fbpx

TOP 18: Nejlepší proteiny na trhu - srovnání a recenze

Protein je naprosto přírodní látka – bílkovina. Naše tělo ji potřebuje pro vše co se týče svalového růstu, regenerace a celkově zdravého těla. Co proteiny jsou, k čemu protein slouží, jaký protein si vybrat a jaké jsou druhy?

TOP  1. místo

Chevron Nutrition

100 % WHEY PURE EFFECT

Cena: 1200 Kč
Obsah proteinu: 76 – 78 % 
Balení: 2000 g
Složení: Kompletní aminokyselinové spektrum, BCAA, spektrum vitaminů…
3. místo

Optimum Nutrition

Whey Gold Standard 100%

Cena: 1400 Kč
Obsah proteinu: 82 – 85%
Balení: 2270 g
Složení: Syrovátková směs, emulgátor: sójový lecitin), příchutě…
2. místo

Best Nutrition

Whey Professional 100%

Cena: 1100 Kč
Obsah proteinu: 77 %
Balení: 2250 g
Složení: 
WPC instant, aroma, barviva, sukralóza, stévie, lecitin.

Co je to protein?

I pokud nejste zaběhlý sportovec, pravděpodobně jste o proteinech, nebo proteinových nápojích slyšeli. Co to proteiny tedy jsou? Jednoduše řečeno: protein je bílkovina (protein v angličtině znamená bílkovina, je to tedy synonymum). Jedná se o jednu ze tří makroživin, které tvoří naši potravu (bílkoviny, sacharidy a tuky).

Proteiny, neboli bílkoviny jsou přírodní látky, kterých je v našem těle přirozeně velké množství. Ty které se dají pořídit v prášku jsou většinou vyrobeny zdravou cestou z mléka, vajec, nebo třeba luštěnin a dalších potravin, které proteiny obsahují.

Proteiny jsou stavební kameny. Jsou základem naprosto všeho, co se v těle vyskytuje a obzvláště důležité jsou při sportu. Jelikož se proteiny neukládají do zásob, je zásadní je tělu externě a pravidelně dodávat ať už v jakékoliv podobě, obzvláště pokud sportujete.

Protein přijímáme každý den – stravou. Ovšem pokud sportujete, je ho potřeba přijímat ve větší míře. A z toho důvodu si lidé protein v různých formách kupují.

Funkce proteinu

Proteiny redukují a ochraňují svaly, kůži, nebo kosti. Pokud je vaším cílem zhubnout, nebo nabrat svaly, neříkejte proteinu ne. Protein je obránce vašeho masa a svalů, nikoliv tuků. Existuje dokonce mnoho variant proteinu, na různé účely. Tomuto tématu se věnujeme o něco níže. Protein navíc jako bílkovina dodává tělu pocit nasycenosti, tudíž člověk dlouhodobě nemívá tak často hlad a zbytečně se nepřejídá.
Bílkoviny jsou naprosto stěžejní pro svalový růst. Svalové vlákno je totiž právě z bílkovin tvořeno, takže pokud chceme, aby nám svaly rostly, musíme jim dodávat látku, ze které se budou moct zvětšovat a která je bude vyživovat – protein.
Dále je potřebný ke svalové regeneraci a celkově regeneraci těla, hlavně při sportu a posilování, při kterém svá svalová vlákna vlastně ničíme – je důležité, abychom je správně regenerovali a následně díky tomu byli silnější a větší. A právě díky bílkovinám, které se ve svalech a mase nacházejí, je regenerace pro naše tělo jednodušší. To je protein. Toto pravidlo platí jak u silových, tak u vytrvalostních sportů, obečně i při každém výdeji energie.
Dále protein slouží i k pocitu nasycenosti – bílkovina nás velmi dobře nasytí, takže poté nebudeme tolik mlsat a dojídat se pamlsky, které ve skutečnosti ani jíst nechceme. S tím samozřejmě souvisí podpora hubnutí.
No a konečně, když už máme svalovou hmotu, protein slouží k jejímu udržování. Pokud bychom bílkoviny nejedli v dostatečném množství, naše svaly by neměly dostatek výživy a nezůstávaly by tak krásné a velké. Naše tělo bohužel nefunguje tak, že jednou nabereme svaly a zůstanou nám navěky. Musíme se o ně starat a dodávat jim živiny.
Suma sumárum – bílkoviny souvisí téměř se vším, co se pojí se svalovou hmotou, jejím růstem, regenerací, udržováním, a podobně. Pokud tedy chceme krásné a pevné svaly, velkou sílu, rychlý metabolismus a výsledky ze sportu či posilování, protein bychom do jídelníčku zařadit zkrátka měli.

Přečtěte si také: 10 tipů jak nabrat svalovou hmotu – průvodce posilováním | PŘEČÍST →

Jak vybrat kvalitní protein?

Na začátek vám musíme sdělit, že označení “nejlepší protein” je poněkud zavádějící. Existují proteiny, které jsou lepší, které jsou horší a které bychom si třeba vybrat měli. Každý protein má však jiné složení hodí se pro jiný účel. “Nejlepším proteinem” po cvičení bude například syrovátkový protein a proteinem nejvhodnějším na noc bude kasein.
V základu se ale snažte vybírat kvalitní proteiny se všemi kompletními aminokyselinami. To zaručí, že do sebe dostanete veškeré potřebné látky. Pokud netrpíte intolerací laktózy, nebo se nestraníte živočišným produktům, je dost možná pro začátek nerozumnější volbou syrovátkový protein. Jde o jedny z nejkvalitnějších proteinů a výrobců jsou desítky. Můžete zakoupit i dva druhy proteinu a to jeden na den a sport a druhý na noc. V takovém případě je asi nejlepší volbou na den syrovátka a na noc kasein. Více zjistíte níže.
Proteiny by měly být alespoň z 50 % přijímány stravou. Toho docílíte standardními sportovními jídelníčky. Pokud ovšem denně sníte 3 – 5 běžných základních chodů a do toho sportujete, často tím nenaplníte adekvátní množství proteinu v těle. Při budování svalů je tak vhodné přidat do jídelníčku proteinový prášek.

Přečtěte si také: Jídelníček pro začátečníky pro nabírání svalové hmoty | PŘEČÍST →

Podle čeho se protein dělí?

Nejvíce se dělí podle toho z jaké bílkoviny jsou vyrobeny, dále na základě toho, kolik procent samotné bílkoviny se ve směsi nachází. To souvisí s tím, jakou vstřebatelnost protein má a zda obsahuje plné aminokyselinové spektrum, nebo mu nějaké složky chybí (samozřejmě celé spektrum je kvalitnější). Dalšími faktory při výběru proteinu mohou být individuální požadavky jako příměsi, nebo příchutě proteinu, velikost balení, cena, značka a podobně.

Typy proteinů

Syrovátková bílkovina pochází z mléka. Je to hmota, která se odděluje od tvarohu během procesu výroby sýra. Má vysoký obsah bílkovin, ale také obsahuje laktózu, mléčný cukr, u kterého má mnoho lidí potíže s trávením.
Zatímco syrovátkový koncentrát obsahuje něco málo laktózy, izololát jí obsahuje velmi málo, jelikož je většina tohoto mléčného cukru během zpracování ztracena.
Jsou to nejvýhodnější a nejkvalitnější varianty proteinů, jelikož je jejich vstřebatelnost velká a doba vstřebání relativně krátká. To znamená, že se vám protein dostane do svalů velmi brzy po požití, svaly jsou brzy vyživené a z přijatého proteinu se využije většina množství. Syrovátkový protein vám tedy vřele doporučujeme. Syrovátka rychle tráví a je bohatá na aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA). Leucin, jeden z těchto BCAA, například hraje hlavní roli v podpoře růstu a regenerace svalů po cvičení odolnosti a vytrvalosti. 

Jelikož jsou z mléka, obsahují laktózu. Jedná se o proteiny, které se hodí po ránu a před, nebo po tréninku z důvodu délky vstřebávání.

Syrovátkový koncentrát​ (WPC)

Jedná se o nejlevnější mléčný protein a pravděpodobně nejběžnější protein, kvůli jeho efektivitě a rychlosti, ale i dobré chuti. Jeho doba vstřebání bývá okolo 2 – 3 hodin a obsahuje z této skupiny nejvíce sacharidů a tuků, na základě čehož chutná sladce a dobře.
Tento protein můžete často najít pod označením WPC (whey protein concentrate). Syrovátka je sušena při velkých teplotách, čímž se zbavuje některých druhů laktózy a tuků.
Tento protein se často přidává do různých proteinových přípravků a příměsí. Je ze skupiny syrovátkových proteinů nejlevnější a jedná se o kvalitní protein.

Většinou by měly obsahovat okolo 70 % bílkovin.

Syrovátkový izolát​ (WPI)

Druhý z této skupiny, jeho doba vstřebání je o něco kratší, okolo 1 – 2 hodin – je tedy výhodnější hned po sportu – vaše tělo ho dokáže rychleji a více vstřebat a zpracovat. Chuť je také dobrá a cena bývá větší než u koncentrátu, ovšem obsahuje menší množství sacharidů, tuků a laktózy.
Tento protein se označuje WPI (whey protein isolate). Vyrábí se metodou izolace – proto isolate.

Většinou obsahují okolo 80 – 90 % bílkoviny.

Syrovátkový hydrolyzát​ (WPH)

Obsahuje minimální množství tuků a sacharidů. Cenově je nejdražší a chuťově nebývá tak dobrý, jako například koncentrát, ovšem jeho účinky se řadí mezi ty naprosto nejlepší. Právě tento protein bývá často označován právě jako “nejlepjší protein”.
Perfektně se hodí třeba po cvičení na doplnění bílkovin. Doba vstřebání je pod jednu hodinu – je tedy nejrychlejší a nejvýhodnější.

Bílkovin obsahuje často okolo 90 %. Vyrábí se ze syrovátkového izolátu hydrolýzou a označujeme ho WPH (whey protein hydrolysate).

Stejně jako syrovátka je i kasein bílkovinou nacházející se v mléce a bývá označován jako noční protein.Je to z toho důvodu, že obsahuje takové bílkoviny, které mají delší dobu vstřebávání (okolo 6 hodin). Kasein je tráven a vstřebáván mnohem pomaleji, než právě syrovátkový protein. Když interaguje se žaludeční kyselinou, bývá ve formě “gelu” a zpomaluje tak vyprazdňování žaludku. Stejně tak zpomaluje vstřebávání aminokyselin. Výsledkem je postupné a stabilní vystavení svalů aminokyselinám, což snižuje rychlost rozkladu svalových bílkovin. Kasein se doporučuje brát na noc, protože tělu dovoluje přijímat bílkovinu celou noc během spánku. Kasein je rozkládán na jednotlivé aminokyseliny a postupně je tělu dodává. Tělo je tedy po celou dobu spánku konstantně vyživováno a regenerováno. Výzkum také naznačuje, že je kasein při zvyšování svalové hmoty a síly účinnější než sójový a pšeničný protein – ale méně než syrovátkový protein.

Vejce jsou vynikajícím zdrojem vysoce kvalitní bílkoviny. Ze všech běžných potravin mají jedny z nejvyšších skóre, co se týče  kvality a stravitelnosti bílkovin. Vejce jsou také jednou z nejlepších potravin, které snižují chuť k jídlu a pomáhají nasycenosti. Vaječné proteinové prášky se však obvykle vyrábějí z vaječných bílků než z celých vajec. Přestože kvalita bílkovin zůstává vynikající, můžeme zaznamenat lehkou změnu k horšímu, jelikož byly odstraněny žloutky. Stejně jako většina jiných živočišných produktů, jsou i vejce skvělým zdrojem bílkovin. Poskytují všech devět esenciálních aminokyselin, které si vaše tělo nedokáže vyrobit samo, a co víc, vaječný protein je hned na druhém místě (po syrovátce), jakožto nejvyšší zdroj leucinu, BCAA, který hraje největší roli při zdraví svalů. Protein z vaječného bílku by mohl být vhodnou volbou pro lidi s alergiemi na mléčné výrobky a laktózu.

Hovězí proteinový izolát má aminokyselinový profil, který je snadno srovnatelný se standardním syrovátkovým proteinem. Stručně řečeno je však hovězí protein o něco málo “horší” než protein syrovátkový. Má delší vstřebatelnost, což může lehce snižovat efektivitu proteinů po cvičení a ve srovnání se syrovátkovým proteinem má také nižší obsah leucinu. V neposlední řadě, ačkoli je toto tvrzení subjektivní, syrovátkový protein chutná dle mnoha jedinců lépe a dá se lépe rozmíchat. Obecně je to však rozhodně skvělá alternativa syrovátkového proteinu, například pro někoho, kdo trpí intolerancí laktózy.

Hrachový proteinový prášek je obzvláště oblíbený mezi vegetariány, vegany a lidmi s alergiemi nebo citlivostí na mléčné výrobky či vejce. Je vyroben ze žlutého hrachu, luštěniny s vysokým obsahem vlákniny, která se může pochlubit téměř všemi esenciálními aminokyselinami (kromě jedné). Hráškový protein je také obzvláště bohatý na BCAA. Studie zjistila, že je hrachový protein absorbován pomaleji než syrovátkový protein, ale rychleji než kasein. Ačkoli se hrachový protein ukazuje jako slivná volba, k potvrzení výsledků je zapotřebí kvalitnějšího výzkumu. Přesto se však hrachový protein dá doporučit všem, kterým nesedí proteiny živočišného původu.

Konopný proteinový prášek je další rostlinný doplněk, který v poslední době získává na popularitě. Ačkoli konopí souvisí s marihuanou, protein obsahuje pouze stopové množství psychoaktivní složky THC, což znamená že se nemáme čeho obávat. Konopí je bohaté na prospěšné omega-3 mastné kyseliny a několik esenciálních aminokyselin. Není však považován za kompletní protein, protože má velmi nízké hladiny aminokyselin lysinu a leucinu. Přestože zatím existuje velmi málo výzkumů o konopném proteinu, dá se použít jako alternativa výše zmíněných.

Existuje velká spousta dalších proteinů roslinného původu. Tyto proteiny nejsou až tak účinné jako syrovátkové, ovšem jsou levnější a jedná se o veganské proteiny. Jde například o sójový protein, rýžový protein​, a mnoho dalších. Některé proteinové prášky také obsahují směs rostlinných zdrojů, které dodávají tělu všechny esenciální aminokyseliny. Rostlinné bílkoviny mají někdy tendenci trávit se pomaleji než živočišné bílkoviny. I když to pro mnoho lidí nemusí představovat problém, může to omezit aminokyseliny, které vaše tělo zvládne zpracovat ihned po cvičení. Pokud vám tedy nevadí živočišné produkty, je lepší sáhnout po syrovátce, nebo vejcím.

Otázky a odpovědi

Na spoustě proteinů můžeme vidět nápisy 100% WHEY PROTEIN a podobně. Nejde o žádnou vědu – WHEY znamená, že je protein syrovátkový. “Whey” totiž znamená v angličtině “syrovátka”. Takže je to vlastně jen jiné označení. Mimo jiné je to spojeno s tím, že WHEY protein obsahuje plné aminokyselinové spektrum, čili všech devět aminokyselin – to je vlastnost syrovátky.

Pokud nemáte dostatek financí, nebo teď třeba šetříte, můžete si koupit takový protein, ve kterém se bude nacházet z každého trochu, který je levnější, než specializované proteiny. Je pouze nutné počítat s tím, že efektivita nebude stoprocentní.

Protein po ránu, nebo kdykoliv během dne​

Po ránu se nejvíce hodí protein vícesložkový (obsahující více druhů proteinů), smíchaný, nebo třeba syrovátkový koncentrát či izolát. Jedná se o proteiny, které se nevstřebávají okamžitě, ale ani mnoho hodin. Postupně tak tělo naplní bílkovinami, svaly aminokyselinami, ale ne zbytečně rychle, ani pomalu.

Protein po cvičení​

Jakmile docvičíme, naše tělo potřebuje co nejrychleji doplnit aminokyseliny, aby mohlo začít efektivně regenerovat. Proto by bylo vhodné, abyste po cvičení sáhli po proteinu, který je pokud možno vstřebatelný co nejdříve. Takovým proteinem je například právě třeba syrovátkový hydrolyzát, nebo 100% whey (označení proteinů, které obsahují jen mléčnou, syrovátkovou bílkovinu a žádnou jinou).

Protein na noc​

Protein na noc jsme již zmínili výše. Micelární kasein je na noc nejvhodnější variantou. Jeho doba vstřebání je velmi dlouhá a tak se budou aminokyseliny do vašich svalů dostávat celou noc a celou noc budete krásně regenerovat.

V případě že jste muž, aktivně cvičíte, chcete být silnější a nabírat svalovou hmotu, doporučuje se brát 2 gramy na 1 kilogram tělesné hmotnosti denně. Pro muže, který tedy váží 80 kilogramů je tato dávka zhruba 160 gramů.
Pokud jste žena a cvičíte také za účelem nabrat svaly a být silnější, doporučuje se 1,5 – 1,6 gramů proteinů na 1 kilogram tělesné hodnoty denně. Pokud tedy vážíte 65 kilogramů, jedná se o 90 – 110 gramů proteinů.
Hlídejte si také příjem proteinů ze stravy. Snad pro všechny, kteří chtějí přibrat na svalech je vhodné doplňovat stravu proteinovými suplementy, ovšem bílkoviny přijímáte ve velkém i ve své stravě, proto uvažte, kolik proteinu vypít v proteinových nápojích. Pokud se proteinu přejíte, nebo přepijete, nic se vám sice nestane, předávkovat se jím nedá, ale nebudete se cítit nejlépe. Může to způsobit žaludeční potíže, nevolnost a podobně.
Jednotlivé dávky proteinových prášků se pohybují okolo 15 – 40 gramů. Rozhodně si tedy proteinu nedávejte třeba 150 gramů naráz.

Hned na začátek: ne, po proteinu se nepřibírá. Alespoň ne běžně a moc.

Proč tomu tak je: v základu je to velmi jednoduché. Sami sebe se zeptejte, z čeho tělo přibírá. Nejvíce přibírá ze sacharidů (konkrétně rychlých cukrů). Sacharidy tělo přeměňuje z největší části na tuky. Dále také samozřejmě z tuků a mastných kyselin, hlavně těch nekvalitních a až v poslední řadě tělo přibírá z bílkovin.

Je tomu tak proto, že přeměnit bílkovinu na tuk není pro tělo tak jednoduché a ani výhodné, jako přeměnit na tuk sacharidy.

Nejlepší syrovátkové WHEY proteiny

1. místo

Chevron Nutrition - 100 % WHEY PURE EFFECT

Orientační cena: 1200 Kč
Obsah proteinu: 76 – 78 % – podle příchutě
Balení: 2000 g

Chevron Nutrition – 100 % WHEY PURE EFFECT má výborný poměr cena / výkon. Je to skvělá kombinace kvalitního syrovátkového proteinového koncentrátu a syrovátkového proteinového izolátu, která obsahuje vysoký podíl bílkovin (76 – 78 % – podle příchutě) a hodí se pro všechny typy sportovců – od začínajících, po profesionální. Navíc má vynikající chuť a snadno se rozpouští. Přírodní aroma a barviva. Spektrum vitaminů a minerálů: vitamin E, vitamin B1 – B12, vitamin C, vitamin H, vápník, hořčík a další. V jedná dávce 30 g = 23,4 g kvalitních bílkovin, 7,1 % větvených aminokyselin BCAA, přírodní aroma a barviva, nekalorické sladidlo sukraloźa, vitamíny a minerály. Jde o skvělý zdroj bílkovin, stavebních materiálů pro svaly, podporuje růst svalové hmoty, rychlejší regeneraci a ochrana svalové tkáně.

2. místo

Optimum Nutrition - Whey Gold Standard 100% Protein

Orientační cena: 1400 Kč
Obsah proteinu: 82 – 85% – dle příchutě
Balení: 2270 g

Protein číslo 1 ve světě: 100% Whey Gold Standard Protein. Kvalitní vícesložkový protein s nezaměnitelnou chutí, má vysoký obsah bílkovin 82% -85% (dle příchutě). Pomocí 100% Whey Gold Standard Protein získáte efektivně svalovou hmotu, ať už chcete nabrat objem anebo se zbavit přebytečného tuku. V jedné dávce 30 g najdete 24 g bílkovin, 5,5 g BCAA v každé dávce. Složení: Syrovátková proteinová směs 98% (mléko) (syrovátkový proteinový izolát, syrovátkový proteinový koncentrát, hydrolyzovaný syrovátkový proteinový izolát, emulgátor: sójový lecitin), příchutě (mléko). Obsahuje i další složky, ty se liší dle příchutě. Vše lze dohledat na stránkách produktu.

3. místo

Best Nutrition - Whey Professional 100% Protein

Orientační cena: 1100 Kč
Obsah proteinu: 77 %
Balení: 2250 g

100% Whey Professional Protein od Best Nutrition je vynikající protein. Skvělá cena a kvalita. Složení: Vsoce kvalitní ultra filtrovaný syrovátkový proteinový koncentrát, používaný pro podporu nárůstu kvalitní svalové hmoty na doplnění bílkovin kdykoliv v průběhu dne, WPC instant, aroma, barviva, sukralóza, stévie, lecitin. Je vhodný pro profesionály, kondičních cvičících, ale i pro začínající kulturisty, silové a fitness sportovce. V jedné dávce 25 g obsahuje 19,3 g bílkovin a až 5,3 gramů BCAA.

4. místo

Nutrend - 100% Whey Protein

Orientační cena: 1000 Kč
Obsah proteinu: 76%
Balení: 2250 g

Nový 100% Whey Protein od společnosti Nutrend je syrovátkový protein nejvyšší kvality s vynikajícími příchutěmi. Obsahuje 76% bílkovin s vysokou biologickou hodnotou a maximální vstřebatelností. V jedné dávce 30 g obsahuje 22,2 g bílkovin. Složení: 62% syrovátkový proteinový koncentrát (obsahuje slunečnicový lecitin a protispékavá látka fosforečnan vápenatý), 29% syrovátkový proteinový izolát (obsahuje sójový lecitin), kakao, pšeničná vláknina (neobsahuje gluten), stabilizátory akáciová a xanthanová guma, protispékavá látka oxid křemičitý, chlorid sodný, sladidla sukralosa a steviol-glykosidy, aroma.

5. místo

ISO Whey ZERO - Biotech USA

Orientační cena: 1500 Kč
Obsah proteinu: 84%
Balení: 2270 g

Prémiový syrovátkový proteinový izolát s extra přidanými aminokyselinami. Iso Whey Zero je vysoce čistý syrovátkový proteinový izolát s extrémně lehkou a rychle vstřebatelností. Zvýšený obsah bílkovin a nízký obsah sacharidů činí z něj perfektní volbu pro sportovce, kteří se snaží o nárůst ultra-čisté svalové hmoty. V jedné dávce 25 g až 4,489 g BCAA a 21 g bílkovin. Složení se lehce liší dle příchutí, vše lze nalézt na webu produktu.

6. místo

MyProtein - Impact Whey Protein

Orientační cena: 1000 Kč
Obsah proteinu: až 84%
Balení: 2500 g

Protein Impact Whey nabízí působivé množství bílkovin na jednu porci včetně všech nezbytných aminokyselin. Představuje pohodlnou a kvalitní metodu jak zajistit, aby byly svaly zásobené bílkovinami po celý den. V jedné dávce 25 g obsahuje až 21 g bílkovin. Složení: Syrovátkový proteinový koncentrát (mléko) (96%), pak se složení lehce liší dle příchutí.

7. místo

Chevron Nutrition - ISO WHEY PROTEIN

Orientační cena: 1200 Kč
Obsah proteinu: 86%
Balení: 2000 g

ISO WHEY PROTEIN je syrovátkový protein získaný výrobní metodou mikrofiltrace známou též jako CFM (cross flow microfiltration). ISO WHEY PROTEIN od značky Chevron Nutrition obsahuje 86 % nejkvalitnějších bílkovin z koncentrátu a izolátu syrovátkové bílkoviny a díky tomu neobsahuje téměř žádnou laktózu, jiné sacharidy ani tuk. V jedné dávce 30 g obsahuje 25,8 g bílkovin. Složení: Syrovátkový proteinový izolát, syrovátkový proteinový koncentrát,  zvýrazňovač chuti – glycin (E640), kakaový prášek, čokoládové aroma, barvivo – amoniakový karamel (E150c), sladidlo – sukralóza (E955), zahušťovadlo – xantanová guma.

8. místo

Yamamoto - Hydro RAZANT

Orientační cena: 2000 Kč
Obsah proteinu: 80%
Balení: 2000 g

Hydro RAZANT je vyroben výhradně z Optipep 90, jednoho z nejkompletnějších a nejkvalitnějších zdrojů bílkovin dostupných na současném trhu. Obsahuje až 80 g bílkovin / 100 g, což je na dávku 30 g celých 24 g bílkovin. Složení obsahuje vždy hydrolyzovaný izolát syrovátkového proteinu (mléko) (Carberym Optipep® 90 DH4 Instant obsahující emulgátor sójový lecitin) a dále se liší dle příchutě. Vše lze nalézt na webu produktu.

9. místo

True Whey - GymBeam

Orientační cena: 800 Kč
Obsah proteinu: 82%
Balení: 2500 g

Syrovátkový protein vyrobený ze 100% syrovátky metodou Cross Filtration Method (CFM) – 1 z nejkvalitnějších metod zpracování, která zajišťuje nejvyšší využitelnost bílkovin ze všech druhů proteinů. Obsahuje až 82 % bílkovin dle výběru příchutě. V jedné dávce tak může být od 22,5 g po 24,8 bílkovin. V zásvislosti na příchuti se také liší jeho složení. Vše lze dohledat na webu o produktu.

10. místo

Weider - Premium Whey

Orientační cena: 1800 Kč
Obsah proteinu: 80%
Balení: 2300 g

Vysoce kvalitní syrovátkový protein vynikající chuti. Obsahuje biologicky nejkvalitnější protein. Vyroben je mikrofiltrací při nízké teplotě, která je velmi šetrná a umožňuje produktu zachovat vysoký podíl biologicky aktivních složek. Obsah bílkovin ve 30 gramové dávce je 24 g. Složení: 70% Whey Protein Concentrate, 20% Whey Protein Isolate, 6,7% L-Glutamine, Flavouring, Colour: E150c, Sweeteners: Sodium cyklamát, acesulfam K, Sodium saccharina, Vitamin B6.

Nejlepší kasein (protein na noc)

1. místo mezi Kaseiny

Chevron Nutrition - MICELLAR CASEIN

Orientační cena: 1200 Kč
Obsah proteinu: 85%
Balení: 2000 g

Vysoce kvalitní micelární kaseinový prášek s 24,3 g pomalu stravitelného proteinu v jedné dávce, speciálně navržený tak, aby vám pomohl k růstu a udržení svalové hmoty. Micellar Casein od značky Chevron Nutrition je k dostání ve dvou vynikajících příchutích s hustější strukturou než tomu je u syrovátkového proteinu. 1 dávka 30 g obsahuje 24,3 g bílkovin. Složení příchuť čoko: Mléčný proteinový koncentrát 85 % (micellar casein), kakaový prášek, čokoládové aroma, zahušťovadlo – xantanová guma, barvivo – amoniakový karamel (E150c), sladidlo – sukralóza (E955). Příchuť vanilka: Mléčný proteinový koncentrát 85 % (micellar casein), vanilkové aroma, zahušťovadlo – xantanová guma, sladidlo – sukralóza (E955).

2. místo mezi Kaseiny

Best Nutrition - Micellar Casein

Orientační cena: 1300 Kč
Obsah proteinu: 83%
Balení: 2000 g (k dostání po balení 1000 g za 650 Kč)

Micelární kasein od Best Nutrition je noční, pomalu vstřebatelný protein. Má hustou konzistenci a výborně zasytí. Je skvělým zdrojem bílkovin s postupným uvolňováním. Pro jeho aminokyselinové spektrum je vyhledáván mezi sportovci. 1 dávka 20 g obsahuje 16,6 g bílkovin. Složení: Micelární kaseinát, přírodní aroma, sukralóza.

3. místo mezi Kaseiny

Swedish Supplements - Slow Casein

Orientační cena: 1300 Kč
Obsah proteinu: 73%
Balení: 1800 g (k dostání po balení 900 g za 650 Kč)

Hlavní složkou Slow Casein je kasein. Micelární kasein je pomalý proteinový zdroj extrahovaný z mléka av těle se absorbuje několik hodin. Díky tomu, je vhodný k užívání večer nebo v době, kdy víte, že do dalšího jídla vás čeká dlouhá přestávka. Slow Casein se vyrábí v 8-mi příchutích, díky čemuž si každý najde svou oblíbenou. 1 dávka 33 g obsahuje 24 g bílkovin. Složení: Micelární kasein MPC (z mléka), kaseinát vápenatý (z mléka), sušené odstředěné mléko, nízkotučný kakaový prášek, emulgátor slunečnicový lecitin, příchutě, sladidla aspartam a acesulfam K.

4. místo mezi Kaseiny

Optimum Nutrition - Gold Standard 100% Casein

Orientační cena: 1600 Kč
Obsah proteinu: 70,5%
Balení: 1800 g

Gold Standard 100% Casein – Optimum Nutrition 100% je micelární kasein prémiové kvality od tvůrce nejlepších proteinů světa. 1 dávka 34 g obsahuje 24 g bílkovin. Složení Micelární kasein, kakao, přírodní a umělé příchutě, sůl, lecitin, Gum Blend (celulosová guma, xanthanová guma, karagenan), lecitin, acesulfam draselný, sukralóza, Aminogen.

5. místo mezi Kaseiny

Scitec - 100% Casein Complex

Orientační cena: 1200 Kč
Obsah proteinu: 76,6%
Balení: 2350 g

100% Casein Complex – Scitec: Bílkovinný prášek kaseinového původu s obsahem trávicích enzymů pro tvorbu a zachování svalové hmoty, se sladidlem. 1 dávka 30 g obsahuje 23 g bílkovin. Složení: High-Quality Milk Protein Complex (koncentrát micelárního kaseinu a kaseinát vápenatý), kakaový prášek (10-12%), dextróza, aroma (čokoláda), chlorid sodný, L-glutamin, Taurin, sladidla (acesulfam K, sukralóza), směs trávicích enzymů (papain, bromelain).

Nejlepší rostlinný protein (veganské)

1. místo mezi rostlinnými proteiny

Extrifit - Vegan 80

Orientační cena: 1200 Kč
Obsah proteinu: 75%
Balení: 2000 g

Proteinový izolát 100% z rostlinných zdrojů. Vegan 80 je špičkový rostlinný izolát od Extrifit, který má dokonalé parametry a je vynikající alternativou k syrovátkovým a mléčným proteinem. Na rozdíl od jiných rostlinných proteinů se kterými jste se setkali má Vegan 80 obsah bílkovin až 75% a obsah BCAA až 5 000 mg v 1 odměrce. Obsahuje rýžový proteinový izolát a hrachový proteinový izolát, dále se složení liší dle příchutě. Na 1 dávku 35 gramů obsahuje 26 gramů bílkovin. Vegan 80 je rostlinnou alternativou k 80% syrovátkovým proteinům.

2. místo mezi rostlinnými proteiny

Best Nutrition - Soy Protein Isolate

Orientační cena: 800 Kč
Obsah proteinu: 86%
Balení: 2000 g

Soy Protein Isolate od Best Nutrition obsahuje všechny esenciální aminokyseliny pro růst svalové hmoty s velmi nízkým obsahem tuku. Sójový protein je velkým přínosem pro osoby s nesnášenlivostí laktózy a vegetariány a je to i rostlinný protein s jedním z nejvyšších obsahů bílkovin. Složení: Sójový izolát, přírodní aroma, sukralóza. V jedné dávce 20 g je 17,2 g bílkovin.

3. místo mezi rostlinnými proteiny

Scitec - Soy Pro

Orientační cena: 800 Kč
Obsah proteinu: 71%
Balení: 1800 g (k dostání po balení 900 g za 400 Kč)

SOY – Scitec: Proteinový isolát bez obsahu mléka a živočišných složek. Sójový proteinový izolát SOY PRO je extrahovaný pomocí vody a je bez geneticky modifikovaných organismů. Tento produkt je vhodná alternativa živočišných zdrojů pro vegetariány, pro osoby s nesnášenlivostí laktózy nebo ty, kteří jsou alergičtí na mléčné výrobky nebo prostě pro ty, kteří hledají levný kompletní zdroj bílkovin. V jedné dávce 28 g je 20 g bílkovin. Složení: Soy Protein Isolate, dextrose, Soy Protein Concentrate, Cocoa powder (10-12%), Flavour: Chocolate, Artificial Sweeteners (acesulfam K, Sucralose), Thickener: Xanthan gum, Taurine.

Kam dál?