15 tipů na nejlepší kreatin – recenze, zkušenosti a jak vybrat

Shrnutí: Kreatin je špičkový suplement pro zlepšení výkonu a mnoho studií dokládá, že může pomoci efektivně budovat svalovou hmotu a sílu.[1] Pokud právě to je vaším cílem, určitě mrkněte na tento článek, ve kterém jsem srovnala 15 kvalitních suplementů s kreatinem. Za úplně nejlepší považuji tyto:

Co se v článku dále dozvíte?

Vše o kreatinu – o co se jedná,[2] k čemu se používá[3] a také to, jak kreatin dávkovat[5] a jaké formy jsou k dispozici.[8]

TOP  1. místo

Cymbiotika Liposomální kreatin s glutaminem

Orientační cena: 950 Kč
Proč 1. místo?

Jde totiž o optimální směs L-Glutaminu a kreatinu (CreaBev®), která se vyznačuje vysokou biologickou dostupností, a kromě toho je skvěle stravitelná. Pozitivně ovlivňuje fyzickou výkonnost a přispívá k pocitu pohody.

2. místo

Nutrend Creatine Monohydrate Creapure

Orientační cena: 800 Kč
Proč 2. místo?

Protože se jedná o kreatin v 100% čisté formě, takže spolu s touto látkou nepřijímáte žádná nevyžádaná aditiva. Doplněk pomáhá budovat svalovou hmotu a doplnit energii, když je to potřeba. A kromě toho se snadno připravuje.

3. místo

MAXXWIN 100%
Creatin monohydrate

Orientační cena: 590 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož i v tomto případě jde o 100% čistý kreatin, který pomůže docílit lepších výsledků zejména při intenzivních trénincích. Prášek navíc mikronizovaný, tedy velice jemné pomletý a skvěle rozpustný, což je velká výhoda tohoto produktu.

Patnáct nejlepších kreatinů

Co je to kreatin?

Pokud chodíte do posilovny, nebo jste tam byli alespoň jednou, určitě jste tento název slyšeli. Mnoho sportovců popíjí kreatinový nápoj během tréninku nebo bezprostředně po něm.[1]

 • A co přesně to tedy je? Jedná se o látku, která je našemu tělu naprosto vlastní. jak je to možné? Poměrně jednoduše a fyziologicky, protože si ho organismus sám vytváří. Mimo „vlastní teritorium“ ho můžeme získat i z potravy a to především z červeného masa.
 • Pokud se na kreatin podíváme z chemického hlediska, tak se jedna o dusíkatou organickou kyselinu, jejíž nejvyšší koncentrace je ve svalových tkáních. Slouží jako taková zásobárna rychlé energie.[2]
 • A jak v těle vlastně vzniká? Syntézou tří aminokyselin a jsou to glycin, arginin a metionin v játrech, slinivce břišní a ledvinách. A odtud pak putuje do kosterního svalstva, kde je ho následně největší zásoba, až 95 %. Bohužel je tato „výroba“ omezená a nejde aby „jela“ nonstop. probíhá pouze tehdy, když je potřeba. Jednoduše řečeno, vyrábí se jen takové množství, které jsme nedostali prostřednictvím stravy.

Tématika fitness v sobě skrývá ohromné množství tipů, článků a témat, které stojí za to prozkoumat a to a už chcete nabírat svaly, rýsovat postavu, hubnout, nebo jen udržovat tělo.

Zde najdete seznam článků zaměřených na fitness a zdravou výživu: 

K čemu kreatin slouží?

Kreatin umí zajistit pohyb svalu, respektive jeho stah a to není žádná legrace. Na tento proces je potřeba velké množství energie. Jak celý tento proces funguje? Tak, že se musí udržovat správný poměr mezi adenosintrifosfátem, neboli ATP a adenosindifosfátem, ADP. Tyto chemické sloučeniny jsou k tomu naprosto nezbytné. ATP má na starost sehnat energii pro zmíněné stažení svalu. Po tomto procesu nastupuje na scénu ADP, který energii uvolňuje pro svalovou kontrakci. Z toho vyplývá, že aby naše svaly fungovaly jak mají, je kreatin zkrátka potřeba.[3]

 • V dnešní době je už vše tak daleko, že kreatin využívá i medicína. Kreatin dokáže pomoci pacientů se svalovou dystrofií, Parkinsnem, laterální sklerózou a mnoho dalších.[4]

Jak dávkovat kreatin?

Vše je velmi individuální. Kreatin se dá totiž dávkovat různě.[5] Záleží vždy, jaké máte cíle. a jaký je nejlepší čas pro braní této kyseliny? O to se vedou na vědeckém poli spory, protože nic není zcela definitivní a vlastně neexistuje správný výsledek. Před tréninkem, během něho nebo ihned po fyzické aktivitě?

 • Pokud dodáte tělu kreatin před tréninkem, existuje verze která tvrdí, že čím větší koncentrace této látky ve svalech, tím víc energie od ATP a tím vyšší síla během tréninku. Taková přímá úměra.
 • Dáte-li si kreatin v průběhu tréninku, dosáhnete obdobného výsledku, protože ho doplňujete průběžně. Tím, že se jeho zásoba rychle vyčerpá, může být tato varianta o něco lepší volbou.
 • Konzumace kreatinu po tréninku má také své místo na slunci.[6] Jak bylo řečeno, jeho zásoba se rychle vyčerpá, talže pokud ho doplníte po tréninku, hladiny se opět dorovnají a svaly mohou dokončit svou práci hezky v klidu.
 • Kreatin by se měl užívat v kombinaci s jednoduchými cukry, protože díky nim dojde k rychlému a účinnému transportu látky do svalstva. Fungují jako takový autobus.
 • A kolik kreatinu?[7] To je opět velmi individuální. Pokud je u vás aktuální nasycovací fáze, měla by být dávka v prvním týdnu až ve čtyřech opakováních po 5 gramech. V následujících 4 až 6 týdnech dávku pomalu snižujte na polovinu – tedy dvakrát za den.
 • V průběhu udržovací fáze se doporučuje 5 g a to dvakrát denně a to tak dlouho, jak je potřeba. Vždy se ale řiďte pokyny výrobce.

Druhy a typy kreatinu

Kreatin má mnoho forem.[8] Jak se v této škále vyznat? Trošku vám s tím pomůžeme, protože je nám jasná složitost výběru. Pojďme na to:

Toto je nejběžnější a nejdostupnější typ kreatinu na trhu. Monohydrát byl v minulosti předmět mnoha vědeckých výzkumů a vlastně pořád ještě je. A z čeho přesně se skládá? Samozřejmě z kreatinu a další složkou je voda. Existují různé postupy, jak tento druh připravovat. Někdy se ze sloučeniny odstraní voda a vznikne 100% kreatin. Pokud molekuly vody zůstávají, dostanete asi 90 % kreatinu. Do kategorie monohydrátu je řadí ještě mikronizovaný kreatin, který má nejlepší rozpustnost ve vodě. 

Každopádně suma sumárum, ať vyberete kteroukoliv ze tří variant monohydrátu, nesáhnete vedle, protože jde vždy o kvalitní formu a do těla vpravíte v jedné dávce 5 – 10 g této kyseliny.

Tento druh kreatinu je jeho moderní a patentovaná forma, která má ten benefit, že je v trávicím traktu velmi stabilní a rychle se vstřebává.

Jak již název napovídá, tato forma je obohacená o ester. Jeho použití je lehce sporné. Někteří výrobci ho opěvují, jiní haní. Uvádí se, že pokud užíváte tuto formu, tak dochází k vyšším plazmatickým koncentracím kreatininu, což je vedlejší produkt. Pokud je vše, jak má být, tak se kreatinin vylučuje z těla ven jako odpadní látka, nicméně to není úplně košér pro ledviny. Záleží tedy na vás, zda zkusíte a nebo jestli tuto formu raději vynecháte.

Čím je jiný? Asi hlavně tím, že je až 38x více rozpustný ve vodě než ostatní typy. A existují na to i vědecké studie. V praxi to znamená, že doplňky stravy v této formě vám dodají potřebnou denní dávku už v 1 g.

Toto je velmi zajímavá kombinace. Aby kreatin vznikl, je mimo jiné potřeba i vazba kyseliny pyruvátové, takže jde vlastně o takový hezký příbuzenský vztah. A jak je to s účinností? Existují výzkumy, které uvádí, že tento typ má větší vliv na vytrvalost, ale také existují výzkumy, které toto vyvrací. Těžko tedy říci, kde je vlastně pravda. Možná někde uprostřed?

Pravděpodobně se tedy jedná o typ, který nevyniká žádnými nadměrnými benefity, ale je pro tělo stejně prospěšný jako ostatní typy.

Malát se váže s kyselinou jablečnou, která jako samostatná jednotka umí zlepšit výdrž a vytrvalost. Kombinace s kreatinem je tedy skvělý tah. Šach mat. Navíc se výborně rozpouští ve vodě.

Jde o spojení kreatinu a kyseliny citronové, což je organická kyselina a jak název odkazuje, přirozeně ji najdeme v citrusových plodech. Tento typ se skvěle rozpouští ve vodě, lépe než monohydrát.

Formy kreatinu

Na trhu můžete najít několik dostupných forem kreatinu. Jedná se o tyto:

 • Prášková – rozpustí se v oblíbeném nápoji
 • Kapslová – zapíjí se vodou a polykají se
 • Tekutá – pijí se jako již hotový nápoj

Záleží na vás, která forma je pro vás ta nejpřijatelnější, nejchutnější a nejpohodlnější. Zatímco tablety jen spolknete a zapijete u těch tekutých nebo i práškových forem si můžete vychutnat různé příchutě.

Jak vybrat nejlepší kreatin?

Podle vědeckých studií je nejlepší dostupná forma monohydrát. Myslete ale na to, že je to velmi individuální a nemusí toto pravidlo sedět stoprocentně všem. Poslouchejte své tělo, zkoušejte produkt a čtěte recenze – jen tak dosáhnete kýženého výsledku.

1. místo

Cymbiotika Liposomální kreatin s glutaminem

Výborná směs kreatinu a L-Glutaminu s vysokou biologickou dostupností.

Orientační cena: 950 Kč

Proč je liposomální kreatin od značky Cymbiotika na 1. místě?

První místo u mě patří liposomálnímu kreatinu od značky Cymbiotika, protože se jedná o snadno stravitelnou směs kreatinu (CreaBev®) a L-Glutaminu s vysokou biologickou dostupností. Tato dvojice látek totiž představuje optimální kombinaci, která má pozitivní vliv na fyzickou výkonnost, pomáhá udržovat svalovou funkci a kromě toho má příznivý vliv i na psychiku.

Za malý (ale milý) bonus pak považuju malinovou příchuť produktu.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že na stránkách výrobce (cymbiotika.com) zákazníci na produkt reagují velice pozitivně. Někteří konstatují přísun energie, cítí se silnější a dokonce se jim prý zlepšila pleť. Také je tady znát, že jsou uživatelé spokojeni se složením výrobku. A výborná hodnocení jem našla i na Amazonu, kde lidé potvrzují příznivý efekt doplňku bez nežádoucích vedlejších účinků.

Dále o produktu

V jedné dávce se vyskytují 4 g kreatinu a 500 mg L-glutaminu, a mimo to ve složení figurují i další látky, například brusinkový prášek, malinový prášek, konjakový kořen, citrusový extrakt nebo vitamin E.

Doporučené dávkování je po jednom sáčku denně.

Cena tohoto kreatinu se pohybuje okolo 950 Kč za 600 ml.

2. místo

Nutrend Creatine Monohydrate Creapure

100% čistý kreatin ve formě prášku vhodný především pro sportovce.

Orientační cena: 800 Kč

Proč je Creatine monohydrate od značky Nutrend na 2. místě?

Druhé místo u mě obsadil vysoce kvalitní kreatin od značky Nutrend, protože se prodává v 100% čisté formě. I tento doplněk dopomáhá k posílení svalové hmoty, a je tedy vhodný zejména pro sportovce. Další výhodou výrobku pak určitě je, že dokáže bleskurychle doplnit zásobu energie. A i jeho příprava je rychlá a snadná.

Uživatelské recenze

V recenzích na stránkách prodejce (lekarna.cz) se píše, že tento kreatin funguje, jak má a recenzent ho všem doporučuje. A na nezávislých srovnávačích (Heureka, zbozi.cz) jsem se ve spoustě recenzí dočetla, že má prášek fajn chuť, že jsou jeho výsledky opravdu znát a také to, že se prášek dobře rozpouští.

Další informace

V jedné dávce (tj. ve dvou zarovnaných kávových lžičkách) se vyskytuje 5 g 100% čistého kreatinu monohydrátu. Během netréninkových dnů se prášek doporučuje užívat ráno spolu se snídaní, v průběhu tréninkových dnů vždy po sportovní aktivitě. Výrobce také doporučuje doplněk vždy po 4 týdnech na 4-6 týdnů vysadit.

Za tento kreatin zaplatíte přibližně 800 Kč/500 g.

3. místo

MAXXWIN 100% Creatin monohydrate

100% kreatin vhodný při intenzivním tréninku pro podporu síly a energie.

Orientační cena: 590 Kč

Proč je kreatin od značky Maxxwin na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila produkt českého původu od značky Maxxwin, protože se opět jedná o kreatin v nejčistší formě a perfektně poslouží během intenzivních tréninků. Také tento produkt příznivě působí na svalovou soustavu, aktivuje sílu, energii a benefitem je i to, že napomáhá ke svalové regeneraci po náročném sportovním výkonu.

Za zmínku také stojí, že je tento kreatin je oproti předchozímu produktu mikronizovaný (= pomletý na extra malé částečky).

Uživatelské recenze

Zaujalo mě, že tento kreatin od značky Maxxwin je mezi zákazníky velice oblíbený. Na Heurece lidé potvrzují, že funguje, a oceňují i jemnost prášku a poměr cena/výkon. Na zbozi.cz jsem zase našla komentáře, podle nichž je tento kreatin skutečně kvalitní a rychle vstřebatelný.

Více informací

Doporučuje se dávkovat po pěti gramech (= 1 odměrka), které ideálně rozmíchejte ve 300 ml vody. V závislosti na  fyzické zátěži můžete užít až tři dávky denně.

Výrobek neobsahuje žádný přidaný cukr, lepek, laktózu ani palmový olej.

Za produkt zaplatíte cca 590 Kč/550 g.

4. místo

Reflex Creapure Creatine Monohydrate

Orientační cena: 750 Kč

Proč jsem vybrala Creapure Creatine Monohydrate od značky Reflex?

Protože se jedná se o kreatin monohydrát a má za sebou více než 300 klinických studií, které potvrzují jeho blahodárné účinky. 

Jak dávkovat? 

Dávkování záleží na cílech konkrétního jedince. Jde o to, zda máte v plánu takzvanou plnící fázi, v tom případě užívejte  jednu odměrku rozmíchanou v 500 ml roztoku vody s hroznovým cukrem nebo v jiném sacharidovém nápoji a to až 4× za den, v průběhu 5 týdnů.

Pokud jste zrovna v udržovací fázi, tak užívejte jednu odměrku v témže množství vody s hroznovým cukrem, ale pouze 1× denně a to až 8 týdnů

500 g stojí okolo 750 korun.

5. místo

Amix Creatine Monohydrate

Orientační cena: 560 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila Creatine Monohydrate od Amixu?

Tento ultra-mikronizovaný kreatin monohydrát zaručuje maximální kvalitu, čistotu a využitelnost. Kreatin Monohydrát podporuje doplnění energie a tvorbu svalové hmoty. 

Jak dávkovat? Jedna denní dávka, což je 5 g, by se měla konzumovat asi 30 – 60 minut před fyzickou zátěží.

500g balení pořídíte za cca 560 korun.

6. místo

Amix Creatine Monohydrate kapsle

Orientační cena: 710 Kč

A čím mě zaujal kreatin v kapslích rovněž od Amixu?

Tento ultra-mikronizovaný Kreatin Monohydrát zaručuje maximální kvalitu. Jedná se o kapslovou formu doplňku s kreatinem.  

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje 4 – 6 kapslí denně cca 60 minut před tréninkem. Dávku vždy zapijte dostatečným množstvím vody či jiné tekutiny. 

Balení s 500 kapslemi pořídíte za cca 710 korun.

7. místo

Czech Virus Supreme Creatine Creapure

Orientační cena: 750 Kč

Proč jsem vybrala Supreme Creatine Creapure od značky Czech Virus?

Jedná se o 100% čistý, německý kreatin monohydrát v nejvyšší možné kvalitě. Tento produkt prochází mnohými testy, aby se ke koncovému zákazníkovi dostal opravdu ten nejčistší produkt. Výrobek je zdrojem kreatinfosfátu, zvyšuje fyzickou výkonnost a zásobuje svaly i nervové buňky energií. Produkt je skvěle rozpustný ve vodě a následně i výborně vstřebatelný. 

Jak užívat? Smíchejte jednu dávku se 150 – 250ml vody a pijte  kdykoliv dle potřeby. 

500 g stojí cca 750 korun.

8. místo

Extrifit Crea Monohydrate

Orientační cena: 460 Kč

Čím mě zaujal Monohydrate Crea od Extrifitu?

Tento produkt, Crea Monohydrate, obsahuje kreatin ve formě 100% mikronizovaného kreatin monohydrátu. Dokáže zvýšit fyzickou výkonnost při silovém tréninku a podporuje uvolňování energie v buňkách.

A cena? 400 g stojí cca 460 korun.

9. místo

MyProtein Creapure® Kreatin

Orientační cena: 590 Kč

Proč jsem vybrala Creapure Creatine Monohydrate od MyProtein?

Tento produkt je nejčistší a nejjemnější koncentrát mikronizovaného kreatin monohydrátu. Výrobek má za sebou ty nejpřísnější testy. Neobsahuje žádné nečistoty, je to pouze 99,99% kreatin.

A jaké příchutě můžete zkusit? Například lesní směs, malina, citrón nebo třeba limetka a další.

Jak aplikovat? Výrobce doporučuje přidat 1 odměrku do 250 – 300 ml vody, rozmíchat a pít. Užívejte jednou denně, před nebo po tréninku.

Cena za 250 g je cca 590 korun.

10. místo

BioTechUSA 100% Creatine Monohydrate

Orientační cena: 650 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila 100% Creatine Monohydrate od BioTechUSA?

Jedná se o 100%  kreatin monohydrát v té nejlepší kvalitě. Výrobce nabízí několik možností balení. Kreatin můžete zakoupit v několika gramážích a to buď v dźe nebo v sáčku. Je skvělé, že pokud doba jednu nádobu od tohoto doplňku stravy již máte, můžete ji jen doplňovat a šetřit naši planetu

A jak dávkovat?

Smíchejte 1 odměrku s 500ml oblíbeného nápoje. Během startovací fáze  užívejte během prvního týdne 20 g denně  a to 4x po 5g. Ideálně dvě dávky před a dvě po tréninku. Pokud jste v udržovací fázi, tak  prvním týdnu užívejte 10 g denně  a to formou – 5 g před a 5 g po tréninku.

Můžete zakoupit 300 g za cca 650 korun.

11. místo

Prom-in Creatine HPLC

Orientační cena: 600 Kč

Čím mě zaujal Creatine HPLC od značky Prom-in?

Toto půlkilové balení kreatinu od Prom-in můžete pořídit již za cca 600 korun.

Kreatin zvyšuje fyzickou výkonnost a podporuje činnost kardiovaskulárního systému. Udává se, že příznivého účinku se dosáhne už při příjmu 3 g kreatinu denně.

Jak tento produkt dávkovat? Na podporu výkonnosti užívejte 1 dávku denně před výkonem.

12. místo

Scitec 100% Creatine Monohydrate

Orientační cena: 620 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila 100% Creatine Monohydrate od značky Scitec?

100% Creatine obsahuje nejvíce vědecky zkoumanou formu kreatinu. Navíc je dokázáno, že kreatin ve 3 g denně podporuje výkon při tréninku.

Jak tento produkt dávkovat? Když se jedná o nabírací fázi, doporučuje se prvních 7 dní 3 dávky denně. 5 g užívejte denně ráno nalačno, ihned po tréninku a před spaním.  V udržovací fázi konzumujte 1 dávku denně. 

300gramové balení stojí cca 620 korun.

13. místo

MyProtein Kreatin Monohydrát

Orientační cena: 800 Kč

Proč tu je také kreatin monohydrát ve formě tablet od MyProtein?

Tento kreatin monohydrát v tabletách je vhodný jak pro vegetariány, tak i pro vegany. Tento výrobek je určený ke zvýšení fyzické výkonnosti a udržení dobrého stavu svalstva.

Jak tento produkt užívat?

Výrobce doporučuje užívat 3 tablety bezprostředně před nebo po tréninku.

A kolik stojí? 250 tablet vás vyjde na cca 800 korun.

14. místo

Chevron Nutrition Kreatin monohydrát

Orientační cena: 660 Kč

Z jakého důvodu jsem vybrala Kreatin monohydrát od Chevron Nutrition?

500 g tohoto produktu je 100% čistý monohydrát kreatinu, neobsahuje žádné nadbytečné látky. Podporuje hydrataci organismu a umí snižovat cholesterol. 

Dávkování kreatinu funguje na dvou úrovních. První je nasycovací a trvá cca 4 – 6 týdnů, poté je udržovací, která je v délce 2–4 týdnů.

500 g můžete pořídit za cca 660 korun.

15. místo

BioTechUSA Tri Creatine malate

Orientační cena: 500 Kč

A proč srovnání zakončuji suplementem Tri-Creatine Malate od BioTechUSA?

Tri Creatine Malate neváže vodu v buněčných stěnách a v žaludku se dělí na kreatin a kyselinu jablečnou. Produkt zaručí rychlé vstřebávání kreatinu, zvýšení síly a vytrvalosti.

Výrobek je sloučenina, kterou tvoří vazba tří molekul kreatinu s jednou molekulou kyseliny jablečné. V žaludeční kyselině se vazba rozpadne a uvolní se čistý kreatin a zmíněná kyselina. Nálseduje okamžité vstřebání přes střevní stěnu. 

Jak dávkovat? 5 g smíchejte s cca 20 ml vody nebo jiné tekutiny a užívejte před nebo po tréninku.

300 g můžete pořídit za cca 500 Kč.

Závěr

Kreatin je určitě skvělá volba pokud sportujete, máte fyzickou zátěž a velký výdej. Pokud si nejste jisti s výběrem vhodného kreatinového suplementu právě pro vás, poraďte se například ve fitness centru, kde vás určitě rádi nasměrují. Anebo se mrkněte na výše uvedené srovnání kvalitních kreatinů, které jsem pro vás vytvořila.

Na základě pečlivého průzkumu trhu bych vám doporučila především Cymbiotika liposomální kreatin s glutaminem, který je vysoce biologicky dostupný, lehce stravitelný, má velmi lahodnou malinovou příchuť a ja v tekuté formě balený do jednotlivých dávek, což mi přijde velmi šikovné. Jako skvělá volba mi také připadá Nutrend Creatine monohydrate creapure, což je 100% čistý kreatin monohydrát v prášku, který je ideální pro sportovce, co chtějí efektivně budovat svalovou hmotu. A super je také MAXXWIN 100% Creatin monohydrate, jehož hlavní benefit představuje absolutně čistá a mikronizovaná forma, což znamená, že je velmi dobře rozpustný. A také je vhodný pro vegany a diabetiky.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[9] Wikipedie (CZ): Kreatin

[10] Wikiskripta (CZ): Kreatin

[11] Healthline (ENG): Creatine 101 — What Is It and What Does It Do?

[12] PubMed Central (ENG): Creatine supplementation

[13] PubMed Central (ENG): International Society of Sports Nutrition position stand: safety and efficacy of creatine supplementation in exercise, sport, and medicine

4.6/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »