fbpx

Vegetariánství a veganství

Vegetariánství a veganství jsou sice ve svém slova smyslu záležitosti výživy, ale jedná se spíše o životní styly, často související s celkovým postojem a pohledem na různé skutečnosti. Co to tedy vegetariánství a veganství je? Jak se veganem stát?

ČLÁNKY

Co jedí vegetariáni?

Vegetariánství nemá až tolik zásadních pravidel. Jídelníčky vegetariánů jsou zpravidla velice podobné těm klasickým, až na ten rozdíl, že nejedí maso. Co se týče veškerých ostatních potravin, mohou si hodovat na čem jen chcou.


Co jedí vegani?

Narozdíl od vegetariánství, vegani nejedí jak maso, tak veškeré živočišné produkty. To znamená i máslo, mléko, vajíčka, smetanu, med, mléčné a smetanové produkty jako jsou jogurty, sýry a podobně. Tento jídelníček je už zpravidla hodně omezený. Začít s veganstvím je mnohdy obtížné a chce to alespoň ze začátku pevnou vůli.


Proč se někdo stane vegetariánem, či veganem?

Vegetariánství nemá až tolik zásadních pravidel. Jídelníčky vegetariánů jsou zpravidla velice podobné těm klasickým, až na ten rozdíl, že nejedí maso. Co se týče veškerých ostatních potravin, mohou si hodovat na čem jen chcou.


 

Pravděpodobně nejklasičtějším a počátečním důvodem spousty vegetariánů a veganů je ten, že se jim nelíbí zacházení se zvířaty.

Je totiž pravda, že to co dělají chovné farmy zvířatům nebývá mnohdy pěkné. Masové produkce, při kterých je se zvířaty nelidsky zacházeno se netýkají pouze produkce masa. Jedná se i o produkci právě mléka, nebo vajec.


Jídelníček veganů je o mnoho zdravější.

Jak vegetariáni, kteří vyřazují maso, tak vegani mají určitým způsobem omezení. Na druhou stranu, na základě toho se pak stravují z velké části zdravým způsobem. Jelikož si musí hlídat, co se v potravinách nachází, často pak vybírají takové potraviny, které zkrátka zdravé jsou. Ono to ani zas tak moc nejde, být vegan a jíst nezdravě. Jedí spousty zeleniny, ovoce, luštěnin, nebo ořechů.


Kvůli naší planetě.

Je pravdou, že je ironické, že nepřeberné množství plantáží a polí po celém světě slouží k nakrmení zvířat, jejichž produkty, nebo oni sami poté slouží jako potrava pro nás, lidi.


Pokud jste tedy dostatečně motivovaní a rozhodnutí, ať už z jakéhokoliv důvodu, stačí už jen začít.

Jak začít s vegetariánstvím a veganstvím?

Nastudujte si o vašem budoucím stravování

V první řadě je určitě vhodné zjistit, jaké jsou živiny, kterých se tímto vzdáváte a jaké jsou alternativy k jejich nahrazení. Vzdělávejte se, učte se a neudělejte jen to, že byste vysadili klasické potraviny a tím to pro vás haslo.

Připravte se na změnu

Další důležitou částí je opravdu se psychicky připravit na změnu. Co se týče vegetariánství, není to až tak extrémní, ale i tak je to změna. A co se týče veganství, je to změna opravdu veliká.

I životní styl něco stojí

Určitě se taky připravte, že vaše výdaje na výživu se mohou nyní začít lišit. Není pravdou, že by vegetariánská a veganská strava musela být nutně hodně drahá, ale zadarmo to samozřejmě také není a to z toho důvodu, že většina levných potravin obsahuje složky, které vegani jíst zkrátka nemohou.


Dejte si na čas

Doporučujeme vám upřímně nepřecházet striktně hned k veganské stravě. Co se týče vegetariánství, vysaďte první červené maso (hovězí, vepřové) a po nějaké době i to kuřecí. Existuje spousta chutných náhražek masa, které vám k tomuto mohou pomoci. A to je i dobrý první krok k veganství.

Jakmile jste nyní vegetarián, začněte pomalu vysazovat další potraviny a nahrazovat je vhodnými alternativami. U každého člověka je tento proces jinak dlouhý. Někomu může trvat přejít ze standardního jídelníčku k veganství deset měsíců a někomu to trvá jeden. Je to zkrátka na vás. Hlavní je, abyste se k ničemu nenutili násilím a nebyli potom nespokojení.