fbpx

Kokosový olej a zdraví – zázračná potravina?

Kokosový tuk je tak trochu magická univerzální a vše účinná potravina. Můžeme ho používat jak na tělo, pleť, vlasy, tak do jídla a na vaření. Co to kokosový tuk je, jak ho používat a kde ho levně pořídit?

Co je to kokosový olej

Kokosový tuk, nebo kokosový olej je olej rostlinného původu, získaný z copry (sušené jádro kokosového ořechu).  Za normálních okolností je kokosový tuk tuhý a jeho teplota tání je okolo 25-27 °C – při této teplotě se stává tekutým. Pokud ho dáme zpět do chladu, zase ztvrdne.

Pro výrobu je důležité kokosový ořech zahřívat a extrahovat jeho vnitřek, aby vznikla právě copra. Ta se poté rozpouští a vznikají dvě složky – kokosový tuk a kaše s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny. Kaše nemá velké využití v potravinářském či jiném průmyslu, proto se s ní krmí přežvýkavci.


K čemu je kokosový tuk

Kokosový olej má nesčetné množství využití. Používá se v potravinářském průmyslu, k vaření, pečení, další použití je péče o tělo, pleť, vlasy, dokonce zuby a podobně. Je to antioxidant, reguluje hladinu hormonů, nebo dokonce pomáhá efektivněji spalovat tuky.


Kokosový olej na vaření

Kokosový tuk je možné použít při přípravě pokrmů. Je pro to vlastně ideální potravinou. Pokud totiž smažíme na kokosovém oleji, nevzniká tolik transmastných kyselin, které vznikají při smažení na jiných typech olejů, díky jeho vysokému bodu varu.

Kokosový tuk můžeme využít i při pečení. Vymazat plech kokosovým olejem je znovu o mnoho zdravější, než použít pouze olej, nebo máslo.

Dále se dá použít při přípravě různých smoothie a shaků. Zkuste příště do ovocného smoothie přidat lžičku – tuk je nositelem chuti. A kokosový tuk je obzvláště dobrý.

Kokosový olej se dá použít i na namazání chlebu nebo jiného pečiva, například namísto másla a jiných tuků. Narozdíl od másla je o mnoho zdravější a i lépe chutná.

Další využití je příprava pečených hranolek, nebo amerických brambor – místo oleje zkuste znovu použít ten kokosový.

V neposlední řadě – slyšeli jste o bulletproof coffee? Máslové kávě? Zkuste do kávy přidat trochu kokosového oleje, promíchat, nebo proshakovat a uvidíte, jak bude krémová a výborná.

Jednoduše – kokosový olej je zravější alternativa tuku. Při potravinářství se dá využít na vše, na co používáte normální tuk, jen s tím rozdílem, že jídlo bude zdravější a bude chutnat lépe.


Kokosový olej na vlasy

Kokosový tuk můžete použít na krásné a zdravé vlasy. Podporuje správný růst, pečuje o kořínky a má i antibakteriální účinky.

Zkuste tedy použít kokosový tuk na vmasírování ke kořínkům hlavy. Nechejte působit alespoň patnáct minut a poté vlasy umyjte (můžete nechat působit přes noc a ráno si vlasy umýt). Nejen že tím pečujete o kůži na hlavě a kořínky vlasů, ale kokosový tuk slouží i jako prevence proti lupům (které se tvoří práve na suché kůži) a vlasy budou růst jemné a snadno rozčesatelné, nebudou se lámat, vypadávat, ani třepit.

Dále zkuste kokosový olej použít jako přírodní kondicionér. Nanášejte po umytí (jen lehce, ať vlasy nejsou mastné) na ještě mokré vlasy, pro rozčesání, nebo na konečky vlasů pro jejich regeneraci, proti třepení a pro krásný lesk.


Kokosový olej na pleť

Kokosový tuk se dá využít na zkrášlení a hydrataci pokožky. Zkuste místo krému namazat obličej, nebo ruce kokosovým tukem. Díky jeho složení kůži hydratuje a zvlhčí. Olej se rychle vstřebá a zanechá pokožku příjemně zdravou. Při kontaktu s lidskou pokožkou se olej rozpustí a je krásně roztíratelní.

Poté, co na sebe olej namažte ho nechejte pět minut účinkovat a pak ubrouskem setřete zbytky, které se nevstřebaly.

Zkuste olej aplikovat i pod oči, pomáhá redukci vrásek. Nejlepší je natřít se večer, abyste ráno vypadali svěže a zdravě.

Dále můžete kokosový olej natřít na tělo po koupeli, nebo sprše. Čisté tělo tím hydratujete a regenerujete kůži. Použít ho po koupeli je vhodné i po holení, pro uklidnění kůže, nebo po kůře chodidel pro krásné paty.

Olej dále slouží jako lehká ochrana před slunečním záření, po spálení sluníčkem, nebo ho můžete použít jako přírodní odličovač make-upu, jelikož nezpůsobuje pálení očí a snadno odličuje i voděodolný make-up.

Dále může kokosový tuk sloužit při poranění na zklidnění rány, nebo při léčbě různých infekcí a ekzémů, dokonce ho můžete jako pomoc namazat na místa postižená celulitidou. Má antibakteriální a antioxidační účinky.

Kokosový tuk můžete použít i pro masáže místo drahých masážních olejů, nebo jako lubrikant.

V neposlední řadě ho můžete použít jako balzám na rty při popraskání, nebo v zimě na suché ruce.


Kokosový olej na zuby

Zkuste kokosový tuk používat každý den po čištění zubů, pro jejich vybělení. Chvíli zuby olejem masírujte, kartáčkem, nebo třeba prstem a poté vypláchněte. Možná to může znít nesmyslně, ale oleje a tuky se na čištění zubů používají již leta. A na rozdíl od bělidel neobsahují agresivní látky a nepoškozují zuby, ani sklovinu.

Dále lze použít pro výrobu přírodní ústní vody, nebo zubní pasty. Má totiž antimikrobiální vlastnosti ničící bakterie, které způsobují vznik zubního kazu. Smíchejte jednoduše kokosový tuk, jedlou sodu a můžete přidat i mátové aroma. Mimo jiné kokosový olej pomůže zlepšení stavu vašich dásní. Kokosový olej i dezinfikuje vaši ústní dutinu a zlepšuje stav celých úst.


Shrnutí

Kokosový olej má i mnoho dalších využití. Jedním z nich je například čištění kartáčků od make-upu, leštění bot, můžete s ním potřít umyté police, proti usazování prachu a pro lesk nábytku. Dále s ním můžete namazat zaseklý zip na mikině, nebo na kov, proti korozi. Můžete ho použít i při péči o zoubky, nebo tlapky vašich mazlíčků, či na vlásky dětí pro jednoduché rozčesání.

Jedoduše – kokosový olej je univerzální produkt, který se hodí na všechno. Při vnitřním užití nám pomáhá být zdravý a fit, zvnějšku se stará o naši krásu a příjemnou pokožku, či zuby a nehty. Použít ho můžeme i při relaxaci a peelingu, dále je to pomocník v domácnosti.

Kokosový olej se tedy rozhodně hodí doma mít. Je rostlinného původu a díky svému složení nežlukne.


Kde koupit kokosový olej

Kokosový olej pořídíte snad v každé drogerii, nebo supermarketu. Výhodné je ho kupovat po internetu, ve větším množství, vyjde to levněji. Jeden ze skvělých obchodů prodávajících kokosový olej je třeba prozdravi.cz.