testů, díky nimž můžete spolehlivě zjistit, zda právě ovulujete či nikoliv. A v tomto článku vám přináším srovnání těch nejkvalitnějších ovulačních testů, které lze u nás sehnat.

  • Jednoznačné první místo u mě má Lady-Comp, což je prémiový přístroj, který předpovídá ovulaci, plodé i neplodné dny s přesností 99,4 %. Je to sice dražší záležitost, ale vydrží vám už na celý život.
  • Na 2. místo jsem posadila ovulační tester Donna FertilControl Light s 98% přesností určení ovulace ze slin. Lze jej používat klidně i několikrát denně a vydrží vám dva roky.
  • A 3. příčku si vysloužil FertilCheck test ženské plodnosti, který zjišťuje ovulaci z moči s 99% přesností. V balení jsou dva kusy jednorázového testu.

Co se v článku dále dozvíte?

Co je to ovulace[1] a jak se liší od plodných dnů?[2] Jak se používají a fungují ovulační testy? Jakými dalšími způsoby můžete zjistit, zda máte ovulaci? Plus vám prozradím několik tipů a triků, jak podpořit plodnost.[7]

TOP  1. místo

Lady-Comp

Orientační cena: 13 000 Kč
Proč 1. místo?

Neboť se jedná o prémiový přístroj, který ovulaci vyhodnotí s přesností 99,4 %, a to s minimální časovou investicí ze strany uživatelky. Kromě toho dokáže ovulaci (i menstruaci) při pravidelném měření předpovídat dopředu.

2. místo

FertilControl Light

Orientační cena: 620 Kč
Proč 2. místo?

Protože se jedná o výborný tester, který umožňuje opakované určování plodných a neplodných dnů s přesností až 98 %, a je tedy skvělým pomocníkem pro ženy, které chtějí mít svůj cyklus pod kontrolou.

3. místo

FertilCheck test

Orientační cena: 320 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož se jedná o velice spolehlivý jednorázový text, který určí plodné a neplodné dny s přesností 99 %. Měření v tomto případě probíhá na základě analýzy moči, kdy se zjišťuje přítomnost FHS pohlavního hormonu ve vzorku.

Deset nejlepších ovulačních testů

Co je to ovulace a kdy k ní dochází?

Ovulace,[1] to je termín, který zná každá žena, která chtěla nebo chce otěhotnět. Je to vlastně takový předvoj gravidity. Bez ovulace to zkrátka nejde. Je to tedy proces, který se děje v období každého menstruačního cyklu. Jedná se vlastně o znatelné hormonální změny v ženském těle, jejichž spouštěčem jsou vaječníky, které uvolňují vajíčko. K ovulaci obvykle dochází 12 až 16 dní před začátkem následující menstruace.

  • Žena může otěhotnět jen pokud se, logicky, uvolněné vajíčko oplodní. Je důležité říci, že každá žena má jinou periodu cyklu a proto není možné definovat, kdy přesně ovulace přichází – citlivější ženy ji ale na sobě dokáží poznat.

Jaký je rozdíl mezi ovulací a plodnými dny?

Ovulace je jeden den v měsíci, kdy je nejvyšší šance otěhotnět. Pokud budu brát v potaz, že obecně menstruační cyklus trvá cca 28 dní, dochází k ovulaci asi 14. den od prvního dne menstruace.[2]

  • Zhruba 2-3 dny před a po ovulaci se označuje jako plodné dny a i v této době je nejvyšší šance na početí.
  • Obecně nejlepší čas pro otěhotnění jsou 2 dny před ovulací a samotný den ovulace.[3]

Co jsou to ovulační testy a jak fungují?

Stejně jako těhotenské testy, existují i ty ovulační. Pokud se chystáte otěhotnět a nebo naopak otěhotnět nechcete a nemáte v plánu brát hormonální či jinou antikoncepci, může být měření ovulace spolehlivá metoda. A právě k tomu vám tyto testy mohou pomoci. 

  • Bezprostředně před ovulací tělo vylučuje velké množství luteinizačního hormonu a obvykle se to děje uprostřed cyklu. Tento hormon má za úkol uvolnit vajíčko z vaječníku. Ovulační testy detekují zmíněný hormon z moči a většinou uvádí přesnost od 97 % a výše.

Jak se používají?

Ideální doba na použití ovulačního testu se odvíjí od délky menstruačního cyklu. Můžete se poradit se svým gynekologem, který vám určitě rád poradí. Obecně ale myslete na to, že by testování mělo probíhat každý den ve stejnou nebo podobnou dobu, aby nebyly výsledky zkreslené.

  • Odborníci radí omezit příjem tekutin před prováděním testu, protože by mohly zředit moč a tím i množství hormonu, tudíž by výsledek nemusel být tak přesný.

Jaké jsou další metody pro zjištění ovulace?

Ovulace se dá rozpoznat i jinak než pouze prostřednictvím ovulačních testů:

Měření bazální teploty je poměrně oblíbená záležitost. Mnoho žen tuto metodu začalo používat jako náhradu antikoncepce. A kde se teplota měří? Nejčastěji v ústech, popřípadě v pochvě.

Teplota se měří speciálním teploměrem, který je k tomu určený a umí zjistit teplotu na dvě desetinná místa. Opět i zde, stejně jako u ovulačního testu, je důležité provádět tuto činnost ve stejnou dobu. V tomto případě ihned ráno.

Teplota se mění, nelekejte se tedy, že nebude pořád stejná. V první fázi cyklu je teplota nižší a postupně se zvyšuje o 0,3 až 0,7 °C.[4]

K počítání můžete zvolit internetové kalkulačky, aplikace v telefonu, případně klasický kalendář. Jak jsem psala, plodné dny se považují 2-3 dny před a 2-3 dny po ovulaci.

Uvádí se, že zjištění ovulace pomocí ultrazvuku je nejpřesnější.. Lékař pomocí ultrazvuku zjišťuje růst folikulu, což je jakási dutinka, ve které vajíčko roste. Ultrazvuková sonda se zavádí do pochvy a lékař může krásně zjistit, jaký je stav.

Mnoho žen dokáže ovulaci rozpoznat jen tím, že se napojí samy na sebe. Některé mohou mít podobné projevy jako při menstruaci, někdy i silnější. Typická je například velká citlivost prsů, bolest[5] břicha či výtok.

Co může způsobit anovulační cyklus?

Aby k ovulaci došlo, je velmi důležité, aby správně fungoval hypothalamus, který produkuje hormony zodpovědné za uvolnění vajíčka z folikulu. Nejčastější příčiny anovulace[6] jsou syndrom polycystických ovarií, zvýšené hladiny prolaktinu, dysfunkce štítné žlázy, podvýživa nebo obezita či vyšší věk ženy a samozřejmě stres.

U všech případů je důležité poslouchat své tělo. Nebrat jeho signály jako hlouposti a mávnout nad tím rukou. Tělo nám řekne vše, pokud si nezacpáváme uši. Aby vše fungovalo jak má, je potřeba dbát na:

  1. Zdravý životní styl
  2. Psychickou pohodu
  3. Dostatek přirozeného pohybu, například chůze
  4. Kvalitní a dostatečný spánek
  5. Eliminaci stresu
  6. Omezení alkoholu a kouření

Jak podpořit plodnost?

Slovo „detoxikace“ jste už určitě slyšeli. A pokud se chystáte otěhotnět, je dobré organismus nejprve trošku pročistit, abyste miminku připravili tu nejlepší „půdu“.

Pokud to jde, záměrně tělo čistěte cca půl roku před plánovaným početím. Pokud ale začnete později, nic se neděje, protože všechno je lepší než nic.

Jak začít?

  • Jako první se zaměřte na játra. Na očistu jater se používá například bylina Kutki nebo Právenka latnatá.
  • Další na řadě by měly být ledviny. Zde mohou pomoci: Kotvičník zemní, Vrbovka malokvětá či Santal bílý.
  • Eliminace těžkých kovů je naprosto zásadní. A jak na to? Výborně funguje směs bylin Embliky lékařské, Vrcholáku myrobalánového a Vrcholáku tříslovinného.
  • A v neposlední řadě stimulujte oběhový systém pravidelným pohybem a čerstvém vzduchu nebo ajurvédskou bylinkou Brahmi.

Jaké bylinky podporují plodnost a srovnání cyklu?

Kontryhelu se přezdívá „ženská bylina“.[7] Je známo, že tato bylinka ovlivňuje hladinu hormonů v ženském těle. Nicméně pozor – když ho budete pít samotný, může být jeho působení příliš silné. Doporučuje se ho tedy kombinovat s jinou bylinou, která ho zjemní. doporučuje se například s meduňkou či mátou.

Meduňka je nejen skvělé přírodní sedativum, ale velmi příznivě ovlivňuje menstruační cyklus – dokáže mu vrátit pravidelnost.[8]

Šalvěj není pouze na kašel. Tvrdí se o ní, že je velmi podobná estrogenu. Je dobré jí užívat v období puberty, při gynekologických obtížích, ale i v přechodu.[9]

1. místo

NaturComp Lady-Comp

Užitečný a všestranný přístroj, který ovulaci potvrdí snadno, rychle a přesně.

Orientační cena: 13 000 Kč

Proč je Lady-Comp od NaturComp na 1. místě?

První místo jsem se rozhodla věnovat produktu od značky NaturComp, protože se jedná o přístroj, který je přesný, jednoduše se s ním pracuje a výsledek (zda máte či nemáte plodné období) znáte prakticky okamžitě. Při pravidelném měření vám jsou navíc plodné a neplodné dny předpovězeny s předstihem.

Pravda je, že tento vymakaný přístroj stojí poměrně dost peněz, na druhou stranu ale budete mít vždycky jasno a klid. Jeho spolehlivost totiž činí 99,4 %, což je hodně vysoké číslo.

Lady-Comp navíc nevyužijete pouze v době, kdy se snažíte o miminko, ale také dlouho předtím, než začnete o rodině vůbec uvažovat a naopak se snažíte těhotenství vyhnout. A protože ho můžete používat opakovaně, může vám dělat „parťáka“ po dlouhé roky, během kterých vám ušetří spoustu času, stresu a nejistot.

Uživatelské recenze

Tento produkt se probíral na stránkách modrykonik.cz, tak na emimino.cz. Na Emiminu například uživatelky píší, že se jedná o perfektní způsob, jak dostat cyklus pod kontrolu, protože díky přístroji pochopíte, jak vaše tělo funguje. A co víc – tento přístroj je při pravidelném používání údajně čím dál spolehlivější a přesnější. I na Modrém koníku pak zaznívá především spokojenost s produktem.

Také jsem našla, že právě tento výrobek vřele doporučuje youtuberka Hana Winkel jako pohodlný způsob, jak se vyhnout hormonální antikoncepci a přitom neotěhotnět.

Více informací

Měření pomocí Lady-Compu je jednoduché: ráno si změříte teplotu v ústech, poté do přístroje zadáte údaje o menstruaci a pak už jen odečtete s displeje, zda se právě nacházíte v plodném období, nebo naopak ne.

Další předností, na kterou bych u tohoto produktu chtěla upozornit, je dokáže zachytit i některé hormonální poruchy, které můžete případně začít řešit. Kromě toho dokáže potvrdit pravděpodobné těhotenství.

A dobrá zpráva jako bonus: z výzkumu vyplynulo, že 75 % žen, které měly problémy s početím, díky Lady-Compu nakonec otěhotnělo.

Tento produkt určený na měření ovulace vás bude stát cca 13 000 Kč.

2. místo

FertilControl Light ovulační test

Ovulační tester s přesností až 98 % určený ke každodennímu zjišťování ovulace.

Orientační cena: 620 Kč

Proč je FertilControl Light od Adiel na 2. místě?

Druhé místo u mě získal ovulační test od značky Adiel, která se zabývá obchodem v oblasti kosmetiky, výživových doplňků stravy, farmacie a zdravotnických prostředků. Konkrétně jejich produkt s názvem FertilControl Light funguje na základě mikroskopu a pomáhá určit plodné a neplodné dny s přesností až 98 %.  Tento test je určený k opakovanému, každodennímu používání, což je také jeho velkou předností.

Uživatelské recenze

Na srovnávači heureka.cz ženy tento produkt označují za dobrý. Oceňují, že stanovení ovulace je velice přesné a jedna ze zákaznic dokonce tvrdí, že díky němu dokázala se svým cyklem pracovat natolik dobře, že po měsíci otěhotněla (přičemž se prý předtím s partnerem pokoušeli o miminko půl roku). Na druhou stranu se tady píše, že chvíli trvá, než se v tomto přístroji člověk naučí něco vidět, a z tohoto pohledu je tedy náš produkt číslo jedna (tj. Lady-Comp) pohodlnější. Tady to zkrátka chce trošku praxe.

Dobré ohlasy se dále objevily na stránkách pilulka.cz, kde ženy tester veskrze doporučují a zdůrazňují, že oproti jiným metodám jde o poměrně nenákladný produkt.

Další informace

Ovulační tester FertilControl Light rozpozná ovulaci ze slin a stanoví výsledek do cca pěti minut. Oproti Lady-Compu jde o alternativu malinko méně přesnou a pomalejší, z finančního hlediska však mnohonásobně levnější, takže si ji může dovolit každý.

A jak přístroj používat? Je to velmi jednoduché – stačí nanést sliny na ochranné víčko a chvíli počkat. Testy můžete provádět neomezeně po dobu 2 let, klidně i několikrát denně.

Tento test vás vyjde na cca 620 korun.

3. místo

FertilCheck test ženské plodnosti

Jednorázový ovulační test, který vyhodnotí plodnost s přesností 99 %.

Orientační cena: 320 Kč

Proč je FertilCheck test na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala produktu FertilCheck, což je jednorázový test, který dokáže poznat plodné dny z moči tak, že zjišťuje přítomnost FHS pohlavního hormonu. Výsledek je přesný až na 99 %, což je rozhodně vysoké číslo.

Oproti produktům výše se nicméně jedná o dražší produkt (s ohledem na to, že ho můžete použít pouze jednou), takže se vyplatí spíše tehdy, kdy nepotřebujete měřit ovulaci na denní bázi, ale jen sporadicky. V opačném případě je určitě lepší sáhnout po některém z produktů výše.

Uživatelské recenze

Na Heurece si tento ovulační test vede dobře. Ženy zde oceňují rychlost výsledku, snadné použití a to, že produkt funguje, jak má. Uživatelky také potvrzují, že jsou výsledky testu srozumitelné a jednoznačné, což je velkou výhodou oproti produktu výše, v jehož případě je nutné se naučit hodnoty z mikroskopu správně vyhodnocovat.

Spokojené reakce jsem pak také našla na stránkách pilulka.cz, lékárna.cz a na Emiminu.

Dále o produktu

Produkt se používá podobně jako klasický těhotenský test a obdobným způsobem lze z „proužku“ odečíst verdikt. V případě pozitivního výsledku byste měli na proužku zaznamenat dvě červené čárky, v případě negativního výsledku pouze jednu, popřípadě by čárka u písmene C měla být méně zřetelná. 

Tento test se hodí jak pro ženy s nepravidelnou menstruací, tak pro ty, které se delší dobu pokoušejí otěhotnět a nedaří se jim to. 

Dva kusy, které jsou součástí jednoho balení, vás vyjdou na cca 300 korun.

4. místo

Clearblue ovulační digitální test

Orientační cena: 650 Kč

Proč jsem vybrala digitální ovulační test od Clearblue?

Digitální ovulační test od značky Clearblue udává přesnost, která je vyšší než 99 %. Test v každém cyklu zjistí 2 nejplodnější dny – děje se to na základě měření změn hladiny luteinizačního hormonu, který je zásadní pro početí. Výsledek se zobrazuje na digitálním displeji.

Jedno balení obsahuje 10 kusů vyměnitelných testů a digitální přístroj.

Cena za deset kusů je cca 650 korun.

5. místo

Woman Secret Right Time

Orientační cena: 100 Kč

Čím mě zaujal ovulační test Woman Secret Right Time?

Jedná se o velmi jednoduchý jednorázový test, který dokáže velmi dobře zjistit ovulaci. Tento test se dělá z moči, ve které má za úkol detekovat plodné dny. Výrobce udává, že nejvhodnější použití testu je nejlepší mezi 10. a 20. hodinou.

V balení je 5 kusů a vyjde vás na cca 100 korun.

6. místo

ADIEL SeeNow

Orientační cena: 80 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila test SeeNow od značky Adiel?

Ovulační test See Now LH je spolehlivý až na 99 %. Tento test se provádí z moči. 

A jak test provádět? Ideálně každý den v přibližně stejnou dobu.K testování použijte střední proud ranní moči. Výsledek testu se dozvíte za cca 5 minut.

Test vás vyjde na cca 80 korun.

7. místo

Ovulační test LH 28

Orientační cena: 60 Kč

Proč jsem vybrala ovulační test LH 28?

Ovulační test LH 28 dokáže zjistit zvýšenou hladinu lidského luteinizačního hormonu ve vzorku moči. Tento hormon produkuje hypofýza. 

Ovulační test LH 28 s vysokým stupněm citlivosti patří do kategorie chromatografické imunoanalýzy využívající specifickým protilátek k selektivní identifikaci LH hormonu v moči při zvýšené koncentraci v průběhu ovulace.

Jedno balení vás vyjde na cca 60 korun.

8. místo

GS Ovultest 3v1

Orientační cena: 70 Kč

Čím mě zaujal GS Ovultest 3v1?

GS Ovultest 3v1, se třemi kusy v balení, je rychlý ovulační test pro domácí použití. Funguje na základě detekce zvýšené hladiny luteinizačního hormonu v moči, který se v ní vyskytuje přibližně dva týdny před menstruací. 

Test se ponoří do vzorku moči  a následně se objeví barevný proužek.

Cena za toto balení je cca 70 korun.

9. místo

Ovulační test Dipstrip

Orientační cena: 130 Kč

Proč jsem vybrala ovulační test Dipstrip od značky Pepino?

Ovulační test slouží ke zjištění plodných dní a pomůže zjistit nejvhodnější dobu pro oplodnění a plánování těhotenství. Přesnost testu je až 99 %.

Balení obsahuje 5 sáčků z hliníkové fólie, ve kterých najdete 5x testovací proužek a malý sáček vysoušecího prostředku pro zabránění absorbování vlhkosti,

Cena za balení je necelých 130 korun.

10. místo

Ovulační test Abfarmis

Orientační cena: 70 Kč

Proč srovnání zakončuji ovulačním testem Abfarmis?

Jelikož jde o 5 kusů ovulačního testu Abfarmis v jednom balení, které jsou při stanovení ovulace přesné a rychlé.

Test můžete mít pořád u sebe a použít je kdykoliv, když bude potřeba. Fungují na základě detekce hormonů v moči.

Cena za jedno balení je cca 70 korun.

Závěr

Ženské tělo je takové jedno velké tajemství. Každá žena je originál. Není možné přesně říci, kdy ovulace přichází a nebo jak dlouhý je menstruační cyklus. Je velmi důležité pozorovat své tělo, poslouchat ho a dostaneme odpověď. Také je důležité eliminovat stres – někdy mohou být problémy s ovulací jen jeho následkem. Je jasné, že to se lehce řekne, ale hůře udělá, nicméně, pokuste se hodně relaxovat a dopřát si čas jen sama pro sebe.

Pokud máte problémy, které by mohly být závažnějšího rázu, určitě se poraďte se svým lékařem a vše v klidu prokonzultujte.

Ovulační testy jsou spolehlivá metoda, která vám může velmi výrazně zjednodušit otěhotnění. V tomto článku najdete hned deset tipů na kvalitní ovulační testy, ale úplně nejlepší mi připadá unikátní přístroj jménem LadyComp, který je sice dražší, ale jedná se o jednorázovou investici, která vám bude sloužit celý život. Kromě určení ovulace, plodných i neplodných dnů (s 99,4% přesností) vám ukáže i podrobnou analýzu cyklu či potvrdí pravděpodobné těhotenství již 18. den od početí. Za další skvělou alternativu považuji Donna FertilControl Light na bázi mikroskopu, což je ovulační tester s přesností až 98 %, který můžete neomezeně používat dva roky (klidně i několikrát denně). A za vyzkoušení stojí také FertilCheck test ženské plodnosti, s nímž zjišťujete plodné dny z moči a má až 99% přesnost, nicméně v balení najdete pouze dva jednorázové testy, takže vás ve výsledku možná vyjde dráž než předchozí dva produkty.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[10] Wikipedie (CZ): Ovulace

[11] Wikipedie (CZ): Menstruační cyklus

[12] Wikiskripta (CZ): Ovariální cyklus

[13] Wikiskripta (CZ): Cyklické změny v ženském těle

[14] Healthline (ENG): What Is Ovulation? What to Know About Your Menstrual Cycle

[15] PubMed Central (ENG): Ovulation: Parallels With Inflammatory Processes

4.9/5 (Počet hlasů: 14)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »