Jak vyrobit domácí rostlinné mléka + recepty

Rostlinná mléka jsou, hlavně v poslední době, velmi oblíbeným produktem. A není se čemu divit. Ve světe rostlinných mlék můžeme hledat spousty rozmanitých chutí i vůní a co více – rostlinná mléka jsou zdravá a šetrná ke zvířatům. Chtěli byste si vyrábět rostlinná mléka doma, ale nevíte, jaký přístroj k tomu pořídit? Mrkněte do našeho článku, třeba vám zvládneme poradit.

Co jsou to rostlinná mléka

Jak již název vypovídá, rostlinná mléka jsou taková mléka, které nepochází z těl živočichů jako je tomu u klasických mlék (kravské, kozí, apod.), ale naopak se vyrábějí z rostlinných zdrojů. 

Mléko se jim přezdívá proto, že mají často bílou barvu a používají se jako mléčné náhražky do všeho druhu vaření. 

Mezi nejčastější rostlinná mléka patří mléko kokosové, sójové, mandlové a další.

Benefity rostlinných mlék

Proč by někdo vůbec měnil klasické mléko z arostlinné? Důvodů může být mnoho.

V první řadě – přemíra kravského mléka není pro naše tělo úplně zdravá. Živočišná mléka jsou potravinou určenou pro mláďátka savců a obsahují přesně ty potraviny, které mládě potřebuje, aby správně rostlo. Podle některých názorů však přesně tato vlastnost (podpora růstu a vývinu) nepatří do dospělého života a tak nám může mléko více škodit než pomáhat. 

Mléko obsahuje laktózu, se kterou by se to také nemělo přehánět.

Kromě toho samozřejmě rostlinná mléka ocení vegani, kteří se naprosto vzdávají živočišných produktů.

Co jsou to přístroje na výrobu rostlinných mlék?

Jedná se o přístroje, který vám z různých potravin vytvoří domácí rostlinné mléko, ať už se jedná o ořechy, obiloviny, sóju a podobně. Přístrojů na výrobu rostlinných mlék není takový výběr, níže vám jeden doporučujeme.

K přípravě rostlinného mléka budete potřebovat vodu a přísadu, ze které mléko vyrábíte (mandle, sóju, ovesné vločky, rýže, semínka a podobně).

Výhody domácí výroby rostlinných mlék

Jednoznačnou výhodou je ušetření peněz. Rostlinná mléka nejsou nejlevnější záležitostí a především pokud se stravujete vegansky či z nějakého důvodu mléko nepijete (například problémy s laktózou a podobně), kupování balených rostlinných mlék vás vyjde draho. Při domácí výrobě potřebujete pouze přísadu a vodu – rostlinné mléko vás vyjde velmi levně. Například 1 kg ovesných vloček vám stačí na přípravu 20 litrů rostliného mléka.

Další výhodou koupi přístroje na domácí mléka je ušetření energie a času. Jestliže byste si každý den vytvářeli domácí mléko ručně – jde to. Ovšem je to velmi pracné, nehledě na to, že je potom zašpiněná celá kuchyň a spousty nádob, chce to energii a prostor.

V neposlední řadě jsou domácí rostlinná mléka chuťově výborná a máte 100% jistotu, že je mléko přírodní, bez přidaných nežádoucích složek a podobně.

Co je to ​ChufaMix - sada pro výrobu rostlinného mléka

Jedná se o přístroj pro výrobu domácích rostlinných mlék. Výroba mléka s ním je rychlá a jednoduchá.
Orientační cena: 1400 Kč

Specifikace

Rychlá příprava mléka
Jednoduché čištění

V sadě se nachází nádoba na mléko, filtr a hmoždíř, kterým se vytlačuje zbylé mléko

Postup při přípravě mléka

Nalijete vodu do skleněné nádoby a do ní vložíte filtr

Do filtru nasypete potravinu, ze které mléko tvoříte (například oříšky, semínka, vločky, rýži apod.) – filtr je jakoby namočený ve vodě a ve filtru se nachází přísady

Do filtru vložíte tyčový (ponorný) mixér (je nutné mít vlastní, mixér není v balení) a vše rozmixujete

Až je vše rozmixováno, vyndáte mixér, vytáhnete filtr a na záveř do filtru vložítehmoždíř, který lehce přitlačíte, abyste vymačkali poslední zbytky mléka z rozmixované směsi

Se zbytkem ořechů, nebo semínek a podobně je možné vytvořit vlastní pomazánky, koláče a podobně

Video:
Jak se používá Chufamix - přístroj na výrobu rostlinných mlék

Jaká rostlinná mléka existují

Mléko mandlové

Mandlové kokosové mléko je jedno z nejoblíbenějších mlék. Při jeho domácí výrobě použijte 70 – 80 g mandlí na půl litru vody. Při výrobě domácího mandlového mléka nezbývá téměř žádná sedlina a zbytky. Do mléka můžeme přidat i trochu cukru, medu a podobně – podle chuti.

Mléko kokosové

Kokosové mléko je další z nejoblíbenějších a nejprofláklejších rostlinných mlék. 150 g strouhaného, sušeného kokosu stačí na půl litru kokosového mléka. Jednoduše smíchejte s vodou a rozmixujte. Domácí kokosové mléko je výborná alternativa, jak chuťově, tak cenově.

Mléko sójové

Na domácí sójové mléko vám postačí namočit přes noc 50 g sójových bobů do vody. Ráno boby scedíme a spolu s půl litrem vody mixujeme (zhruba 5 minut). Dochucujeme dle nálady a chuti (například agávový sirup, vanilku a podobně). Poté, co mléko přefiltrujeme ho lehce povaříme a poté necháme vychladnout. Zbylou rozmixovanou sóju můžete přidat do pečení.

Mléko z ovesných vloček

Na mléko z ovesných vloček potřebujeme 50 g vloček a půl litru vody. Na dochucení můžeme použít skořici, nebo sladidla a cukry. Vločky před mixováním na 30 minut namočíme, poté mixujeme a filtrujeme.

Mléko z vlašských ořechů

Na mléko z vlašských oříšků budeme potřebovat asi 70 – 80 g oříšků a 0,5 litrů vody. Jednoduše znovu mixujeme a poté filtrujeme. Dochutit můžeme a nemusíme cukrem, medem, sirupem a podobně.

Konopné mléko

Neboli mléko z konopných semínek. Na toto mléko potřebujeme 100 – 150 g konopných semínek a půl litru vody. Semínka necháme přes noc namočit. Další ráno semínka slijeme a rozmixujeme s půl litrem vody v přístroji, následně postupujeme klasicky.

Makové mléko

Makové mléko je mléko s velmi specifickou chutí. Příprava je znovu jednoduchá. Stačí nám zhruba 50 g máku a půl litru vody. Mák namočíme do půl litru vudy na zhruba 2 – 3 hodiny. Poté, co uplyne doba mák nesléváme, ale celý obsah nádoby přelijeme do filtru v přístroji a rozmixujeme.

Sezamové mléko

Sezamové mléko vás překvapí svou chutí. Na přípravu potřebujeme 50 g sezamových semínek a 0,5 l vody. Vodu nalijeme do nádoby, vložíme filtr, přisypeme sezam a mixujeme. Na závěr vymačkáme hmoždířem a můžeme podávat.

Rýžové mléko

Jako poslední na seznamu pro vás máme rýžové mléko. Jedná se o velmi oblíbené a výborné domácí mléko. Pro přípravu budeme potřebovat 50 g rýže a 0,5 l studené vody. Rýži nejprve uvaříme do měkka. Poté ji scedíme, do nádoby na výrobu rostlinného mléka nalijeme půl litru studené vody, vložíme filtr a přisypeme uvařenou rýži. Vše promixujeme a poté hmoždířem vytlačíme poslední zbytky rýžového mléka.

4.3/5 (Počet hlasů: 23)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »