TOP 15: nejlepší BCAA aminokyseliny – recenze, zkušenosti a jak vybrat

Co jsou to BCAA aminokyseliny? K čemu BCAA jsou, jaký je rozdíl oproti aminokyselinám či proteinu a jak BCAA vybrat? Které jsou nejlepší?

TOP  1. místo

Prom-in Essential BCAA Synergy

Orientační cena: 550 Kč

Kombinace klíčových aminokyselin určena na zlepšení výkonu, ochranu svalové hmoty před odbouráváním a další.

2. místo

Czech Virus Nano
BCAA®

Orientační cena: 850 Kč

Instatní forma, která zajišťuje optimální stabilitu, rychlou rozpustnost, maximální absorpci a nejvyšší biodostupnost.

3. místo

Extrifit BCAA Instant Aminokyseliny

Orientační cena: 500 Kč

Volné větvené aminokyseliny s vhodným poměrem 2:1:1, který zajišťuje nejvyšší efekt jednotlivých BCAA.

Patnáct nejlepších BCAA

Co jsou to aminokyseliny?

Bílkoviny, neboli proteiny jsou základní stavební jednotka každé buňky. Díky bílkovinám funguje naše svalstvo tak, jak má a stejně tak mnoho dalších fyziologických procesů v těle. A aminokyseliny, abychom se dostali k takzvanému jádru pudla, jsou zase pilíře všech bílkovin. Zkrátka – kdyby nebylo aminokyselin, nebylo by bílkovin a nebyl by lidský organismus. Vše souvisí se vším. Aminokyseliny, aby to nebylo tak jednoduché, se ještě spojují v různě dlouhé řetězce a těm říkáme peptidy. Všechny mají specifické funkce a tělo by bez nich nemohlo existovat.

Doposud bylo objeveno 21 základních aminokyselin, které se ještě dále větví do zmíněných peptidů. Z tohoto množství je 7 aminokyselin esenciálních což znamená, že jsou pro tělo nepostradatelné, ale neumí si je samo vytvořit. Je nutné je tedy přijímat z vnějších zdrojů, což je především správně složená strava.

Tématika fitness v sobě skrývá ohromné množství tipů, článků a témat, které stojí za to prozkoumat a to a už chcete nabírat svaly, rýsovat postavu, hubnout, nebo jen udržovat tělo.

Zde najdete seznam článků zaměřených na fitness a zdravou výživu: 

Jaké jsou benefity aminokyselin?

Jak bylo již řečeno výše, aminokyseliny jsou základní stavební jednotkou bílkovin. Mají na náš organismus mnoho blahodárných účinků:

Díky správným aminokyselinám může být krevní tlak v rovnováze a stejně tak i stav cév a tepen.

Aminokyseliny jsou pro růst svalů nezbytné. Umí je efektivně opravovat, regenerovat a posilňovat.

Konkrétně se jedná o několik aminokyselin, například známý tryptofan, které mají tu schopnost, že dokáží dokončovat nervové reakce. Vše je propojeno se správnou funkcí hormonálního systému jak u žen, tak u mužů.

Dobře fungující metabolismus, to je základ zdravého těla. A mimo to umí i ovlivňovat energetické hladiny v organismu.

Další role, kterou aminokyseliny hrají v lidském těle, je, že dokáží pracovat s naším metabolismem a energetickými hladinami.

Tělo potřebuje antioxidanty, aby ho bránily a očišťovaly od volných radikálů. Jedná se o tři aminokyseliny, které toto umí –  kyselina glutamová, cystein a glycin.

Co jsou to BCAA?

BCAA jsou tři ze sedmi esenciálních aminokyselin – pro člověka nepostradatelné, ale tělo si je neumí přirozeně vytvořit vlastním úsilím. Zkratka BCAA pochází z angličtiny a v překladu znamená ”kyseliny s rozvětveným řetězcem”. A jaké to tedy jsou?

 • Leucin – buduje a regeneruje svaly
 • Isoleucin – umožňuje ukládat energii do svalů
 • Valin – zlepšuje mozkovou činnost

Tato trojice se od ostatních aminokyselin liší hlavně tím, že se nemetabolizují v játrech, ale ve svalech.

Leucin umí “nakopnout” svaly k tomu, aby správně rostly a vyvíjely se. Umí regulovat množství cukru v krvi a odklánět ho tam, kde je potřeba z místa, kde nutný není. Kde leucin hledat? Kvalitní maso, mléko, rýže, dýně či ořechy.

Je velmi podobný téměř totožně znějícímu leucinu, ale jeho benefitem je, že umí ovlivnit metabolismus. jeho úkolem je rozvrstvit energii na správná místa. isoleucin obnovuje a regeneruje svalovou hmotu, má hojivé účinky a je naprosto zásadní při tvorbě krevního barviva, hemoglobinu. Dalším jeho nelehkým úkolem je udržet správnou hladinu cukru v krvi. Kde se toto BCAA nachází? Převážně v mase, vejcích, banánech nebo například v avokádu.

Valin podporuje správnou činnost mozku a nervového systému. Dále pomáhá regenerovat svalstvo a podporovat jeho správnou funkci. Kde se valin nachází? Hlavním zdrojem je drůbež a ryby, čočka nebo listová zelenina a mladý ječmen.

Mají toho na starost hodně. Opravdu se v lidském těle nenudí. Mají na starost takové úkoly jako je:

 • Syntéza bílkovin
 • Tvorba energie
 • Formování ostatních aminokyselin
 • Budování svalů
 • Nakopávání metabolismu
 • Podpora činnosti mozku
 • Regenerace

BCAA vs protein

Jak bylo již řečeno – bílkoviny se z aminokyselin skládají a tím pádem i z těch esenciálních, včetně BCAA. 

BCAA mají poměrně dost rozvětvené vazby a tělo je dokáže využít jako velmi dobrý zdroj energie a to i ve chvílích, kdy jede takzvaně nadoraz.

Pokud vás zajímá, zda protein nebo BCAA, tak je důležité zmínit, že oba prvky mají hodně benefitů a tak z toho vychází jediné – nejlepší je je kombinovat. Pokud si koupíte proteinový prášek, dostanete zkrátka komplexní bílkovinu a to ať už přírodní nebo v kombinaci s nějakou příchutí. Občas jsou obohacené i o minerály a vitamíny. Když tedy víte, že nejste schopni pokrýt denní příjem bílkovin, určitě je suplementace vhodná.

BCAA se používají většinou cíleně k tomu, aby se podpořil růst svalů. Doplňky stravy s BCAA mívají nulovou kalorickou hodnotu a tudíž nejsou nositeli kalorické energie. Což je ale zároveň i výhoda, protože je můžete v klidu užívat při redukci hmotnosti.

Jak vybrat nejlepší BCAA?

Trh doslova překypuje značkami BCAA produktů. Jak poznat ten nejlepší?

Jako první faktor, podle kterého se budete rozhodovat by měl být poměr účinných látek v produktu. Pokud bychom měli uvést konkrétní příklad, tak za ideál se považuje: 1000 mg čistého BCAA v poměru 2:1:1, což znamená 500 mg leucinu, 250 mg isoleucinu a 250 mg valinu. A stejné ukazatele platí i u dalších forem BCAA – tekutý, prášek a podobně.

V jaké formě můžeme BCAA najít?

V podstatě existují čtyři typy forem BCAA, což jsou:

Uvádí se, že se jedná o nejlepší formu BCAA kyselin, protože jich obsahují největší množství a to například v porovnání s kapslemi. Instantní forma má tu výhodu, že ji můžete přimíchat takřka do všeho. Asi nejčastější je kombinace s džusem, ale můžete je přidat třeba i do kaše.

Vlastně to jsou prášky, na které jste zvyklí. Zapijete a víc neřešíte. Tablety se užívají především po fyzické aktivitě.

Tekutá forma BCAA je komfortní hlavně kvůli tomu, že je můžete popíjet například během tréninku. Nemusíte je míchat, ani se soustředit na nějaké mixování, poměry a tak dále. Jednoduše otevřete a pijete.

Jedná se o klasické kapsle, které mají uvnitř účinnou látku, v tomto případě požadované esenciální aminokyseliny. Užívají se společně s nějakou tekutinou a po spolknutí se pomalu vstřebávají do krevního řečiště.

1. místo

Prom-in Essential BCAA Synergy

Orientační cena: 550 Kč

Tento produkt, ve verzi višeň, je specifická kombinace aminokyselin, která je konkrétně cílená na lepší výkon a budování svalové hmoty. Navíc obsahuje tento výrobek i vitamín B6, pro podporu vstřebávání.

A co v produktu dále najdete? Samozřejmě esenciální aminokyseliny BCAA – L-valin, L-isoleucin a L-leucin a i glutamin, což je neesenciální proteinová aminokyselina.

Jedná se o instantí formu BCAA a výrobce udává, že má velmi dobrou vstřebatelnost.

Doporučené dávkování je 1-3 odměrky denně s 200-300 ml vody.

550 g stojí cca 550 korun a můžete ochutnat například i příchutě malina, broskev, meloun a další.

2. místo

Czech Virus Nano BCAA®

Orientační cena: 850 Kč

Jedná se o instantní formu BCAA, která je rychle rozpustná a tím i vstřebatelná. Je to tím, že obsahuje ultrajemně mikronizovaný prášek v nejvyšší biodostupnosti a v perfektně kalibrovaných dávkách. 

Produkty NanoBcaa® se získávají fermentací z přírodních rostlinných zdrojů, jsou tedy vhodné i pro vegany. 

Jak dávkovat? Smíchejte 5 g se 150 – 250ml vody a pijte kdykoliv dle potřeby.

Můžete zakoupit buď 500 g za cca 850 korun  nebo 10g balení za cca 30 korun.

Zkuste například i příchuť ananas nebo kyselé jablko a řadu dalších.

3. místo

Extrifit BCAA Instant

Orientační cena: 500 Kč

Tento produkt s obsahem BCAA je k dostání v rozpustné formě a můžete si ho tak užívat jako velmi lahodný nápoj kdykoliv vás napadne, i během tréninku. BCAA obsahuje v poměru 2:1:1, což odpovídá fyziologické potřebě jednotlivých BCAA a zajistí jejich nejvyšší efekt. 

Jaké můžete ochutnat příchutě? Například citron, malina nebo černý rybíz a mnoho dalších.

Jak dávkovat? cca 6,5 g rozmíchejte ve 200 – 300 ml vody či džusu.

Cena za 300 g je cca 500 korun.

4. místo

MyProtein Esenciální BCAA

Orientační cena: 400 Kč

Práškový BCAA doplněk stravy, který má unikátní poměr 2:1:1 poměr leucinu, isoleucinu a valinu a navíc je schválen společností Cologne List®.

Výrobce doporučuje užívat tento produkt až 4x za den, abyste dosáhli optimálních výsledků.  Jak na to? 

5 g prášku rozmíchejte s vodou, nebo nasypte do oblíbeného pokrmu.

Můžete vyzkoušet například příchuť Bitter lemon a mnoho dalších. Cena za 250 g je cca 400 korun.

5. místo

Scitec BCAA Xpress

Orientační cena: 800 Kč

Tato speciálně formulovaná směs obsahuje L-Leucin, L-Isoleucin, L-Valin v práškové formě.

Výrobce doporučuje užívat  5 – 10 g až  3x za den buď před nebo během tréninku. Jelikož se jedná o prášek, tak každou dávkou rozmíchejte v  cca 250ml oblíbené tekutiny

300g stojí cca 800 korun.

6. místo

BioTechUSA BCAA ZERO

Orientační cena: 450 Kč

Ananas, mango, bezový květ nebo třeba cola? Tyto a další příchutě můžete okusit pokud vsadíte na produkt BCAA ZERO. 

Každá dávka doplňku stravy obsahuje celkem 6000 mg aminokyselin BCAA v poměru 2:1:1 L-leucin, L-isoleucin a L-valin a 0,7 g L-Glutaminu jako bonus navíc. Produkt je zcela bez obsahu lepku, laktózy, aspartamu, sacharidů, konzervantů a přidaného cukru. 

Tento výrobek je farmaceuticky čistý aminokyselinový přípravek a hodí se i pro profesionální sportovce.  

Dávkování je uvedeno na obalu produktu a liší se dle individuálních potřeb a cílů.

Cena za 360 g je cca 450 korun.

7. místo

Extrifit BCAA Instant tablets

Orientační cena: 1000 Kč

300 tablet doplňku stravy z BCAA s větvenými aminokyselinami: L-leucin, L-valin a L-isoleucin ve volné formě si můžete dopřát několikrát za den. 

Výrobce uvádí, že každá tableta obsahuje až 1800 mg BCAA! 

Produkt neobsahuje cukr ani tuk, je tedy ideální při redukční dietě.

Jak dávkovat? Ideálně 2 – 4 tablety denně mezi jídly.

300 tablet stojí cca 1000 korun a 150 tablet cca 600 korun.

8. místo

Czech Virus BCAA

Orientační cena: 550 Kč

Tablety s esenciálními aminokyselinami a každá z nich obsahuje 1800 mg BCAA!

K tomu, abyste do těla doplnili plnou dávku vám stačí 2 – 4 tablety tohoto produktu. V tomto výrobku je minimum nestravitelných pojiv v podobě stearanu hořečnatého

150 tablet stojí cca 550 korun.

9. místo

Amix BCAA Micro Instant Juice

Orientační cena: 500 Kč

Grep, lesní plody, mango nebo citron?  Zkuste jednu z příchutí tohoto instantího BCAA preparátu. Jedná se o vysoce koncentrovanou formu zmíněných aminokyselin. Prášek můžete smíchat jak s vodou, tak i s džusem a vykouzlit si tak osvěžující nápoj s benefity.

Jak dávkovat? Smíchejte 2 odměrky s 250 ml vody a vypijte ihned po fyzické aktivitě.

300 g stojí cca 500 korun.

10. místo

Nutrend BCAA Mega Strong Powder

Orientační cena: 400 Kč

Prášek s BCAA je praktická forma instantního nápoje esenciálních větvených aminokyselin s regeneračním poměrem 4:1:1 (L-leucin, L-isoleucin, L-valin).

Produkt obsahuje až 6000 mg BCAA v jedné dávce a je výborně rozpustný ve vodě. 

Výrobek neobsahuje žádný cukr, ale jako bonus zde najdete L-glutamin.

Doporučuje se rozmíchat 10 g v 200ml vody cca 15 minut před fyzickým výkonem.

Cena za 300 g je cca 400 korun.

11. místo

BSN Amino X

Orientační cena: 900 Kč

Produkt Amino-X je novinka v oblasti doplňků na podporu růstu, regenerace a udržení svalové hmoty.  Jedná se o instantní prášek, který můžete ochutnat například v příchutí punče a několika dalších.

Výrobce doporučuje smíchat 1 odměrku s 225 ml studené vody. Užívejte před, během, nebo po tréninku.

Cena za 1015 g je cca 800 korun.

12. místo

Chevron Nutrition BCAA Instantní drink

Orientační cena: 600 Kč

Tato sypká směs od značky Chevron Nutrition  obsahuje kromě BCAA kyselin navíc i Glutamin, Taurin a Arginin. Můžete vybírat z příchutí:

 • Pomeranč
 • Višeň 
 • Jahoda / limetka
 • Lesní směs 

500 g stojí cca 600 korun.

13. místo

BODYLAB BCAA INSTANT

Orientační cena: 500 Kč

Doplněk stravy BCAA Bodylab se vyrábí v poměru 2:1:1, který zajišťuje nejoptimálnější rozdělení aminokyselin. Jedná se o instantní a rychle rozpustné BCAA bez cukru. Navíc je to 100% veganský produkt.

Značka nabízí 12 skvělých příchutí jako je například cola, limeta či mango. 

Doporučuje se 5 g prášku smíchat s 300ml vody a konzumujte před, během nebo po tréninku.

Cena za 300 g je cca 500 korun.

14. místo

Extrifit AminoFree Peptides

Orientační cena: 800 Kč

Tento produkt je kombinace výhradně volných aminokyselin v plném aminospektru s revoluční formou značkových peptidů PepForm. Tyto patentované peptidy jsou: arginin PepForm®, glutamin PepForm®, leucin PepForm®, isoleucin PepForm®, valin PepForm®

V denní dávce je obsaženo až 15 886 mg aminokyselin!

Můžete ochutnat například malinu nebo broskev či další.

Cena za 400 g je cca 800 korun.

15. místo

Reflex BCAA Intra Fusion 400 g + Vitamin D3

Orientační cena: 550 Kč

Jedná se o intra-tréninkový nápoj v inovované podobě poprvé se ZMA a větším množstvím BCAA a L-Glutaminu. Produkt tedy obsahuje BCAA, L-Glutaminu, ZMA a důležité elektrolyty jako je sodík, draslík, mangan a selen.

Jak dávkovat? Rozmíchejte 20 g se 400ml vody do úplného rozpuštění prášku. Konzumujte v průběhu tréninku.

Cena za 400 g je cca 550 korun.

Závěr

BCAA kyseliny mohou být výborný podpůrný prostředek k tvorbě svalové paměti. Pokud se rozmýšlíte a nejste si jisti, poraďte se například se svým trenérem, který vám určitě rád poradí,jaká forma je pro vás ta nejlepší.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Aminokyselina

[2] Wikiskripta (CZ): Aminokyseliny

[3] Healthline (ENG): BCAA Benefits: A Review of Branched-Chain Amino Acids

[4] PubMed Central (ENG): Effect of Branched-Chain Amino Acid Supplementation on Recovery Following Acute Eccentric Exercise

[5] PubMed Central (ENG): Effects of Oral Branched‐Chain Amino Acids (BCAAs) Intake on Muscular and Central Fatigue During an Incremental Exercise

4.6/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Výživa

Kalkulačka bazálního metabolismu

Bazálním metabolismem se myslí určitá číselná hodnota.[1] Jednoduše řečeno, bazální metabolismus je počet kilokalorií, které vaše tělo za den vydá, pokud je v naprostém klidu.

Přečíst »
Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »