Zkušenosti s keto dietou - Petra Z.

Tak upřímně, štíhlý a fit chce být každý. A keto dieta je rozhodně z těch efektivnějších způsobů, jak se k tomu cíli došplhat – pomohla už mnoha lidem – samozřejmě ale, nemusí sedět každému. Všude kolem nás v poslední době koluje spousta keto eshopů, produktů a tak dále. A hodně z nich je třeba i dobrých. Co si ale o keto dietě myslí ti, kteří ji skutečně absolvovali, ať už s výživovými poradci, produkty, nebo jen tak po domácku? Která z těchto možností se jim zdala nejlepší?

Peťa nám poskytla nějaké informace o svém průběhu. Pojďme se tady podívat, jak se keto dieta vyvíjela u ní:

Jak dlouho jste keto dietu držela?

4 měsíce.

Co vás nejvíce motivovalo se do keto diety pustit?

Rychlý viditelný výsledek, vše pod kontrolou vyzivoveho poradce 1x týdně – osobní setkání.

Používala jste nějaké zakoupené diety? (Tj. Ketomix, Ketofit, Ketodiet, atd.)

Ne. Navštívila jsem studio It´s my life. Konzultace, zvážení, získání info o poměru svalů, tuků, vody, metabolický věk. Sdělili mi, co me čeká, ze budu pod kontrolou, jídlo jsem si kupovala vždy na tyden, poté kontrola a tak porad az do vysneneho cíle.

Jak těžké pro vás bylo dostat se do ketózy? Jak jste vnímala nárazový výpadek sacharidů?

Změnit ze dne na den stravu, vyměnit jídlo za protein bylo pro mne snadné. Byla jsem odhodlána zhubnout. Dodržovala jsem striktně doporučené dávkování, čas. Ketóza se dostavila za 4 dny. Bolest hlavy, na kterou jsem byla upozorněna, zápach z úst, celková slabost. 

Začala jsem v době, kdy jsem měla týden dovolenou, takže jsem chodila velmi brzy spát, pila hodně vody, černou kávu, odpočívala. Žádný sport, žádné cvičení, bylo mi vysvětleno, že bude tělo slabé, necvičit.

Zhubla jste? Popřípadě kolik.

Ano, z 85 kg na 69, výška 172 cm

Váhu si držíte? Vyhla jste se jojo efektu?

Ano. Disciplína z keto me naučila přemýšlet nad jídlem, upravit si jídelníček, nic si nevyčítat a pocit z výsledku a komentářů okolí, že je to pecka, to bylo hodně návykové a najednou to už zpět nechcete. Je to v hlavě, motivace jak hrom. Jojo efekt nenastal.

Stravujete se i nadále low carb?

Ano, po keto jsem se dozvěděla o low carb a začala se podle toho stravovat. Začátek – LC pečivo, někdy LC knedlík, dnes jen výjimečně. Postupně jsem začala praktikovat přerušovaný půst, 16/8, nyni jsem na 20/4. Vyhovuje naprosto. Pochopila jsem, že nemusím snídat, když celý život nejsem schopna pozřít ráno jídlo, ze nemusím mít svačiny a pořád koukat na hodiny, kdy musím jist. LC nikoho neomezuje.

Jak hodnotíte keto dietu, doporučila byste ji ostatním, nebo spíš ne?

Doporučila na začátek jako start. Neužívat dlouhodobě. Naučit se pravidelnosti, namotivuje velkým a rychlým úbytkem, poté plynule přejít na LC, pokud zdravotní stav dovoluje.

Máte nějaké tipy pro začátečníky, nebo třeba nějaké specifické zážitky týkající se keto diety?

Přečíst si co nejvíce informaci, sama jsem pročítala vše asi 2 měsíce. U mě rozhodlo to, že mě bude někdo kontrolovat a to byl pro mne hnací motor. Nesmím zklamat sebe ani toho, kdo mě vede. Myslím si, že kdybych si koupila keto výrobky přes net, možná bych ani nezačala. Chodit brzy spát, hodně pít, první týden odpočívat, nesportovat!!!! Nelézt denně na váhu, stačí 1x týdne. Změřit si cm na celém těle a každý týden zapisovat úbytek. Pak si jít koupit jen menší velikost trička a budete šťastní.Věděla jsem dopředu, jak mých 5 měsíců bude vypadat, po 4 týdnech jen na proteinu a zelenině se začalo přidávat maso na oběd, za další týdny svačiny, postupně se vyměňovaly proteiny za jídlo, ale celou dobu bez sacharidů. Na konci jste na normální stravě a už pokračujete sami. Přechod na LC je proto jednoduchý. Já jsem navíc celiak, takže pečivo, koláče a těstoviny mi nechyběly. Dnes už pečivo nepeču, těstoviny nevyrábím, knedlík nechybí. 

Všichni, co chtějí začít: jediná rada – musíte se mít rádi, dělat to pro sebe, své zdraví, svůj pocit. I když to není jednoduché, dejte si cíl, běžte za ním bez ohledu na cokoliv. Ja si na začátku koupila krásné džíny, do kterých jsem se v kabince vůbec nevlezla. Každých 14 dnu jsem je zkoušela a zjistila, ze se posouvají výš a výš, až jsem do nich vklouzla a nemohla se ne sebe vynadivat. Začala jsem s jógou, pouštěl si večer meditaci z Youtube, dnes dělám nordic Walking, cvičím doma, chodím pravidelně na hot jógu. A už to trvá 3 roky!! A nehodlám přestat. Stane se z toho životní styl.

Další zkušenosti:

Peťa B.

Peťa má zkušenost s dietou po domácku – žádné pytlíčky.

„Keto bych nedoporučila. Za sebe ne. Čekala jsem více – větší váhový úbytek za kratší dobu a bez zdravotních problémů. Neskutečně mi vypadávají vlasy, vysychá pokožka a tak dál… Vím, že to mohu spojovat s keto stravováním.“

Marcela

Velmi pěknou zkušenost má Marcela. 

„Za dobu, kdy jsem na Ketogenní stravě jsem zhubla 19 kg a víceméně se se menšími odchylkami držím stále na stejné váze. Stravuji se i na dále keto, jen už nevyužívám sáčkové přípravky, ale vařím. Fungovat v ketóze mi vyhovuje.“

Barča

Barča má zkušenost s KetoDiet a Prodietix. Dostavil se ovšem jojo efekt. V keto dietě ale přesto pokračuje, jen si už nekupuje keto produkty, ale sama si vaří.

„Doporučila bych keto,  ale je třeba nedržet to tak striktně, jelikož pak hrozí jojo efekt. Je třeba přehodnotit styl stravování na zbytek života“