18 nejlepších proteinů na trhu – srovnání a recenze

Shrnutí: I pokud nejste zkušení sportovci, pravděpodobně jste o proteinech nebo proteinových nápojích slyšeli. Hodí se nejen při budování svalové hmoty, ale také ke shazování kil, jelikož dokáží zasytit na dlouhou dobu. A jestli hledáte ten pravý protein, v mém srovnání osmnácti kvalitních proteinových suplementů určitě najdete ten váš.

 • První místo jsem udělila proteinu NaturalProtein Proteinová dieta v jednácti příchutích, který je ideální na hubnutí, protože obsahuje syrovátkový protein, vlákninu, trávicí enzymy a L-karnitin.
 • Na 2. místo jsem vybrala Chevron Nutrition 100 % Whey Protein, což je kvalitní kombinace syrovátkového proteinového koncentrátu a syrovátkového proteinového izolátu.
 • A 3. příčku získal Nuzest CLEAN LEAN PROTEIN – čistě rostlinná varianta ideální pro vegany. Obsahuje 83 % bílkovin z hrachu a všech devět aminokyselin.

Co se v článku dozvíte dále?

Vše o proteinech – co to je,[1] k čemu protein slouží,[3][4] jaké druhy proteinů existují[5] a jak si vybrat ten ideální? Připravila jsem pro vás i sekci „Otázky a odpovědi“, kde vám zodpovím často pokládáné otázky co se týče proteinů.

TOP  1. místo

NaturalProtein Proteinová dieta

Orientační cena: 350 Kč
Proč 1. místo?

Protože tento protein obsahuje vysoký podíl bílkovin a vlákniny. Plus ho můžete koupit v jedenácti lahodných příchutích, ze kterých si každý snadno zvolí „tu svou“. Kromě toho se produkt vyrábí z vysoce kvalitních surovin.

2. místo

Chevron Nutrition
100 % Whey Protein

Orientační cena: 1400 Kč
Proč 2. místo?

Neboť jde o kvalitní sypkou směs s cca 77% podílem bílkovin obohacenou o vitaminy, minerály a trávicí enzymy. Nápoj seženete ve čtyřech příchutích, kterých je docíleno pomocí přírodních aromat a barviv.

3. místo

Nuzest
CLEAN LEAN PROTEIN

Orientační cena: 1600 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož tento proteinový drink je veganský a kvalitní. Obsahuje 9 základních aminokyselin, 83 % hrachového proteinu a má skvělou vstřebatelnost v těle (98 %). A mimo to si na něm i skvěle pochutnáte.

Osmnáct nejlepších proteinů

Co je to protein?

Jednoduše řečeno: protein je bílkovina (protein v angličtině znamená bílkovina, je to tedy synonymum).[1][2] Jedná se o jednu ze tří makroživin, které tvoří naši potravu (bílkoviny, sacharidy a tuky).

 • Proteiny neboli bílkoviny jsou přírodní látky, kterých je v našem těle přirozeně velké množství. Ty které se dají pořídit v prášku jsou většinou vyrobeny zdravou cestou z mléka, vajec, nebo třeba luštěnin a dalších potravin, které proteiny obsahují.
 • Proteiny jsou naše základní stavební kameny. Jsou základem naprosto všeho, co se v těle vyskytuje a obzvláště důležité jsou při sportu. Jelikož se proteiny neukládají do zásob, je zásadní je tělu externě a pravidelně dodávat ať už v jakékoliv podobě, obzvláště pokud sportujete.
 • Protein přijímáme každý den – stravou. Ovšem pokud sportujete, je ho potřeba přijímat ve větší míře. A z toho důvodu si lidé protein v různých formách kupují.

Funkce proteinu

Proteiny ochraňují svaly, kůži, nebo kosti.[3] Pokud je vaším cílem zhubnout, nebo nabrat svaly, neříkejte proteinu ne. Protein je obránce vašeho masa a svalů, nikoliv tuků. Existuje dokonce mnoho variant proteinu na různé účely. Tomuto tématu se věnuji o něco níže.

 • Bílkoviny jsou naprosto stěžejní pro svalový růst. Svalové vlákno je totiž právě z bílkovin tvořeno, takže pokud chceme, aby nám svaly rostly, musíme jim dodávat látku, ze které se budou moct zvětšovat a která je bude vyživovat – protein.
 • Dále je potřebný ke svalové regeneraci a celkově regeneraci těla, hlavně při sportu a posilování, při kterém svá svalová vlákna vlastně ničíme – je důležité, abychom je správně regenerovali a následně díky tomu byli silnější a větší. A právě díky bílkovinám, které se ve svalech a mase nacházejí, je regenerace pro naše tělo jednodušší. Toto pravidlo platí jak u silových, tak u vytrvalostních sportů, obečně i při každém výdeji energie.
 • Protein také slouží i k pocitu nasycenosti – bílkovina nás velmi dobře nasytí, takže poté nebudeme tolik mlsat a dojídat se pamlsky, které ve skutečnosti ani jíst nechceme. S tím samozřejmě souvisí podpora hubnutí.[4]
 • No a konečně, když už máme svalovou hmotu, protein slouží k jejímu udržování. Pokud bychom bílkoviny nejedli v dostatečném množství, naše svaly by neměly dostatek výživy a nezůstávaly by tak krásné a velké. Naše tělo bohužel nefunguje tak, že jednou nabereme svaly a zůstanou nám navěky. Musíme se o ně starat a dodávat jim živiny.
 • Suma sumárum – bílkoviny souvisí téměř se vším, co se pojí se svalovou hmotou, jejím růstem, regenerací, udržováním, a podobně. Pokud tedy chceme krásné a pevné svaly, velkou sílu, rychlý metabolismus a výsledky ze sportu či posilování, protein bychom do jídelníčku zařadit zkrátka měli.

Tématika fitness v sobě skrývá ohromné množství tipů, článků a témat, které stojí za to prozkoumat a to a už chcete nabírat svaly, rýsovat postavu, hubnout, nebo jen udržovat tělo.

Zde najdete seznam článků zaměřených na fitness a zdravou výživu: 

Jak vybrat kvalitní protein?

Na začátek vám musím sdělit, že označení „nejlepší protein“ je poněkud zavádějící. Samozřejmě existují lepší a horší proteiny co se kvality týče, ale hlavně – každý protein má jiné složení a hodí se pro jiný účel.

 • „Nejlepším proteinem“ po cvičení bude například syrovátkový protein a proteinem nejvhodnějším na noc bude kasein.
 • V základu se ale snažte vybírat kvalitní proteiny se všemi kompletními aminokyselinami. To zaručí, že do sebe dostanete veškeré potřebné látky.
 • Pokud netrpíte intolerací laktózy nebo se nebráníte živočišným produktům, je dost možná pro začátek nejrozumnější volbou syrovátkový protein. Jde o jeden z nejkvalitnějších proteinů a nabízí ho spoustu značek.
 • Můžete zakoupit i dva druhy proteinu jeden na den a sport a druhý na noc. V takovém případě je asi nejlepší volbou na den syrovátka a na noc kasein. Více zjistíte níže.
 • Proteiny by měly být alespoň z 50 % přijímány stravou. Toho docílíte standardními jídelníčky. Pokud ovšem denně sníte 3 až 5 běžných základních chodů a do toho sportujete, často tím nenaplníte adekvátní množství proteinu v těle. Při budování svalů je tak vhodné přidat do jídelníčku proteinový prášek.
Přečtěte si také: Nejlepší protein na hubnutí | PŘEČÍST →

Podle čeho se proteiny dělí?

Nejčastěji se dělí podle toho, z jaké bílkoviny jsou vyrobeny. A dále na základě toho, kolik procent samotné bílkoviny se ve směsi nachází. To souvisí s tím, jakou vstřebatelnost protein má a zda obsahuje plné aminokyselinové spektrum nebo mu nějaké složky chybí (samozřejmě celé spektrum je kvalitnější).

 • Dalšími faktory při výběru proteinu mohou být individuální požadavky jako příměsi, příchutě, velikost balení, cena, značka a podobně.

Typy proteinů

Syrovátková bílkovina pochází z mléka. Je to hmota, která se odděluje od tvarohu během procesu výroby sýra. Má vysoký obsah bílkovin, ale také obsahuje laktózu, mléčný cukr, u kterého má mnoho lidí potíže s trávením.
 
Zatímco syrovátkový koncentrát obsahuje něco málo laktózy, izololát jí obsahuje velmi málo, jelikož je většina tohoto mléčného cukru během zpracování ztracena.
 
Syrovátkové jsou nejvýhodnější a nejkvalitnější varianty proteinů, jelikož jejich vstřebatelnost je velká a doba vstřebání relativně krátká. To znamená, že se vám protein dostane do svalů velmi brzy po požití, svaly jsou brzy vyživené a z přijatého proteinu se využije většina množství. Syrovátkový protein vám tedy vřele doporučuji. Syrovátka se rychle tráví a je bohatá na aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA). Leucin, jeden z těchto BCAA, například hraje hlavní roli v podpoře růstu a regenerace svalů po cvičení odolnosti a vytrvalosti, a má také antioxidační účinky.[5]
 
Jelikož jsou z mléka, obsahují laktózu. Jedná se o proteiny, které se hodí po ránu a před, nebo po tréninku z důvodu délky vstřebávání.

Syrovátkový koncentrát (WPC)

 • Jedná se o nejlevnější mléčný protein a pravděpodobně nejběžnější protein, kvůli jeho efektivitě a rychlosti, ale i dobré chuti. Jeho doba vstřebání bývá okolo 2 – 3 hodin a obsahuje z této skupiny nejvíce sacharidů a tuků, na základě čehož chutná sladce a dobře.
 • Tento protein můžete často najít pod označením WPC (whey protein concentrate). Syrovátka je sušena při velkých teplotách, čímž se zbavuje některých druhů laktózy a tuků.
 • Tento protein se často přidává do různých proteinových přípravků a příměsí. Je ze skupiny syrovátkových proteinů nejlevnější a jedná se o kvalitní protein.
 • Většinou by měly obsahovat okolo 70 % bílkovin.

Syrovátkový izolát (WPI)

 • Druhý z této skupiny, jeho doba vstřebání je o něco kratší, okolo 1 – 2 hodin – je tedy výhodnější hned po sportu – vaše tělo ho dokáže rychleji a více vstřebat a zpracovat. Chuť je také dobrá a cena bývá větší než u koncentrátu, ovšem obsahuje menší množství sacharidů, tuků a laktózy.
 • Tento protein se označuje WPI (whey protein isolate). Vyrábí se metodou izolace – proto isolate.
 • Většinou obsahují okolo 80 – 90 % bílkoviny.

Syrovátkový hydrolyzát (WPH)

 • Obsahuje minimální množství tuků a sacharidů. Cenově je nejdražší a chuťově nebývá tak dobrý, jako například koncentrát, ovšem jeho účinky se řadí mezi ty naprosto nejlepší.
 • Právě tento protein bývá často označován jako „nejlepjší protein“.
 • Perfektně se hodí třeba po cvičení na doplnění bílkovin. Doba vstřebání je pod jednu hodinu – je tedy nejrychlejší a nejvýhodnější.
 • Bílkovin obsahuje často okolo 90 %. Vyrábí se ze syrovátkového izolátu hydrolýzou a označujeme ho WPH (whey protein hydrolysate).

Stejně jako syrovátka je i kasein bílkovinou nacházející se v mléce a bývá označován jako noční protein. Je to z toho důvodu, že obsahuje takové bílkoviny, které mají delší dobu vstřebávání (okolo 6 hodin).

 • Kasein je tráven a vstřebáván mnohem pomaleji, než právě syrovátkový protein. Když interaguje se žaludeční kyselinou, bývá ve formě „gelu“ a zpomaluje tak vyprazdňování žaludku. Stejně tak zpomaluje vstřebávání aminokyselin. Výsledkem je postupné a stabilní vystavení svalů aminokyselinám, což snižuje rychlost rozkladu svalových bílkovin.
 • Kasein se doporučuje brát na noc, protože tělu dovoluje přijímat bílkovinu celou noc během spánku. Kasein je rozkládán na jednotlivé aminokyseliny a postupně je tělu dodává. Tělo je tedy po celou dobu spánku konstantně vyživováno a regenerováno.[6]

Vejce jsou vynikajícím zdrojem vysoce kvalitní bílkoviny. Ze všech běžných potravin mají jedny z nejvyšších skóre co se týče kvality a stravitelnosti bílkovin.[7]

 • Vejce jsou také jednou z nejlepších potravin, které snižují chuť k jídlu a pomáhají nasycenosti.
 • Vaječné proteinové prášky se však obvykle vyrábějí z vaječných bílků než z celých vajec.
 • Přestože kvalita bílkovin zůstává vynikající, můžeme zaznamenat lehkou změnu k horšímu, jelikož byly odstraněny žloutky.
 • Stejně jako většina jiných živočišných produktů, jsou i vejce skvělým zdrojem bílkovin. Poskytují všech devět esenciálních aminokyselin, které si vaše tělo nedokáže vyrobit samo, a co víc, vaječný protein je hned na druhém místě (po syrovátce), jakožto nejvyšší zdroj leucinu, BCAA, který hraje největší roli při zdraví svalů.
 • Protein z vaječného bílku by mohl být vhodnou volbou pro lidi s alergiemi na mléčné výrobky a laktózu.

Hovězí proteinový izolát má aminokyselinový profil, který je snadno srovnatelný se standardním syrovátkovým proteinem.

 • Stručně řečeno je však hovězí protein o něco málo „horší“ než protein syrovátkový. Má delší vstřebatelnost, což může lehce snižovat efektivitu proteinů po cvičení a ve srovnání se syrovátkovým proteinem má také nižší obsah leucinu.
 • V neposlední řadě, ačkoli je toto tvrzení subjektivní, syrovátkový protein chutná dle mnoha jedinců lépe a dá se lépe rozmíchat.
 • Obecně je to však rozhodně skvělá alternativa syrovátkového proteinu, například pro někoho, kdo trpí intolerancí laktózy.

Hrachový proteinový prášek je obzvláště oblíbený mezi vegetariány, vegany a lidmi s alergiemi nebo citlivostí na mléčné výrobky či vejce.

 • Je vyroben ze žlutého hrachu,[8] luštěniny s vysokým obsahem vlákniny, která se může pochlubit téměř všemi esenciálními aminokyselinami (kromě jedné).
 • Hráškový protein je také obzvláště bohatý na BCAA. Jedna studie zjistila, že je hrachový protein absorbován pomaleji než syrovátkový protein, ale rychleji než kasein. Ačkoli se hrachový protein ukazuje jako slibná volba, k potvrzení výsledků je zapotřebí kvalitnějšího výzkumu.
 • Přesto se však hrachový protein dá doporučit všem, kterým nesedí proteiny živočišného původu.

Konopný proteinový prášek je další rostlinný doplněk, který v poslední době získává na popularitě. Ačkoli konopí souvisí s marihuanou, protein obsahuje pouze stopové množství psychoaktivní složky THC, což znamená, že se nemusíte obávat.

 • Konopí je bohaté na prospěšné omega-3 mastné kyseliny a několik esenciálních aminokyselin. Není však považován za kompletní protein, protože má velmi nízké hladiny aminokyselin lysinu a leucinu.
 • Přestože zatím existuje velmi málo výzkumů o konopném proteinu, dá se použít jako alternativa výše zmíněných.

Existuje velká spousta dalších proteinů roslinného původu.[9] Tyto proteiny nejsou až tak účinné jako syrovátkové, ovšem jsou levnější a jedná se o veganské proteiny.

 • Jde například o sójový protein, rýžový protein​, a mnoho dalších. Některé proteinové prášky také obsahují směs rostlinných zdrojů, které dodávají tělu všechny esenciální aminokyseliny.[10]
 • Rostlinné bílkoviny mají někdy tendenci trávit se pomaleji než živočišné bílkoviny. I když to pro mnoho lidí nemusí představovat problém, může to omezit aminokyseliny, které vaše tělo zvládne zpracovat ihned po cvičení.
Přečtěte si také: Nejlepší proteiny pro ženy | PŘEČÍST →

Otázky a odpovědi

Na spoustě proteinů můžeme vidět nápisy 100% WHEY PROTEIN a podobně. Nejde o žádnou vědu – WHEY znamená, že je protein syrovátkový. „Whey“ totiž v angličtině znamená „syrovátka“, takže je to vlastně jen jiné označení. Mimo jiné je to spojeno s tím, že WHEY protein obsahuje plné aminokyselinové spektrum, čili všech devět aminokyselin – to je vlastnost syrovátky.

Pokud nemáte dostatek financí nebo třeba šetříte, můžete si koupit takový protein, ve kterém se bude nacházet z každého trochu, a je tudíž levnější než specializované proteiny. Je pouze nutné počítat s tím, že jeho efektivita nebude stoprocentní.

Protein po ránu nebo kdykoliv během dne​

Po ránu se nejvíce hodí protein vícesložkový (obsahující více druhů proteinů), smíchaný, nebo třeba syrovátkový koncentrát či izolát. Jedná se o proteiny, které se nevstřebávají okamžitě, ale ani mnoho hodin. Postupně tak tělo naplní bílkovinami a svaly aminokyselinami, ale ne zbytečně rychle, ani pomalu.

Protein po cvičení​

Jakmile docvičíme, naše tělo potřebuje co nejrychleji doplnit aminokyseliny, aby mohlo začít efektivně regenerovat. Proto by bylo vhodné, abyste po cvičení sáhli po proteinu, který je pokud možno vstřebatelný co nejdříve. Takovým proteinem je například právě třeba syrovátkový hydrolyzát, nebo 100% whey (označení proteinů, které obsahují jen mléčnou, syrovátkovou bílkovinu a žádnou jinou).

Protein na noc​

Protein na noc jsem již zmínila výše. Micelární kasein je na noc nejvhodnější variantou. Jeho doba vstřebání je velmi dlouhá a tak se budou aminokyseliny do vašich svalů dostávat celou noc a celou noc budete krásně regenerovat.

 • V případě, že jste muž, aktivně cvičíte, chcete být silnější a nabírat svalovou hmotu, doporučuje se brát 2 gramy na 1 kilogram tělesné hmotnosti denně. Pro muže, který tedy váží 80 kilogramů je tato dávka zhruba 160 gramů.
 • Pokud jste žena a cvičíte také za účelem nabrat svaly a být silnější, doporučuje se 1,5 – 1,6 gramů proteinů na 1 kilogram tělesné hodnoty denně. Pokud tedy vážíte 65 kilogramů, jedná se o 90 – 110 gramů proteinů.
 • Hlídejte si také příjem proteinů ze stravy. Snad pro všechny, kteří chtějí přibrat na svalech, je vhodné doplňovat stravu proteinovými suplementy, ovšem bílkoviny přijímáte ve velkém i ve své stravě, proto uvažte, kolik proteinu vypít v proteinových nápojích.
 • Pokud se proteinu přejíte, nebo přepijete, nic se vám sice nestane, předávkovat se jím nedá, ale nebudete se cítit nejlépe. Může to způsobit žaludeční potíže, nevolnost a podobně.
 • Jednotlivé dávky proteinových prášků se pohybují okolo 15 – 40 gramů. Rozhodně si tedy proteinu nedávejte třeba 150 gramů naráz.

Hned na začátek – ne, po proteinu se nepřibírá. Alespoň ne běžně.

 • Proč tomu tak je? Je to velmi jednoduché. Sami sebe se zeptejte, z čeho tělo přibírá. Nejvíce přibírá ze sacharidů (konkrétně z rychlých cukrů). Sacharidy tělo přeměňuje z největší části na tuky. Dále také samozřejmě z tuků a mastných kyselin, hlavně těch nekvalitních a až v poslední řadě tělo přibírá z bílkovin.
 • Je tomu tak proto, že přeměnit bílkovinu na tuk není pro tělo tak jednoduché a ani výhodné, jako přeměnit na tuk sacharidy.

1. místo

NaturalProtein Proteinová dieta

Lahodný proteinový drink v 11 příchutích, který pomáhá efektivně odbourávat přebytečná kila.

Orientační cena: 350 Kč

Proč je protein Proteinová dieta od NaturalProtein na 1. místě?

První místo jsem se rozhodla věnovat produktu od českého výrobce NaturalProtein, protože se jedná o skvělý a chutný nápoj, který navíc pomáhá shodit přebytečná kila. Kromě toho oceňuju to, že se vyrábí z vysoce kvalitních surovin, a to včetně všech dostupných příchutí. Ovocných variant je v tomto případě docíleno pomocí ovoce sušeného mrazem, za kakaovou příchutí stojí pravé kakao, za „arašídovou“ příchutí arašídy a podobně.

Ve složení výrobku najdete syrovátkový protein (WPC 80), dva druhy vlákniny, L-karnitin, trávicí enzymy a sladkou chuť pak zajišťuje decentní množství stévie.

Uživatelské recenze

Produkt Proteinová dieta má velice pozitivní hodnocení, například na Heurece. Tam se o něm dozvíte, že má pravou chuť (to se konkrétně píše o arašídové příchuti a o ovocných variantách), podle uživatelů se skvěle rozmíchává ve vodě a údajně velice dobře zažene chuť dát si něco „nezdravého“. Zákazníci zde dále vypichují, že z drinku není cítit žádná chemická pachuť a ani není nijak přeslazený. Body k dobru pak výrobek získává i za designové obaly.

Samotný e-shop je také velice chválený. Jednak za rychlé doručení, jednak za kvalitní sortiment. To vše se píše jak na srovnávači heureka.cz, tak i přímo na stránkách prodejce.

Dále o produktu

Protein s názvem Proteinová dietu si můžete pořídit v mnoha chuťových variantách, díky čemuž si každý vybere tu svou. Mezi tyto příchutě patří: jahoda (má top jednička), maracuja + banán, kakao, arašídy, vanilka, červené ovoce, mango, malina, kokos a káva. 

Produkt neobsahuje lepek ani sóju.

Za tento protein zaplatíte okolo 350 Kč za balení (10 porcí = 350 g).

2. místo

Chevron Nutrition 100 % Whey Protein

Proteinový nápoj s vysokým podílem bílkovin obohacený o vitaminy a minerály.

Orientační cena: 1400 Kč

Proč je Whey Protein od značky Chevron Nutrition na 2. místě?

Druhou příčku u mě obsadil Whey Protein od značky Chevron Nutrition. V tomto případě totiž držíte v ruce vysoce kvalitní produkt, jehož základem je kombinace syrovátkového proteinového koncentrátu a syrovátkového proteinového izolátu. Také tento výrobek obsahuje vysoké procento bílkovin (okolo 77 %). Výhodou nápoje dále je, že se snadno rozpouští.

Příchutě drinků jsou v tomto případě také úžasné a dobrou zprávou je, že jsou tvořeny za pomoci aromat a barviv přírodního původu. A co bude dále důležité zmínit – kromě proteinového základu v tomto drinku najdete také BCAA, vitaminy (E, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C, H), minerály (vápník, hořčík) a trávicí enzymy DigeZyme.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (chevronnutrition.cz) se lidé obecně vyjadřují velice pochvalně. Zdůrazňují, že je produkt chutný a kvalitní. Všechny příchutě prý stojí za to, konkrétně tady zákazníci vyzdvihují čokoládovou s kousky čokolády či krémový banán a litují, že se tento drink nevyrábí ve variantě „slaný karamel“, který by jistě chutnal výjimečně. Ohledně rozpustnosti se tu vyskytují dva názory – někteří z uživatelů píší, že by „mohla být lepší“, jiní tvrdí, že je úžasná.

V podobném duchu pak vyznívají i recenze na Heurece, kde je chválena zejména chuť produktu, která je prý výborná a fantastická. Na tomto srovnávači se dále objevil komentář chválící cenu výrobku.

Více informací

Tento nápoj lze koupit ve čtyřech lákavých příchutích. Na výběr máte čokoládovou s kousky čokolády, jahodovou s kousky jahod, krémovou vanilkovou a krémový banán. Slazen je tento sypký základ nekalorickým sladidlem sukralózou.

Cena produktu se pohybuje okolo 1400 Kč za balení o hmotnosti 2 kg.

3. místo

Nuzest CLEAN LEAN PROTEIN

Čistě přírodní veganský proteinový nápoj s 98% vstřebatelností s obsahem 9 základních aminokyselin.

Orientační cena: 1600 Kč

Proč je Clean Lean Protein od značky Nuzest na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila Clean Lean Protein z toho důvodu, že jde o čistě přírodní produkt. Skvělé je, že tento výrobek obsahuje 9 základních aminokyselin a 83 % proteinu rostlinného původu, který se získává z hrachu pěstovaného ve Francii. I v tom mimochodem tkví jeho přednost – díky rostlinnému původu bílkovin je vhodný i pro vegetariány. 

Nespornou výhodou drinku je rovněž jeho 98% vstřebatelnost v těle a lahodná chuť.

Uživatelské recenze

Recenze na tento produkt jsem našla například na Heurece, kde si zákazníci chválí jeho lahodnou chuť. V tomto směru jsou uživatelé opravdu spokojeni. Podle komentářů je nápoj dobře stravitelný, což je také plus.

Příznivé ohlasy se dále objevují na zahraničním Amazonu. Tam jeden z uživatelů například konstatuje, že mu byl suplement doporučen lékařem jako alternativu pro osoby s citlivým žaludkem – a zaznamenal pozitivní účinky. Další ze zákazníků píše, že chuť nápoje je příjemně vyvážená; přiměřeně sladká a přiměřeně intenzivní. Hvězdičkové hodnocení se na těchto stránkách pohybuje okolo pěti, což je také více než pozitivní skóre.

Další informace

Clean Lean Protein neobsahuje žádná nežádoucí aditiva a je dobře stravitelný. Tento nápoj navíc seženete v mnoha chuťových variacích. Konkrétně mezi nimi najdete: vanilku, čokoládu, jahodu, kávu s kokosem. A podle mě to všechno zní lákavě.

1000 g tohoto prášku stojí cca 1600 Kč, za poloviční gramáž pak zaplatíte cca 960 Kč.

4. místo

PROM-IN CFM Pure performance

Orientační cena: 1440 Kč

Proč jsem vybrala protein PROM-IN CFM Pure performance?

Protože jde o více než 2 kg skvělého a šetrně zpracovaného syrovátkového koncentrátu, který obsahuje vysoký podíl bílkovin.

Tento protein je zpracovaný nechemickou technologií CFM, která umí zachovat přirozeně vysokou biologickou hodnotu syrovátky. Aby se bílkoviny vstřebávaly ještě lépe, je v tomto produktu přidaný enzym laktáza

A jak by se měl tento protein dávkovat? Výrobce doporučuje denně užívat 30 – 120 g ve dvou až čtyřech porcích. Pro ideální konzumaci rozmíchejte produkt ve 200 – 300 ml vody, mléka nebo například vaječné omelety. 

Můžete vybírat z mnoha příchutí – brusinka, vanilka, exotické ovoce, pina colada, pistácie, banán, čokoláda, karamel/med nebo latte macchiato, ale já jsem vybrala slaný karamel, protože mi moc chutná.

Cena se pohybuje okolo 1440 korun.

5. místo

Reflex Instant Whey Pro

Orientační cena: 1730 Kč

Čím mě zaujal protein Instant Whey Pro od Reflex?

Instant Whey™ PRO je směs výběrových proteinových frakcí, dále komplex nezbytných enzymů a biokultury. Výrobce uvádí, že ve 100g se nachází až 2 miliardy probiotických kultur a 200 mg trávicích enzymů, což příznivě ovlivňuje celý náš metabolismus a proces trávení.

Ve 100g výrobku naleznete i 80 g bílkovin, které vašemu tělu udělají velmi dobře.

Dle doporučejí rozmíchejte 25 g, což jsou cca 3 zarovnané odměrky, se 150 ml tekutiny a rozmíchejte v šejkru či mixéru dohladka. Konzumujte 2-3 dávky denně. Doporučuje se produkt konzumovat hned po šejkrování a nenechávat odstát v pokojové teplotě. 

2,2 kg, což je 88 dávek, lze pořídit za cca 1300 korun a můžete vybírat z těchto příchutí:

 • Čokoláda
 • Slaný arašídový karamel
 • Jahoda / Malina
 • Vanilka
 • Banán

6. místo

Weider Vegan Protein

Orientační cena: 650 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila Vegan Protein od značky Weider?

Tento produkt je slazen stévií a je vyroben z hrachového izolátu a rýžového proteinu. Protein je lehce stravitelný a chutný.

Jaké můžete ochutnat příchutě?

 • Pina colada
 • Ledové cappuccino
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Mango / Matcha tea
 • Berry mix

Výrobce doporučuje konzumovat protein maximálně 3× za den. Rozpusťte 30 g prášku ve 300 ml vody a vypijte.

25 dávek stojí cca 650 korun.

7. místo

MyProtein Impact Whey Isolate

Orientační cena: 550 Kč

Čím mě zaujal Impact Whey Isolate od MyProtein?

Tento produkt je 100% syrovátkový izolát, který obsahuje více než 90 % bílkovin v každé dávce.  Tento protein má navíc nízký obsah tuku a vysoký podíl vápníku.

Má nízký obsah tuku i laktózy a je bohatým zdrojem vápníku. Můžete střídat příchutě dle libosti, protože jich je k dispozici opravdu mnoho:

 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Jahoda
 • Přírodní čokoláda
 • Banán
 • Přírodní vanilka
 • Čokoláda brownie
 • Slaný Karamel
 • Čokoláda / Slaný karamel

Jaké je doporučené dávkování? Na produktu se uvádí užívat 1 odměrku až 3× za den. ideální je smíchat prášek s oblíbeným nápojem, nebo ho nasypat například do jogurtu.

K dispozici jsou balení o velikosti 0,5 kg, 1 kg nebo 2,55 kg. Nejmenší, půlkilové balení stojí cca 550 korun.

8. místo

Nutrend 100% Whey Protein

Orientační cena: 1300 Kč

Proč jsem vybrala 100% Whey Protein od Nutrendu?

Značka Nutrend přináší syrovátkový protein, který obsahuje až 73 % bílkovin a s ním i 16 různých příchutí, takže jakmile vás jedna omrzí, můžete hned zkusit další, nebo je kombinovat.

A jaké jsou příchutě?

 • Banán / Jahoda
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Bílá čokoláda
 • Kokos
 • Jahoda
 • Ledová káva
 • Čokoláda / Kakao
 • Ananas / Kokos
 • Čokoláda /Kokos
 • Pomeranč
 • Cookies cream
 • Čokoláda / lískový oříšek
 • Čokoláda brownies
 • Mango / Vanilka
 • Malina
 • Karamelové latte
 • Kiwi / Banán

Díky technologii Cross-Flow Microfiltration (CFM) si bílkoviny zachovají všechny biologicky účinné složky. Skvělou vychytávkou je patentovaná surovina Instant Whey, která zajišťuje perfektní rozpustnost proteinu 

Syrovátková bílkovina v tomto produktu pochází z prvotřídního mléka, které splňuje certifikaci Grass Fed.Produkt je bez lepku a umělých barviv.

Jaké se doporučuje dávkování? Můžete konzumovat 30 g maximálně 3× za den. Prášek můžete rozmíchat v oblíbeném nápoji nebo obyčejné, neperlivé vodě.  

2250 g, což je 75 dávek stojí cca 1300 korun.

9. místo

Scitec 100% Whey Protein Professional

Orientační cena: 1440 Kč

Proč jsem vybrala 100% Whey Protein Professional od Scitec?

Tento protein se skládá z kombinace syrovátkového koncentrátu a izolátu. Dále obsahuje přidané aminokyseliny a trávicí enzymy.  

Produkt můžete zakoupit v těchto příchutích:

 • Jahoda / Bílá čokoláda
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Karamel
 • Jahoda
 • Kiwi / Banán
 • Banán
 • Čokoláda / Kokos
 • Vanilka / Lesní plody
 • Čokoláda / Oříšek
 • Citronový cheesecake
 • Kokos

Jak produkt dávkovat? Dle doporučení smíchejte jednu odměrku, což je cca 30 g, proteinu a rozmíchejte ve 250ml tekutiny dle vlastního výběru.  

2350 g stojí cca 1440 korun.

10. místo

Czech Virus Pure Elite CFM

Orientační cena: 1550 Kč

Čím mě zaujal protein Pure Elite CFM od Czech Virus?

Tento produkt je 100% syrovátkový protein kompletně zpracovaný křížovou mikrofiltrací (CFM). V jedné doporučené dávce dostane vaše tělo až 23 g bílkovin, vysoký obsah BCAA, esenciální aminokyseliny, trávicí enzymy a mix probiotik a prebiotik.

Jedná se o čistý produkt bez jakýchkoliv stabilizátorů a protispékavých. Pokud si vyberete nějakou příchuť, bude obsahovat sladidlo ve formě steviol-glykosidů  a sukralózy.

Doporučuje se rozmíchat 30 g ve 250 ml vody nebo například mléka a rozmixovat.

2250 g stojí cca 1550 korun a jsou k dispozici příchutě:

 • Kokos
 • Čokoláda
 • Vanilka

11. místo

BiotechUSA Micellar Casein

Orientační cena: 1600 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila micelární kasein od BiotechUSA?

Tento produkt od BiotechUSA je micelární kasein, který v sobě skrývá kvalitní aminokyselinový systém, který se postupně uvolňuje do těle a tím se vstřebává přesně tam, kde a kdy má.  Vše se děje díky micelám, což je forma, ve které je zpracovaný. Výsledný produkt  obsahuje až 85 % bílkovin.

Jak název napovídá, produkt obsahuje mléčnou bílkovinu kasein, dále pak přidaný L-glutamin, nízké množství cukru i tuku a žádné konzervanty.

Jak dávkovat? Doporučuje se užívat před spaním jednu odměrku, což je cca 30 g, smíchanou s 300 ml vody. 

 2270 g stojí cca 1600 korun a můžete vybírat z těchto příchutí:

 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Cookies a Cream
 • Jahoda

12. místo

Prom-in Essential Pure Micellar

Orientační cena: 1800 Kč

Proč tu je také Essential Pure Micellar od Prom-In?

Tento produkt obsahuje pouze čistý micelární kasein ve své přirozené formě. Obsahuje nezbytné aminokyseliny, které se dostanu do svalů, které umí vyživit a podporují spolu s bílkovinou jejich růst. Pure Micellar je skvěle stravitelný a velmi účinně podporuje syntézu svalových bílkovin. Najdete v něm navíc extra dávku volného L-Glutaminu.

Až třikrát denně rozmíchejte dvě zarovnané odměrky s 200 – 300 ml vody a pak už jen pošlete tělu to nejlepší.

56 dávek stojí cca 1800 korun a můžete zkusit vanilku nebo čokoládu.

13. místo

Extrifit Micelar Casein

Orientační cena: 770 Kč

Z jakého důvodu jsem vybrala micelární kasein od Extrifit?

Tento produkt, který je doslazen stévií, obsahuje navíc sedm trávicích enzymů, které pozitivně ovlivní váš metabolismus a následné vstřebávání proteinu do těla. 

Výrobek vás výborně zasytí, takže se doporučuje dát si ho buď místo večeře a nebo na začátek dlouhého dne. 

Jedna dávka je 28 gramů, což jsou 2 vrchovaté lžíce nebo plná odměrka. Smíchejte vodou či mlékem a konzumujte. 

Kilové balení je k sehnání za cca 770 korun a můžete ochutnat buď čokoládovou nebo vanilkovou verzi.

14. místo

Scitec 100% Casein Complex

Orientační cena: 1800 Kč

Proč jsem vybrala 100% Casein Complex od Scitec?

Tento 100% Caseinový Complex je směs micelárního kasein a kaseinátu vápenatého. Vstřebávání a využívání tohoto proteinu v organismu trvá až 7 hodin, takže se doporučuje dát si ho na noc, kdy už máte klidový režim. 

V každé dávce je až 77 % bílkovin, dále trávicí enzymy a esenciální aminokyseliny.

Doporučuje se rozmíchat 1 odměrku ve 300 – 400 ml vody nebo mléka a vypít místo večeře, nebo ráno, k snídani. 

2350 g je 78 dávek a stojí cca 1800 korun.

Zkuste tyto příchutě:

 • Belgická čokoláda
 • Maracuja / Bílá čokoláda
 • Ananasový meloun / B9lá čokoláda.

15. místo

BiotechUSA Vegan Protein

Orientační cena: 1350 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila veganský protein od BiotechUSA?

Tento veganský proteinový komplex se skládá z kombinace rýže a hrášku, což jsou plodiny, s vysokým obsahem proteinů. Produkt obsahuje i přidané esenciální aminokyseliny, aby působil pro tělo celistvě. Dále zde je obsažená mouka z quinoy, které je vynikajícím zdrojem minerálních látek. Potom také Acai prášek, což je superpotravina a Goji prášek, který obsahuje 8 esenciálních aminokyselin a velkou dávku vitaminu C.

Jak tento protein dávkovat? Výrobce doporučuje smíchat  Smíchejte 1 odměrku prášku s 250 ml vody nebo jiné tekutiny a vypít.

2000 g stojí cca 1350 korun a můžete vyzkoušet tyto příchutě:

 • Lesní plody
 • Čokoláda / Skořice
 • Vanilkové cookie
 • Banán

16. místo

MyProtein Hrachový protein Isolate

Orientační cena: 400 Kč

Čím mě zaujal hrachový protein Isolate od MyProtein?

Tento veganský protein je vyrobený z hrachu a tělu dodá až 23 g proteinu v jedné dávce. Výrobek je zcela přírodní a bez přidaného cukru. Navíc je vhodný při redukčních či jiných dietách, protože má pouze 107 kalorií v jedné dávce. 

Zkuste tyto příchutě:

 • Jahoda
 • Čokoláda
 • Coffe a Walnut
 • Slaný karamel

Vybírat můžete ze dvou velikostí – půlkilové balení za cca 400 korun a 1 kg za cca 700 korun.

17. místo

Extrifit Vegan 80

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem vybrala protein jménem Vegan 80 od značky Extrifit?

Protein Extrifit Vegan 80 je rostlinný izolát, který tělu dodá až 75 % bílkovin a 5000 mg BCAA v jedné dávce. 

Produkt se skládá ze dvou zdrojů rostlinných bílkovin, což jsou rýžový a hrachový proteinový izolát v poměru 1 : 1, plus k tomu v něm ještě najdete přírodní enzymy bromelain a papain.

Výrobek je bez obsahu barviv, zahušťovadel a dalších přídatných látek. 

Jak protein dávkovat? Výrobce uvádí, že dávkování závisí na tělesné hmotnosti, sportovní aktivitě a složení stravy, nicméně obecně doporučuje rozmixovat 1 odměrku ve 200 – 300 ml vody.

1000 g stojí cca 550 korun a je možné zakoupit tyto příchutě:

 • Čokoláda
 • Ledová káva
 • Oříšek
 • Karamel

18. místo

Sunwarrior Protein Warrior Blend

Orientační cena: 600 Kč

A pro srovnání zakončuji proteinem Warrior Blend od značky Sunwarrior?

Tento protein je totiž vyroben z hrachu, který se považuje za unikátní zdroj přírodních bílkovin a aminokyselin zároveň. Proteiny přirozeně se vyskytující v hrášku se nacházejí v neaktivní formě a musí být aktivovány pomocí speciálních enzymů, aby se mohly vstřeba. Je tedy rozdíl v tom, zda konzumujete hrách čerstvý nebo v podobě proteinového doplňku stravy. 

Jak dávkovat? 1 odměrku smíchejte s 300 ml vody nebo džusu či mléka a konzumujte. Vyzkoušejte Moka, Natura, Vanilka, Berry nebo Čokoláda. 

Cena za 375 g je cca 600 korun.

Závěr

Protein je bílkovina – zcela přírodní látka, kterou naše tělo potřebuje pro vše co se týče svalového růstu, regenerace a celkově zdravého těla. Proteiny bychom měli přijímat z většiny stravou, ale pokud toužíte nabrat svalovou hmotu, suplementace vhodným proteinovým doplňkem je více než na místě.

Z výše uvedeného srovnání těch nejkvalitnějších proteinů bych vám doporučila zejména český protein NaturalProtein Proteinová dieta, který obsahuje syrovátkový protein, dva druhy vlákniny, trávicí enzymy a L-karnitin. Díky těmto ingrediencím zasytí na dlouhou dobu a bude se hodit všem, kteří chtějí zhubnout. Za vyzkoušení stojí také Chevron Nutrition 100 % Whey Protein, což je spojení syrovátkového proteinového koncentrátu a syrovátkového proteinového izolátu s vysokým obsahem bílkovin. A pro vegany je ideální Nuzest CLEAN LEAN PROTEIN, který tvoří 83 % bílkovin z kvalitního hrachu vypěstovaného ve Francii s celým spektrem aminokyselin.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Bílkovina

[12] Wikiskripta (CZ): Bílkoviny (1. LF UK, NT)

[13] Healthline (ENG): Protein Intake — How Much Protein Should You Eat per Day?

[14] PubMed Central (ENG): The effects of protein supplements on muscle mass, strength, and aerobic and anaerobic power in healthy adults: a systematic review

[15] PubMed Central (ENG): Dietary Protein and Muscle Mass: Translating Science to Application and Health Benefit

4.7/5 (Počet hlasů: 12)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »