15 nejlepších syrovátkových proteinů – recenze a zkušenosti

Co jsou to syrovátkové proteiny a proč jsou tak oblíbené? Jaký syrovátkový protein je nejlepší a jak ho vybrat? Co jsou to whey proteiny?

TOP  1. místo

Prom-IN CFM
Pure performance

Orientační cena: 1300 Kč
Šetrně zpracovaný protein, vyrobený metodou cfm (cross flow microfiltration – mikrofiltrace zkříženým tokem přes keramické filtry), která zachovává maximum bio-aktivních frakcí původní suroviny.
2. místo

MyProtein Impact
Whey Isolate

Orientační cena: 1600 Kč
Kvalitní směs s obsahem 23 g proteinů v jedné porci představuje ideální podporu všech tréninkových cílů, ať už se snažíte vybičovat k nejlepšímu osobnímu výkonu, nebo jen chcete mít vypracovanou postavu.
3. místo

Nutrend
100% Whey Protein

Orientační cena: 1300 Kč
Základ produktu tvoří prémiový ultrafiltrovaný koncentrát mléčné syrovátky spolu s nejčistší formou izolátu syrovátkové bílkoviny. Syrovátková bílkovina pochází z prvotřídního mléka z ekologické produkce.

Patnáct nejlepších syrovátkových proteinů

Co je to syrovátkový protein?

Abychom se dostali k bližší podstatě, musíme si nejdříve objasnit, co je to syrovátka? Je zajímavé, že anglický překlad slova syrovátka je „whey“ a s tímto názvem se můžete setkat u četného množství výrobců a značek. 

Syrovátka pochází z mléka, jedná se tedy o živočišný produkt. Nalezneme ji v každém mléce jakéhokoliv savce, který produkuje mléko skrz mléčné žlázy.

Syrovátka je takový malý zázrak, protože její složení opravdu zázračné je. Aminokyseliny, které obsahuje jsou pro tělo nepostradatelné.

A jak syrovátkový profil pomůže lidskému tělu? Je velkým zdrojem BCAA aminokyselin, které příznivě působí na stavbu svalů a tkání, syrovátka dále podporuje imunitu, zmírňuje záněty, dokáže snížit krevní tlak a působí jako antioxidant.

Ze syrovátky se vyrábí tři druhy proteinů – koncentrát, izolát a hydrolyzát.

Tématika fitness v sobě skrývá ohromné množství tipů, článků a témat, které stojí za to prozkoumat a to a už chcete nabírat svaly, rýsovat postavu, hubnout, nebo jen udržovat tělo.

Zde najdete seznam článků zaměřených na fitness a zdravou výživu: 

Jaké jsou výhody syrovátkového proteinu?

Tak v prvé řadě je to zmíněné složení – do těla vám vpraví důležité množství bílkovin, BCAA a esenciální aminokyseliny.

Vědecké výzkumy dále uvádějí, že syrovátka dokáže pomoci v boji s nádorovými onemocněními, podporuje správnou funkci imunitního systému, pomáhá játrům, snižuje krevní tlak nebo má například antioxidační účinky.

Druhy syrovátkových proteinů

Na proteinovém trhu jsou k dispozici tři druhy toho syrovátkového. Každý z těchto druhů má rozdílný podíl bílkovin ve svém složení, dále se liší podílem cukrů, tuků i laktózy. Jaký tedy vybrat?

Jde o nejčistší formu syrovátky, což znamená, že je nejméně zpracovaná. Tento produkt obsahuje až 80 % bílkovin. Jedná se o základní formu proteinu a je cenově dostupný i pro začínající uživatele, kteří nevědí, jaký produkt zvolit.

Izolát obsahuje až 90 % proteinů a téměř žádnou laktózu, takže je vhodný i pro alergiky. Pomocí izolátu můžete podpořit shazování přebytečných kilogramů, protože je nízkosacharidový.

Jedná se o nejdražší verzi z této trojice, zároveň však nejkvalitnější.

Přečtěte si také: Nejlepší noční protein (kasein) | PŘEČÍST →

Co je to protein?

Protein, nebo také bílkovina, je základní stavební kámen každé buňky, takže i našeho těla. Bez proteinů bychom zkrátka neexistovali.

Název protein pochází z řeckého slova „protos“ a to znamená „něco nenahraditelného“ nebo taky „první, původní“. Význam je vám asi jasný už z českého překladu. Proteiny jsou zkrátka nepostradatelné.

Každá bílkovina se skládá z aminokyselin, jejichž počet se liší právě u každého druhu proteinu. Nelze tedy dogmaticky říci, že protein obsahuje tolik a tolik aminokyselin. Bílkoviny jsou vysokomolekulární látky a nejdůležitější je pravděpodobně to, že si je tělo nedokáže samo vytvořit. Proto musí být skladba našeho jídelníčku vyvážená, abychom jich do těla nepřijímali ani moc, ani málo, ale tak akorát.

K čemu proteiny slouží?

Jak bylo řečeno již výše, bílkoviny toho mají na pomyslných bedrech opravdu hodně.

Proteiny jsou takový stavební dozor, bez kterého se neobejde jediný náš úkon. Musí dbát na to, aby se vše „vybudovalo“ podle těch nejpřísnějších norem. Díky nim máme svalovou hmotu, tkáně, ale i orgány. Zkrátka, díky proteinům jsme naživu.

Ano, je to tak, proteiny mají vliv i na trávení. Obsahují totiž enzymy, které celý proces nejen usnadňují, ale zároveň jsou pro něj nepostradatelné.

Proteiny dokáží řídit a regulovat hormonální hladiny v lidském těle.

Bílkoviny umí mimojiné přenášet kyslík do svalů a tím zlepšovat jejich funkci. Svaly potřebujeme i k miniaturnímu pohybu. Nezdá se to, ale pokud se zaměříte na svůj denní režim, tak zjistíte, že svaly jsou pro náš život prostě nezbytný pilíř.

Bílkoviny vytváří krevní protilátky, které podporují správnou funkci imunity, která nás chrání před různými onemocněními a škodlivými vlivy.

Tělo je velmi vynalézavé, o tom netřeba mluvit. Ale jak to vymyslelo zde, to je neuvěřitelné. Pokud přijímáte málo sacharidů a tím pádem trpíte nedostatkem energie, podají bílkoviny pomocnou ruku tak, že poslouží místo cukrů jako energetický zdroj.

Jaké jsou druhy proteinů?

Občas nejsme schopni pokrýt běžnou denní potřebu bílkovin a tak není určitě na škodu je doplnit. Je to vlastně přesně naopak – tím, že proteiny doplníme, dostane se tělo do rovnováhy a bude pracovat tak, jak má.

Na trhu je velké množství proteinů od nejrůznějších výrobců a značek. Můžete vybírat například z těchto:

Jak název napovídá a jak jsme již objasnili, základem těchto proteinů je syrovátka, což je přirozená součást mléka všech savců. Syrovátka má unikátní složení. Základem jsou esenciální aminokyseliny, které jsou pro tělo nezbytné, ale neumí si je samo vytvořit.

Proč kaseinové? Jelikož základní složkou těchto proteinů je kasein, což je mléčná bílkovina. Většinou ji najdeme v kravském mléce, kde je v hojném zastoupení, je to jeho nerozpustná část. Je to velký zdroj aminokyselin, dále obsahuje vápník a fosfor ve stopovém množství.

Proč se mu říká noční protein? Protože když si ho dáte v klidu, večer, než ulehnete do postele, zařídíte tak klidné vstřebávání živin, nicméně není to nutné.

Jedná se o produkt, který obsahuje bílkoviny ze dvou a více zdrojů. Můžete mít tedy například kombinaci syrovátky a kaseinu.

O tomto proteinu se říká, že je všestranný. Aby ne, více druhů bílkovin se navzájem doplňuje a mohou tvořit komplexní, ucelený systém. Další jeho výhodou je i cena, která se pohybuje na nižší hranici, než jsou ty jednosložkové. Nevýhodou může naopak být, že každá jeho složka se vstřebává v jinou dobu a to může ztížit zažívání.

Tyto proteiny jsou, jak název napovídá, vhodné pro vegetariány i vegany. Jedná se tedy o produkty 100 % z rostlin. Rostlinné proteiny pochází například z quinoy, pohanky, sóji, ale i hrachu či konopí. 

Rostlinné proteiny mají ale tu nevýhodu, že mohou obsahovat méně aminokyselin, než ty živočišné.

1. místo

Prom-IN CFM Pure performance

Orientační cena: 1300 Kč

Více než 2 kg skvělého a šetrně proteinového koncentrátu, který obsahuje vysoký podíl syrovátkového proteinu, konkrétně 76 %.

Tento protein je zpracovaný nechemickou technologií CFM, která umí zachovat přirozeně vysokou biologickou hodnotu syrovátky. Aby se bílkoviny vstřebávaly ještě lépe, je v tomto produktu přidaný enzym laktáza.

A jak by se měl tento protein dávkovat? Výrobce doporučuje denně užívat 40 – 120 g v jedné až třech porcích. Pro ideální konzumaci rozmíchejte produkt ve 200 – 300 ml vody, mléka nebo například vaječné omelety. 

Můžete vybírat z mnoha příchutí – brusinka, vanilka, exotické ovoce, pina colada, pistácie, banán, čokoláda, med nebo latte macchiato. Námi vybraný produkt je s báječnou příchutí slaný karamel.

Cena se pohybuje okolo 1300 korun.

2. místo

MyProtein Impact Whey Isolate

Orientační cena: 1600 Kč

Tento produkt je 100% syrovátkový izolát, který obsahuje více než 90 % bílkovin v každé dávce.  Tento protein má navíc nízký obsah tuku a vysoký podíl vápníku.

Má nízký obsah tuku i laktózy a je bohatým zdrojem vápníku. Můžete střídat příchutě dle libosti, protože jich je k dispozici opravdu mnoho:

 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Jahoda
 • Přírodní čokoláda
 • Banán
 • Přírodní vanilka
 • Čokoláda brownie
 • Slaný Karamel
 • Čokoláda / Slaný karamel

Jaké je doporučené dávkování? Na produktu se uvádí užívat 1 odměrku až 3x za den. ideální je smíchat prášek s oblíbeným nápojem, nebo ho nasypat například do jogurtu.

K dispozici jsou balení o velikosti 1 kg, 2,5 kg nebo 5 kg. Nejmenší, kilové balení stojí cca 1600 korun.

3. místo

Nutrend 100% Whey Protein

Orientační cena: 1300 Kč

Značka Nutrend přináší syrovátkový protein, který obsahuje až 73 % bílkovin a s ním i 16 různých příchutí, takže jakmile vás jedna omrzí, můžete hned zkusit další, nebo je kombinovat.

A jaké jsou příchutě?

 • Banán / Jahoda
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Bílá čokoláda
 • Kokos
 • Jahoda
 • Ledová káva
 • Čokoláda / Kakao
 • Ananas / Kokos
 • Čokoláda /Kokos
 • Pomeranč
 • Cookies cream
 • Čokoláda / lískový oříšek
 • Čokoláda brownies
 • Mango / Vanilka
 • Malina
 • Karamelové latte
 • Kiwi / Banán

Díky technologii Cross-Flow Microfiltration (CFM) si bílkoviny zachovají všechny biologicky účinné složky. Skvělou vychytávkou je patentovaná surovina Instant Whey, která zajišťuje perfektní rozpustnost proteinu 

Syrovátková bílkovina v tomto produktu pochází z prvotřídního mléka, které splňuje certifikaci Grass Fed.Produkt je bez lepku a umělých barviv.

Jaké se doporučuje dávkování? Můžete konzumovat 30 g maximálně 3x za den. Prášek můžete rozmíchat v oblíbeném nápoji nebo obyčejné, neperlivé vodě.  

2250 g, což je 75 dávek stojí cca 1000 korun.

4. místo

Scitec 100% Whey Protein Professional

Orientační cena: 1600 Kč

Tento protein se skládá z kombinace syrovátkového koncentrátu a izolátu. Dále obsahuje přidané aminokyseliny a trávicí enzymy.  

Produkt můžete zakoupit v těchto příchutích:

 • Jahoda / Bílá čokoláda
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Karamel
 • Jahoda
 • Kiwi / Banán
 • Banán
 • Čokoláda / Kokos
 • Vanilka / Lesní plody
 • Čokoláda / Oříšek
 • Citronový cheesecake
 • Kokos

Jak produkt dávkovat? Dle doporučení smíchejte jednu odměrku, což je cca 30 g, proteinu a rozmíchejte ve 250ml tekutiny dle vlastního výběru.  

2350 g stojí cca 1600 korun.

5. místo

Reflex Instant Whey Pro

Orientační cena: 1600 Kč

Instant Whey™ PRO je směs výběrových proteinových frakcí, dále komplex nezbytných enzymů a biokultury. Výrobce uvádí, že ve 100g se nachází až 2 miliardy probiotických kultur a 200 mg trávicích enzymů, což příznivě ovlivňuje celý náš metabolismus a proces trávení.

Ve 100g výrobku naleznete i 80 g bílkovin, které vašemu tělu udělají velmi dobře.

Dle doporučejí rozmíchejte 25 g, což jsou cca 3 zarovnané odměrky, se 150ml tekutiny a rozmíchejte v šejkru či mixéru dohladka. Konzumujte 2-3 dávky denně. Doporučuje se produkt konzumovat hned po šejkrování a nenechávat odstát v pokojové teplotě. 

2,2 kg, což je 88 dávek, lze pořídit za cca 1300 korun a můžete vybírat z těchto příchutí:

 • Čokoláda
 • Slaný arašídový karamel
 • Jahoda / Malina
 • Vanilka
 • Banán

6. místo

Czech Virus Pure Elite CFM

Orientační cena: 1700 Kč

Tento produkt je 100% syrovátkový protein kompletně zpracovaný křížovou mikrofiltrací (CFM). V jedné doporučené dávce dostane vaše tělo až 23 g bílkovin, vysoký obsah BCAA, esenciální aminokyseliny, trávicí enzymy a mix probiotik a prebiotik.

Jedná se o čistý produkt bez jakýchkoliv stabilizátorů a protispékavých. Pokud si vyberete nějakou příchuť, bude obsahovat sladidlo ve formě steviol-glykosidů  a sukralózy.

Doporučuje se rozmíchat 30 h ve 250ml vody nebo například mléka a rozmixovat.

2250 g stojí cca 1700 korun a jsou k dispozici příchutě:

 • Kokos
 • Čokoláda
 • Vanilka

7. místo

Extrifit 100% Whey Protein

Orientační cena: 1200 Kč

Jedná se o 100 % syrovátkový protein s 23 g nejkvalitnějších bílkovin v každé dávce. Tento protein je výborně stravitelný a rozpustný, takže se nemusíte bát, že mixováním ztratíte několik minut – jde o vteřiny. Mimo kvalitních bílkovin obsahuje jedna porce i 4818 mg BCAA.

K dispozici jsou tyto příchutě:

 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Borůvka
 • Čokoláda/ Kokos
 • Jahoda
 • Kokos
 • Ovocný shake
 • Tiramisu
 • Pistácie
 • Banán
 • Slaný Karamel

Jak produkt dávkovat? Jednoduše rozmixujte 30 g proteinu ve 220 ml vody, promixujte a konzumujte.

2000 g stojí cca 1200 korun.

8. místo

Amix Whey Pure Fusion Protein

Orientační cena: 1500 Kč

Tento produkt obsahuje 75 % čistých bílkovin ze syrovátkového koncentrátu (WPC) a syrovátkového izolátu (WPI).

Kromě kvalitních bílkovin jsou zde zastoupené aminokyseliny BCAA a trávicí enzymy. 

Doporučené dávkování je maximálně 3x denně 35 g proteinu. Tuto dávku zřeďte 200 – 300 ml studené vody nebo odtučněného mléka. 

Vybírat můžete z těchto příchutí:

 • Jahoda
 • Pinacolada
 • Vanilka
 • Banán
 • Lesní ovoce
 • Bílá čokoláda
 • Čokoláda
 • Pistácie
 • Mocha-čoko-coffee
 • Cookies cream
 • Čokoláda / Kokos

2300 g stojí cca 1500 korun.

9. místo

Natural protein Sport - jahoda

Orientační cena: 340 Kč

Tento produkt je směs mikrofiltrovaného syrovátkového izolátu zpracovaného šetrnou metodou CFM, mrazem sušených jahod, vlákniny z čekankového kořene, trávicích enzymů a trošky stévie. Poskytuje důležitou dávku kvalitních proteinů a hodí se pro sportovce a všechny, kteří chtějí posílit zdraví svých svalů, šlach a kloubů.

Jak tento protein užívat? 2 plné naběračky, což je 35 g, přidejte do 200 – 250 vody nebo mléka cca 30–60 minut. K promíchání můžete použít mixér nebo shaker. Výborné je produkt rozmixovat společně s mlékem a ledem, protože vám vznikne lahodný osvěžující drink.

Kromě jahodového proteinu můžete ochutnat dalších deset příchutí:

 • banán,
 • červené ovoce,
 • maracuja a banán,
 • kakao,
 • mango,
 • malina,
 • kokos,
 • káva,
 • arašídy,
 • vanilka.

Co se týče ceny, balení o hmotnosti 350 g vás vyje na cca 340 korun.

Fotografie produktu

Tento protein jsem vyzkoušela ještě před rebrandingem, takže nyní má trochu jiný obal.

10. místo

Extrifit High Whey 80

Orientační cena: 1300 Kč

Jedná se o 100% syrovátkový proteinový koncentrát a CFM proteinový izolát. Veškeré proteiny obsažené v High Whey 80 jsou doplněné o enzymy Papain a Tolerase. 

Doporučené denní dávkování: je 30 g maximálně 3x za den, ideálně rozmíchat v 300 ml nízkotučného mléka nebo jiné, oblíbené tekutiny.

2270 g stojí cca 1300 korun a jsou k dispozici tyto příchutě:

 • Nugát
 • Ovocný jogurt
 • Lískový ořech
 • Borůvka
 • Cookies & Cream
 • Čokoláda / Kokos
 • Čokoláda
 • Vanilka
 • Jahoda
 • Jablečný štrúdl
 • Pistácie
 • Banán

11. místo

BiotechUSA 100% Pure Whey

Orientační cena: 1500 Kč

Jedná se o 100% syrovátkový protein s vysokým obsahem bílkovin, až 

76 % a 4443 mg BCAA v každé dávce. Tento produkt obsahuje minimum tuků a cukrů. Neobsahuje lepek ani aspartam. 

Jak produkt dávkovat? Užívejte 28 g s 250 ml vody nebo jiné tekutiny a to maximálně 3x denně. 

Jaké tento produkt nabízí příchutě?

 • Jahoda
 • Čokoláda / Arašídové máslo
 • Oříšek
 • Malinový cheesecake
 • Biscuit
 • Cookies & Cream
 • Banán
 • Karamel / Cappuccino
 • Čokoláda / Kokos
 • Slaný karamel
 • Mléčná rýže
 • Vanilka bourbon
 • Višeň / Jogurt
 • Čokoláda

Cena za 2270 g je cca 1500 korun.

12. místo

Namaximum WPC 80 CFM

Orientační cena: 500 Kč

Jedná se o syrovátkový proteinový koncentrát, který je vyrobená v čerstvé syrovátky technologií CFM.

Tento produkt je bez obsahu přídatných látek, umělých sladidel nebo barviv. WPC80 se po užití rychle vstřebává a je ideální volbou například po tréninku. 

100% WPC 80 je k dispozici zcela přírodní, ale i v různých příchutích:

 • Mocca Chocolate 
 • Butter Cookies 
 • ChocoMilk 
 • Caramel Coffee 

Běžná dávka je 30 g proteinu s 300 ml vody a to cca dvakrát za den.

Cena za 1 kg je cca 500 korun.

13. místo

Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard

Orientační cena: 1700 Kč

Tento produkt, oceněný americkými spotřebiteli jako výrobek roku, je tvořen pouze 100% syrovátkovými zdroji bílkovin. Obsahuje vysoké hladiny esenciálních aminokyselin, ale i trávicích enzymů. 

Jak dávkovat? Doporučuje se rozmíchat 1 odměrku v cca 200ml tekutiny a užívat maximálně ve třech dávkách za den. 

Jaké můžete zkusit příchutě?

 • Francouzská vanilka
 • Bílá čokoláda / Malina
 • Vanilková zmrzlina
 • Karamel / Toffee
 • Jahoda
 • Cookies a Cream
 • Banán
 • Dvojitá čokoláda
 • Čokoláda / Arašídové máslo
 • Mléčná čokoláda
 • Čokoláda / Oříšek
 • Skořice
 • Rocky road
 • Bílá čokoláda

2270 g stojí cca 1700 korun.

14. místo

Goldnutrition Total whey protein cookies & cream

Orientační cena: 1700 Kč

Tento produkt obsahuje zdroj rychle stravitelných bílkovin a je snadno rozpustný, tudíž velmi jednoduchý na přípravu. Jedná se o kombinaci syrovátkového izolátu a syrovátkového koncentrátu.

Kromě toho jsou v produktu obsažené i trávicí enzymy, probiotika a prebiotika, takže napomáhá k dobrému trávení.

Goldnutrition Total whey obsahuje 76 g bílkovin na 100 gramů, pouze 1 g cukru, je bez lepku a umělých barviv. Doporučuje se dávkovat tak, že smícháte 1 odměrku, tedy 26 gramů prášku, se 150ml vody. Jeden nápoj se doporučuje vypít před tréninkem a druhý po tréninku.

Jaké jsou příchutě?

 • Čokoláda
 • Vanilka 
 • Jahoda
 • Cookies a Cream
 • Bílá čokoláda

Cena za 2000 g je cca 1700 korun.

15. místo

WPC 80 - syrovátkový whey protein

Orientační cena: 450 – 900 Kč

Tento produkt je velmi rychle rozpustný a navíc málo pěnivý při šejkrování. je zde nízký podíl tuku a naopak vysoké množství bílkovin, takže ideální na budování svalové hmoty. K dispozici je mnoho příchutí. Jedná se například o: Banán v čokoládě, Stevia Dark Chocolate, Borůvkový Cheesecake a mnoho dalších netypických chutí.

K dispozici jsou 400gmramová, kilová nebo dvoukilová balení v rozmezí 250 – 1000 korun.

Závěr

Syrovátkové proteiny jsou skvělou volbou pro získání komplexních bílkovin včetně esenciálních mastných kyselin a trávicích enzymů. Můžete vybírat z mnoha příchutí a zvolit tu, která vám bude nejvíce chutnat.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Bílkovina

[2] Wikiskripta (CZ): Bílkoviny (1. LF UK, NT)

[3] Healthline (ENG): Whey Protein 101: The Ultimate Beginner's Guide

[4] PubMed Central (ENG): Whey protein supplementation and its potentially adverse effects on health: a systematic review

[5] PubMed Central (ENG): Whey Protein Supplementation Enhances Whole Body Protein Metabolism and Performance Recovery after Resistance Exercise: A Double-Blind Crossover Study

4.8/5 (Počet hlasů: 18)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Výživa

Kalkulačka bazálního metabolismu

Bazálním metabolismem se myslí určitá číselná hodnota.[1] Jednoduše řečeno, bazální metabolismus je počet kilokalorií, které vaše tělo za den vydá, pokud je v naprostém klidu.

Přečíst »
Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »