Mnohokrát můžete slyšet „přibírám rychle, mám pomalý metabolismus“, nebo „páni, ty jsi hubená, musíš mít dobrý metabolismus“ a podobně. Je tomu skutečně tak? Co to tedy metabolismus je a dá se metabolismus ovlivnit?
TIPY: jak zrychlit metabolismus
1. Pijte hodně vody
Voda je všelék. Správné množství vody denně (2,5 – 3l) dokáže udělat divy a to i s rychlostí vašeho metabolismu.
2. Jezte pravidelně
Pravidelnost celkově ovlivňuje metabolismus a jídlo není žádná výjimka. Proto se snažte jíst pravidelně, každý den zhruba ve stejné časy, aby tělo nebylo zmatené.
3. Cvičte kardio
Cvičením kardia dáváte zabrat srdíčku a zlepšujete imunitu a výkon. Krom toho zlepšujete právě i metabolismus.
4. Budujte svalovou hmotu
Nejen kardio, ale i posilovna – poměr svalové hmoty a tuků váš metabolismus ovlivňuje. Čím více máte svalů, tím je váš metabolismus rychlejší.
5. Jezte bílkoviny
Když už mluvíme o svalech – co je základním stavebním kamenem? Jsou to bílkoviny. Dávejte si tedy pozor na jejich dostatečný přijem.
6. Snídejte
Snídaně je začátek dne – nastartuje váš metabolismus a pomůže ho dlouhodobě zlepšit.
7. Jezte zdravě
Samozřejmě, pokud se budete neustále ládovat chipsy a čokoládkami, váš metabolismus na tom nebude nejlépe. Jezte zeleninu, ovoce, maso, luštěniny a spoustu dalších zdravých potravin.
8. Pijte kávu
Kofein zlepšuje a zrychluje metabolismus. Pokud nemáte zdravotní problémy, jedna kávička denně vám také dokáže pomoct.
9. Spěte dostatečně
Spánek je pro naše tělo neskutečně důležitý. A co se týče metabolismu, není zde žádnou výjimkou. Proto spěte doporučených 6 – 8 hodin a ne méně (ani příliš více).
10. Nehladovte
Držením se ve hladu svůj metabolismus naprosto ničíte, proto se určitě nedržte násilím ve hladu. Samozřejmě to neznamená že se máte přejídat, ale pokud budete své tělo držet ve hladu, váš metabolismus se bude naopak zpomalovat.
11. Dodržujte pravidelný režim
Pravidelnost jsme již zmínili, ta je pro zdraví a metaboilsmus důležitá. Celkově tedy dodržujte pravidelný režim pro tělo, jak jídelníček, tak spánek a odpočinek. Metabolismus vám poděkuje a za odměnu se vám zlepší.
Co je to metabolismus?
Je to soubor katabolických reakcí (proces, kdy z velkých látek vzniká něco jednoduššího, například rozklad bílkoviny na aminokyseliny) a anabolických reakcí (proces, kdy z menších látek vznikají složitější, například tvorba svalů, nebo tvorba tuků).
V této studii můžete najít odborný názor na to, co je to katabolismus, anabolismus, metabolismus a fyziologie výživy.
Jednoduše je to soubor procesů přeměny energie, který závisí na mnoha faktorech.
Každý člověk má metabolismus jiný a na základě toho se jinak a jinak rychle mění jeho tělo.
Produkce tepla
Jak tedy metabolismus funguje?
Jakmile přijmete potravu, začne se ve vašem těle dít spousta procesů. Na základě toho, co potravina obsahovala a jaké bylo množství jídla se vám poté tvoří buďto tuky, nebo svaly.
Pokud přijímáte takové množství běžných potravin, jaké tělo běžně spálí, nepřibíráte, ani nehubnete.
Jak je to s metabolismem a přibíráním?
Poté, co přijmete sacharidy, nebo tuky, putují látky do trávicího ústrojí. Tam se poté rozkládají na různé jiné látky. Na základě toho, kolik vaše tělo tuků a sacharidů nyní potřebuje se látky buď spotřebují, přemění na jiné tělu prospěšné látky, nebo se přemění na tělesný tuk a uloží do zásob.
Na rychlosti vašeho metabolismu poté závisí to, jak rychle se tělesný tuk přemění – jak rychle poté zhubnete.
Na začátku jsme zmínili sacharidy a tuky. Třetí z největších složek potravy – bílkoviny, se totiž do tukových zásob téměř neukládají. Pokud máte standardní příjem sacharidů a tuků, nemá tělo důvod bílkovinu přeměňovat na glukózu a místo toho tu přebytečnou jednoduše vyloučí – močí.
Co je to bazální metabolismus?
Jedná se o základní výdej energie v klidovém stavu, tzn. kolik kalorií vaše tělo denně spálí, pokud neprovádíte žádnou fyzickou aktivitu.
Každý člověk má bazální metabolismus jiný. Z toho důvodu jsou někteří lidé hubení i pokud jedí jak chtějí a naopak jiní přibírají i když jedí málo a zdravě.
Co určuje rychlost metabolismu?
Pohlavím
Jak podpořit metabolismus?
Jak se tedy dá zlepšit metabolismus?
V první řadě zapomeňte na jakékoliv držení se ve hladu. To je totiž naprostý zabiják metabolismu. Je klidně možné, že hladovkou na chvíli zhubnete, ale v žádném případě to nebude znamenat, že se vám zlepšil metabolismus a co hůř, ve většině případů naberete ve výsledku ještě více tuků.
Nejdůležitějšími složkami při změně rychlosti metabolismu jsou sport, výživa a co vás nepřekvapí, spánkový režim.
Sport
V podstatě je to jednoduché. Čím více budete sportovat, tím bude váš metabolismus lepší.
Vaše tělo si totiž začne zvykat na to, že musí produkovat energii mnohem častěji a intenzivněji. Jakmile toto potrvá určitou dobu, bude takto tělo fungovat automaticky.
Výborný sport pro začátek je chůze, nebo turistika – nejjednodušší a pro člověka přirozený pohyb.
Jídelníček
V první řadě si vytvořte nějaký systém. Dejte tělu řád. Jezte zdravě, pravidelně a v malých dávkách. Je velmi důležité, aby vaše tělo nemívalo hlad. Právě hladem svůj metabolismus zpomalujete.
Dejte si snídani. To je dalším důležitým bodem. Po ránu tělo není na 100 % probuzené. A je důležité mu v tom pomoci. Neříkáme tím, abyste ráno vstali a hned šli zbaštit půl kila těstovin s masem. Spousta lidí tvrdí, že po probuzení nemá hlad. To není žádná výjimka, je to docela běžné. Přesto byste měli chvíli po probuzení sníst zdravou snídani, aby se vaše tělo krásně rozfungovalo.
Zapříčiníte tím to, že bude váš organismus nucen pracovat hned od rána a navíc předejdete hrozbě, že se potom na oběd přejíte, protože najednou budete mít velký hlad.
Spánkový režim
Nejen spánkový režim, ale pravidelný režim celkově je pro metabolismus nesmírně důležitý. Proto radíme: choďte spát přibližně ve stejnou hodinu a vstávejte také tak. Kdy a jak je naprosto na vás, ale nepřekvapujte tělo tím, že jeden den půjdete spát v osm večer a další noc až ve dvě ráno.
Existují léky na zlepšení metabolismu?
Léky jako takové ne. Existují ovšem suplementy pro podporu zlepšování metabolismu. Vyzkoušet samozřejmě můžete i ty, hodí se krásně jako doplněk stravy, obzvláště třeba pokud suplementujete už jiné produkty a jste tedy na takovýto systém zvyklí. Pokud se rozhodnete suplementy zakoupit, hledejte takové s obsahem CLA – kyseliny linolové, která metabolismus urychluje, případně i s přidaným kofeinem a podobnými látkami.
Pokud vás zajímá více, přečtěte si náš článek o produktech na zrychlení metabolismu.