TOP 15: nejlepší veganský protein (rostlinné proteiny) – recenze a srovnání

Co jsou to veganské, neboli rostlinné proteiny? Jaké jsou nejlepší a jak vybrat? Proč užívat raději rostlinný protein?

TOP  1. místo

BiotechUSA
Vegan Protein

Orientační cena: 1200 Kč

Veganský proteinový komplex (rýže a hrášek) s přidanými funkčními aminokyselinami a 3 druhy superpotravin (mouka z quinoyi, acai a goji prášek).

2. místo

MyProtein Hrachový protein Isolate

Orientační cena: 600 Kč

Skvělý přírodní hrachový protein neobsahuje sóju a mléčné výrobky, obsahuje 23 g proteinu v jedné dávce a je perfektní pro vegetariány a vegany.

3. místo

Extrifit
Vegan 80

Orientační cena: 600 Kč

Vynikající alternativa k syrovátkovým a mléčným proteinům. Tento proteinový izolát z výhradně rostlinných zdrojů neobsahuje laktózu.

Patnáct nejlepších veganských proteinů

Co jsou to veganské proteiny?

Je skvělé, že jsou na trhu i rostlinné alternativy proteinů, takže si mohou i vegetariáni nebo vegani přijít na své. I mezi vegetariánskými a veganskými proteiny může být ale rozdíl. Každý tento výživový směr je trošku jiný, a tak i požadavky na protein jsou odlišné. Kdežto co vegetariánské povolují živočišný druh bílkoviny které neobsahují složky masa, veganské nikoliv – zde musí jít o zcela rostlinný produkt. 

Na trhu je velké množství zcela rostlinných produktů, které ocení nejen vegani, ale i kdokoliv jiný, protože jsou velmi chutné a se vší ctí nahrazují ty živočišné.

O rostlinných proteinech se začíná mluvit až v poslední době a je to dobře, že se šíří osvěta, protože se tak dostanou do povědomí nové informace o zdravém stravování. Je známo, že živočišné bílkoviny zahrnují maso, vejce a mléko. V rostlinné říši můžeme sáhnout například po quinoe, pohance či konopném semínku. Živočišné zdroje bílkovin jsou zdrojem 20 aminokyselin, z toho 9 je esenciálních což znamená, že si je tělo nedokáže vytvořit samo. To bohužel u většiny rostlinných proteinů nenajdeme. A právě z tohoto důvodu výrobci vyrábějí vícesložkové proteiny, aby konzumentům zajistili přísun všech těchto aminokyselin.

 • Neobsahují laktózu, což je skvělé pro alergiky
 • Umí navodit dlouhodobu sytost
 • Mají vysokou nutriční hodnotu
 • Mají méně kalorií než ty živočišné

Obsahují méně aminokyselin než živočišné.

Proteiny obecně, tedy i ty živočišné je dobré konzumovat když víte, že vaše strava jich neobsahuje dostatek, nebo například když cílíte na budování svalů.

Bílkoviny tělo potřebuje k tomu aby správně fungovaly téměř veškeré fyziologické procesy, jsou naším základním stavebním kamenem. Pomáhají nám regenerovat svalovou tkáň a tvořit svalovou hmotu.

Odborníci uvádí, že pokud se jedná o kvalitní proteinový doplněk stravy, můžete ho konzumovat de facto kdykoliv během dne, nebo před spánkem. Proteinovým shakem můžete nahradit snídani i svačiny během dne, popřípadě si ho umixovat jako druhou večeři.

Obecně se doporučuje dát si jednu dávku před a nebo po cvičení a další mezi jídly, jako svačinku. Protein nemusíte pouze pít, můžete ho přidávat i do jídel, například vaječná omeleta, kaš a podobně.

Co je to protein?

Protein, nebo také bílkovina, je základní stavební kámen každé buňky, takže i nás. Bez nich bychom byli nic a to doslova.

Název protein pochází z řeckého slova “protos” a to znamená “něco nenahraditelného” nebo taky “první, původní”. Název tedy říká vše na první dobrou. Proteiny jsou zkrátka nepostradatelné.

Každá bílkovina se skládá z aminokyselin, jejichž počet se liší právě u každého druhu proteinu. Nelze tedy dogmaticky říci, že protein obsahuje tolik a tolik aminokyselin. Bílkoviny jsou vysokomolekulární látky a nejdůležitější je pravděpodobně to, že si je tělo nedokáže samo vytvořit. Proto musí být skladba našeho jídelníčku vyvážená, abychom jich do těla nepříjimali ani moc, ani málo, ale tak akorát.

K čemu proteiny slouží?

Jak bylo řečeno již výše, bílkoviny toho mají na pomyslných bedrech opravdu hodně.

Proteiny jsou takový stavební dozor, bez kterého se neobejde jediný úkon. Musí dbát na to, aby se vše “vybudovalo” podle těch nejpřísnějších norem. Díky nim máme svalovou hmotu, tkáně, ale i orgány. Jsme zkrátka živí.

Ano, je to tak, proteiny mají vliv i na trávení. Obsahují totiž enzymy, které celý proces nejen usnadňují, ale zároveň jsou pro něj nepostradatelné.

Proteiny dokáží řídit a regulovat hormonální hladiny v lidském těle.

Bílkoviny umí mimojiné přenášet kyslík do svalů a tím zlepšovat jejich funkci. Svaly potřebujeme i k miniaturnímu pohybu. Nezdá se to, ale pokud se zaměříte na svůj denní režim tak zjistíte, že svaly jsou pro náš život prostě nezbytný pilíř.

Bílkoviny vytváří krevní protilátky, které podporují správnou funkci imunity.

Tělo je velmi vynalézavé, o tom netřeba mluvit. Ale jak to vymyslelo zde, to je neuvěřitelné. Pokud přijímáte málo sacharidů a tím pádem trpíte nedostatkem energie, podají bílkoviny pomocnou ruku tak, že poslouží místo cukrů jako energetický zdroj.

Přečtěte si také: Nejlepší proteiny na hubnutí | PŘEČÍST →

Jaké jsou druhy proteinů?

Občas nejsme schopni pokrýt běžnou denní potřebu bílkovin a tak není určitě na škodu je doplnit. Je to vlastně přesně naopak – tím, že proteiny doplníme, dostane se tělo do rovnováhy a bude pracovat tak, jak má.

Na trhu je velké množství proteinů od nejrůznějších výrobců a značek. Můžete vybírat například z těchto:

Abychom se dostali k bližší podstatě, musíme si nejdříve objasnit, co je to syrovátka? Je zajímavé, že anglický překlad je “whey” a s tímto názvem se můžete setkat u četného množství výrobců, ale i značek. Syrovátka pochází z mléka, jedná se tedy o živočišný produkt. Nalezneme ji v každém mléce jakéhokoliv savce, který produkuje mléko skrz mléčné žlázy.

Syrovátka je takový malý zázrak, protože její složení opravdu zázračné je. Aminokyseliny, které obsahuje jsou pro tělo nepostradatelné.

A jak syrovátkový profil pomůže lidskému tělu? Je velkým zdrojem BCAA aminokyselin, které příznivě působí na stavbu svalů a tkání, dále syrovátka podporuje imunitu, zmírňuje záněty, dokáže snížit krevní tlak a působí jako antioxidant.

Ze syrovátky se vyrábí tři druhy proteinů – koncentrát, izolát a hydrolyzát.

Proč kaseinové? Jelikož základní složkou těchto proteinů je kasein, což je mléčná bílkovina. Většinou ji najdeme v kravském mléce, kde je v hojném zastoupení, je to jeho nerozpustná část. Je to velký zdroj aminokyselin, dále obsahuje vápník a fosfor ve stopovém množství.

Proč se mu říká noční protein? Protože když si ho dáte v klidu, večer, než ulehnete do postele, zařídíte tak klidné vstřebávání živin, nicméně není to nutné.

Jedná se o produkt, který obsahuje bílkoviny ze dvou a více zdrojů. Můžete mít tedy například kombinaci syrovátky a kaseinu.

O tomto proteinu se říká, že je všestranný. Aby ne, více druhů bílkovin se navzájem doplňuje a mohou tvořit komplexní, ucelený systém. Další jeho výhodou je i cena, která se pohybuje na nižší hranici, než jsou ty jednosložkové. Nevýhodou může naopak být, že každá jeho složka se vstřebává v jinou dobu a to může ztížit zažívání.

Tyto proteiny jsou, jak název napovídá, vhodné pro vegetariány i vegany. Jedná se tedy o produkty 100 % z rostlin. Rostlinné proteiny pochází například z quinoy, pohanky, sóji, ale i hrachu či konopí. 

Rostlinné proteiny mají ale tu nevýhodou, že mohou obsahovat méně aminokyselin, než ty živočišné.

1. místo

BiotechUSA Vegan Protein

Orientační cena: 1200 Kč

Tento veganský proteinový komplex se skládá z kombinace rýže a hrášku, což jsou plodiny, s vysokým obsahem proteinů. Produkt obsahuje i přidané esenciální aminokyseliny, aby působil pro tělo celistvě. Dále zde je obsažená mouka z quinoy, které je vynikajícím zdrojem minerálních látek. Potom také Acai prášek, což je superpotravina a Goji prášek, který obsahuje 8 esenciálních aminokyselin a velkou dávku vitaminu C.

Jak tento protein dávkovat? Výrobce doporučuje smíchat  Smíchejte 1 odměrku prášku s 250 ml vody nebo jiné tekutiny a vypít.

2000 g stojí cca 1200 korun a můžete vyzkoušet tyto příchutě:

 • Lesní plody
 • Čokoláda / Skořice
 • Vanilkové cookie
 • Banán

2. místo

MyProtein Hrachový protein Isolate

Orientační cena: 600 Kč

Tento veganský protein je vyrobený z hrachu a tělu dodá až 23 g proteinu v jedné dávce. Výrobek je zcela přírodní a bez přidaného cukru. Navíc je vhodný při redukčních či jiných dietách, protože má pouze 107 kalorií v jedné dávce. 

Zkuste tyto příchutě:

 • Jahoda
 • Čokoláda
 • Coffe a Walnut

Vybírat můžete ze dvou velikostí – kilové balení za cca 600 korun a 2,5 kg za cca 1300 korun.

3. místo

Extrifit Vegan 80

Orientační cena: 600 Kč

Protein Extrifit Vegan 80 je rostlinný izolát, který tělu dodá až 75 % bílkovin a 5000 mg BCAA v jedné dávce. 

Produkt se skládá ze dvou zdrojů rostlinných bílkovin, což jsou rýžový a hrachový proteinový izolát v poměru 1 : 1, plus k tomu v něm ještě najdete přírodní enzymy bromelain a papain.

Výrobek je bez obsahu barviv, zahušťovadel a dalších přídatných látek. 

Jak protein dávkovat? Výrobce uvádí, že dávkování závisí na tělesné hmotnosti, sportovní aktivitě a složení stravy, nicméně obecně doporučuje rozmixovat 1 odměrku ve 200 – 300 ml vody.

1000 g stojí cca 600 korun a je možné zakoupit tyto příchutě:

 • Čokoláda
 • Ledová káva
 • Oříšek
 • Karamel

4. místo

Sunwarrior Protein Warrior Blend

Orientační cena: 600 Kč

Tento Slunečný Bojovník je vyroben z hrachu, který se považuje za unikátní zdroj přírodních bílkovin a aminokyselin zároveň. Proteiny přirozeně se vyskytující v hrášku se nacházejí v neaktivní formě a musí být aktivovány pomocí speciálních enzymů, aby se mohly vstřeba. Je tedy rozdíl v tom, zda konzumujete hrách čerstvý nebo v podobě proteinového doplňku stravy. 

Jak dávkovat? 1 odměrku smíchejte s 300 ml vody nebo džusu či mléka a konzumujte. Vyzkoušejte Moka, Natura, Vanilka, Berry nebo Čokoláda. 

Cena za 375 g je cca 600 korun.

5. místo

MyProtein 100% Konopný protein

Orientační cena: 800 Kč

Značka MyProtein přináší 100% konopný protein, který pochází z nezpracovaných konopných semínek. Jedna dávka dodá tělu 15 g bílkovin. Produkt neobsahuje ani lepek, ani laktózu, takže je vhodný i pro vegany.

Jak dávkovat? 30 g proteinu rozmixujte se 150-250 ml vody nebo rostlinného mléka. 

K dispozici je kilové balení za cca 800 korun, nebo 2,5 kg za cca 1900 korun.

6. místo

Weider Vegan Protein

Orientační cena: 700 Kč

Tento produkt je slazen stévií a je vyroben z hrachového izolátu a rýžového proteinu. Protein je lehce stravitelný a chutný.

Jaké můžete ochutnat příchutě?

 • Pina colada
 • Ledové cappuccino
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Mango / Matcha tea
 • Berry mix

Výrobce doporučuje konzumovat protein maximálně 3x za den. Rozpusťte 30 g prášku ve 300 ml vody a vypijte.

25 dávek stojí cca 700 korun.

7. místo

Protein&Co. Hrachový Protein

Orientační cena: 500 Kč

Tento hrachový protein obsahuje 80 % bílkovin, žádné alergeny, nula laktózy, sóji či lepku a navíc je skvěle rozpustný a vstřebatelný.

Konzumujte maximálně 3x denně –  30 g rozmíchejte ve 300 ml vody a pak už jen na zdraví!

1000 g stojí cca 500 korun.

8. místo

Scitec Soy Pro

Orientační cena: 500 Kč

Jedná se o sojový protein v té nejvyšší možné kvalitě. Produkt neobsahuje mléko tudíž ani laktózu, ale naopak v něm najdete velké množství větvených aminokyselin BCAA a Glutaminu, Argininu a Taurinu. 

Tento protein se doporučuje konzumovat před nebo po tréninku. 28,5 g smíchejte buď s tekutinou nebo přisypte do oblíbeného pokrmu a konzumujte. 

910 g stojí necelých 500 korun a můžete zakoupit buď vanilkovou nebo čokoládovou verzi.

9. místo

BIO Hemp Protein

Orientační cena: 300 Kč

Bio Hemp Protein je konopný protein v Bio kvalitě a má jemnou chuť oříšků. V tomto produktu je vyšší obsah aminokyselin, i těch esenciálních  a skvělé je, že je pro tělo výborně stravitelný, tudíž nezatěžuje naše trávení.

můžete si zakoupit buď balení 400 g za 300 korun nebo kilo za necelých 800 korun.

10. místo

BiotechUSA Rice protein

Orientační cena: 400 Kč

Tento produkt je rýžový protein 100% rostlinného původu, bez živočišných přídavků. Neobsahuje tedy laktózu, ale ani lepek a umělá barviva. Tento výrobek se doporučuje jako alternativa k proteinům na bázi mléka.

Před konzumací smíchejte 2 vrchovaté odměrky s 250 ml vody a užívejte po tréninku.

Půl kila stojí necelých 400 korun.

11. místo

USN 100% Plant Protein

Orientační cena: 700 Kč

Čokoláda, Jahoda nebo Vanilla maple? Všechny tyto příchutě nabízí tato směs na přípravu proteinového drinku a dodáte tělu 21 g proteinu.

Abyste získali  kýžený výsledek, smíchejte jednu odměrku prášku s 300 – 350 ml studené vody v shakeru nebo mixéru, kvůli hladké konzistenci. 

Můžete si zakoupit 900 nebo 30 g výrobku. Velké balení stojí cca 700 korun.

12. místo

Puhdistamo Optimal Vegan Protein

Orientační cena: 500 Kč

Výrobek je kombinace kvalitního rýžového a hrachového proteinu v prémiové BIO kvalitě. Kombinace těchto dvou proteinů dává dohromady komplexní aminokyselinové spektrum, s dostatkem všech BCAA a dalších aminokyselin. Dalším benefitem je vynikající stravitelnost, takže nezatěžuje náš trávicí trakt.

Výrobce doporučuje smíchat 25 g s 300 – 400 ml vody a vypít před, nebo po tréninku.

600 g stojí cca 500 korun a kromě Natural verze můžete zkusit i Vanilku nebo Čokoládu.

13. místo

Scitec 100% Plant Protein

Orientační cena: 650 Kč

100% Plant Protein je hrachový izolát žlutého hrachu a je absolutně přírodní a bez GMO. Produkt obsahuje cca 70 % bílkovin, což je zhruba 21 g bílkovin v každé dávce. Můžete ho pít ideálně před tréninkem nebo krátce po něm. 

Rostlinný protein hrachu má vysoký obsah glutaminu, lysinu a BCAA. Jedná se o velmi podobné složení jako například u syrovátkového proteinu.

Smíchejte 30 g proteinu s 300 ml vody nebo například rostlinného mléka.

Cena za 900 g je cca 650 korun.

14. místo

Purasana Vegan Protein Mix

Orientační cena: 600 Kč

Proteinový mix z dýňového, slunečnicového, konopného, hrachového a rýžového proteinu je skvělé alternativa živočišného proteinu a dokáže tělu dodat komplexní živiny. Produkt je slazený bio cukrem z kokosových květů.

Jaké jsou k dispozici příchutě?

 • Banán / Vanilka
 • Kakao 

Dohromady výrobek obsahuje až 61 % bílkovin a skvěle se hodí i na přípravu oblíbených jídel, například kaše nebo palačinek. 

Jeden a půl lžíce rozmíchejte v 300 – 350 ml vody nebo jiné tekutiny a konzumujte. 

400 g stojí cca 600 korun.

15. místo

Vegan Fitness Hrachový Protein

Orientační cena: 450 Kč

Tento 80% proteinový hrachový izolát se vyrábí ve Francii speciální technologií, pod značkou NUTRALYS®. Tento výrobek je kompletně RAW, GMO-free a tím se stává vhodným i pro vegany. Nenajdete zde žádné konzervanty ani barviva.

25 g smíchejte s 150 – 250 ml vody a nebo džusu či rostlinného mléka a dejte si nápoj ideálně po tréninku nebo večer před spaním jako noční protein.

Kilové balení stojí cca 450 korun.

Závěr

Jste vegan či vegetarián, nebo jen rádi střídáte živočišné a rostliné produkty? Pokud ano, jsou pro vás rostlinné alternativy skvělá volba.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Bílkovina

[2] Wikiskripta (CZ): Bílkoviny (1. LF UK, NT)

[3] Healthline (ENG): A Nutritionist’s Guide to Plant-Based Protein: How to Make It, Eat It, and Love It

[4] PubMed Central (ENG): Plant Proteins: Assessing Their Nutritional Quality and Effects on Health and Physical Function

[5] PubMed Central (ENG): The Role of the Anabolic Properties of Plant- versus Animal-Based Protein Sources in Supporting Muscle Mass Maintenance: A Critical Review

4.1/5 (Počet hlasů: 11)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.