15 tipů na nejlepší noční protein (kasein) – recenze a jak vybrat

Co je to kasein a který je nejlepší? Jak vybrat co nejlepší noční protein právě pro vás? Na co kasein je a jak ho užívat?

TOP  1. místo

Essential Pure Micellar

Orientační cena: 1800 Kč

Pure Micellar obsahuje pouze čístý micelární kasein v nativní formě. Jeho prvotřídní bioaktivita zajišťuje maximální antikatabolickou funkci a dlouhodobě zásobuje svaly všemi klíčovými aminokyselinami. Bez nežádoucích zahušťovadel.

2. místo

MyProtein Kasein

Orientační cena: 1200 Kč

Každá dávka produktu obsahuje 24 g pomalu vstřebávané bílkoviny a tím i tolik potřebnou výživu pro svaly v době, kdy ji potřebují nejvíce. Pomůže s budováním, udržováním a regenerací svalů. Ideální koktejl na noc.

3. místo

Maxxwin Micelární kasein

Orientační cena: 1000 Kč

Micelární kasein nabízí kvalitní systém s postupným uvolňováním aminokyselin, a to díky formě micel, ve které je zpracován. Kromě toho je o trávicí enzymy, zaměřené na optimální vstřebávání a využití bílkovin, tuků a sacharidů ze stravy.

Patnáct nejlepších kaseinů

Co je to kasein?

Kasein je mléčná bílkovina, které si vyskytuje především v kravském mléce. Kasein je takový bratr syrovátky, protože se obě látky získávají ze stejného zdroje – tedy mléka savců. Kasein je jeho nerozpustná část, syrovátka zase ta rozpustná. Pro tělo je kasein skvělý zdroj aminokyselin a to především těch esenciálních, tedy pro lidský organismus nezbytných. Kasein podporuje růst a následné udržení svalové hmoty. Je to tedy taková berlička, pokud si chcete vybudovat svalový fond.

Studie prokázaly, že kasein je bílkovina s dlouhou dobou vstřebávání, což znamená, že dokáže tělo výborně zasytit. Je tedy vhodné si ho dát jako nízkosacharidovou svačinku, ale klidně i večeři nebo svačinu mezi jídly. Dále je vědecky prokázáno, že kasein podporuje zdraví a funkci tlustého střeva.

Existují dva známé druhy kaseinu:

To je bílkovina, ze které se postupně uvolňují aminokyseliny ve formě micel a vyrábí se z čerstvého, odstředěného mléka. Tento typ se skvěle hodí pro budování svaloviny, ale můžete ho zařadit i pokud jste v dietním režimu.

Hydrolyzovaný kasein je enzymaticky naštěpená kaseinová bílkovina, což usnadňuje jeho trávení a vstřebávání.

Co je to protein?

Protein, nebo také bílkovina, je základní stavební kámen každé buňky, takže i nás. Bez nich bychom byli nic a to doslova.

Název protein pochází z řeckého slova „protos“ a to znamená „něco nenahraditelného“ nebo taky „první, původní“. Název tedy říká vše na první dobrou. Proteiny jsou zkrátka nepostradatelné.

Každá bílkovina se skládá z aminokyselin, jejichž počet se liší právě u každého druhu proteinu. Nelze tedy dogmaticky říci, že protein obsahuje tolik a tolik aminokyselin. Bílkoviny jsou vysokomolekulární látky a nejdůležitější je pravděpodobně to, že si je tělo nedokáže samo vytvořit. Proto musí být skladba našeho jídelníčku vyvážená, abychom jich do těla nepříjimali ani moc, ani málo, ale tak akorát.

K čemu proteiny slouží?

Jak bylo řečeno již výše, bílkoviny toho mají na pomyslných bedrech opravdu hodně.

Proteiny jsou takový stavební dozor, bez kterého se neobejde jediný úkon. Musí dbát na to, aby se vše „vybudovalo“ podle těch nejpřísnějších norem. Díky nim máme svalovou hmotu, tkáně, ale i orgány. Jednoduše řečeno, díky proteinům žijeme.

Ano, je to tak, proteiny mají vliv i na trávení. Obsahují totiž enzymy, které celý proces nejen usnadňují, ale zároveň jsou pro něj nepostradatelné.

Proteiny dokáží řídit a regulovat hormonální hladiny v lidském těle.

Bílkoviny umí mimo jiné přenášet kyslík do svalů a tím zlepšovat jejich funkci. Svaly potřebujeme i k miniaturnímu pohybu. Nezdá se to, ale pokud se zaměříte na svůj denní režim, tak zjistíte, že svaly jsou pro náš život prostě nezbytný pilíř.

Bílkoviny vytváří krevní protilátky, které podporují správnou funkci imunity.

Tělo je velmi vynalézavé, o tom netřeba mluvit. Ale jak to vymyslelo zde, to je neuvěřitelné. Pokud přijímáte málo sacharidů a tím pádem trpíte nedostatkem energie, podají bílkoviny pomocnou ruku tak, že poslouží místo cukrů jako energetický zdroj.

Jaké druhy proteinů existují?

Občas nejsme schopni pokrýt běžnou denní potřebu bílkovin a tak není určitě na škodu je doplnit. Je to vlastně přesně naopak – tím, že proteiny doplníme, dostane se tělo do rovnováhy a bude pracovat tak, jak má.

Na trhu je velké množství proteinů od nejrůznějších výrobců a značek. Můžete vybírat například z těchto:

Abychom se dostali k bližší podstatě, musíme si nejdříve objasnit, co je to syrovátka? Je zajímavé, že anglický překlad je „whey“ a s tímto názvem se můžete setkat u četného množství výrobců, ale i značek. Syrovátka pochází z mléka, jedná se tedy o živočišný produkt. Nalezneme ji v každém mléce jakéhokoliv savce, který produkuje mléko skrz mléčné žlázy.

Syrovátka je takový malý zázrak, protože má, dalo by se říci, zázračné složení. Aminokyseliny, které obsahuje, jsou pro tělo nepostradatelné.

A jak syrovátkový profil pomůže lidskému tělu? Je velkým zdrojem BCAA aminokyselin, které příznivě působí na stavbu svalů a tkání, dále syrovátka podporuje imunitu, zmírňuje záněty, dokáže snížit krevní tlak a působí jako antioxidant.

Ze syrovátky se vyrábí tři druhy proteinů – koncentrát, izolát a hydrolyzát.

Proč kaseinové? Jelikož základní složkou těchto proteinů je kasein, což je mléčná bílkovina. Většinou ji najdeme v kravském mléce, kde je v hojném zastoupení, je to jeho nerozpustná část. Je to velký zdroj aminokyselin, dále obsahuje vápník a fosfor ve stopovém množství.

Proč se mu říká noční protein? Protože když si ho dáte v klidu, večer, než ulehnete do postele, zařídíte tak klidné vstřebávání živin, nicméně není to nutné.

Jedná se o produkt, který obsahuje bílkoviny ze dvou a více zdrojů. Můžete mít tedy například kombinaci syrovátky a kaseinu.

O tomto proteinu se říká, že je všestranný. Aby ne, více druhů bílkovin se navzájem doplňuje a mohou tvořit komplexní, ucelený systém. Další jeho výhodou je i cena, která se pohybuje na nižší hranici, než jsou ty jednosložkové. Nevýhodou může naopak být, že každá jeho složka se vstřebává v jinou dobu a to může ztížit zažívání.

Tyto proteiny jsou, jak název napovídá, vhodné pro vegetariány i vegany. Jedná se tedy o produkty 100 % z rostlin. Rostlinné proteiny pochází například z quinoy, pohanky, sóji, ale i hrachu či konopí. 

Rostlinné proteiny mají ale tu nevýhodou, že mohou obsahovat méně aminokyselin, než ty živočišné.

Přečtěte si také: Nejlepší proteiny pro ženy | PŘEČÍST →

1. místo

Essential Pure Micellar

Orientační cena: 1800 Kč

Tento produkt obsahuje pouze čistý micelární kasein ve své přirozené formě. Obsahuje nezbytné aminokyseliny, které se dostanou do svalů, které umí vyživit a podporují spolu s bílkovinou jejich růst. Pure Micellar je skvěle stravitelný a velmi účinně podporuje syntézu svalových bílkovin. Najdete v něm navíc extra dávku volného L-Glutaminu.

Až třikrát denně rozmíchejte dvě zarovnané odměrky s 200 – 300 ml vody a pak už jen pošlete tělu to nejlepší.

56 dávek stojí cca 1800 korun a můžete zkusit vanilkovou nebo čokoládovou příchuť.

2. místo

MyProtein Kasein

Orientační cena: 1200 Kč

Tento produkt od značky MyProtein obsahuje 24 g kvalitní bílkoviny v každé dávce. Protein se vstřebává pomalu a tak je pro tělo dobře stravitelný a nezatěžuje ho. produkt má mimojiné oficiální osvědčení o tom, že neobsahuje látky zakázané Světovou antidopingovou agenturou a mohou ho bezpečně užívat profesionální sportovci na všech úrovních.

Je skvělé, že vás jedna dávka tohoto proteinu zasytí na dlouho dobu, protože živiny, které obsahuje, se pomalu vstřebávají a dodávají tím i potřebnou energii. Nemáte tedy hlad a zároveň dáváte tělu to nejlepší.

V tomto výrobku najdete i kompletní spektrum aminokyselin, které se přirozeně v bílkovinách vyskytují. 

Doporučuje se tento přípravek rozmíchat ve vodě nebo mléce 30 minut před spaním.

Jaké jsou k dostání příchutě?

 • Čokoláda
 • Jahoda

Cena za balení je cca 900 korun.

3. místo

MAXXWIN Micelární kasein (vanilkový pudink)

Orientační cena: 1000 Kč

Tento produkt od značky MAXXWIN je proteinnový koncentrát, který obsahuje více než 77 % proteinů tvořených micelárním kaseinem. Jeho výhodou je to, že je obohacen o OPTI-7-DIGEST 7 trávicích enzymů, které se postarají o bezvadné vstřebávání všech bílkovin a dalších živin.

Tento kasein se uvolňuje postupně, konkrétně 7 – 8 hodin a má velmi nízký obsah sacharidů i tuků, takže se hodí i pro jedince v režimu shazování přebytečných kil.

Kromě toho vás jistě zaujme kvalita tohoto produktu, který pochází z Německa a nenajdete v něm žádný palmový olej a lepek. Je vhodný i pro diabetiky.

Jak dávkovat? Doporučuje se užívat před spaním jednu odměrku, což je cca 30 g, smíchanou s 250 – 300 ml vody či mléka.

1200 g stojí cca 1000 korun a kromě námi vybrané příchuti vanilkový pudink existují i další dvě:

 • nugátová čokoláda,
 • jahoda a banán.

4. místo

WEFOOD Nativní mléčný protein

Orientační cena: 800 Kč

Tento nativní protein pochází z Francie a neobsahuje žádná aromata, sladidla ani barviva, pouze čistý mléčný izolát, a to v poměru 80 % kaseinu a zbylých 20 % v podobě syrovátkových bílkovin.

Co to znamená, když se řekne, že je tento protein nativní? Je to jednoduché. Pochází z mléka, které při výrobě neprošlo denaturizací, ale bylo zpracováno tím nejšetrnějším možným způsobem, aby bylo zachováno co nejvíce aktivních vlastností. Protein je v případě toho produktu získáván rovnou z čerstvého kravského mléka prostřednictvím membránové technologie a během nízké teploty do deseti stupňů celsia.

Hodí se konzumovat před spaním, ale i během dne. Funguje při jakékoliv redukční dietě, včetně ketogenní. Pokud jste hodně fyzicky aktivní, doporučuje se kombinovat třeba se syrovátkovým proteinem nebo si ho dát až hodinu (nebo hodina a půl) po tréninku.

Dávejte jednu zarovnanou odměrku (přibližně 30 gramů), kterou rozmíchejte ve 200 – 250 ml vody či mléka. Můžete užívat 2 – 3× za den.

Kilové balení stojí cca 800 korun.

5. místo

Extrifit Micelar Casein

Orientační cena: 760 Kč

Tento produkt, který je doslazen stévií, obsahuje navíc sedm trávicích enzymů, které pozitivně ovlivní váš metabolismus a následné vstřebávání proteinu do těla. 

Výrobek vás výborně zasytí, takže se doporučuje dát si ho buď místo večeře a nebo na začátek dlouhého dne. 

Jedna dávka je 28 gramů, což jsou 2 vrchovaté lžíce nebo plná odměrka. Smíchejte vodou či mlékem a konzumujte. 

Kilové balení je k sehnání za cca 760 korun a můžete ochutnat buď čokoládovou nebo vanilkovou verzi.

6. místo

Scitec 100% Casein Complex

Orientační cena: 1600 Kč

Tento 100% Caseinový Complex je směs micelárního kasein a kaseinátu vápenatého. Vstřebávání a využívání tohoto proteinu v organismu trvá až 7 hodin, takže se doporučuje dát si ho na noc, kdy už máte klidový režim. 

V každé dávce je až 77 % bílkovin, dále trávicí enzymy a esenciální aminokyseliny.

Doporučuje se rozmíchat 1 odměrku ve 300 – 400 ml vody nebo mléka a vypít místo večeře, nebo ráno, k snídani. 

2350 g je 78 dávek a stojí cca 1600 korun.

Zkuste tyto příchutě:

 • Belgická čokoláda
 • Maracuja / Bílá čokoláda
 • Ananasový meloun / Bílá čokoláda.

7. místo

WEIDER Protein 80 plus (čokoláda)

Orientační cena: 1700 Kč

Tento protein je vícesložkový, takže v něm kromě kaseinu najdete také syrovátkový koncentrát, mléčný izolát a vaječný albumim. Díky tomuto komplexnímu složení s vitamínem B6 a vápníkem, je produkt přímo stvořený pro fyzicky aktivné jedince, kteří chtějí zvětšit i udržet svou svalovou hmotu.

Se snížením obsahem cukrů, tuků a se sladidly.

Jak dávkovat? Jednu odměrku proteinu rozmixujte se 300 ml vody či polotučného mléka. Výrobce doporučuje pít 1 porci během dne při delší pauze mezi jíldy, anebo 1 porci před spaním. Záleží jen na vás, který ze dvou časů si vyberete, ale doporučuje se konzumovat pouze jedna dávka, tedy 30 g, denně.

Kromě čoládové příchutě můžete také ochutnat:

 • lískový oříšek a nugát,
 • lesní plody a jogurt,
 • vanilka, 
 • jahoda, 
 • pistácie,
 • malina a smetana, 
 • citron a tvaroh.

Cena za 2 kila produktu je cca 1700 korun.

8. místo

PeptoPro® kasein

Orientační cena: 3200 Kč

Produkt značky MyProtein nabízí 16 g bílkovin v jedné dávce a esenciální aminokyseliny. Výhodou je, že obsahuje jen 0,1 g sacharidů i tuků, což je ideální i hubnoucích kůrách.

Jak produkt užívat? 30 g rozmixujte se 150 – 250 ml vody nebo mléka a konzumujte cca 30 minut před nebo po cvičení.

Za 1 kg zaplatíte okolo 3200 korun.

9. místo

Nutrend Micellar Casein

Orientační cena: 1800 Kč

Tento produkt se skládá z kvalitního micelárního kaseinu s delší vstřebatelností.  Nepopiratelnou vyhodou je vysoký obsah vápníku, který je důležitý nejen pro zdravé a pevné kosti, ale také pomáhá organismu v boji s překyselením.  Protein je obohacení o směs probiotik a prebiotik – LactoWise®.

Jak dávkovat? 45 g rozmíchejte v cca 450 ml vody a konzumujte, ideálně půl hodiny před spaním.

Příchutě jsou:

 • Jahoda
 • Vanilka
 • Čokoláda / Kakao

Cena za 2250 g je cca 1800 korun.

10. místo

MPC 85 - Micelární kasein

Orientační cena: 500 Kč

MPC85 od značky Natural Nutrition obsahuje z 80 % micelární kasein a zbylých 20 % tvoří syrovátkové proteiny. Díky pomalé vstřebatelnosti se doporučuje ho konzumovat před spaním nebo klidovějším režimem. 

MPC85 je vhodný především pro přípravu proteinového nápoje, ale můžete ho nasypat například i do ranní kaše nebo omelety. 

Jaké nabízí příchutě?

 • Přírodní – čistá varianta bez jakýchkoli přídavných látek
 • Čokoláda
 • Banoffee, což je příchuť karamelovo-banánového dezertu, který pochází z Anglie
 • Borůvkový cheesecake

 Běžná jednorázová dávka je 30 g s cca 300 ml vody. Cena za 1 kg je cca 500 korun.

11. místo

WEIDER Day & night casein (čokoláda)

Orientační cena: 1650 Kč

Lahodný čokoládový kasein s názvem „Den a noc“ od firmy Weider obsahuje velmi kvalitní čistý kasein a hodí se zejména pro fyzicky aktivní jedince, kteří provozují silové sporty nebo mají fyzicky náročné zaměstnání.

Tento výrobek je ideální konzumovat večer, než si půjdete lehnout nebo pokud máte během dne dlouhou pauzu mezi jídly. Protein má vynikající sytící vlastnosti, takže po něm nehrozí pocit hladu, naopak. Navíc, jako bonus, má velmi malý obsah tuku a cukru.

Doporučuje se užívat nejlépe večer a to jednu odměrku nebo polévkovou lžíci, což je 25 gramů produktu, kterou rozmícháte v polotučném mléce nebo ve vodě. 

1800 g stojí cca 1650 korun.

12. místo

Optimum Nutrition 100% Casein Protein

Orientační cena: 1500 Kč

Tento produkt obsahuje kromě 100% micelárního Caseinu i trávicí enzymy, BCAA a Glutamin.

Jednu plnou odměrku, což je 33 g, užívejte rozmixovanou s 250 ml vody 1 – 3× za den, dle potřeby. 

Můžete ochutnat tyto příchutě:

 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Jahoda
 • Banán

Balení, které obsahuje 55 dávek, stojí cca 1500 korun.

13. místo

Reflex Micellar Casein

Orientační cena: 1500 Kč

Micelární Casein od značky Reflex Nutrition je instantní protein s postupným uvolňováním aminokyselin ve formě micel, který se vyrábí z čerstvého, odstředěného mléka. Bílkovina v tomto produktu obsahuje v průměru 80 % micelárního kaseinu a 20 % syrovátkového proteinu.

Jak dávkovat? 3 odměrky rozmixujte se 450 ml vody, mléka či jiné tekutiny a konzumujte až 3× za den.

Jaké příchutě produkt nabízí?

 • Čokoláda
 • Vanilka

1800 g stojí cca 1500 korun.

14. místo

MCC85 - koncentrát micelárního kaseinu

Orientační cena: 500 Kč

Výhodou tohoto micelárního kaseinu od značky Natural Nutrition je jeho skvělá rozpustnost, tepelná stabilita, obsah fosforu a vápníku a naopak malý podíl tuku. A navíc, jeho chuť je také velmi lahodná. Díky jeho vlastnostem se vám bude hodit nejen jako přísada do nápoje, ale dá se bez problémů přidat do různých polévek, omáček a kaší.

Obsahuje 80 % kaseinových micel, které jsou bohatým zdrojem fosforu a vápníku.

Běžná jednorázová dávka by neměla přesáhnout 30 g.

Cena za 1 kg je cca 500 korun.

15. místo

Hydrolyzovaný kasein PeptoPro®

Orientační cena: 300 – 750 Kč

Tento doplněk stravy doporučuje výrobce užívat po sportovním výkonu. Obsahuje čistý hydrolyzovaný kasein PeptoPro®, což je nejlépe a nejrychleji vstřebatelný protein.

Dávkování tohoto produktu závisí na tělesné hmotnosti, sportovní aktivitě a složení stravy. Obecně se ale doporučuje rozmíchat 20 gramů v cca 300 ml vody a vypít po tréninku.

100 g stojí cca 300 korun a 300 g zakoupíte za cca 750 korun.

Závěr

Dle studií je kaseinový protein dobré užívat na noc, kvůli tomu, že délka vstřebatelnosti je u této bílkoviny vyšší, trvá až 7 hodin. Nicméně na druhou stranu i velmi dobře zasytí a je možné protein konzumovat i ráno, místo snídaně. Pokud je váš cíl budování svalové hmoty, určitě je kasein správná volba.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Bílkovina

[2] Wikiskripta (CZ): Bílkoviny (1. LF UK, NT)

[3] Healthline (ENG): How Protein Before Bed Can Promote Muscle Growth

[4] PubMed Central (ENG): Pre-Sleep Protein Ingestion to Improve the Skeletal Muscle Adaptive Response to Exercise Training

[5] PubMed Central (ENG): Casein Protein Supplementation in Trained Men and Women: Morning versus Evening

4.4/5 (Počet hlasů: 9)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.