TOP 15: nejlepší gainery – recenze, zkušenosti a jak vybrat

Co jsou to gainery a jaké jsou ty nejlepší? Jak nám gainery pomáhají nabrat svalovou hmotu? Co to přesně je a jak s nimi nakládat?

TOP  1. místo

Reflex
One Stop XTREME

Orientační cena: 850 Kč

Patentovaná směs bílkovin a aminokyselin s postupným uvolňováním kombinuje špičkové syrovátkové bílkoviny, nativní syrovátkové bílkoviny a micelárníkasein.

2. místo

Mutant
Mass NEW

Orientační cena: 1500 Kč

 Vícesložkový gainer s obsahem 20% bílkovin ve 100g dávce. Kombinuje velmi kvalitní zdroje jednotlivých živin v ideálním poměru pro svalový růst. Sestaven ve spolupráci s profi sportovci

3. místo

MyProtein
Extreme Gainer

Orientační cena: 1500 Kč

Extreme Gainer Blend je ideální pro každého, kdo se snaží nabrat hmotnost. Obsahuje 5 g bílkovin a 61 g sacharidů a celkově 446 kalorií v jedné dávce. S přídavkem kreatinu, MCT, vitamínů a minerálů.

Patnáct nejlepších gainerů

Co je to gainer?

Gainer je suplement, který se nejčastěji objevuje na sportovním poli. Je až tak běžný, jako proteinové doplňky stravy. Na pultech fitness center se s ním můžete zcela normálně setkat. 

A co přesně to tedy je? Jedná se o sacharido-proteinový koncentrát, jehož hlavní úloha je zvýšit tělesnou hmotnost. Většinou se konzumuje po náročném tréninku jako nejrychlejší forma energie. Kromě toho umí i doplnit glykogen ve svalech, regenerovat  a chránit svaly po tréninku i zvýšit výkonnost.

Gainery se mohou lišit poměrem bílkovin a cukrů, je tedy dobré si vždy před konzumací zjistit informace o složení. Můžete je sehnat buď čisté nebo v mnoha různých příchutích.

Rozdíl je v tom, že se jedná o jiný preparát, respektive doplněk stravy. Zatímco protein je bílkovinný koncentrát a jeho cílem je především budování svalové hmoty bez přebytečných kalorií, gainer obsahuje množství sacharidů a díky němu se zvyšuje energetický příjem a tím i svalové přírůstky, včetně hmotnosti.

Protein se skvěle hodí při redukčních dietách, gainer nikoliv. Cíle jsou zkrátka odlišné.

Jak bylo již řečeno, tento doplněk stravy se skládá jak z bílkovin, tak ze sacharidů. Některé mohou obsahovat ještě další složky jako jsou různé vitamíny nebo minerály, nicméně jde primárně o dvě zmíněné složky.

Sacharidy zde tvoří větší podíl a je to proto, že cílem je nabrání hmotnosti, zvýšení energetického příjmu a i získání svalů. Výsledky samozřejmě závisí i na sestaveném jídelníčku a vaší disciplíně.

Kdy gainery brát a kdy se jim naopak vyhnout?

V podstatě lze říci, že bez gainerů dokážete dost dobře žít, nicméně pokud získáváte formu, jsou dobrou berličkou. Pokud víte, že k tomu, abyste dosáhli kýžených výsledků, nejste schopni konzumovat dostatek kalorií, určitě po gainerech sáhněte.

Gainery jsou spíše pomůckou pro sportovce a to pro ty profesionální nebo extrémní či rekreační nadšence. Pro normální, volnočasové aktivity asi nejsou úplně nutné. Když se pro tento suplement rozhodnete, nemělo by to být něco jako výkřik do tmy, ale předem naplánovaný krok.

Jde tedy o to, aby bylo přijímání gainerů součástí celku, kam patří i tréninkový plán a dobře složený jídelníček. Cílem totiž je nabrat sice hmotnost, ale do svalů, ne do tuků. 

Vždy je dobré poradit se se svým trenérem, zda tyto suplementy zařadit, nebo nikoliv.

Jak gainer dávkovat?

To se samozřejmě může lišit produkt od produktu, výrobce od výrobce. Platí ale nějaká obecná pravidla, která je fajn dodržovat.

Tvrdí se, že můžete tyto doplňky stravy konzumovat vlastně kdykoliv během dne. Klidně i jako náhrada za odpolední či odpolední svačinu. Nicméně, v každou denní dobu hrají trošku jinou roli. Pokud si dáte gainer před tréninkem, okamžitě vám dodá energii. Mnohem častěji se ale užívají až po tréninku, protože obsahují sacharidy, které vám příjemně doplní glykogen a regenerují unavené svalstvo. 

tak či tak, vždy přizpůsobte dávkování svým cílům a nechte si poradit odborníkem. Mějte totiž na paměti, že když chcete začít konzumovat gainer, může se přebytečná přebytečná energie velmi snadno uložit do tuků.

TIP na čtení: jaký je nejlepší veganský protein →

Jak vybrat nejlepší gainer?

Je velký výběr. Ostatně jako se vším. Naštěstí žijeme v době, kdy si můžeme vybírat ze všeho a gainery nejsou výjimkou. K dostání jsou klasické, veganské, s vyšším obsahem proteinů, bez lepku, bez laktózy a mnoho a mnoho dalších. 

Jak vybrat tedy ten nejvhodnější? Určitě se při koupi poraďte s trenérem, aby volbu přizpůsobil vašim potřebám a cílům. primárně se ale zaměřte na obsah cukrů a bílkovin včetně jejich zdrojů. udává se, že kvalitní produkt by měl obsahovat 15 – 30 g syrovátkového nebo mléčného proteinu. Ve veganských gainerech se většinou nachází protein ze soji, hrachu, ale i z konopí. Čtěte recenze, ptejte se a vlastně klidně i zkoušejte, protože co je víc než osobní zkušenost?

Jak poznat méně kvalitní produkt? Tak, že je v něm sušené mléko, sušené vaječné bílky a další zpracované suroviny.

1. místo

Reflex One Stop XTREME

Orientační cena: 850 Kč

Vanilka, jahoda nebo čokoláda? Dlouho se nerozmýšlejte a vyberte jednu příchuť, kterou tato značka gaineru nabízí.

Tento výrobek je velmi silná verze suplementu a jeho cíl je jediný – silný nárůst svalové hmoty. Hodí se pro všechny sportovce nebo aktivní jedince, kteří mají za cíl svalovou hmotu získat.

Základ tohoto produktu je patentovaná směs bílkovin s postupným uvolňováním.

Produkt obsahuje komplexní směs aminokyselin, špičkové syrovátkové bílkoviny, nativní syrovátkové bílkoviny a micelární kasein. Obsahuje dále také 10,320mg BCAA v každé dávce, 3.000 mg mTOR L-Leucinu, 1.800 mg beta-alaninu, plnohodnotné dávky vitamínů a komplex enzymů Digezyme®.

Jak dávkovat? cca 70 g přípravku důkladně rozmíchejte ve 400 ml vody.

Cena za 2,03 kg je cca 850 korun.

2. místo

Mutant Mass NEW

Orientační cena: 1500 Kč

Tato nová verze gaineru obsahuje méně cukru a více bílkovin, až 20 % ve 100g dávce. Tento produkt je kombinace velmi kvalitních živin, jako je například hydrolyzát syrovátkové bílkoviny, mix sacharidů, BCAA, EAA a glutaminy.

Můžete vybírat ze šesti příchutí:

  1. Čokoládové brownie
  2. Jahoda / Banán
  3. Cookies and Cream
  4. Vanilková zmrzlina
  5. Kokos
  6. Trojitá čokoláda

Cena za 6800 g je cca 1500 korun.

3. místo

MyProtein Extreme Gainer

Orientační cena: 1500 Kč

Produkt od značky Myprotein obsahuje 35 g bílkovin a 61 g sacharidů. Jedná se o výrobek, který je vhodný pro vegetariány a navíc obsahuje i kreatinu, MCT, vitamíny a minerály.

Můžete vybírat z několika příchutí:

  1. Chocolate Smooth
  2. Jahody se smetanou
  3. Mentolová čokoláda
  4. Vanilka

Cena za 2,5 kg je cca 1500 korun.

4. místo

Extrifit Go Pro 30

Orientační cena: 1000 Kč

Vanilka, jahoda nebo čokoláda? Můžete vybírat z těchto tří příchutí a nebo zkusit postupně všechny.

Gainer v praktické dóze obsahuje celkem 6 proteinových zdrojů, mezi které patří:  syrovátkový proteinový koncentrát CFM, syrovátkový proteinový izolát CFM, enzymaticky hydrolyzovaný syrovátkový protein s nejvyšším stupněm hydrolýzy DH32, micelární kasein, proteinový izolát z hovězího masa a vaječný albumin.  Navíc zde najdete i vysokou dávku L-glutaminu. 

Jak dávkovat?Výrobce doporučuje rozdělit denní dávku až na 3 porce mezi jídly. 

3 kg stojí cca 1000 korun.

5. místo

MyProtein THE Gainer™

Orientační cena: 1700 Kč

Produkt od značky MyProtein obsahuje 55 g bílkovin a 110 g sacharidů. Můžete vybírat ze dvou příchutí – Jahodový milkshake a Čokoládové brownie. 

Dále výrobek obsahuje zdravé tuky z lněného semínka a MCT.

Jak produkt dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 30-60 minut po tréninku nebo kdykoliv během dne.

Můžete si kupit buď 2,5 kilové balení za 1700 korun nebo 5 kg za 3200 korun.

6. místo

Nutrend Mass Gain

Orientační cena: 700 Kč

Produkt MASS GAIN obsahuje 20 % bílkovin, plnohodnotný sacharidový komplex, vitamíny C, B3, E, B5, B6, B1, B12, biotin a kyselinu listovou. Dále ještě BCAA, L-glutamin a L-AAKG.

Jak dávkovat? 70 g rozmíchejte s 300 ml vody a to ideálně cca 20 minut po tréninku.

Vybírat můžete z několika příchutí jako je například pistácie nebo vanilka a další.

300 g stojí cca 700 korun.

7. místo

Kevin Levrone Anabolic Mass

Orientační cena: 850 Kč

Tento anabolický gainer obsahuje až 48 % bílkovin, které pomohou stavět vaši svalovou hmotu. V produktu dále naleznete DAA, HMB, Taurin, L-arginin, Kreatin a Fenugreek.Výrobek podporuje svalovou regeneraci, obnovuje svalovou tkáň a zvyšuje hladinu testosteronu.

Můžete vyzkoušet například příchuť snickers, vanilku, čokoládu a mnoho dalších.

Cena za 3 kg je necelých 850 korun.

8. místo

BioTechUSA Hyper Mass

Orientační cena: 900 Kč

Produkt s obsahem komplexních aminokyselin, dostatečným množství kvalitních bílkovin a sacharidů. Tento gainer podporuje regeneraci organismu a to hlavně po silovém a kardio tréninku.

Jak dávkovat? 1 vrchovatou odměrku smíchejte s 450 ml vody nebo jiné tekutiny a konzumujte.

Můžete ochutnat například karamel, čokoládu a další.

4000 g můžete koupit za cca 900 korun.

9. místo

Chevron Nutrition Ultimate Mass Gainer

Orientační cena: 1000 Kč

Jedná se o vysoce kalorickou směs se sacharidy a bílkovinami podpoří váš trénink tak, aby byl co nejefektivnější. V produktu najdete 6 g bílkovin a 14,8 g sacharidů v každé dávce.

Jak dávkovat?

Užívejte jednu 1-2 odměrky až 3x během dne a to nejlépe cca 45 minut po dokončení tréninku.

3 000 g stojí cca 1000 korun.

10. místo

Weider Mega Mass

Orientační cena: 1100 Kč

Tento produkt obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny pro stavbu svalové tkáně a dostatek BCAA kyselin, které jsou nepostradatelné pro potréninkovou regeneraci. 

Ve výrobku je až 1500 kcal denně navíc a to ve formě těch nejkvalitnějších sacharidů. Navíc obsahuje i přídavek zásadních vitamínů a minerálů.

Jak dávkovat? Doporučuje se rozmíchat 4-5 polévkových lžic v cca 350ml vody nebo třeba  mléka. Užívejte 1-3 dávky denně, ideálně po tréninku.

Můžete ochutnat jahodovou, vanilkovou nebo čokoládovou příchuť.

3 kg stojí cca 1100 korun.

11. místo

MyProtein Weight Gainer

Orientační cena: 500 Kč

Vegetariánský produkt, který obsahuje až 31 g proteinu a 50 g sacharidů v jedné dávce. Gainer zkuste například v čokoládové, vanilkové nebo jahodové verzi.

Tento výrobek je k dispozici ve třech gramážích. 1 kg za cca 500 korun, 2,5 kg za cca 1000 korun nebo 5 kg za cca 2000 korun.

12. místo

Amix OptiMass Beef Gainer

Orientační cena: 1000 Kč

Tento suplement je vystavěný na značkovém hovězím proteinovém izolátu HydroBEEF a vysoce kvalitním sacharidovém matrixu. Produkt má navíc velmi nízký obsah tuků a je bez laktózy.

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje smíchat 50 g gaineru s 250-300 ml vody. Doporučená denní dávka je 1-3x v závislosti na fyzické aktivitě a stravě. 

1000 g stojí cca 500 Kč a 2500 g cca 1000 korun.

13. místo

Extrifit Hardcore Gain 21

Orientační cena: 850 Kč

Tento produkt obsahuje 21 % CFM proteinu, který přispívá k budování svalové hmoty a zároveň i výkonu. Sacharidová složka Hardcore Gain 21 je tvořena maltodextrinem a dextrózou.

Můžete ochutnat například příchuť borůvku, jahodu a další lahodné chutě.

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje rozložit denní dávku 2 – 3 porcí, které je vhodné konzumovat jako svačinu mezi jídly.

Cena za 3 kg je cca 850 korun.

14. místo

Nutrend Compress B.I.G.

Orientační cena: 600 Kč

Banán, čokoláda nebo vanilka? Od této značky můžete vychutnat všechny tři tyto příchutě. Tento sacharido-proteinový suplement tvoří speciální směs proteinů NitroPeptide Protein Blend a sacharid isomaltulóza (Palatinose™). Navíc je obohacený o vitamíny, inulin a kolostrum. V jedné dávce je až 6000 mg BCAA a 3000 mg L-glutaminu v dávce.

Jak dávkovat? 70 g produktu rozmixujte s cca 450 ml vody. Nápoj ideálně zkonzumujte cca 90 minut před zahájením tréninku.

910 g stojí necelých 600 korun.

15. místo

Chevron Nutrition Mega Mass Gainer 1 + 1

Orientační cena: 700 Kč

Čokoláda, vanilka nebo oboje? Tento produkt nabízí obě dvě příchutě, které můžete vyzkoušet. Jedná se o vysoce kalorický produkt, který je zaměřený na růst svalové hmoty.

Doplněk obsahuje bílkoviny, sacharidy i zdravé tuky.

Jak dávkovat? Doporučuje se konzumovat 3 odměrky až 2x za den, ideálně  45 minut po dokončení tréninku.

Cena za produkt je cca 700 korun.

Závěr

Pokud je váš cíl nabírat množství svalové hmoty, jsou gainery ideální volba. Pokud si nevíte rady, jak sestavit svůj tréninkový plán, aby došlo k vysněným výsledkem, poraďte se se svým trenérem nebo výživovým poradcem. Vždycky je dobrý mít cíl a plán. Pokud tyto dva body máte a k tomu ještě přiberete do týmu cílevědomost a disciplínu, máte téměř vyhráno. Gainer nemá cenu brát jen tak, pro nic za nic. Jen proto, že ho někdo ve “fitku” pije. To ne, to není ta cesta. Směr by měl být zcela cílený, protože jen tak funguje gainer jak má. Jděte si za svými sny a nevzdávejte to na půli cesty. Kdo se nevzdá, sklízí ovoce a vlastně i svaly, v tomto případě.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Gainer

[2] Wikiskripta (CZ): Muskulární dysmorfie

[3] Healthline (ENG): The 10 Best Weight and Mass Gainer Supplements

[4] PubMed Central (ENG): The effects of protein supplements on muscle mass, strength, and aerobic and anaerobic power in healthy adults: a systematic review

[5] PubMed Central (ENG): Gaining weight: the scientific basis of increasing skeletal muscle mass

4.7/5 (Počet hlasů: 8)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.