fbpx

Co je to lepek, je třeba se ho bát?

Lepek je poslední dobou často zmiňovaný. Co to lepek je? Jak nám lepek může škodit?

V poslední době se rozlehly debaty a diskuze o tom, že jsou potraviny, které obsahují lepek špatné. Lepek je obsažen ve velkém množství potravin. Pro některé lidi představuje lepek skutečný problém. Pro jedince, kteří ovšem žádným druhem intolerance lepku netrpí lepek nepředstavuje hrozbu. Mnoho lidí v dnešní době tedy vyhledává bezlepkové potraviny, přestože k tomu nemají z lékařského hlediska důvod.


Co je to lepek?

Jedná se o označení pro konkrétní skupinu látek (bílkovin), které naše tělo není schopno strávit.


V čem se lepek nachází?

Lepek se ve velkém množství nachází v obilovinách jako je pšenice, ječmen, žito, nebo oves. Vyskytuje se tedy v moukách a tím pádem i v pečivu. Dále se lepkovými potravinami zahušťují různé další potraviny. Lepek se tedy může často nacházet v salámech, šunkách, omáčkách, kečupech, majonézách, dále také v různých cereáliích jako musli, nebo vločky či cornflakes. Lepek se nachází i v různých pochutinách jako jsou dortíky, nebo zákusky. Dále se, pokud nechcete jíst lepek, vyvarujte koláčům, nebo třeba knedlíkům, lívancům, strouhance (čili i řízkům a podobně), těstovinám, piškotům, nebo třeba i krupici.


V jakých potravinách lepek není?

Lepek se nenachází ve všech obilovinách. Konkrétněji jsou bezlepkové obiloviny rýže, kukuřice, quinoa, jáhly, amarant. Dále se za bezlepkové potraviny považují živočišné produkty jako maso, mléko, sýry, smetana či vejce. Dále také ovoce a zelenina, tuky, cukry, med, káva, čaj, kakao a podobně.


Jak je to s intolerancí lepku?

U určité, ne moc velké skupiny lidí se vyskytuje takzvaná celiakie – nesnášenlivost lepku. Jedná se o vrozenou nemoc a jde o to, že lidé s celiakií mají více propustné stěny tenkého střeva.

Další druh intolerance může být alergie na lepek. Alergie na lepek není celiakie a bývá za ni někdy zaměňována. Alergie na lepek je problém imunitního systému, neschopnost lepek správně zpracovat.

Dalším druhem může být i potravinová intolerance lepku. Jedná se o problém metabolismu a nikoliv o celiakii či alergii.

V dnešní době můžete neustále slýchat o tom, jak je lepek špatný. Ve skutečnosti tomu tak není. Lepek je opravdovou hrozbou právě pro lidi, kteří trpí nějakým druhem intolerance. Pokud nejste jeden z těmito problémy trpících jedinců, nemáte důvod se lepku přehnaně vyhýbat.

Jestliže máte podezření, že trpíte jednou ze zmíněných druhů intolerance, nejlepším způsobem jak to zjistit je navštívit lékaře a podstoupit vyšetření na možné problémy.