Jak začít běhat se psem – canicross

Máte pejska a rádi běháte? Chtěli byste, aby váš pes mohl běhat s vámi? Je to výborný nápad. Tato sportovní disciplína má dokonce své jméno – canicross. Mazlíčkovi to více než prospěje a vy můžete skloubit vaše dvě oblíbené aktivity do jedné. Nevíte jak začít, nebo na co se zaměřit? Pojďte to s námi zjistit.

Co je to canicross

Oficiálně se jedná o sportovní disciplínu, při které se zapojuje běh a “procházka” se psem. Při canicrossu se z páníčka a psa stává synchronizovaný tým, který běží stejným tempem. Canicross se běhá se speciálním postrojem a vodítkem. Samozřejmě – běhat se psem můžete i jinak, nemusí se nutně jednat o canicross.

Co je na začátek důležité?

Jako první je nejdůležitější zjistit, kdy s během začít. Je skvělé, že vlastně nikdy není úplně pozdě. Dokud je váš pejsek v kondici, můžete trénování běhu začít. Pozor ale na začínání příliš brzy. Není vhodné ani smysluplné začínat trénovat canicross se štěnětem. Když je pejsek malý, je dobré zaměřit se na správnou výchovu a vytvoření vztahu s vaším mazlíčkem. Jakmile pes dospěje po fyzické i psychické stránce, je to ideální čas se do canicrossu pustit.

Před začátkem je také důležité pejska naučit poslušnosti a veškerých klasických a základních pokynů. Pokud chcete se psem běhat na volno, je dobré ho naučit, že při běhu není čas na čenichání a zastávky – měl by se soustředit na vás a na běh.

Pokud znáte někoho, kdo již se psem běhává, je to pro vás také výhra. Můžete se s ním domluvit a ze začátku chodit běhat společně. Pokud před vámi poběží sehraná dvojice, je pro vašeho mazlíčka mnohem jednodušší se běh a synchronizaci naučit.

Dále je dobré vybrat si destinace, kde budete běhat, zjistit jak často byste běhat měli a jak se s vaším miláčkem sladit.

Proč je dobré se psem běhat

Běhat se svým miláčkem je dobré z mnoha důvodů. Pro vašeho pejska je pohyb a běh velmi zdravý a prospěšný. Udržujete ho tím v kondici. A nejen váš pes, ale vy také. Díky běhání se psem si možná běh zamilujete ještě více, než ho máte rádi teď. Vytvoříte si jakousi tradici a společný koníček pro vás a vašeho čtyřnohého kamaráda.

Pokud budete s pejskem běhat, budete spolu aktivně trávit více času a podpoříte tak společné vztahy. Dále tím psa učíte více poslouchat, trénujete ho a trénujete i sebe.

Běh je pro nás i pro psy přirozená aktivita. Pro psy obzvlášť. A tak je jasné, že je společné běhání skvělá volba.

Je lepší mít psa na vodítku, nebo na volno?

Hodně záleží na tom, kam chodíte běhat, to je první věc. Pokud chodíte běhat na frekventované cesty, cyklostezky a podobně, je vhodné (alespoň ze začátku) mít psa na vodítku. Pokud byste ho měli na volno, obzvlášť pokud ještě pes není dostatečně vytrénovaný, mohl by se rozdovádět, běhat ostatním do cesty a mohlo by hrozit riziko úrazu jemu, či okolním běžcům, cyklistům, bruslařům, nebo chodcům.

Jestliže chcete mít psa na volno, choďte běhat do přírody. Pokud běháte v lese, na polních cestách a jakýchkoliv dalších stezkách, které nejsou frekventované, můžete si dovolit pejska pustit. Pozor ale na výchovu. Pokud váš pes ještě neumí dobře poslouchat, dejte pozor aby se vám v poli nezaběhl, nebo neutekl v lese za srnkou nebo zajícem.

Kdy a kam chodit se psem běhat?

Nejvhodnějšími místy, kam začít chodit běhat jsou polní měkké cesty, lesy a celkově klidná příroda, kam nechodí příliš lidí a není tak pro psa tolik rozptýlení. Trasa nemusí být dlouhá, obzvlášť ze začátku kdy jde hlavně o to sladit se.

Pokud takovou možnost nemáte, můžete chodit běhat na cyklostezky a podobná místa uzpůsobená pro sport, nebo případně do parku. Jak jsme zmiňovali, pejska je dobré mít na takových místech na vodítku.

Snažte se vyvarovat běhání po městě, frekventovaných silnicích a podobně.

Chodit běhat je vhodné když není příliš vedro. Na jaře a na podzim tedy můžete chodit běhat v podstatě kdykoliv, přes parné letní dny se ale snažte chodit běhat časně z rána, na večer, nebo klidně brzy v noci, po deváté hodině, když už zapadá sluníčko.

Pokud budete s pejskem běhat, budete spolu aktivně trávit více času a podpoříte tak společné vztahy. Dále tím psa učíte více poslouchat, trénujete ho a trénujete i sebe.

Běh je pro nás i pro psy přirozená aktivita. Pro psy obzvlášť. A tak je jasné, že je společné běhání skvělá volba.

Výbava na běh

Canicrossový opasek

Jedná se o speciální opasek na canicross. Psa nevedete na klasickém vodítku, ale právě na opasku. Máte volné ruce a pes běží před vámi. Při správné technice by vás měl pes lehce táhnout. Opasek je pohodlný a nestavitelný tak, aby vám tlak šel hlavně do spodní části beder a do oblasti hýždí, nikoliv do páteře, čímž se vyvarováváte bolestem zad.

Speciální postroj pro psa

Stejně, jako pro vás existuje opasek na zjednodušení běhu, pro psa existuje postroj, který je pod celým hrudníkem a přes záda. Tlak pro psa rozděluje rovnoměrně tak, aby ho postroj nikde neškrtil a nestahoval.

Vodítko na běh

Vodítkem na běh se myslí vodítko s takzvaným amortizérem – tlumičem tahu (gumicuk). Jendá se o vodítko, které při trhnutí utlumuje náraz a pro vašeho pejska to není takový šok.

Boty na běhání

Pro správný zážitek je vhodné vybrat pro vás správné boty na běhání. Pokud budete běhat v nepohodlných botech, které vás po chvíli začnou tlačit, nebo z nich bolí nohy, běh si nebudete užívat a koledujete si o úraz. Proto je rozhodně vhodné vybrat správné sportovní boty na běh.

Nechci dělat canicross, chci jen běhat se psem

Pokud vaším cílem není canicross, ale chtěli byste jen začít běhat se svým mazlíčkem, veškeré výše zmíněné tipy pro vás platí úplně stejně. Rozdíl je ten, že je určitě vhodné vyhledávat právě nefrekventované cesty, kde můžete mít pejska na volno a být si jistý, že vás pes poslechne ať se děje co se děje. To chce pořádný výcvik a pevnou vůli. 

Na co si dát pozor

Poslušnost zvířete – pejsek by vás měl poslouchat a měli byste být sehraní

Dehydratace – jak vaše, tak pejska – noste s sebou vodu pro oba

Trasa a terén – ze začátku se vyvarujte dlouhým trasám po tvrdém povrchu

Teplota a počasí – neběhejte v parných vedrech

Pozor na stravu – pes by neměl být těsně po jídle

Video o canicrossu

Na závěr

Běhání s pejskem, ať už canicross, nebo jen volnočasové je prospěšné pro vás oba. Pokud jste se pro běh rozhodli, rozhodně není důvod se ničeho bát. Stačí se odhodlat a začít.

Užitečné odkazy

https://hobbio.cz/jak-vybrat-psa/ – článek o správném výběru mazlíčka

https://www.behejsepsem.cz/ – stránka o běhu a sportu se psem

https://www.muj-pes.cz/pece/ – článek jak pečovat o psa

https://blog.mall.cz/5-tipu-jak-naucit-psa-poslouchat – tipy jak naučit psa poslušnosti

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Výživa

Kalkulačka bazálního metabolismu

Bazálním metabolismem se myslí určitá číselná hodnota.[1] Jednoduše řečeno, bazální metabolismus je počet kilokalorií, které vaše tělo za den vydá, pokud je v naprostém klidu.

Přečíst »
Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »