Co jsou to zdravé potraviny & seznam

Zdravé potraviny jsou trendem moderní doby. Samozřejmě je to dobře, jíst zdravě by mělo být automatické pro každého z nás, ale přes tu míru informací, které kolem sebe můžeme vidět už kolikrát nevíme, co vlastně zdravé je a co ne. Jaké potraviny bychom tedy jíst měli? Na co se při výběru zaměřit?

Co jsou to zdravé potraviny

Definovat zdravé potraviny není až tak jednoduché. Zdravých potravin je totiž mnoho a zároveň – potraviny, které při určitých situacích můžeme nazvat zdravé mohou v jiných situacích figurovat jako nezdravé.

Co se tím snažíme říct je: záleží velmi na množství (všeho moc škodí), na úpravě potraviny, nebo třeba i na kombinaci potraviny s jinou.

Vesměs jsou to ale potraviny, které nám více prospívají, než škodí, obsahují mnoho vitaminů, minerálních látek, nebo třeba vlákniny, zdravých tuků a bílkovin.

Zdravé potraviny nejsou potraviny, které obsahují ztužené tuky, transmastné kyseliny, rychlé cukry (ale to je také spekulativní, rychlé cukry jsou i v ovoci a to zdravé je, ale znovu – všeho s mírou) a zkrátka nekvalitní složky, po kterých přibíráme, nebo ničíme své tělo.

Jaké potraviny nakupovat online

Existuje mnoho potravin, které bychom vám doporučovali nakupovat online, v eshopech a ve větším. Samozřejmě, ne všechny, chléb si samozřejmě objednávat nebudete. Ale je velmi výhodné využít možností dnešní doby a jídlo u kterého to dává smysl nakupovat online.

Takovými potravinami jsou například obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka, vločky, čaje, kávy a spousty dalších.

Jak potraviny vybírat - na co se zaměřit

A nyní už bychom Vám chtěli poradit, na co se při výběru zdravých potravin zaměřit.

Obsah sacharidů

Sacharidy jako takové nejsou zlá složka. Ale sacharidy jsou ve zkratce cukry, škroby a vláknina. Cukry se dále dělí na rychlé a pomalé. No a za nejméně zdravé jsou právě rychlé cukry.

Rychlé cukry se totiž v žaludku rozloží a zpracují velmi rychle – vaše tělo pak dostane šok energie, se kterou neví jak naložit. A tak energii, kterou nezvládne využít ukládá do tuků. Naopak pomalé sacharidy se zpracovávají dlouho a dodávají do těla energii postupně.

Při výběru potravin se tedy dívejte na sacharidy, kolik z nich tvoří cukry, vybírejte spíše takové jídlo, které příliš cukru neobsahuje.

Obsah tuků

Tuk je také jednou ze třech hlavních složek potravin. Proto ho ani náhodou nemůžeme nazvat špatnou potravinou. Ale s tukem opatrně. má mnoho vlastností a druhů, dobrých i špatných. Jednoduše se tuk rozděluje na nasycený a nenasycený. Ten nasycený je většinou ten nejhorší (hlavně polynasycený), naopak nenasycené (poly a mono) jsou tuky, kteé bychom měli vyhledávat. Znovu se tedy při výběru potraviny podívejte na obsah tuků, bývá tam napsáno “z toho nasycené tuky” – pokud jich je přemíra, sáhněte raději po podobné potravině s jejich menším obsahem.

Obsah bílkovin

Bílkovina je třetí makroživina, ze které je veškeré jídlo složené. Bílkoviny nám slouží ke tvorbě a udržování svalstva, k regeneraci a celkově k tělesné stavbě a růstu. Bílkovina je velmi zdravá, má samozřejmě také mnoho druhů, ale nemá vyloženě “špatný” druh, kterému by bylo vhodné se vyhnout. Sahejte proto po potravinách, které bílkovin obsahují co nejvíce. Pokud nejste například sportovec a nepřijímáte protein, není důvod se bát přemíry bílkoviny. Doporučená denní dávka bílkovin je od 1 do 2 gramů na 1 kg tělesné hmotnosti. Bílkovin máme dva základní druhy – rostlinné a živočišné. Zpravidla jsou “lepší” ty živočišné, jelikož jich tělo využije větší procento.

Obsah vitaminů a minerálních látek

Zde je to velmi jednoduché. Vitaminy a minerální látky jsou pro naše tělo nesmírně důležité. A mnohdy se stává, že jich máme nedostatek. Proto je vhodné, abychom jich přijímali co nejvíce. Při výběru potravin se dívejte na látky, které obsahují. 

Základní seznam zdravých potravin

Zdravé přílohy

Rýže
Brambory
Quinoa
Bulgur
Pohanka
Cous-cous

Jáhly

Vyvarujte se: těstovinám a pokud chcete hubnout tak i přemíře brambor

Zdravé pečivo a mouka

Celozrnné
Kukuřičné
Špaldové

Rýžové

Luštěniny

Čočka
Fazole
Hrách
Cizrna

Sója

Maso a živočišné produkty

Vejce
Drůbež
Ryby
Mořské plody
Mléko
Jogurt (bílý)
Některé druhy sýrů (cottage, mozarella)

Tvaroh

Vyvarujte se přemíře tučného masa (může být vepřové, hovězí), tučných sýrů, smetaně, nebo třeba přemíry másla

Ovoce

Ovoce je zdravé téměř všechno, pozor ale na jeho přemíru. V ovoci je mnoho cukrů, proto když si denně vymačkáte deset pomerančů a vypijete je s dojmem, že přijímáte vhodnou alternativu tekutin, jako zdravý přírodní džus, tak vás chceme vyvést z omylu. Ano, ovoce obsahuje mnoho vitaminů, to ho dělá zdravým. Ale také obsahuje mnoho cukru a tak při jeho přemíře můžeme jednoduše přibrat.

Ovoce obsahující nejvíce cukrů je například banán, hrozny, jablka, kiwi, třešně, nebo pomeranče. Naopak málo cukru mají citrony, grap, meloun, nebo třeba jahody.

Zelenina

U zeleniny se není čeho bát. Snad veškeré její druhy jsou zdravé a plné vitaminů. Se zeleninou tedy nešetřete a přidávejte ji klidně ke každému jídlu. Jen snad avokádo bychom měli zmínit, obsahuje mnoho kilokalorií, kvůli vysokému obsahu tuků. Jsou to ovšem ty nejlepší z nejlepších druhů tuků a tak se ani jeho nemusíte bát. Mimo jiné obsahuje znovu spousty vitaminů.

Ořechy

Ořechy jsou velmi zdravé, ale pozor, obsahují spoustu (zdravých) tuků.

4.7/5 (Počet hlasů: 3)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Výživa

Kalkulačka bazálního metabolismu

Bazálním metabolismem se myslí určitá číselná hodnota.[1] Jednoduše řečeno, bazální metabolismus je počet kilokalorií, které vaše tělo za den vydá, pokud je v naprostém klidu.

Přečíst »
Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »